Nokia N8 artilari-eksileri (kullanicisindan)

Sponsorlu Bağlantılar

ozggurr

ozggurr

Üye
    Konu Sahibi
Nokia N8 artilari-eksileri (kullanicisindan)
Bir haftalik kullanim ve test sonucunda Nokia N8 ile ilgili izlenimlerimi basit ve sade olarak paylasmak istedim...

Nokia N8 artilari:

1- Tasarim: Nokia 5800 ya da N97'ye gore cok daha saglam ve pahali duruyor. Isciligi cok daha kaliteli. Daha asil bir durusu var.
2- Cok hizli ve daha pratik bir arayuz.
3- Kamerasi gece-gunduz simdiye kadarki hicbir telefonla kiyaslanmayacak kalitede ve yuksek cozunurlukte resimler cekiyor. Resim cekme hizi inanilmaz. Ilk cektigimde acaba cekmedim mi diye sordum kendi kendime. Basar basmaz resim galeriye dusuyor resmen.
4- Cok yuksek cozunurluklu mp4, divx, avi, mkv dosyalarini mukemmel bir sekilde oynatiyor.
5- Video kaydi, fotograf kalitesinde.
6- Ovi maps uygulamasi inanilmaz hizli. GPS baglanma olsun, haritalarda gezmek ve zoom+/- muthis hizli.
7- Muzik player cok eglenceli
8- Radyo vericisi: hangi frekanstan yayin yapacaginizi secip hemen yayina baslayabiliyorsunuz.
9- USB'den cok hizli bir sekilde sarj oluyor.
10- USB on to go (bilmeyenler google da nokia n8 usb on to go yazsin arasin ogrensin, super!!! )
11- Standart bilgisayarlarda kullailan usb mouse ya da bluetooth mouse hack vs gerekmeden hemen takar takmaz kullanilabiliyor.
12- Nokia 5800 ve Nokia N97'nin acamadigi flash iceriklerini acabiliyor.
13- Mail programi inanilmaz hizli bir sekilde mail alip veriyor, cok kullanisli bir arayuzu var.
14- Web tv uygulamasi ile bolgelere gore en populer video sitelerinin videolarini izleyebiliyorsunuz.
15- Ofis uygulamalari+PDF+Zip programi kurulu geliyor
16- 3D hizlandirici telefonun butun uygulamalarinda calisitigi icin menu gecislerinde efectler akici.
17- 3D oyunlar gercekten 3D ve cok hizli.
18- Cok etkileyici yeni titresim efektleri
19- Dolby ses cikisi
20- Coklu dokunma destegi (multitouch support)
21- Bir butun olarak hizi.. Cok hizli bir telefon.
22- Standart video oynaticisi alt yazilari destekliyor. (.sub -.str)

Nokia N8 eksileri:
Su anda eksi olarak yazdiklarimin hicbirisi telefona baska programlar kurana kadar yoktu. Sonradan kurdugum programlardan dolayi da olmus olabiliri, WEB tarayicisinin klasik sorunlari da olabilir.
1- Web tarayicisi tutarsiz. Ayni videoyu bazen aciyor, bazen flash 9 hatasi veriyor.
Bazen cok akici oynatiyor, bazen goruntusuz ve takilarak oynatiyor.
2- Web tarayicisi bazi sitelerde hafiza yetersiz uyarisi veriyor.
3- Web tarayicisi bazen kendi kendine kapaniyor.

[Ocak ayinda cikmasi beklenilen yeni guncelleme ile web tarayicinin kullanici arayuzu degistirilecek. Ikinci guncelleme ile WEBKIT tabanli web tarayicisindan QT tabanli web tarayicisina gecis yapilacak ve bu tarayici ile birlikte Nokia N8 HTML 5 destegine de kavusmus olacak...]

4- Su an icin cok az uygulama olmasi
5- Kizak klavye olmamasi
6- Video cekerken isik olmamasi (led flash olmadigi icin karanlikta baska bir isik kaynagi gerekiyor)
Bu soruna alternatif cozum olarak, led aydinlatmasi olan usb webcami usb-on-to dan N8'e baglayip webcamin isigini kullanabiliriz. Diger usb isik kaynaklari da destekleniyor.

7- Telefonun cebinizdeyken hoparlor sesini hoparlorun yeri ve tasarimindan dolayi neredeyse duyamiyorsunuz. Hoparlorun onune gelen en ufak bir engel (parmaginiz olabilir, telefon kilifi olabilir, cebiniz olabilir) disari cikan sesi oldukca engelliyor
8- MPG dosyalarini uygun bir donusturucuyle desteklenen formata donusturmeden direkt olarak oynatamiyor.

• Beğen
Tepkiler: yyoruge, fnldstntn, stumax ve 2 diğerleri

Mustafa1300

Mustafa1300

Üye
teşekkürler ama daha n8 tüm ülkelerde çıkmadı hele bir çıksın bence oyunları ve uygulamaları iphone den çok daha fazla olacak web browser hataları umarım yeni güncelleme ile çözülür

devilmy

devilmy

Üye
flash yok yanı hmm bu kotu olmuş karanlıkta yanımızda fener taşırız o zman:))

Mustafa1300

Mustafa1300

Üye
led flashta varmış die duydum ama yalanmış dek hem led hem xenon flash varmış video çekimlerde led yenıyormuşşşşş :)

SilentOne

SilentOne

Üye
oha led flash yoksa 12mp bi yaramaz bide geleri çok foto çekinen bir olark bn

fedata

fedata

Üye
led flashta varmış die duydum ama yalanmış dek hem led hem xenon flash varmış video çekimlerde led yenıyormuşşşşş :)
hacı siz fotolara nereden bakıyosunuz.bi nokianın sitesine girip ilk çıkan sayfada telefonun arkadan görüntüsündeki flaşı göremiyormusunuz..bi daha bakın derim ben:D:D alemsiniz ya.heralde videolarda geçerli olmuyomuş flash

Mustafa1300

Mustafa1300

Üye
hocam xenon flash her dakika yanmaz xenon un altında da led flash var die duydum foto larda xenon flash video larda led flash yanıyormuş anlatabildimmi ama öle değilmiş galiba

o gördüğümüz xenon flash altındada led flash var die duydum ben

fedata

fedata

Üye
hocam xenon flash her dakika yanmaz xenon un altında da led flash var die duydum foto larda xenon flash video larda led flash yanıyormuş anlatabildimmi ama öle değilmiş galiba

o gördüğümüz xenon flash altındada led flash var die duydum ben

Hmmm anladm saol ya..

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Hiçbiryerde led flash da olduğuna dair bir bilgi yok

ozggurr

ozggurr

Üye
    Konu Sahibi

Sadece xenon flash var. Led flash yok arkadaslar. Yani Nokia 5800'deki gibi kamranin flashini el feneri gibi kullanamazsiniz. Xenon flash anlik olarak patlar ve harika fotograflar cekmenize yarar. Video cekerken Xenon flashin altinda led flash falan yok. Video cekerken disardaki isik ne kadarsa o kadar isiginiz var..

O arkada gordugunuz sey, xenon flash, mercek ve telefondaki tek hoparlor. Baska da bisey yok isik namina..

GeceBekcisi

GeceBekcisi

Üye
7- Eski (HD) olmayan televizyonlara baglanamamasi (eger baglanma yontemi varsa bilen ogretsin, cok minnettar olurum)
Kulaklık girişinden Nokia CA-75U ya da muadili bir kablo ile kompozit çıkış alıp bunu da bir dönüştürücü ile scart şekline çevirebilirsiniz.

ozggurr

ozggurr

Üye
    Konu Sahibi
fedata

fedata

Üye
Denedim oldu, cok tesekkurler.
nasıl yani gerekli donanımlar ne burda..mesela işte
Nokia CA-75U bunu aldık kulaklık girişine taktık.ya diğer işlemler ve araç gereçler ne.anlamadım hiç bişey

ozggurr

ozggurr

Üye
    Konu Sahibi
nasıl yani gerekli donanımlar ne burda..mesela işte
Nokia CA-75U bunu aldık kulaklık girişine taktık.ya diğer işlemler ve araç gereçler ne.anlamadım hiç bişey

Senin de sahibi oldugun Nokia 5800 ile gelen televizyon baglanti kablosunu N8 kulaklik girisinden bagliyorsun herhangi bir televizyona, oldu bitti masallah oluyor. Baska hicbirsey yapmaya gerek yok.

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Özgür kardeş,N8 senin beklediğin gibi bir cihaz çıktımı,yani seni hayal kırıklığına uğrattımı.

ozggurr

ozggurr

Üye
    Konu Sahibi
Özgür kardeş,N8 senin beklediğin gibi bir cihaz çıktımı,yani seni hayal kırıklığına uğrattımı.

Hayal kirikligina hic ugramadim. Tam tersine beklemedigim ozellikleri var.

1- Bilgisayarin kullandigi kablolu usb fare (mouse) kullanabilmeyi (telefonun her yerinde hem de) beklemiyordum.

2- avi/divx/xvid ve mkv dosyalarini calistiracagini beklemiyordum.

3- Galerinin, fotograf makinasinin ve video cekiminin bu kadar basarili olacagini beklemiyordum.

Videolar cam gibi cam...

4- Fotograflarina bakinca itici bir tasarim gibi gorunuyor ama elimize alinca cok daha iyi. bu kadar karizmatik bir tasarim olacagini beklemiyordum. Eline alan giptayla bakiyor telefona.

5- HD olmayan televizyonlara da baglanabildigini bilmiyordum, hem hd hem normal televizyonlara baglaniyor super o kismi.

6- USB'den bu kadar cabuk sarj olabilecegini beklemiyordum, cok hizli sarj oluyor.

7- Telefonda konusmasi bir zevk, ses cok canli.

Su ana kadar beni hic bir konuda hayal kirikligina ugratmadi.

Yukarda yazdiklarim da beklemedigim halde ekstra gelen ozellikler oldu..

Ancak fiyati gercekten cok pahali... Yani bence cok luks bir telefon... Para verirken cok iyi hesap yapilmali cunku cok yakin zamanda cok cok iyileri muhakkak cikacak... Bu kacinilmaz bir gercek...

Üst Alt