Kendi İşletim Sistemini Kendin Yap - Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 telefonlar için! 5800 özel

Sponsorlu Bağlantılar

Sizce yazdığım konu yararlı mıdır? Bu yazıyı beğendiniz mi? Bu yazı orjinal mi?

• Kullanılan toplam oy
    365
mkryvz

mkryvz

Üye
evet haklısınız, hangi dosyaları nasıl modifiye edeceğimize dair herhangi bir bilgi yok, en basitinden dil ekleme veya çıkarma işlemini örneklemek bile olabilirdi.

mardok

mardok

Üye
çok teşekürler kardeş

rapboi

Üye
Arkadaslar sonuc olarak bilginin paylasarak cogaldıgı cagdayız.Burda kimsenin emegine hevesine ve heyecanına engel olmak ıcın yazmadım ama uzun zamandır bakıyorum nası mod yapılabilecegine ne site bulabildim ne de anlatan bi arkadas.sadece belirli takımlar var onlar da kendı aralarında ıs bolumu yapmıslar ve kendı yeteneklerıne gore proje gelıstırıyorlar.Nitekim Nokia Symbian sistemi açık kod haline getirdi yani kodlar acık isteyen gelistirebilsin diye :!
Her yerde ingilizce ve diğer dillerde sıkı paylasımlar var.Ama maalesef biz TUrkler'de baska CFW'yi turkcelestirip ben yaptım deme alıskanlıgı.Nys o da bir emek.Ama kisisel takıntılarımızı tatmın edecegımıze bilgi paylassak en fazla bi kac kisinin 5800 ı bozulur.o da kucuk bi maliyet olsa gerek bu işe gercekten gonul vermıs olanlar için.Paylasımlarımızın artması dileğiyle.

michaeltalayman

Üye
merhaba arkadaşlar ben jaf programını kurdum ama pkey emulgatoru açıp GO ya basarken şöyle bir hata veriyor:
Cannot create file C:\Program files\ODEON\JAF\winscard.dll.
ne yaptıysam çözemedim yardımlarınızı bekliyorum lütfen arkadaşlar.

dangerousyaso

dangerousyaso

Üye
merhaba arkadaşlar ben jaf programını kurdum ama pkey emulgatoru açıp GO ya basarken şöyle bir hata veriyor:
Cannot create file C:\Program files\ODEON\JAF\winscard.dll.
ne yaptıysam çözemedim yardımlarınızı bekliyorum lütfen arkadaşlar.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

Bu arada ilgilenenlere, FW için daha elverişli bir yazılım buldum paylaşmak istedim.

f@tih.

f@tih.

Üye
Arkadaslar sonuc olarak bilginin paylasarak cogaldıgı cagdayız.Burda kimsenin emegine hevesine ve heyecanına engel olmak ıcın yazmadım ama uzun zamandır bakıyorum nası mod yapılabilecegine ne site bulabildim ne de anlatan bi arkadas.sadece belirli takımlar var onlar da kendı aralarında ıs bolumu yapmıslar ve kendı yeteneklerıne gore proje gelıstırıyorlar.Nitekim Nokia Symbian sistemi açık kod haline getirdi yani kodlar acık isteyen gelistirebilsin diye :!
Her yerde ingilizce ve diğer dillerde sıkı paylasımlar var.Ama maalesef biz TUrkler'de baska CFW'yi turkcelestirip ben yaptım deme alıskanlıgı.Nys o da bir emek.Ama kisisel takıntılarımızı tatmın edecegımıze bilgi paylassak en fazla bi kac kisinin 5800 ı bozulur.o da kucuk bi maliyet olsa gerek bu işe gercekten gonul vermıs olanlar için.Paylasımlarımızın artması dileğiyle.

İlk olarak düşüncelerine saygı gösterdiğimi belirteyim.Ama bazı yanlış nitelendirmelerde de bulunmuşsun.Sırası ile hepsine cevap vermek istiyorum.

- Türk halkı olarak matbaa'nın icadından bizim kullanmaya başladığımız gecikmeli süreç içerisinde her zaman ama her zaman taklitçi ve hazırcı insanlar olduk.Eğitimsiz cahilleştirilen kitleler olarak yetiştirildik ve günümüzde de halen bu durum hızla ve artarak devam ediyor.

Bu konudaki öğrenme azminizi takdir ediyorum.CFW ile ilgilenenler bana yardım etmiyor,mod konusunda yardımcı olmuyorlar diyorsunuz.Daha önce bana sordunuz mu tam olarak hatırlamıyorum.Ama sorduysanız benden aldığınız cevap büyük ihtimal ile araştırın-araştırın olmuştur.

Ben de bu CFW işine sadece merak uğruna girdim.MaxiCep'te @n!wa+*R , DonanımHaber'de birolTR arkadaşlarımın takipçisi oldum.İlk CFW mi kurmadan önce her yazdıklarını okudum.Phonix ve JAF konularını tekrar tekrar sindirerek okudum.Sayelerinde ilk modlu yazılımları telime kurabildim.

Daha sonra bu arkadaşların CFW leri benim için yeterli gelmemeye başladı.ingilizce bilgimin yeterli olması sebebi ile yabancı forumları takip etmeye başladım.Orada paylaşılan CFW leri denemeye başladım.Ama bu CFW ler de,her ne kadar Türkçe uyumlu olsalar da ; Türkçe ile kullanımda bazı problemler çıkartıyor ve birinde mükemmel olan ayar bir diğerinde açıkçası saçmalamaya başlıyordu.Her zaman ya birşeyler eksik ya da birşeyler fazlaydı.Ayrıca bu yabancı modder arkadaşlar çalışan CFW nin heryerine imzalarını bırakıyorlar bu da bana açıkçası sıkıcı geliyordu.

Bunun üzerine yabancı modifikasyonlardan bir tanesini taban olarak alıp kendi CFW mi hazırlamak istedim.Ama bu konuda hiç bir bilgim yoktu.Bu konuda tek bilgim "NokiaEditor Beta7" programının varlığı ve bu programın firmware dosyalarını açtığını bilmemdi.
Hemen masaüstüme iki adet NokiaEditor Beta7 kopyalayıp orjinal Firmware ve mod'lu CFW leri ayrı ayrı açıp.Binlerce dosyayı tek tek birbirleri ile karşılaştırdım.Notpad ile açabildiklerimi açıp okudum.açamadıklarım ve ne olduğunu bir türlü anlayamadığım dosyalar hakkında ise tek tek Google vasıtası ile bilgi aradım.Çok değişik siteler-forumlar çok değişik yayınlarla karşılaşıp problemleri teker teker hallettim.Kullanmam gereken yardımcı programları indirdim.Bütün bunları geceli gündüzlü bir aylık bir zaman dilimine sığdırdım.
Ama bir hata yaptım.Hallettiğim tüm problemler için bir döküman hazırlamayı notlar almayı hiç ama hiç düşünemedim.Gezdiğim onlarca site okuduğum yüzlerce sayfa sadece kafamın içine hapsoldu.
bencillik olarak algılamayın lüfen ama ; bu bilgileri yazıya dökmek çok ama çok zahmetli.benim bildiklerimi paylaş(a)mıyor olmamın (denmesinin) altında yatan gerçek neden bundan başka birşey değil.

Ama maalesef biz TUrkler'de baska CFW'yi turkcelestirip ben yaptım deme alıskanlıgı.Nys o da bir emek.Ama kisisel takıntılarımızı tatmın edecegımıze bilgi paylassak.

Açıkçası bu üstte yazdığınız cümle beni yaraladı.İlk başlarda çalışmalarımı sadece yabancı bir CFW'yi taban alarak yapmama rağmen son çalışmalarımda bundan vazgeçip,yayınladığım CFW ler kendi düzenlemelerimi içermektedir.
Yine buna rağmen Symbian programlar arasında CFW içine koyulacak TÜRKÇE bir eklenti bir program bulunmamakta.Herşey ama herşey yabancılara ait.Şimdi biz unları Türkçe'leştirmeyip ne yapacağız.Ayrıca CFW yi Türkçe'leştirmek zannedildiği kadar basit bir iş de değil.Hazır olan TR Dil dosyaları ve bunların haricinde Türkçe'leştirmek gereken programlar ve ve Ev Ekranı temaları da var.İşte ben ,özel editörler ayrdımı ile bunlarla da ayrıca uğraştım.
Ama basitçe; Türkçe CFW hazırlayan ; sayıları 10 u geçmeyen modderlar olarak CFW içine TR dil dosyalarını tıkan ve kendi bencil duygularımızı ve kişisel takıntılarımızı tatmin eden insanlar olduğumuz damgasını yedik.

en fazla bi kac kisinin 5800 ı bozulur.o da kucuk bi maliyet olsa gerek bu işe gercekten gonul vermıs olanlar için.

Bakış açısına göre değişebilir elbette ama Türkiye'de 500 TL kolay kazanılan bir para değil.Dünyanın her yeri için de böyle.kim neden 500 TL karşılığı bir paranın durduk yerde çöpe gitmesini ister.Symbian işi ile uğraşan PNHT gurubunun bu konu ile ilgili kişisel çalışmalarını yayınladığı bir web siteleri var.Bu sitenin ve çalışmalarına destek sağlamak amacı ile paypal aracılığı ile kabul ettikleri yardımlar var.
Diyelim ki biz de bir gurup kuralım,sitemizi açalım.Sürekli iletişim içinde olalım.Yardım kabul edelim.Bizi kaç kişi destekler acaba ?

Son olarak söylemek istediklerim.Ortak bir yapılanma altında bildiklerimi paylaşabilirim,fakat bir döküman hazırlamak benim için gerçekten çok zahmetli olur.Bilmiyorum siz ve sitedeki diğer modder arkadaşların bu konudaki düşünceleri nelerdir ?

Dip not : Türkçe yazım ve imla kurallarına biraz dikkat eder misiniz?:bye2:

qpel

Üye
şimdilik telefonun versiyonuna kendi adımı yazdım, telefonun fontunu değiştirdim, açılış animasyonu ve sesini değiştirebildim yavaş yavaş kapacaz biz bu işi ancak nasıl porgram gömeriz araştırdım ama bulamadım,

program eklemek zor değildir aksine kolaydır yanlız sorun şurda her eklenen program çalışırmı orası şüpheli mesela ben yaptıklarımı anlatayım kırmızı 5800 kullanıyorum nokia editor ile rofs2.v02 (sanırım 31 mb sınırı var) veya rofs3.fpsx (bunun da 13 mb) dosyalarını açtıktan sonra system private ... klasörler göreceksiniz aynı şekilde siscontents ile de sis dosyalarını açıp extract files a tıklayınca yine aynı şekilde bu klasörleri görürsünüz yapacağınız şey burdaki dosyaları klasör yapısı aynı kalmak şartıyla rofs2 nin içinden çıkan klasörlerin içine atmak ve rofs 2 yi tekrar oluşturmak(tabi nokia editor vasıtasıyla) yanlız bazı programlar düzgün çalışırken bazıları çalışmıyor bazıları da ayar tutmuyor bunun sebebini de şöyle tahmin ediyorum bazı dosyaların illa c ye kurulması lazım yani düzenlenebilir olması lazım z sürücüsünde kalınca z salt okunur olduğundan program buraya dosya oluşturamıyor

bununda şöyle çözüleceğini tahmin ediyorum bi kısmını böyle çözdüm dosya kopyalama işlemi var bi tane txt dosyasına yazıyorsun komutu hallediyor ismini unuttum şu an onun vasıtasıyla bu sorun çıkartan dosyaların c deki yerlerine kopyalanması sağlanır bu şekilde çözülebilir tabiki bütün dosyaları kopyalamayacağız yanlızca c de olması gerekenleri kopyalayacaz şimdilik bu kadar söyleyebilirim

dangerousyaso

dangerousyaso

Üye
Diyelim ki biz de bir gurup kuralım,sitemizi açalım.Sürekli iletişim içinde olalım.Yardım kabul edelim.Bizi kaç kişi destekler acaba ?

Kötümser düşünmek istemiyorum @f@tih. ancak; kabul edeceğiniz maddi yardımlar bile olmayacağını düşünüyorum. Bu nedenle sizleri çok çok az kişi destekler. Çünkü ülkemizdeki zihniyet şu: İnternet ortamında yapılan her türlü şey, tamamen gönül işidir ve maddi bir destek istemez.

Bu durumu, ülke ekonomisi ile de değerlendirirsek pek de yanlış bir yaklaşım değil gibi geliyor. Neden diyeceksiniz? Çünkü bir çok insanımız şu an işsiz ve alın terinin ya da emeğin ne olduğunu unutmuş durumdayız. Yapılan her şeyi hayır işi olarak görmek biraz da olsun işimize geliyor.

Lafın kısası, ben de bu tarz işlemlere çok meraklıyım, ancak sizlere oranla bilgi seviyem oldukça düşük. Ama elimden bir şeyler gelsin isterim.Hatta ve hatta bu sitenin bile, o kadar kaliteli bilgileri barındırmasına rağmen bu kadar düzensiz ve ilgisiz bazı kişiler tarafından yönetilmeye çalışılmasını pek hoş karşılamıyorum. Keşke bu site de divxplanet.com yönetimi gibi olgun ve saygılı bir yönetime sahip olsaydı dediğim çok oluyor. Neyse, laf oldukça uzuyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
Ben sadece internette araştırma
yaparken keşfettiklerimi daha önce böyle bir paylaşım olmadığını gördüğüm için yazdım. Hangi dosyada nasıl bir değişiklik yapılacağını bende bilmiyorum. Ama işin özü bu şekilde oluyor

dangerousyaso

dangerousyaso

Üye
Tamam, güzel etmişsin elindekileri paylaşmışsın ama sadece paylaşmak için paylaşmışsın. Bunun yapılmaması gerekir. Bakın, adamlar SBP Mobile Shell programı için 220 sayfalık mod başlığı oluşturmuşlar ve o sayfadan bilgi akıyor. Herkes paylaşıyor, herkes fikir yürütüyor, dizayn geliştiriyorlar. Biz ise, sadece sağdan soldan toplayıp, paylaşım olsun diye paylaşım yapıyoruz.

Keşke, amaçları gerçekten bir şeyler yapabilme niteliğinde olan insanlar burada bir araya gelebilse ve çok iyi işler çıkabilse. Bizler halen daha, yabancı insanların yaptıkları FW'lerle idare etmek durumunda kalıyor, resmen onların ellerine bakıyoruz.

michaeltalayman

Üye
Arkadaşlar ben pkey emulator sorununu hallettim ilgilenenlere çok teşekkür ederim. Win7 kullanıyorum.

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
Tamam, güzel etmişsin elindekileri paylaşmışsın ama sadece paylaşmak için paylaşmışsın. Bunun yapılmaması gerekir. Bakın, adamlar SBP Mobile Shell programı için 220 sayfalık mod başlığı oluşturmuşlar ve o sayfadan bilgi akıyor. Herkes paylaşıyor, herkes fikir yürütüyor, dizayn geliştiriyorlar. Biz ise, sadece sağdan soldan toplayıp, paylaşım olsun diye paylaşım yapıyoruz.

Keşke, amaçları gerçekten bir şeyler yapabilme niteliğinde olan insanlar burada bir araya gelebilse ve çok iyi işler çıkabilse. Bizler halen daha, yabancı insanların yaptıkları FW'lerle idare etmek durumunda kalıyor, resmen onların ellerine bakıyoruz.

bir 'güzel etmişsin' bir de 'Bunun yapılmaması gerekir' gerekir demişssin kararsız olmuş. Yani eleştirmek normal birşey ama gereksiz olmuş, sende sadece eleştirmek için eleştirmişssin. Neden verdiğin 222 sayfalık bilgi akışı olan adrestekiler gibi konuya bilgi eklemedin? Ben hiç olmassa daha önce yapılmamış bir konuyu açtım, sende en azından o sayfada öğrendiklerini türkçeye çevirerek ekleseydin.

postpaid

postpaid

Üye
program eklemek zor değildir aksine kolaydır yanlız sorun şurda her eklenen program çalışırmı orası şüpheli mesela ben yaptıklarımı anlatayım kırmızı 5800 kullanıyorum nokia editor ile rofs2.v02 (sanırım 31 mb sınırı var) veya rofs3.fpsx (bunun da 13 mb) dosyalarını açtıktan sonra system private ... klasörler göreceksiniz aynı şekilde siscontents ile de sis dosyalarını açıp extract files a tıklayınca yine aynı şekilde bu klasörleri görürsünüz yapacağınız şey burdaki dosyaları klasör yapısı aynı kalmak şartıyla rofs2 nin içinden çıkan klasörlerin içine atmak ve rofs 2 yi tekrar oluşturmak(tabi nokia editor vasıtasıyla) yanlız bazı programlar düzgün çalışırken bazıları çalışmıyor bazıları da ayar tutmuyor bunun sebebini de şöyle tahmin ediyorum bazı dosyaların illa c ye kurulması lazım yani düzenlenebilir olması lazım z sürücüsünde kalınca z salt okunur olduğundan program buraya dosya oluşturamıyor

işte öğrenmek istediğim kısım çok teşekkürler....

dangerousyaso

dangerousyaso

Üye
bir 'güzel etmişsin' bir de 'Bunun yapılmaması gerekir' gerekir demişssin kararsız olmuş. Yani eleştirmek normal birşey ama gereksiz olmuş, sende sadece eleştirmek için eleştirmişssin. Neden verdiğin 222 sayfalık bilgi akışı olan adrestekiler gibi konuya bilgi eklemedin? Ben hiç olmassa daha önce yapılmamış bir konuyu açtım, sende en azından o sayfada öğrendiklerini türkçeye çevirerek ekleseydin.

Güzel kardeşim, keşke bu kadar uzun bir mesajı zahmet edip yazacağına, İngilizce biliyor musun diye bir sorsaydın.:islik

Bu arada "güzel etmişsin"den kastım, bu şekilde paylaştığın için değil, elindekileri iyi niyetle paylaştığın için dedim. "Bunun yapılmaması gerekir." cümlemle de, şunu anlatmak istedim: Konuyu açtığın başlığın adı "Kendi İşletim Sistemini Kendin Yap" ama ben nedense senin yazdıklarını okurken ayaklarım kasıldı, bitse de kurtulsam diye cebelleştim ve okuduklarımın sonunda, işletim sistemi modlama konusunda en ufak bir bilginin dahi paylaşılmadığını gördüm. Eğer tüm bunlara rağmen, bu eleştirmek için eleştirmekse, evet eleştirmek için eleştirdim.

Ayrıca bugün, yakın bir arkadaşımdan 5800 v50 modlarının paylaşıldığı bir sayfayı Türkçeye çevirmesini rica ettim ve bugün de siteye onu ekledim. Elbet o 222 sayfalık konuyu da elimden gelirse burada bilgi akışı olsun diye eklemeye çalışırım, ama sizin yaptığınız gibi sağdan soldan kırparak, açtığınız başlığın hakkını vermeden bir şey yapmamaya özen gösteririm. Ayrıca, eleştiriye de bu kadar kötü gözle bakmayın. Sizi eleştiriyorum diye, sizi düşman belledim anlamına gelmez bu. Neyse çok da uzatmaya gerek yok. Kendinize iyi bakın...

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
Güzel kardeşim, keşke bu kadar uzun bir mesajı zahmet edip yazacağına, İngilizce biliyor musun diye bir sorsaydın.:islik

Bu arada "güzel etmişsin"den kastım, bu şekilde paylaştığın için değil, elindekileri iyi niyetle paylaştığın için dedim. "Bunun yapılmaması gerekir." cümlemle de, şunu anlatmak istedim: Konuyu açtığın başlığın adı "Kendi İşletim Sistemini Kendin Yap" ama ben nedense senin yazdıklarını okurken ayaklarım kasıldı, bitse de kurtulsam diye cebelleştim ve okuduklarımın sonunda, işletim sistemi modlama konusunda en ufak bir bilginin dahi paylaşılmadığını gördüm. Eğer tüm bunlara rağmen, bu eleştirmek için eleştirmekse, evet eleştirmek için eleştirdim.

Ayrıca bugün, yakın bir arkadaşımdan 5800 v50 modlarının paylaşıldığı bir sayfayı Türkçeye çevirmesini rica ettim ve bugün de siteye onu ekledim. Elbet o 222 sayfalık konuyu da elimden gelirse burada bilgi akışı olsun diye eklemeye çalışırım, ama sizin yaptığınız gibi sağdan soldan kırparak, açtığınız başlığın hakkını vermeden bir şey yapmamaya özen gösteririm. Ayrıca, eleştiriye de bu kadar kötü gözle bakmayın. Sizi eleştiriyorum diye, sizi düşman belledim anlamına gelmez bu. Neyse çok da uzatmaya gerek yok. Kendinize iyi bakın...

Problem şuki zaten bu konunun adında da bi problem yok ama sen neden beyenmedin ben anlamadım. Adı tabiki Kendi İşletim Sistemini Kendin Yap , ben burda kullanılan yöntemden bahsetmek istedim. işletim sistemi modlama hakkında bi konu olsaydı başlık ''işletim sistemi modlama '' olurdu.

dangerousyaso

dangerousyaso

Üye
Haklısınız, kusura bakmayın.

emreilhans

emreilhans

Üye
saol

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
EVET ARKADAŞLAR , Adım Adım Nokia 5800 Modification - by uydu başlığı altında Peki biz hangi dosyayı değiştireceğiz? sorusuna cevap verilmeye başlanmıştır.

Sonunda herkez Kendi fw sini hazırlayabilecek.

campel81

campel81

Üye
paylaşım için saol :oke:

Üst Alt