OmegA™ v4.6 Ultimate Final C6v40 Port 5800 | 5230 | 5530 | X6

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
OmegA™ v4.6 Ultimate Final C6v40 Port 5800 | 5230 | 5530 | X6
Güncelleme: 17.02.2012

OmegA'dan desteğimi kalıcı olarak kesmiş bulunmaktayım. Bu konuya yazacağınız hiçbir yoruma, soruya ve soruna cevap verilmeyecektir.

Yeni ekibimle beraber buradaki adresten devam ediyorum.

Artık CFW'lerimi Türk CFW Kuvvetlerinden Çılgın Türk Rambo_FT olarak devam ettiriyorum.

C6 işletim sistemini telefonunuza OmegA ile taşıyın. Şimdi 4 ayrı telefon için aynı CFW
aynı performans ve kalite!

Versiyon Bilgisi

Cihazın Modeli: Nokia 5800, 5230, 5530, X6
Cihazın Yazılım Sürümü:

Nokia 5800: v52.0.007 veya v52.0.101
Nokia 5230: v50.0.001 veya v50.6.002
Nokia 5530: v32.0.007
Nokia X6: v32.0.002

RM Kodu:

Nokia 5800: RM-356
Nokia 5230: RM-588
Nokia 5530: RM-504
Nokia X6: RM-559

Ülke Kodu: 14 Türkiye (İngilizce dili mevcuttur)

CFW Sürümü: OmegA v4.6 Ultimate Final - C6 Edition
CFW Çıkış Tarihi: 16.09.2011

1. OmegA v4.6 Ultimate Final - C6 Edition Açıklaması:

Uzun bir aradan sonra nihayet Final versiyonu çıktı. Sizleri en iyi C6 portuyla tanıştırmak için kolları OmegA'nın Beta sürümleriyle sıvadık. Sizlerinde katkıları sayesinde CFW'yi en iyi haline getirdik. Artık endişe duymadan, gönül rahatlığıyla CFW'yi yükleyebilir, uzun süreler kullanabilirsiniz. Hard formata dahi ihtiyacınız kalmayacak.

Ultimate Hakkında

Ultimate, İngilizce bir terimdir. Anlamı "en son" demektir. OmegA'nın şimdilik gelebileceği son noktayı ifade etmektedir.

İndirilme Sayısı Hakkında

OmegA Final çıktığından ve multiupload sitesine yüklendiğinden bugüne kadar 5600 den fazla indirilme oranına ulaştı. Bu başarısını hem fedakârlığa hem de sizlerin ilgisine bağlıyorum.

"Nesli Tükendi" Ne Anlama Geliyor?

OmegA'nın yapımlarını, MaxiCep üyelerinden seçtiğim Modderler ile birlikte hazırladığımız yeni CFW için durdurmuş bulunmaktayım. Bundan böyle OmegA konusuna yeni bir yama eklenmeyecek ve yeni bir OmegA versiyonu tarafımdan çıkarılmayacaktır. Ancak isteyenler OmegA'yı düzenleyip kendilerince yeni versiyon çıkarabilirler. Buna izin veriyorum.

Yeni hazırladığımız CFW'yi takip etmek için sizleri http://www.maxicep.com/s60v5-cfw-mo...multi-cfw-c6v41-port-5800-5230-x6-541173.html adresindeki konumuza bekliyoruz.

Konudaki mesajla desteğimi kesmiyorum. Mesaj yoluyla yardımcı olmaya devam edeceğim.

2. OmegA v4.6 Ultimate Final - C6 Edition Özellikleri:

a.Kullanıcı Yorumları:

OmegA CFW'sini yüklemeden önce kullanıcıların OmegA CFW'si hakkında ne düşündüklerini bilmek isterseniz aşağıdaki yorumlara gözatabilirsiniz:

5800'a kurulumu tamamladım. Herşeyi ile süper bir cfw. İşte Rambo_Ft işte Omega 4.5 işte Hayat :aha:
Eline sağlık kardeşim böyle her alanda sorunsuz bir cfw yaptığın için.
:tşk:

müdür muhteşemsin sen adamın dibisin bayıldım buna :good:

tebrik ederim mükemmel çalışma

Eline emeğine sağlık. Sunrise rezaletinden sonra çok güzel geldi bu CFW. Önceden BlackStar kullanıyordum. Ondan da çok memnundum bu daha iyi :)

ben de yükledim kullanıyorum. çok güzel bir çalışma teşekkür ederim.

Harika yapanların eline sağlık teşekkürler.

teşekkürler eline sağlık çok güzel oldu 52.0.007 içinde hazırlaman :) şimdilik memnunum bi sorun bulursam mutlaka yazarım.

CFW yükledim öncelikle böyle güzel hazırladıgınız için teşekkür ediyorum ama herşeyi dediğiniz gibi yaptım herşey sorunsuz çalısıyor

ustam ellerine sağlık gerçekten çok güzel bir fw olmuş :alkis şimdiye kadar gördüğüm en iyi özellikleri olan fw diyebilirim bütün progamları falan kurdum şimdilik hiç bir sıkıntı yok kullanış bakımından daha detaylı görüşlermi ileriki günlerde ayrıntılı söylerim..
:alkis:alkis böyle güzel bi fw yaptığın için :tşk:

Ben yükledim halen daha deniyorum x6 için ama gerçekten şuana kadar çok beğendim ellerine sağlık..

tebrikler beyler valla çok iyi bir iş çıkarmışsınız

usta teşekkürler çok süper birşey olmuş emeğine sağlık her soruyu cevaplayışın da ayrı bi güzellik Allah razı olsun...

cfw yi yeni kurdum gerçekten çok hızlı

İkinci ekrana widget ekleyememek önemli bir kayıp değilse Omega çok kullanışlı gözüküyor.

Not: Yorumlar OmegA v4.5 çıkarıldıktan sonrasına ait. Sadece CFW yi telefonlarına kuranların mesajları alınmıştır. Diğer teşekkür mesajları buraya eklenmemiştir.

b.C6 Portu, Telefonunuza Hangi Özellikleri Getiriyor:

Telefonunuz, orjinal Nokia C6'nın işletim sistemine bürünüyor. Sadece görsel olarak değil, işlevsel olarakta aynı özelliklere sahip oluyor. C6'nın donanımsal özellikleri hariç, bütün yazılımsal özellikleri aynen telefonunuza taşınıyor. Bu özellikleri Nokia'nın resmi sitesinde daha da ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

c.Çözülen C6v40 Portu Hataları:

Çözüldü: Tuş ve ekran ışıkları sorunları
Çözüldü: Web browser düzgün çalışmıyor
Çözüldü: Türkçe dil yaması düzgün çalışmıyor
Çözüldü: Şarjın çabucak bitmesi sorunu
Çözüldü: RomPatcher telefonu kapatıp-açınca yamaları aktifleşmiyor
Çözüldü: Slide to unlock sensörle manzara ekranına dönmüyor, dikey kalıyor
Çözüldü: Yazı tipi duygusal ikonları küçültüyor
Çözüldü: Tam ekran klavye ile alfasayısal arasında sensörle geçiş yapılamıyor
Çözüldü: Tema efektlerinin tuş kilidi sonrasında kaybolması sorunu
Çözüldü: Kamera uygulamasını açınca "Bir hata oluştu. Tel. yeniden başlatın" hatası
Çözüldü: Işıklar kısılınca, dokunmatiğin çalışmaya devam etmesi sorunu
Çözüldü: Beklemede ışığının düzgün çalışmaması
Çözüldü: Qt'nin yüklenirken "Dahili bileşen" hatası vermesi
Çözüldü: Tuş kilidi titreşimlerinin kapatılamaması
Çözüldü: Tema değiştirirken telefonun kapanması ve açılmaması sorunu
Çözüldü: Dokunmatik performansı çok düşük
Çözüldü: Fotoğraflar menüsünde "Tümü" seçeneğinin kaybolması
Çözüldü: Ovi Mağaza'nın yeni versiyonu "Dahili bileşen" hatası yüzünden yüklenemiyor
Çözüldü: Ses komutları çalışmıyor
Çözüldü: Müzik kütüphanesinden çıkınca Menü'ye atma hatası
Çözüldü: Parlaklık ayarı hassas değil
Çözüldü: Güç düğmesine Menüdeyken basıldığında ev ekranına atıyor
Çözüldü: MSN Messenger ve Facebook çalışmıyor
Çözüldü: Ev ekranı widgetleri düzgün çalışmıyor
Çözüldü: Müzik menüsündeki "Şimdi Çalınıyor" seçeneği görevini yapmıyor
Çözüldü: Sim Servisleri uygulaması kayboluyor
Çözüldü: Ağırlaşan sürüklemeli "Cevapla" seçeneği (çubuk ilk çıkışından sonra düzeliyor, Tap to unlock'lu versiyonlarda bu bug bulunmamaktadır)
Çözüldü: Terciher'den Arayanın ismini söyle özelliği açıldığında, telefonu biri aradığında, tuş ve ışıklar kilitlenip, açılıyor sonra telefon çalıyor

OmegA v4.5 Final Güncellemesi İle Çözülen Hatalar:

Çözüldü: T9 Türkçe kelime eklenemiyor.
Çözüldü: Bluetooth bazı cihazlarda sorunlu ve çalışmıyor.
Çözüldü: Düşük bellek sorunu.
Çözüldü: Web browser boyutu büyük siteleri açamıyor.
Çözüldü: Ovi Suite'da cihazın kendi orjinal resmi yerine C6-00 resmi görünüyor.

Ayrıca Nokia 5530 Kullanıcıları İçin Tuş Işıkları Çözümü:

mükemmel olmuş usta ellenine sağlık ama 5530 da şarjda ve tuşlar kilitliyken beyaza bastığımızda yalnız kırmızı yanıyo... çook sorun değil nunlock kullanıyorum bu hatayı gideriyo ama yinede belirtmek istedim:yuru

OmegA v4.6 Ultimate Final Güncellemesi İle Çözülen Hatalar:

Çözüldü: Liste kaydırmalarda yaşanan anlık takılmalar
Çözüldü: Profil Tercihlerinden Zil Tonuna müzik eklenemiyor
Çözüldü: Kulaklık takıldığında Kulaklık Seçenekleri çıkmıyor.
Çözüldü: Bazı uygulamalar "Dahili Bileşen" hatası veriyor.

d.C6v40 Portuna Eklenen ve Geliştirilen Yeni Özellikleri:

1) [OmegA Özel Modu] Tarafımca üretilen C6v40 portu için sorunsuz olan TÜRKÇE dil, Binh24'ün sıfır C6v40 portuna entegre edildi.
2) Bazı zil tonları yer ihtiyacı dolayısıyla silindi.
3) Bazı bileşenler CFW'den silindi: Quick Office, Adobe Reader, Welcome, My Nokia, Hakkında, Phone Switch, Ovi Rehber, Ovi Senkron, Online Payl., WifiWlan (WiFi'si olmayanlardan), Video sharing, Video arama (Video araması olmayanlardan), Internet Phone, Resim Düzenl., Podcasting
4) Qt'nin kurulumunda sorun çıkaran, artık ve gereksiz Qt bileşeni CFW'den tamamen silindi.
5) [OmegA Özel Modu] Kamerada Flash simgesi kaldırıldı. Yerine Foto/Video geçiş simgesi yerleştirildi (5230 için).
6) Kamerayı açınca "Bir hata oluştu. Tel. yeniden başlatın" hatası çözüldü.
7) Galeri'de "Çevirimiçi Paylaşım" kısayolu yerine "Sil" kısayolu yerleştirildi.
8 ) Müzik'in menüsünde Ovi Müzik yerine İnternet Radyo eklendi. Aynı şekilde Müzik Durdurucu eklendi.
9) Müzik kütüphanesi'nde, Seçenekler menüsünde yer alan "Müzik mağazasına git" çıkarıldı.
10) Müzik çalar ve RealPlayer'in varsayılan ses yüksekliği minimum %90 olarak ayarlandı.
11) Müzik kütüphanesi E:Music ve C:Music klasörülerini okuyor. Bu klasörler otomatikmen oluşturuluyor. Müzik dosyalarınızı bunların içine taşıyın.
12) Müzik kütüphanesi'nden çıkıldığında menüye atma hatası çözüldü.
13) [OmegA Özel Modu] Fotoğraflar menüsüne en üst kısma 3D Nokia Photo Browser eklendi. Tümü seçenekleride mevcut.
14) S^3 ortalanmış ve manzara modunda çalışan menü görünümü kazandırıldı.
11) 4 sıralı yeni simgeli N8 QWERTY klavye eklendi.
12) Yeni N8 alfasayısal tuş takımı eklendi.
13) Alfasayısal ve QWERTY klavyedeki "OK" onay butonu aşağıya alındı.
14) Menü genişletildi.
15) Menü düzeni dikeyde 4x4, yatayda 6x2 olarak ayarlandı.
16) "Açık uygulamaları göster" kaldırıldı.
17) Bluetooth varsayılan ismi OmegA 5230/5800/5530/X6 olarak değiştirildi.
18) Numara çeviriciden "0" basılı tutulduğunda Bluetooth hızlıca açılıp-kapanıyor. Üstelik, BT Aç/Kp uygulaması Anna ikonlu olarak yazılıma entegre edildi.
19) Bluetooth ile Dosya yönetici'den istediğiniz tüm dosyaları gönderebilirsiniz.
20) Arama yaparken ses seviyesi 10 olarak ayarlandı.
21) Web tarayıcıdan indirme yaparken yarıda kesilirse, telefonu yeniden başlatsanız bile indirmeye devam edebiliyorsunuz.
22) [OmegA Özel Modu] Mükemmel Tema Efektleri By Rambo_FT CFW'ye entegre edildi.
23) Telefonun özel versiyonu, FW yapımcısı ve dil kodu değiştirildi.
24) Telefonun güç düğmesi seçeneklerine Yeniden başlat eklendi.
25) Sözlük'e Türkçe çevirisi eklendi.
26) N8 tarzı kinetik kaydırma özelliği telefona kazandırıldı. Kısa listeler kaymıyor.
27) Telefonun NOKIA yazan açılış/kapanış ekranları OmegA ekranlarıyla değiştirildi.
28) Slide to unlock'un yeşil renkli modeli eklendi.
29) Slide to unlock'un "Kilidi aç. için srklyn" Türkçe'si "Açmak için sürükleyin" olacak şekilde düzeltildi.
30) Telefonun parlaklık ayarları düzeltildi. Çok hassas parlaklık ayarı yapabiliyorsunuz.
31) Güç düğmesine Menü'deyken basıldığında ev ekranına atma sorunu çözüldü.
32) Küçük QWERTY klavye kaldırıldı. Yeni QWERTY modlarıyla uyumsuzdu.
33) Telefona USB kalbosunu taktığınızda direkt olarak Depolama modunda bağlanır. Bu bilgisayarın telefonu tanıma sürecini hızlandırır.
34) Tema efektleri varsayılan olarak açıldı.
35) [OmegA Özel Modu] Telefonun açılışında ekstra sorular sorması (ülke, tarih, saat) engellenerek açılış en üst seviyede hızlandırıldı. Açılış ve kapanışta Windows 7 gibi ses efektleri kullanır.
36) Telefonun açışında gereksiz olarak açılan Saat, Rehber, Günlük kaydı gibi programlar kapatıldı. RomPatcher v3.1 sorunsuz olarak açılışta açılıyor ve uyguladığınız yamalar tekrar etkinleşiyor.
37) [OmegA Özel Modu] %100 Işık Düzeltmesi Rambo_FT Tarafından modu uygulandı. Artık telefonun ışıkları orjinali gibi çalışıyor. Ayrıca tuş kilidini etkilemiyor.
38) Orjinal Nokia S60 yazı tipi korundu.
39) Telefonun USB adı OmegA v4.0 olarak değiştirildi.
40) Telefona OmegA temaları eklendi.
41) Tüm java yamalara izin veren mod uygulandı.
42) Klavye ve alfasayısal yazım hızı maksimuma çıkarıldı.
43) En güncel (02.08.2011) Anna ikonları uygulandı.
44) [OmegA Özel Modu] Yeni menü klasörleri ve düzeni sağlandı.
45) Dosya yönetici'si hafıza kartındaki gizli klasörleri gösteriyor.
46) [OmegA Özel Modu] Telefon rehberi varsayılan olarak SIM kart kişilerini görüyor ve SIM karta kişi kaydediyor.
47) N8 duygusal simgeleri eklendi.
48) Alfasayısal tuş takımı ile tam ekran QWERTY klavye arasında sensörle geçiş yapılabiliyor.
49) Klasör komutları sayesinde birçok gerekli klasör otomatikmen oluşturuluyor.
50) 2. ev ekranına saat eklendi.
51) [OmegA Özel Modu] Genel ve Sessiz profilinde bazı değişiklikler yapıldı.
52) Geliştirilmiş hesap makinesi arayüzü uygulandı.
53) Hızlandırılmış yazma modu eklendi. Yazarken bir harfe bastığınızda zaman aşımı 1sn değil 0,5sn dir.
54) Slide to unlock sensörle dönebiliyor.
55) Hafıza kartı takılıyken, pil göstergesinin yanında Hafıza Kartı ikonu görünür.
56) Klavye'de karakterlere bastığınızda %20 daha büyük önizleme görünür.
57) Kameranın arkaplanda açık kalması engellendi.
58) Sessiz kamera çekimleri yapabilirsiniz. Uyarı tonları ve Genel tercihi seçili olsa bile.
59) InstallServer hacklendi. Tüm imzasız uygulamalar sertifika sorunu olmadan yükleniyor.
60) RomPatcher v3.1 + çalışan yamaları eklendi. Üstelik, RomPatcher v3.1 uygulaması Anna ikonlu olarak yazılıma entegre edildi.
61) Ovi Haritalar v3.04'ten v3.06'ya güncellendi.
62) Yeni yer imleri (Facebook, Ücretsiz Facebook, MaxiCep Forum ve Teknoloji Destek) eklendi.
63) Türkçe Sohbetler uygulaması eklendi. iPhone tarzı baloncuklu mesajlaşabilirsiniz. Üstelik, Sohbetler uygulaması Anna ikonlu olarak yazılıma entegre edildi.
64) Mesaj okuyucuya Türkçe Aylin hanım sesi eklendi ve sorunsuz çalışıyor.
65) Medya çubuğundaki Online Paylaşım kısayolu yerine Sensör Aç/Kp kısayolu eklendi. Hızlıca sensörleri açıp-kapatabilirsiniz. Üstelik, Sensör Aç/Kp uygulaması Anna ikonlu olarak yazılıma entegre edildi.

OmegA v4.5 Final Güncellemesi İle Eklenen ve Geliştirilen Özellikler:

1) Dokunmatik tepkimesi (hassaslığı) N8'e benzer şekilde hassaslaştırıldı.
2) N8 Ekolayzer modu uygulandı. Tek dokunuşlarla Ekolayzer değiştirebilir, eko ayarlarını yapabilirsiniz. [Teşekkürler ModderFurkan, modu bulduğun için]
3) Nokia Bildirimler ev ekranı widgeti CFW ye gömüldü.
4) Tema önizleme süresi azaltıldı.
5) Tek dokunuşla tuşları kilitleyen Easy KeyLock CFW'ye gömüldü.
6) Bluetooth, Facebook, MSN Messenger uygulamalarının çalışmama sorunları giderildi [CepMod'dan almıştım, teşekkürler]
7) Telefonu her flashladığınızda bilgiler saklanır, hafıza kaybı yaşamazsınız.
8 ) Telefonun şarj kaabiliyeti arttırıldı [Pil Modu]
9) İşlemci önbelleği tüm sürücüler için etkinleştirildi ve önbellek boyutu arttırıldı.
10) İşlemci ve RAM modu uygulandı. Uygulamalar daha hızlı çalışıyor ve tepki veriyor.
11) BTReceiver Çince uygulaması CFW ye gömüldü. Bluetooth ile dosyaları direkt hafıza kartına alabilirsiniz.
12) Orjinal 5230/5800/5530/X6 Ovi Suite ikonları eklendi.
13) 3 sıralı büyük N8 klavyesi, önceki klavye ile değiştirildi.
14) Menü düzeni; 3x4 dikeyde, 6x2 yatayda olacak şekilde değiştirildi.
15) C7 tema efektleri önceki tema efektleriyle değiştirildi [Teşekkürler ModderFurkan]
16) N8 kinetik kaydırma özelliği içerisinden, kaymayan kısa listeler kısmını kaldırdık. Artık kısa listelerde kayıyor.
17) [OmegA Özel Modu] 4 telefona da aynı OmegA açılış-kapanış ekranları yerleştirildi.
18) Slide to unlock'un N8 modeli entegre edildi. Gelen aramalarda kasmalar ortadan kalktı.
19) [OmegA Özel Modu] Tema efektleri varsayılan olarak kapatıldı.
20) [OmegA Özel Modu] Telefonun açılışındaki "Hoş Geldiniz" ve kapanışındaki "Hoşça kalın" karşılama mesajları ve görüntüleri çıkarıldı. Daha hızlı kapanış-açılış sağlanıyor.
21) Orjinal yazı tipi daha iyisiyle değiştirildi. Gülücükler gelebilecekleri en büyük boyuta geldi.
22) [OmegA Özel Modu] Telefonun adı OmegA v4.5 olarak değiştirildi.
23) İkinci ev ekranından saat kaldırıldı. Artık Profil widgetinide kaldırabilirsiniz.
24) [OmegA Özel Modu] Hafıza kartı ikonu kaldırıldı.
25) Tap to unlock Bildirimli sürümüyle değiştirildi.

OmegA v4.6 Ultimate Final Güncellemesi İle Eklenen ve Geliştirilen Özellikler:

1) Arama ekranında 0'ı uzun basılı tutma eylemi değiştirildi. Artık BTReceiver (Nhan Bluetooth) açılıyor.
2) [OmegA Özel Modu] BT Aç/Kp (BTSwitch) uygulaması tamamen kaldırıldı. Haricen kurduğunuzda hata vermez.
3) [OmegA Özel Modu] Müzik çalar'ın HEAP boyutu (önbellek) arttırıldı.
4) Tema efektleri 3D Kübik efektler ile değiştirildi.
5) [OmegA Özel Modu] Telefonun özel versiyonu "OmegA v4.6 Ultimate Final" olarak değiştirildi.
6) [OmegA Özel Modu] Telefonun açılışında çalışan 24 bileşen engellendi. Önceki versiyonda 8 bileşen devre dışıydı. Bu sayede ekstra bellek ve hız elde edeceksiniz. Opera uygulamasının kapanması sorununu az da olsa çözdüğümüze inanıyoruz.
7) Aramalara yeni özellik kattık. Artık bir arama yaparken telefon aynen şöyle davranacak:

İlk arama yaptığınızda; telefon 1 kez titrer.
Arama cevaplandığında 1 kez titrer.
Arama sona erdiğinde 1 kez titrer.

Aynı şeyler çağrı alındığında da geçerlidir.

8 ) [OmegA Özel Modu] Telefonun USB adı OmegA v4.6 olacak şekilde değiştirildi.
9) [OmegA Özel Modu] OmegA temaları yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeleri aşağıdaki yeni görüntülere bakarak anlayabilirsiniz.
10) [OmegA Özel Modu] Varsayılan tema OmegA Clarty Night ve tema efektleri varsayılan olarak Kapalı.
11) [OmegA Özel Modu] Mp3 dosyalarından, resim içermeyenlere atanan otomatik resim değiştirildi. Artık daha güzel bir resim sizi karşılayacaktır.
12) [OmegA Özel Modu] RomPatcher+ için yeni yamalar eklendi.
13) Dokunmatiğin aşırı hassas davranması yüzünden, yeni N8 Belle benzeri dokunmatik hassasiyet modu uygulandı.
14) Nokia Bildirimler widgeti yeni Anna versiyonuyla değiştirildi. Çok daha kullanışlı ve Ayarlar'a sahip.
15) Yeni Arayan/Aranan kişi Anna ikonları eklendi.
16) Sensörlerin aşırı hassas davranması yüzünden yeni N8 Belle tarzı yumuşatılmış sensör hassasiyeti modu uygulandı.
17) [OmegA Özel Modu] Galeri ve Video TV uygulamalarında resim/video görünmeme sorunu giderildi. Üstelik, istenmeyen klasörleri Galeri görmüyor. Örnek: GörüntülerScreenSnap klasöründeki resimler galeride görünmüyor. Yalnız, yeni bir klasör oluşturup, içerisine medya dosyaları atarsanız tekrar galeriden görünür.
18 ) Kulaklığı taktığınızda telefonun direkt kulaklık seçmesi engellendi. Artık orjinalinde olduğu gibi Kulaklık seçenekleri çıkmaktadır. TV Çıkış seçeneğide dahil.
19) Kamera video kaydetmedeki FPS düşüşü yazılımsal olarak engellenmeye çalışıldı. En az FPS oranı 20 olarak ayarlandı. Böylece daha akıcı video kaydı yapabilirsiniz. Test edildi.
20) 5230 için Wifi ve Wlan tamamen kaldırıldı (teşekkürler openstar).
21) 365 gün arama kaydı seçeneği, İşlem Kaydı'na eklendi ve seçilebilir hale getirildi.
22) *#0000# tuşladığınızda çıkan ekrandan "güncellemeleri kontrol et" seçeneği kaldırıldı. Bu sayede yanlışlıkla versiyon güncellemeniz engellendi.
23) [OmegA Özel Modu] Ev ekranında kullanabileceğiniz 6 adet kısayol widgeti eklendi. Ev ekranının tamamını kısayollara ayırabilirsiniz.
24) Mesaj gösterici ve düzenleyici (alfasayısal ve klavye düzenleyicileri değil) yazı tipi boyutları "Küçük" olarak ayarlandı. Böylece daha çok karakter görebilirsiniz.
25) [OmegA Özel Modu] Yüksek kalitede ve MP4 formatında ses kaydı yapabilirsiniz. Ayrıca 10 saat (600 dk) kesintisiz kayıt olur. Ses varsayılan olarak en yükseğe çıkarıldı.
26) [OmegA Özel Modu] Menüdeki "Ekstra" klasörü "OmegA Özel" olarak değiştirildi ve yeni simgesi atandı.
27) Uygulamaları yüklerken karşılaşılan "Dahili Bileşen" hatası InstallServer yaması ile giderildi.
28 ) [OmegA Özel Modu] Vakum (Vacuum) adlı boş bir program CFW ye dahil edildi. Ev ekranındaki Kısayol widgetlerinde yer alan uygulamaları silmek istiyorsanız bu programı kullanabilirsiniz.
29) Müzik kütüphanesindeki şarkı listesine hızlı kaydırma özelliği eklendi.
30) Nokia 5800 için TV-Çıkış özelliği çalışır hale getirildi.
31) Nokia 5530 için yeni tuş ve ekran ışıkları modu uygulandı (Binh24 modu).
32) [OmegA Özel Modu] Liste kaydırırken yaşanan anlık takılma sorunu giderildi.
33) [OmegA Özel Modu] Telefon çok daha hızlı tepki veriyor.
34) [OmegA Özel Modu] Batarya simgesi, yatay versiyonuyla değiştirildi.
35) Menü meşgul simgesi değiştirildi.
36) [OmegA Özel Modu] Ev ekranındaki widgetlerden Profil widgetinin Türkçesi "profile" yerine "Profil" olacak şekilde düzeltildi.
37) [OmegA Özel Modu] XpressMusic medya çubuğundaki Sensör Aç/Kp uygulamasının orjinal Anna ikonlu kısayol resmi eklendi.

e.OmegA v4.6 Ultimate Final - C6 Edition Ekran Görüntüleri:

3. OmegA v4.6 Ultimate Final - C6 Edition Kurulumu:

Yapacağınız kurulum işlemi, telefonun ROM'una flash attığından çok riskli bir işlemdir. Bu işlemi yaparken aşağıdakileri göz önünde bulundurunuz:

- Rehber, mesaj vs. yedekleriniz kaybolabilir.
- Telefonunuz açılmayabilir.
- Telefonunuzun ROM'u yanabilir.
- Yanlış versiyon yüzünden downgrade (versiyon düşürme) sorunları yaşayabilirsiniz.
- CFW'de yeni hatalar, eksikler ortaya çıkabilir.

Yukarıdaki hatalarla karşılaşmak istemiyorsanız, sizler için hazırladığımız kurulum aşamalarını eksiksiz yerine getirmelisiniz. Bu kurulum aşaması, CFW flashlandıktan sonrada devam etmektedir. CFW'yi telefonunuza flashladıktan sonrada kurulumun devamını mutlaka takip ediniz.

a. Yedek Alın:

Veri kaybına uğramak istemiyorsanız mutlaka yedek alın. Yedek alma işlemlerini aşağıdaki aşamaları takip ederek öğenebilirsiniz:

a-1) Telefon rehberi kişilerini ya SIM karta kopyalayın, ya da hafıza kartınıza kopyalayın. Tavsiyemiz, SIM karta taşımanızdır.

Rehber kişilerini SIM karta kopyalama:

--> Rehber'i açın. Seçenekler'den tümünü işaretleyin.
--> Rehber kişilerinin tümü seçildiyse Seçenekler'den Kopyala'yı oradan da SIM hafızası'nı seçin. İşlemin bitmesini bekleyin.

Rehber kişilerini tekrar Telefon hafızasına kopyalama:

--> CFW yükledikten sonra, varsayılan olarak SIM kartı kişileri görünecektir. Siz yinede Telefon hafızasını kullanmak isterseniz; yukarıdaki işlemin aynısını tekrarlayın. Sadece "SIM hafızası" yerine "Telefon hafızası" nı seçerseniz yeterli olacaktır.
--> Son olarak telefona kopyaladığınız kişileri görüntülemek için, Rehber'i açın, Seçenekler'den Ayarlar'a girin ve Gösterilecek rehber'de sadece Telefon hafızası'nın işaretli bırakın ardından Tamam'a basın. İşlem tamamlanmış olacaktır.

a-2) Dosya yöneticisi ile telefonunuzun genel yedeğini alın:

--> Dosya yöneticisini açın ve Yedekle'ye girin.
--> Yedekleme içerikleri kısmında Tümü yazmasına dikkat edin, yazmıyorsa seçeneklerden Tümü'nü seçin.
--> Seçenekler'den Şimdi yedekle'ye basın ve çıkan soruya Evet deyip Yedeklemeyi başlatın ve bitmesini bekleyin.

Aldığınız yedeği geri yüklemek için:

--> Dosya yöneticisini açın ve Yedekle'ye girin.
--> Seçenekler'den Geri yükle'yi seçin.
--> Çıkan yedekler arasından geri yüklemek istediklerinizi işaretleyin ve Tamam'a basın. Çıkan soruya Evet deyin. Geri yükleme işlemini başlatın ve bitmesini bekleyin.
--> "Telefon kapanıp açılacak" kısmında Tamam deyin ve telefonun kapanıp-açılmasını bekleyin. Telefon açıldıktan sonra geri yükleme tamamen bitmiş olacaktır.

a-3) Telefonunuzdaki Telefon hafızası ve Hafıza kartında sizin özel dosya ve klasörleriniz varsa bunlarıda mutlaka bir bilgisayara kopyalayın.

b. Temizleyin:

Eğer Hafıza kartı kullanıyorsanız temizleme işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. Yedekleme aşamalarını bitirdikten sonra, temizleme aşamasına geçebilirsiniz.

Hafıza kartınızdaki sistem klasörlerini, telefonunuzu bilgisayara bağlayarak veya hafıza kartınızı bilgisayara takarak silin: data, private, resource, sys, system

c. İndirin:

Sizler için gerekli olan dosyaları mutlaka indirmeniz gereklidir. Bu aşamada, listelenen tüm dosyaları değil sadece, sizler için gerçekten gerekli olan dosyaları indirmeniz yeterlidir.

c-1) Herkesin indirmesi ve kurması zorunlu dosyalar:

–> Nokia Ovi Suite‘i mutlaka indirip, kurun ve telefonunuzu tanıtın.
–> Yüklenmesi zorunlu symbian bileşenler, CFW’yi telefonunuza flashladıktan sonra mutlaka telefon içerisinden dosyaları yüklemeniz gerekmektedir: http://www.maxicep.com/attachments/96793d1317717906/
–> .Net Framework 2.0‘ı Windows 7 ve Vista kullanıcıları hariç, herkesin yüklemesi zorunludur:
–> JAF programı flashlama yapmak için kullanacağınız bir programdır. Zorunlu olarak indirip, kurmanız gerekmektedir:

–> OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Core dosyaları, CFW’nin yarısını oluşturmaktadır. Herkesin zorunlu olarak indirmesi ve gerekli klasöre taşıması gereken dosyalardır:

Nokia 5230 Kullanıcıları İçin:

Nokia 5230 v50.0.001 Kullanıcıları İçin CORE Dosyaları:
Nokia 5230 v50.6.002 Kullanıcıları İçin CORE Dosyaları:

Nokia 5800 Kullanıcıları İçin:

Nokia 5800 v52.0.101 Kullanıcıları İçin CORE:
Nokia 5800 v52.0.007 Kullanıcıları İçin CORE:

Nokia 5530 Kullanıcıları İçin:

Nokia 5530 v32.0.007 Kullanıcıları İçin CORE:

Nokia X6 Kullanıcıları İçin:

Nokia X6 v32.0.002 Kullanıcıları İçin CORE:

(Yukarıdaki Core dosyalarından telefon versiyonunuza uygun olanı indirin. Telefon versiyonunu *#0000# yi tuşlayarak öğrenebilirsiniz)

–> OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Rofs2 dosyalarından istediğiniz özellikleri barındıran linki indirmeniz yeterlidir. Bu dosyalardan birini herkes zorunlu olarak indirmelidir. Aksi taktirde CFW’yi tamamlamış olamayacaksınız.

Nokia 5230 Kullanıcıları İçin:

Nokia 5230 v50.0.001 OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Rofs2: (Dosyanın adını RM-588_50.0.001_prd.rofs2.V20 olacak değiştirin)

Nokia 5230 v50.6.002 OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Rofs2: (Dosyanın adını RM-588_50.6.002_prd.rofs2.V25 olarak değiştirin)

Nokia 5800 Kullanıcıları İçin:

Nokia 5800 v52.0.007 OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Rofs2:

Nokia 5800 v52.0.101 OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Rofs2:

Nokia 5530 Kullanıcıları İçin:

Nokia 5530 v32.0.001 OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Rofs2:

Nokia X6 Kullanıcıları İçin:

Nokia X6 v32.0.002 OmegA v4.6 Ultimate Final – C6 Edition Rofs2:

(Yukarıdaki Rofs2 dosyalarından telefon versiyonunuza uygun olanı indirin. Telefon versiyonunu *#0000# yi tuşlayarak öğrenebilirsiniz)

c-2) Seçmeli indirme yapacağınız dosyalar:

–> Symbian uygulama pakedi, sizler için derlediğimiz, CFW’ye uygun ve çalışan bileşen ve programlardan oluşmaktadır. Qt, GameApi, X-Plore gibi uygulamaları içerisinde bulabilirsiniz:
–> Sorunsuzca C6v40 portlarına kurulabilen Qt bileşenini indirip, bu CFW’ye kurabilirsiniz:

–> Rofs2′ye Uygulanabilir Yamalar: Bu yamalar ile CFW’yi istediğiniz ölçüde geliştirebilir, hataları düzeltebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yamaları indirdikten sonra arşivlerin içerisindeki (sys, system vs.) sistem klasörlerini Rofs2 dosyasına NFE ile atıp flashlayacaksınız.

Yamalar:

- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] 3 satırlı büyük N8 klavyesi (İngilizce yazma modu düzgün – büyük klavyeli) + N8 alfasayısal tuş takımı (OK yeri altta):
- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] Galeride resim/video görünmeme sorununu düzeltme yaması:
- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] OmegA v4.0′daki yazı tipi (orjinal Nokia S60):
- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] Menüden Mapsplazerapp Gizleme:
- 4 satırlı N8 klavyesi (QWERTY’in üzerine 123.. ekler):
- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] İşCep, Java hatalarını giderme:
- Klavyede hızlandırılmış yazma modunu kaldırma yaması:
- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] Nokia 5800 sahipleri için versiyon düzeltme yaması: 5800 v52.0.101 için: ||| 5800 v52.0.007 için:
- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] Ev ekranındaki alt orta arama tuşuna telefon simgesi:
- [OmegA v4.6'ya Gömüldü] Sensörleri çalıştırma yaması:

OmegA v4.6 için Çıkarılmış Yamalar

- Dokunmatik titreşimini ve seslerini çalıştırma yaması:

Yamaları yüklemek için:

1) Arşiv (.rar, .zip) olan yamalar Rofs2 için hazırlanmıştır. SIS olarak yüklenemediğinden bu yola başvurulmuştur. Arşiv halindeki yamaları yüklemek için:

- Arşivin içindeki sistem klasörlerini (sys, system, resource, private vs.), NFE ile açtığınız Rofs2 dosyasının içine atın ve değiştirilme sorularına Evet deyin.
- NFE’den Repack’e tıklayın ve _Rebuilt uzantılı yeni Rofs2 dosyasını flashlarken _Rebuilt uzantısını silin. Flashlayın.

2) Uygulama (.sis) uzantılı olan yamalar telefona flash atmadan yüklenebilmektedir. Bunun için aşağıdakileri yapın:

- İstediğiniz yamayı indirin ve telefonunuza taşıyın.
- Dosya yöneticisini açıp yamayı yükleyin.
- Telefonu yeniden başlatın.

Yüklendiği halde çalışmayan yama olursa mutlaka bildirin.

NFE Hakkında:

NFE'yi bilmiyorsan forumda biraz araştır. NFE için bir sürü başlık var forumda. Ayrıca sana ve senin gibi üyelere iyilik amaçlı kısaca anlatayım:

NFE, açılımı NokiaFirmwareEditor'dür. Bununla Rofs2 dosyalarını düzenleyebilirsiniz.

Bir Rofs2'yi düzenlemek için NFE penceresi açıkken, sol sütununa Rofs2 dosyasını sürükleyip bırakmanız ve açılma işleminin bitmesini beklemeniz gerekmektedir.

Modlar denilen hazır sistem ayarlarını (veya OmegA CFW yamalarını) sağ sütundaki gezgin penceresine sürükleyip bırakmalısınız. Yalnız sürükleyip-bırakırken aynı isimli klasör vs. olmasına dikkat etmelisiniz.

Gerekli düzenlemeler bitince NFE penceresindeki butonlardan Repack'e tıklayın.

Düzenlediğiniz Rofs2 dosyasının hemen yanında bir tane daha _Rebuilt uzantılı dosya oluşmuş olacaktır. Bu _Rebuilt uzantılı dosya sizin düzenlemelerinizi içerir, eski Rofs2 ise hiçbir değişikliğe uğramamıştır.

_Rebuilt uzantılı dosyayı flashlama işleminde kullanırken, flashlamadan önce _Rebuilt uzantısını silin. Daha sonra flashlayın.[/B][/COLOR][/FONT]

Not: Bu açıklamayı konuya da ekledim.

d. CFW'yi Yükleyin:

Tüm dosyaları indirdiyseniz, yükleme aşamasına geçebilirsiniz.

d-1) Gerekli PC Programlarını Yükleyin:

--> .Net Framework 2.0'ı Kurun: Çoğu program bu bileşene ihtiyaç duyar. Bu yüzden bileşeni bilgisayarınıza mutlaka kurmalısınız.
--> Nokia Ovi Suite'i Kurun: Nokia Ovi Suite'yi kurun. Ardından telefonunuzu tanıtma aşamalarını tamamlayın ve mutlaka Ovi Suite'in telefonunuzu tanımasını sağlayın.
--> JAF Programını Kurun: JAFv1.98.62.zip içindeki JAFSetup_1.98.62.exe ye tıklayarak kurulumu başlatalım. "You have different version for Nokia Cable Driver….." şeklinde bir soru sorarsa "EVET" diyoruz. Ayrıca sürücü yüklediği için kurulum uzun sürebilir. Sürücü yüklemelerinde uyarı pencereleri çıkarsa Windows 7 ve Vista kullanıcıları için "Yinede yükle" ya da XP kullanıcıları için "Devam Et" butonlarına tıklayarak kurulumu bitirelim.

JAFv1.98.62.zip içindeki "jaf_nok4models.ini" ve "OGM_JAF_PKEY_Emulator_v 5.exe" dosyalarını JAF'ın kurulduğu dizine (C:\Program Files\ODEON\JAF) atıyoruz. Çıkan sorulara "Evet" diyoruz.

Son olarak "OGM_JAF_PKEY_Emulator_v 5.exe" dosyasına sağ tıklayıp Gönder >> Masaüstü (kısayol oluştur) a tıklıyoruz.

Windows 7 kullanıcıları "OGM_JAF_PKEY_Emulator_v 5.exe" dosyasına terkar sağ tıklayıp Özellikler'e girdikten sonra Uyumluluk sekmesinden Windows Vista'yı seçip pencereyi "Tamam" a basarak kapatsınlar.

d-2) CFW'yi Flashlayın:

--> Telefonunuza uygun Core ve yine size uygun olanı indirdiğiniz Rofs2 arşivlerinin içindeki dosyaları bir klasöre çıkartın. Toplamda 6 dosya elde edeceksiniz. Daha fazla veya az ise dosyaları düzgün çıkarttığınızdan emin olmalısınız.
--> Bu dosyaları kopyalayıp

Nokia 5230 İçin: C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-588
Nokia 5800 İçin: C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-356
Nokia 5530 İçin: C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-504
Nokia X6 İçin: C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-559

(öyle bir konum yoksa, klasörleri kendiniz oluşturun) içerisine yapıştırıyoruz.
--> Şimdi masaüstünde kısayolu bulunan OGM_JAF_PKEY_Emulator_v 5'i çalıştıralım. Çıkan pencerede hiçbirşeye dokunmadan Go'ya tıklayalım.

Ardından çıkan küçük bir pencerenin önündeki hatayı "Evet" diyerek geçin. Önünüze JAF ana penceresi gelecek. Buradan BB5 sekmesine aşağıdaki resimde görüldüğü gibi geçiyoruz.

"Flash settings:" kısmındaki (sırasıyla) Manual Flash, Dead USB, Normal Mode ve Factory Set'i işaretliyoruz. CRT 308'in önündeki işareti kaldırıyoruz. Son olarak Use INI'ye tıklıyoruz.

Program bir süreliğine donuyor ve önünüze küçük bir pencere çıkıyor. Bu pencereden

Nokia 5230 İçin: RM-588 Nokia 5230 Cable 5800'a
Nokia 5800 İçin: RM-356 Nokia 5800D-1 XPRESS MUSIC Cable 5800'a
Nokia 5530 İçin: RM-504 Nokia 5530C-2 Cable 5530'a
Nokia X6 İçin: RM-559 Nokia X6-00 Cable 5800'a

çift tıklıyoruz.

Tekrar önceki BB5 sekmesine dönüyoruz ve son kontrollerimizi yapıyoruz. MCU, PPM ve APE Variant'ın önündeki simgelerin parlaması gereklidir. CNT'nin ışığı parlamamalıdır (5800'da UDA kullananlar için parlamalıdır)! Diğerlerinin ışığı eğer parlamıyorsa veya CNT'ninde ışığı parlıyorsa (parlamaması gerekiyor) hata yaptığınız bir yer olabilir. İşlemi baştan tekrarlayın ve iyice kontrol edin.

X6 Kullanıcıları İçin Uyarı: X6 sahipleri için parlaması gerekenler: MCU, PPM, CNT, APE Variant.

Sıra flashlama işleminde. Telefonunuzu kapatıp bilgisayara USB (CA-101) kablosuyla bağlayın. Şimdi FLASH a basarak işlemi başlatın. Çıkan uyarı penceresinden Evet'e tıklayın.

Bu işlem başladığında program kilitlenir ve "Stats and Results" kısmından size bilgiler vermeye başlar. FLASH a bastıktan sonra "Stats and Results" kısmından bize telefonumuzun açma-kapama düğmesine basmamızı söyler. Bu bilgi aşağıdaki gibidir:

İlk defa yapıyorsanız sürücü yüklendiğinden program telefonunuzu görmeyebilir ve "Searching for phone…Not found!!!" hatası alabilirsiniz. Birkaç kez daha, FLASH'a tıklayıp telefonun açma-kapama düğmesine basarsak işlem başlayacaktır. İşlemin başladığını "Searching for phone…Found" yazısından anlayabilirsiniz. Bu yazı çıktıktan sonra hiçbirşeye karışmadan telefonun tam anlamıyla flashlanmasını bekliyoruz. Telefon flash süreci boyunca şu şekillerde davranacaktır:

Telefon birinci adım olarak açılacak ve sadece beyaz bir ekran göreceksiniz.

İkinci adımda telefon kapanıp-açılacak ve ekranda Local Mode yazısını göreceksiniz.

Üçüncü adımda telefon tekrar kapanıp-açılacak ve ekranda Test Mode yazısını göreceksiniz.

Dördüncü ve son adımda telefon son kez kapanıp-açılacak. Aynı zamanda JAF'ın "Stats and Results" kısmında "Done!" yazısını göreceğiz. Bundan sonra telefona bağlı olan USB kabloyu ihtiyacınız yoksa çıkarabilirsiniz. OmegA açılış ekranını görürseniz CFW başarıyla cihazınıza flashlanmış demektir.

OmegA Açılış ve Kapanış Ekranları:

Nokia 5230 İçin:

Nokia 5800 İçin:

Nokia 5530 İçin:

Nokia X6 İçin:

Cihazınızın Yeni USB Adı:

e. CFW Flashlama Sonrası:

CFW'yi flashladıktan sonra kurulum bitmiş olmuyor. Bundan sonraki aşamaları gerçekleştirdikten sonra artık dilediğiniz CFW'ye ulaşmış olacaksınız.

e-1) Yüklenmesi zorunlu symbian bileşenler arşivindeki dosyaları telefonunuza kopyalayın. Daha sonra telefonunuzdan bu bileşenlerin tümünü yükleyin. Bileşenler şunlardır: MusicStopper, Nokia Internet Radio, Nokia Photo Browser, OviStore.

e-2) Yedeklerinizi geri yükleyin. Konudaki Yedekleme aşamasında, her yedeğin nasıl geri yüklendiğini görebilirsiniz.

e-3) Telefon tarihini güncelleştirin. Bunun için telefonun saat göstergesine dokunun. Saat uygulamasında Seçenekler'den Ayarlar'a girin. Oto. zaman yenileme kısmına gelip, Açık olarak değiştirin. Telefon tarihi güncelleştirilecektir. Aşağıdaki animasyondan da nasıl yapıldığını görebilirsiniz:

e-4) Telefonunuzu yeniden başlatın. Eğer Dosya yöneticisinden yedek geri yüklediyseniz, zaten bu aşamayı uygulamış olacaksınız. Eğer telefonunuzu CFW flashı sonrası hiç kapatıp-açmadıysanız, bu işlemi bir defaya mahsus yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

e-5) Telefona uygulama kurduktan sonra bellek sıkıntısı (Opera dan atma gibi) yaşıyorsanız aşağıdaki resimdeki gibi bellek miktarını arttırabilirsiniz. Gereken uygulamalar: LCG X-Plore, RomPatcher+

BİTTİ

Artık sizinde telefonunuza OmegA CFW'si yüklenmiş bulunmaktadır. Dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Yükleme aşamalarında veya CFW'yi kullanırken yaşadığınız sorunları mutlaka bildirmeyi unutmayın.

Umarız CFW'den memnun kalırsınız. Güle güle kullanın.

OmegA CFW'si hakkında bir yorumda bulunmak istiyorum:

Ben bu CFW yi geliştrimek istediğimde ortalıkta düzgün çalışan Türkçe 5230 C6 portları bulunmamaktaydı (5230 v50 için). İşe madem ki güzel şeyler oluyor, bu yenilikleri kendi telefonuma katmak için başladım. İlk olarak sadece kendi telefonuma yüklediğim PARS CFW sini geliştirdim. Fakat hata ve eksikleri ve bunların kronikliği yüzünden sıfırdan bir yazılım geliştirmeye karar verdim.

OmegA ismini, bir akrabamın iş yerinin isminden esinlenerek yazılıma koydum. Bu iş yerinde herşey helal yolla yapılıyor ve helal kazanç elde ediliyordu. Benimde yazılım bu yolda ilerlesin aynı ismi yazılıma koydum.

OmegA CFW'lerini sıfırdan daha 5230 v40'lı versiyonlardayken geliştirmeye başladım. En sonunda güzel versiyonlar çıktı ve yayınladım. Bunlardan biri OmegA v3.1 idi. Ardından Nokia S60v5 işletim sistemli cihazların yazılım versiyonlarını güncelledi ve bir çok yenilik kattı. Buna 5230'un v50'si ile C6'nın v40'ı dahildi. Bundan sonra OmegA v3.1'i olduğu gibi v4.0 BETA olacak şekilde Nokia 5230 v50 içine attım. Ardından yeni hatalar ve eksikler ortaya çıktı.

İşte tam bu noktada, adam gibi tertemiz bir CFW çıkarmaya karar verdim. Çünkü Nokia S60v5'ler için bir sonraki güncellemeyi eğer yapacaksa uzun bir süre sonra yapar düşüncesiyle, yani artık güncelleme gelmeyecek düşüncesiyle herşeye sıfırdan başladım. Özellikle C6 işletim sisteminin portu üzerine yoğunlaştım.

Yeni C6v40 portu çok daha kararlı bir yapısıyla geldiği için, orjinal portu bile neredeyse hatasız idi (bir önceki C6v20 versiyonuna göre tabii ki). Bu sayede hataları gidermek kolay oldu. Üzerine yeni eklentileri eklemek için beklemeye ihtiyacım oldu. Çünkü henüz ortalıkta güzel C6v40 modları bulunmamaktaydı. Bu süre içerisinde CFW yi test ettim.

En sonunda güzel modlar çıkmaya başladı ve yazılıma ekledim. Test ettim. Üst üste OmegA v4.0 BETA ları ile hataları başkalarının gözüylede görme yoluna gittim. Hatalar OmegA BETA 2'den sonra rapor edilmeyince hatasız sürüme ulaştığımı düşündüm. Böylece hem herkesin kullanabileceği işlevde hemde kalitesinden ödün vermeden CFW'nin Final versiyonunu çıkardım. Sonuç olarak Final versiyonu hakkını veren gerçekten geliştirilmiş bir CFW idi.

Sonradan kullanıcıların yeni istekleri çıkmaya başladı. Sadece 5230 için değil, başta 5800 sahipleri olmak üzere neredeyse tüm S60v5 işletim sistemine sahip üyeler CFW'nin kendi telefonları için portlanmasını istedi. Bu istekler kolayca yerine getirilebilecek istekler değildi. Bu yüzden CFW'nin portlanmasını isteyen kullanıcıların artmasını bekledim. En sonunda konuya 5230 kullanıcıları dışında herkes istek yazmaya başlayınca diğer cihazlar içinde kolları sıvadım.

Başta 5800 için olmak üzere tüm cihazların orjinal FW'lerini ve C6v40 portlanmış FW'lerini indirdim. Tüm bu FW'leri kullanarak, her cihaz için sıfırdan modlamaya gittim. Yaptığım işin ciddi olduğunu biliyordum. Test edebileceğim cihazlarda olmayınca hatasız modlamalar yapmaya gayret ettim. Her cihaz için ayrı ayrı Türkçe yama, hata giderme modlarını yaptım. Eninde sonunda diğer cihazların OmegA CFW'leri hazır duruma geldi.

Son olarak, aynı versiyonu tekrarlayıp sadece yeni telefonlara aynı versiyonlu CFW yi çıkarmak yerine bir üst versiyon çıkarmayı düşündüm. Fakat bu düşünce biraz daha tehlikeli ve daha uzun uğraş gerektiren bir düşünce tipiydi. Fakat ben "Yabancı forumlarda yapılan CFW'lerden bazıları neredeyse tüm S60v5 cihazları için yapılıyorken, ben neden durayım ki?" OmegA v4.5'i çıkarmayı düşündüm. Yeniliklerinide ekledim. Yeni modlamaları, hata gidermeleri artık 4 cihaz için ayrı ayrı yapmak zorundaydım.

Cesareti veren üyeler idi. Emeğe saygı duyan, her mesajlarında beni mutlaka destekleyen üyeler sayesinde kararlılıkla ve asla geri dönmeyi düşünmeden OmegA CFW'si için hem v4.5'i hem de 4 cihaz için ayrı ayrı yazılım yayınlamayı başardım. Diğer telefonlara ait CFW leri, kendi telefonlarında test etmediğim halde hata raporu almamam, çıkan CFW'nin kalitesini gösteriyordu.

---

İşte burada bahsetmek istediğim bir nokta var: Ben bu işe böyle koyuldum. Google, DailyMobile, PNHT, bazı fransızca/rusça yabancı forumlar, bazı üyeler, MaxiCep, CepPusula, CepMod gibi siteleri kullanarak dev bir mod arşivi oluşturdum. Bunları tek tek test edip CFW ye ekledim. Fakat çekemeyenler herzaman ki gibi oldu. OmegA'nın dinamik yapısına yetişemeyen SUNRISE gibi CFW'ler özellikle MaxiCep forumda söndü gitti denebilir. SUNRISE'ın konusu MaxiCep'e OmegA'nın konusundan neredeyse 1 ay önce eklenmesine ve aşırı övülmesine (özellikle EFSANE CFW denmesi) rağmen OmegA herkes tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı ve cevap sayısı herzaman önde oldu. Cevap sayısının bu denli değerli olmasının sebebi, CFW'nin ilgi çekme değerini göstermektedir. Ayrıca konuyu beğenenlerin sayısıda OmegA'da konunun açıldığı güne kıyasla en yüksek orana ulaştı. Burada tüm üyelere teşekkür ediyorum.

İşte bu denli ilgi gören OmegA CFW'si yüzünden forumdaki bazı kendini bilmezler, benim modları çaldığımı iddia ettiler. Üzerine konu açıp "Son söz" şeklinde duyurdular. Konuya kendim 1. cevap olarak " Çalıntılara karşı çıktığımı" belirttiğim halde bana "Hırsız" damgası vurdular. Dün, 1 hafta önce, 1 ay önce indirdiğim modun hangi siteye ait olduğunu, indirdiğim zaman not almasam nereden hatırlayacağım? Sonuçta bir arşiv oluşturuyorum ve böyle notların gereksiz olduğunu biliyorum.

Ardından SUNRISE'ın yapımcısı NomadCRY konusunu "ilgisizlikten, hataların bildiriminden" dolayı kaldırmaya kalkıştı. Efsane CFW dediği yazılım nasıl olurda hata içerebilir düşüncesindeydi. Çünkü efsaneler kusursuzdur. OmegA ise MaxiCep'te en sevilen CFW lerden biri olunca bir nevi kıskançlık sonucu böyle bir girişimde bulunduğunu düşünüyorum NomadCRY'in.

Benim yüzümden olduğunu düşündüğüm ve sizlere düşüncelerimi aktardığım gibi olayların geliştiğini düşünüyorum. Beni hırsız olarak düşünenleri şiddetle kınıyorum ve güya "çalanlara ahirette hesap verecek" diyenlerden hesap sormayıda bilirim. Ben olayları ve kişileri Allah'a havale ediyorum.

---

Benden "son söz" gibi şeyler duymayacaksınız. Desteğimi kesmeyeceğim. CFW'yi kendim nasıl kullanıyorsam aynen buraya aktaracağım. Sağlıcakla kalın.

• Beğen
Tepkiler: maxxis39, qweratomic, ErdoanKys ve 47 diğerleri

forumber

Üye
hayırlı olsun rambo,güzelmiş...bide pm attım bakabilirsen...

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 94869

forumber

Üye
yok soru soracaktım hallettim...

mardok

mardok

Üye
oooo gençler :D ne yaptınız yav daha biz fwye başlamadan 2 günde 1 fw çıkarıonuz :D bizide bekleyin :)
bu arada eline sağlık çok güzel bi yazılım olmuş ama denemeyeceğim :) kendi yazılımımdan başka yazılım yok telefona :bigstar: sonunda bana yoldaş 5230 cfw yapımcıları çıkmaya başladı ilk zenowaren vardı o telefonu sattı sonra bi ben kaldım şimdi senle forumberde fw çıkartıyorsunuz (h) güzel güzel :evet:
--
edit: birde bişey soracağım sen ingilizce ve artık dil dosyalarını silmişsin ve sorun çıkmamış benimde fwde yer sorunum ver senin bu http://www.maxicep.com/modifikasyon...calistirmak-icin-sadece-maxicepte-515836.html konudaki gibi mi yaptın

• Beğen
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Baktık böyle olmuyor yaptık cfw leri :naughty: . Herkes bir el atsa birlik kurarız be :ehe . PNHT de kimmiş:off: Onlar yapıyor İngilizce, biz takım kurup yapsak olacak Türkçe. Tüm dünya Türkçe'nin peşinde koşacak:oke:. Ama bu halimizle asla olamaz. Neredeyse bütün günümüzü bunlara ayırmalıyız. Mesela ben sadece yazın böyle işler yapabiliyorum.

forumber

Üye
yanlız ingilizceyi silmişsin,sorun yaratmazmı?

mardok

mardok

Üye
Baktık böyle olmuyor yaptık cfw leri :naughty: . Herkes bir el atsa birlik kurarız be :ehe . PNHT de kimmiş:off: Onlar yapıyor İngilizce, biz takım kurup yapsak olacak Türkçe. Tüm dünya Türkçe'nin peşinde koşacak:oke:. Ama bu halimizle asla olamaz. Neredeyse bütün günümüzü bunlara ayırmalıyız. Mesela ben sadece yazın böyle işler yapabiliyorum.
rambo senden birşey istesem galiba RM-612_Turkish o dil dosyasını senin anlatımından çıkan dil dosyası onu bana upload yaparmısın ben kotalıyım kota doldu C6 dosyalarını indiremiyorum :)
birde yapacağım şey şu mu ingilizce silecem o dil dosyasını entegre edecem fakat artık dil dosyalarını nası silecem?

ModderFurkan

Üye
PNHT de PNHT..Kardeşim adamlar dağıldı.Baksana hiç bir faaliyet yok.Ayrıca onlar cfw değil port yaptılar :ehe

hem bu c6'larda 75 mb ram.Gördüğüm kadarıyla ev ekranını boşaltmışsın.Yani normal çalışan değer ile port fw'lerde bu kadar ram alman çok çok çok zoooor :ehe

mardok

mardok

Üye
PNHT de PNHT..Kardeşim adamlar dağıldı.Baksana hiç bir faaliyet yok.Ayrıca onlar cfw değil port yaptılar :ehe

hem bu c6'larda 75 mb ram.Gördüğüm kadarıyla ev ekranını boşaltmışsın.Yani normal çalışan değer ile port fw'lerde bu kadar ram alman çok çok çok zoooor :ehe

en yüksek rami ev ekranı boş şekilde alırsın ev ekranı doluyken normal ram olur nerden baksam 4-5 mb ev ekranı yiyor :D

ModderFurkan

Üye
en yüksek rami ev ekranı boş şekilde alırsın ev ekranı doluyken normal ram olur nerden baksam 4-5 mb ev ekranı yiyor :D

Ama en yüksek ram değil NORMAL ÇALIŞIRKEN ALINAN RAM DEĞERLERİ ÖNEMLİDR :ehe

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
yanlız ingilizceyi silmişsin,sorun yaratmazmı?

Hayır, ben yerinde olsam denerdim sorun varsa bildirirdim beraberce çözerdik, bende merak ediyorum. Ama şuan sorun yok.

rambo senden birşey istesem galiba RM-612_Turkish o dil dosyasını senin anlatımından çıkan dil dosyası onu bana upload yaparmısın ben kotalıyım kota doldu C6 dosyalarını indiremiyorum :)
birde yapacağım şey şu mu ingilizce silecem o dil dosyasını entegre edecem fakat artık dil dosyalarını nası silecem?

Ben manuel dil uygulama konusuna dil dosyasını ekleyeceğim. Oradan indirebilirsin. Dil hatası almamak için şu adımları izledim:

1) Manuel dil yamasını oluşturdum.
2) Rofs2'ye entegre ettim. Çalıştı :ehe Yani yaptığım gizli-saklı birşey yok, hani meslek sırrı diyorlar ya :kıskıs:

Ben hiç zorlanmadım. Bu arada tema efektlerini kapatmayı unutmuşum bu değeri alırken :cool . Ram ile fazla uğraşmak istemiyorum. Ama daha fazla değer alabilirim, üzerinde uğraşmam lazım. İşte bundan sonra zor olur :ehe

Ama en yüksek ram değil NORMAL ÇALIŞIRKEN ALINAN RAM DEĞERLERİ ÖNEMLİDR :ehe

Ben 3 boyutlu oyun oynadıktan sonra menüde biraz gezindim. Ev ekranı dolu. Sonra rami ölçtüm: 45 MB. Bence süper bir değer. Uygulamalar aktif kullanımda bile 45 mb lik alanı kullanabilecekler. Önceki CFW'de 55 bile neredeyse hayaldi be:box

Bencede aktif kullanımdaki ram önemlidir.

Copyright^

Copyright^

Üye
ekran yenileme hızını 35 fps nasıl yaptın mod varsa link verirmisin??

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
İlgili moddaki txt dosyasında 22 yazan yeri 35 yaptım. Bunu yapabilmek zor değil, stabil kullanmak zor. En iyi değeri bulmak uğraş istiyor. Windows'ta nasıl ekran yenileme hızını 60,75,85 Hz olarak değiştirebiliyorsak bu da aynı.

ModderFurkan

Üye
Sadece o kısmı değiştirmekle 35 fps olmuyor.Diğer Satırlardaki değerler 80-1-0-3 sırasıyla böyle olması gerek

----------Eklendi @ 13:29:45 ---------- Yazıldı @ 13:29:08 ----------

Hayır, ben yerinde olsam denerdim sorun varsa bildirirdim beraberce çözerdik, bende merak ediyorum. Ama şuan sorun yok.

Ben manuel dil uygulama konusuna dil dosyasını ekleyeceğim. Oradan indirebilirsin. Dil hatası almamak için şu adımları izledim:

1) Manuel dil yamasını oluşturdum.
2) Rofs2'ye entegre ettim. Çalıştı :ehe Yani yaptığım gizli-saklı birşey yok, hani meslek sırrı diyorlar ya :kıskıs:

Ben hiç zorlanmadım. Bu arada tema efektlerini kapatmayı unutmuşum bu değeri alırken :cool . Ram ile fazla uğraşmak istemiyorum. Ama daha fazla değer alabilirim, üzerinde uğraşmam lazım. İşte bundan sonra zor olur :ehe

Ben 3 boyutlu oyun oynadıktan sonra menüde biraz gezindim. Ev ekranı dolu. Sonra rami ölçtüm: 45 MB. Bence süper bir değer. Uygulamalar aktif kullanımda bile 45 mb lik alanı kullanabilecekler. Önceki CFW'de 55 bile neredeyse hayaldi be:box

Bencede aktif kullanımdaki ram önemlidir.

Tema efektleri açıkken 75 mb ram? nerede yaşıyosun?

mardok

mardok

Üye
Sadece o kısmı değiştirmekle 35 fps olmuyor.Diğer Satırlardaki değerler 80-1-0-3 sırasıyla böyle olması gerek

----------Eklendi @ 13:29:45 ---------- Yazıldı @ 13:29:08 ----------

Tema efektleri açıkken 75 mb ram? nerede yaşıyosun?

5230(h)+performans modları olunca :yuru:heyo2::rock: :D

• Beğen
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
...

ModderFurkan

Üye
@ModderFurkan: İnanmıyor musun, inanmak mı istemiyorsun? Diğer konumda da 77 MB ram yakaladım demiştim. Ardından 78,88 MB ram yakaladım. Biraz daha uğraşsam 80 olurdu. Bunda tema efektleri AÇIK (unutmuştum), ev erkanında 4 simge, telefon açılış rami 75 oluyor. Bence sen bu değeri ulaşılmaz gördüğün için sana öyle geliyor. Aynen şunun gibi: Ay'a gitmek hayaldi. Ama sonuçta hayal edilebiliyordu. En sonunda aya gidildi. Sen hayal bile etmiyorsun demekki. Ben bu değerlere ulaşmak için özel bir CFW hazırlayacağım. Bakalım o zaman hangi kıyametler kopcak :)

Hatırlarsan bir zamanlar pnht çok çok çok büyük görülüyordu.Ama sonra ne oldu? kendi portlarımı yapıyorum,kendi core'umu hazırlıyorum.Şimdi söyleyeceklerim emeğe saygısızlık olarak anlaşılmasın

CFW yapmak en basit iştir.Bana senin aldığın değerin de hayal geldiğini düşünmen anca kendini beğenmiş birine yakışacak bir şey.İnan senin aldığın bu ram benim alacaklarımın yanında koca bir hiç

Peki sen burada cfw yamalamaktan başka ne yaptın? kendi tespitin bir dosya var mı? ya da kendi düzenlediğin dll'ler,rsc veya txtler?

c6v40 portuna dil atmak demişin.Sorunsuz dil paketi çıkarmak da o kadar büyük bir iş değil.Sen kendi dünyanda uğraş kardeşim.senin ram değerlerin de bana hiç ama hiç uzak gelmiyor :oke: bunu da hatırlatayım. hadi kolay gelsin.Yolun açık olsun

----------Eklendi @ 18:00:29 ---------- Yazıldı @ 17:54:54 ----------

Hatırlarsan bir zamanlar pnht çok çok çok büyük görülüyordu.Ama sonra ne oldu? kendi portlarımı yapıyorum,kendi core'umu hazırlıyorum.Şimdi söyleyeceklerim emeğe saygısızlık olarak anlaşılmasın

CFW yapmak en basit iştir.Bana senin aldığın değerin de hayal geldiğini düşünmen anca kendini beğenmiş birine yakışacak bir şey.İnan senin aldığın bu ram benim alacaklarımın yanında koca bir hiç

Peki sen burada cfw yamalamaktan başka ne yaptın? kendi tespitin bir dosya var mı? ya da kendi düzenlediğin dll'ler,rsc veya txtler?

c6v40 portuna dil atmak demişin.Sorunsuz dil paketi çıkarmak da o kadar büyük bir iş değil.Sen kendi dünyanda uğraş kardeşim.senin ram değerlerin de bana hiç ama hiç uzak gelmiyor :oke: bunu da hatırlatayım. hadi kolay gelsin.Yolun açık olsun

Edit::: ayrıca anlatımlarında anlattıklarının da hepsi toplama modlar (geliştirilmiş mediabar? neresi geliştirilmiş? mediabar'ın dll'leri ile oynamak çocuk oyuncağı.isim değiştirmek zaten bilmiyrsan söyleyim ;frMediaToolbar.r14.Geliştirilmiş klavye demişin? ben hrhangi bir geliştirme göremedim? klavye modlamaları mı yaptın,yoksa akıllı klavye mi yaptın? sen konuş o yazsın hesabı.Geliştirilmiş dediğin herbirini yapmak yarım saatimi alır.35 fps demişin en üst satırı 35 yapmakla performans artmıyor.bunu belirteyim.Sen bu gidişle 5230'a android 3.0 honeycomb da kuracaksın.senden bunu da bekliyorum :bye2: sağlıcakla kal.Böyle güzel bir forumda (!) kendini geliştireceğini düşünüyorum.

Üst Alt