Kendi İşletim Sistemini Kendin Yap - Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 telefonlar için! 5800 özel

Sponsorlu Bağlantılar

Sizce yazdığım konu yararlı mıdır? Bu yazıyı beğendiniz mi? Bu yazı orjinal mi?

• Kullanılan toplam oy
    365
uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
Kendi İşletim Sistemini Kendin Yap - Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 telefonlar için! 5800 özel

Merhaba arkadaşlar,

Biliyorsunuz ki telefonlara uygulama oyun ve tema yükleme nin 2 yolu var,

1. opda.cn benzeri ücretsiz sitelerinden ücretsiz sertifika almak ve sertifikanız ile .sis veya .sisx dosyalarınızı
sertifikalayıp telefona göndermek ve yüklemek

2. sertifikanız ile HelloOX programını sertifikalayıp telefona kurmak ve bu prog. sayesinde sistem dosyalarına erişip her
türlü programı sertifika ile uğraşmadan .sis .sisx dosyalarını kurabilirsiniz.

Ben 2. yöntemden bahsetmek istiyorum.

Bu yöntemler Nokia nın yazılım güncellemesi ile işlevini yitiriyor.

Örnek Nokia 5800 XM V 40.0.005 artık hacklenemiyor.

Yapabileceğiniz tek şey sertifika işlemi yapıp sonra sertifikalanan uygulamayı telefona gönderip kurmak.

------------İşte bu yazımın amacı burda başlıyor.--------------

Çoğu başlıkta hatta çoğu forum sitesinde emeğe saygısı olan arkadaşlar bu yöntemleri link vererek kaynaklarını
göstererek Türkçe ye çevirmişler ellerine sağlık diyorum.

Product 'i değiştirerek V 40.0.005 yapmanın yolu olsun V
40.0.005 Hack Yöntemi olsun hep aynı şekilde emeğe saygı çerçevesinde çevirileri yapılmış yöntemlerdir.

V 40.0.005 sürümünü hack işlemi sitesinde 4. konu başlığında şöyle duyuruldu tarih 1
şubat 2010 ,

1st Feb 2010
Nokia 5800 XpressMusic firmware v40 got Hacked!
The latest Nokia 5800 XpressMusic UnHackable firmware v40 finally got Hacked!
For more information please read: Nokia 5800 v40 HACK BY PNHT

adresinde

PNHT nick li kişi Nokia nın yazılımı yani firmware
dosyasında değişiklik yapmış ve bu dosyaları telefona bu şekilde kurmuş. Daha anlaşılır bir şekilde söylemek gerekirse,
Nokia 5800 XM V 40.0.005 versiyonunu telefona HACK li şekilde yüklemiş. Dolayısıyla programları sertifika ile
uğraşmadan yükleyebilirsiniz.

Bu yöntemleri tekrar anlatmaya gerek duymuyorum. Sitede arattırın bulucaksınız.
Eğer bu yönteme şüpe ile bakan varsa şunu söyliyeyim, bu işlem Nokia Updater ın yaptığı işlemden farksızdır. Tek fark
Symbian işletim sisteminin kısıtlamalarını kaldırmak için bizim yaptığımız ufak bir müdehaledir. YANİ TELEFONA BİR
ZARARI YOKTUR.
Elbette bende bu kadar uzun şeylerle uğraşmak istemem bir HelloOX çıksada kursak ama malesef sitede HelloOX 5800
XpressMusic firmware version 40.x is UnHackable denmiş. Yani 5800 XpressMusic firmware version 40.x hack lenemez
bir versiyon demişler. HelloOX gibi bir program artık telefonu hack leyemicek. Onun için tek yol şimdilik bu. HelloOX
yeni bir sürüm çıkartsada bu uğraştan kurtulsak ama HelloOX in de kendisi v40 ve sonrasını hack leyemiceklerini söylüyor.
PNHT isimli arkadaşa paylaşımından ve emeğinden dolayı teşekkür edip

-------------Kendi İşletim Sistemini Kendin Yap işlemine-----------

geçiyorum.
( THANK YOU PNHT )

bu link i onun yöntemini yazdığı sitede link vericem de ondan ingilizce yazıyorum.

Arkadaşlar bu yöntem yine PNHT isimli arkadaşa aittir. Hemen belirtmek istedim. Ben sadece internette araştırma
yaparken keşfettiklerimi daha önce böyle bir paylaşım olmadığını gördüğüm için yazıyorum. Bir nevi Türkçe çeviri olucak.
Yaptığım araştırma kendi telefonum 5800 XM için oldu ama siz elinizde ki Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 yazılımına
sahip telefonlarınız için ve hatta değişiklik yapmak istediğiniz hertürlü Nokia telefonunuz için uuygulayabileceğinizi
düşünüyorum.Writed by uydu user!

Araştırmam Ayrilik nick li maxicep.com üyesi arkadaşımın

5800 Modifiye Firmware Türkçe - Hack! konusu ile başladı.

http://www.maxicep.com/symbian-v9-4-sistem-modifikasyon-uygulamalari/5800-modifiye-firmware-turkce-hack-
310665.html

Ayrilik isimli arkadaşın emeğine saygı duyuyor ve yazısından alıntı yapıyorum.

Merhabalar,
Maxicep.com - 5800 Modifiye Firmware Türkçe - Hack!
Not: Kendi telefonumda defalarca denedim hiç bir riski yoktur!
5800 RM-356 Blue firmware dosyası üzerinde biraz oynadım ve ufak-tefek değişiklikler yaptım.
Değişikler;
Hackli bir sistem kuruluyor
Kurulum direk Türkçe olarak geliyor
Gereksiz dilleri silerek hafızada yer açıldı (Sadece Türkçe ve İngilizce mevcut)
RomPatches+ ve Handy Taskman otomatik kurulu olarak geliyor
6 Icons ve Navigation Ev Ekran temaları eklendi
Ek yazma dilleri eklendi mesajlarda istediğiniz dillere yazı yazabilirsiniz (Rusça,Arapça,İtalyanca)
Ovi Maps Z: üzerine kurularak C:'den yer kazanıldı
İnternet öbelliği C: yerine E: hafızasına taşındı
Klasik tema efekti yerine farklı bir tema efekti eklendi
Açılış ve Kapanış ekranı değiştirildi
Formattan sonra otomatik açılan hoşgeldiniz ekranı kapatıldı
Formattan sonra My Nokia'ya otomatik gönderilen SMS kapatıldı
Başlangıçta otomatik açılan programlar kapatıldı (Mesajlar,Rehber, Saat, İşlem Kaydı vs.)
Kamerada kaliteli çekim ayarları yapıldı
Kurulumdan sonraki RAM 60-70 MB
Kurulumdan sonraki Telefon hafızası 72 MB
...
Not: Lütfen kurulumda ve kurulum sonrası yaşadığınız sorunları yazın
Eklenmesini ve değişmesini istediğiniz ayarları yazın eklemeye çalışayım.
Kurulum;
Navifirm ile 5800 firmware dosyalarını indirip hepsini; "C:\Program Files\Common Files\Nokia\DataPackage\Products
\RM-356" klasörü içine atınız.
Ardıdan eklediğim dosyayı indirip rardan çıkartıp; "C:\Program Files\Common Files\Nokia\DataPackage\Products\RM-
356" klasörü içine atın ve "RM-356_40.0.005_prd.rofs2.V02" dosyası ile değiştirin
Ve son olarak Nokia 5800 v40.0.005 Hack!Türkçe & Resimli Anlatım bu konudaki anlatım ile telefonunuza flash atınız.
RM-356_40.0.005_prd.rofs2.V02 dosyası:
Nokia.5800.Modifiye.Firmware.V01.by.ysncn_.rar | tekdosya.com
Kurulum bittekten sonra;
RomPatches ve Handy Taskman dosyalarını tekrar kurarsanız programlar otomatik açılışta başlayacaktır.
Çeşitli Patcheslere bu linkten ulaşabilirsiniz, İndirdiğiniz klasörü rardan çıkarıp "Patches" klasörünü hafıza kartı içine
atınız E:\ ye
Patches.by.ysncn_.rar | tekdosya.com
(c2z.rmp - Install Server RP+.rmp - NoOpenMenuShows.rmp - Open4All RP+.rmp - ResetOnPowerLong 5800.rmp - vs.)

Ovi Store'yi kurmanız gerekmektedir.
Kurulum sonrası programlar;
Kurulum.Sonras__.Programlar.by.ysncn_.rar | tekdosya.com

3410->6681->N73->5800->?
Nokia 5800XM v40.0.005 Hack!
--------------------------------------------------------------------------------
Konu ayrilik tarafından (12.02.2010 Saat 19:04:55 ) değiştirilmiştir..

Görüldüğü gibi arkadaş hem Hack li bir versiyon hem de çeşitli güzel özelliklere sahip bir değişiklik yapmış ve telefona bu
şekilde sürüm güncellemesi yapmış.

Kısacası kendi işletim sistemini kendi istediği şekilde yeniden oluşturmuş.

------ŞİMDİ BU YAZIDA SİZE ANLATACAĞIM ŞEYE GELDİK-----

Navifirm ile indirdiğimiz dosyalar üzerinde bizde kendi istediğimiz değişiklikleri nasıl yapacağınızı anlatıyorum.

1. yada
sitelerinden birine
giriyoruz.

2. pnht arkadaşın yaptığı Nokia Editor!!! Cook your own firmware :) PNHT isimli programı indiriyoruz.

3. ROFS2 and UDA dosyalarını yani,
RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx
RM-356_40.0.005_prd.rofs2.V02
isimli dosyalarını indirdiğimiz rar ın içindeki NokiaEditor.exe ile açıyoruz. Resimli anlatım zaten orjinal sitelerde
mevcuttur.

----------------------
-----------

-------

-------

--------

4. “Extract” butonuna tıklıyoruz

5. Dosyalar açılacak şu klasörlere açılacak:
a. RM-356_40.0.005_prd.rofs2.V02 dosyası için “rofs2″ klasörüne
b. RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx dosyası için “fat16″ klasörüne

6. Açılmış olan dosyaları istediğimiz şekilde düzenliyoruz (ama sakın NokiaEditor kapatmayı !!!):
a. RM-356_40.0.005_prd.rofs2.V02 için “rofs2″ klasörünü açın ve dosyaları düzenleyin
b. RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx için “fat16″ klasöründeki “fat16.img” i açın ve magiciso veya winimage
programları ile düzenleyin.

magiciso =
winimage =

-----

7. Düzenlemeleriniz bittikten sonra “Repack” butonuna basıyoruz.

8. Düzenlenmiş yeni REB-RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx ve REB-RM-356_40.0.005_prd.rofs2.V02
dosyalarımız ^ NokiaEditor ^ program klasörümüzün içinde oluşacak :

9. Yeni oluşan dosyalarımızın isimlerindeki en başta olan 'REB-' kısmını siliyoruz.

10. Bu yeni dosyalarımızı Navifirm ile indirdiğimiz dosyaların içine atıyoruz ve değişiklik talebine onay veriyoruz ve
dosyalarımız Flash ile telefonumuza yazdırıyoruz.

11. Bütün işlemler bu kadar KOLAY GELSİN.

Flash işlemini anlatmaya gerek duymuyorum çünkü ayrilik nick li arkadaşın

http://www.maxicep.com/symbian-v9-4-sistem-modifikasyon-uygulamalari/nokia-5800-v40-0-005-hack-turkce-and-resimli-anlatim-304566.html

adresinde
anlattığı şekilde yeni dosyalarımızı flash işlemi yapıyoruz.

ROFS2 ve UDA dosyalarını düzenleme hakkında:

Eğer rofs2 dosyanıza RP+ eklemek istiyorsanız, “patcher.ldd” ve “patcherShadow.ldd” dosyalarını Extract ettiğiniz
sys/bin klasörünün içine a kopyalayın. Flash den sonra RP+ LiteVersion u yükleyin.

Eğer istiyorsanız rofs1 deki dosyaları rofs2 klasörüne kopyalayın ve düzenleyin. Flash den sonra istediğiniz değişikliği
yapabiliyor olucaksınız.

Örnek : Eğer swipolicy.ini dosyasını düzenlemek istiyorsanız (rofs1 klasörünün içindeki swipolicy.ini) swipolicy.ini yi rofs2
klasöründeki (system/data) ya kopyalayın ve düzenleyin – Repack edin ve flashlayın.

Unutmayın ki rofs2 dosyanız en fazla 33mb olabilir. Eğer bu boyutu aşarsanız yeterli boşluk kazanmak için diğer dilleri
rofs2 klasöründen silin.

Bu araç 5530, 5800 dosyaları için denenmiştir !!! N97 dosyaları ile ve diğer Nxx 'ler ile çalışacağını düşünüyorum, bu
E51 dosyalarında çalışmaz !!! Sizin Telefonunuzda çalışmadı mı ? Buraya yazın ve hastalığın çözümü için destek oluşturalım
!

KOLAY GELSİN

• Beğen
Tepkiler: Myömer, Symbianist, hasanalper51 ve 42 diğerleri

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
teşekkürler..

tibet53

Üye
Dostum bunu resimlendirmen mümkünmü? İşte o zaman süper bir döküman olur. Böyle insanın kafası çok karışıyor.

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
ok dostum eywallah yapayım ama yazıyı okumak biraz sıkıcı olabilir

en güzeli

sitesine gir orda resimler mevcut.

tibet53

Üye
Üstad, orada 3 tane resim koymuşlar ne ile ilgili anlamak zor. Sen yazdığın maddeleri resimlendirirsen benim gibi çok prof olmayanlar bile anlarlar. Ama bu şekilde denemeye korkuyorum açıkcası. Resimlendirmek zor olur diyorsan, video yapsan daha da güzel olur. Umarım yapabilirsin.

cortex47

cortex47

Üye
selamlar merak ediyorum acaba ana ekranı n97'ninki gibi yapma ihtimalimiz var mı? yani widgetlar yüklenecek, ekran yan dönebilecek vs.

siteye girince farkettim ki varmış. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
selamlar merak ediyorum acaba ana ekranı n97'ninki gibi yapma ihtimalimiz var mı? yani widgetlar yüklenecek, ekran yan dönebilecek vs.

siteye girince farkettim ki varmış. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 sistemi senin N97 inde varsa olur yaparsın !

cnrzen

Üye
Kurulumdan sonraki RAM 60-70 MB
Kurulumdan sonraki Telefon hafızası 72 MB

demissin. bu gercekten oluyo mu?

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
evet oluyor

Mustafa1300

Mustafa1300

Üye
teşekkürler.

tugrul_27

tugrul_27

Üye
bu düzenleme konusunu biraz daha açarak biraz değil bayaa açarak anlatırsak daha kolay anlaşılır diye düşünüyorum hadi ben anlarımda anlamayan arkadaşlar muhakkak vardır emeğe saygı genede teşekkürler dostum anlatım için

tibet53

Üye
Katılıyorum @tugruk_27.

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
tmm daha detaylı yazıcam fakat ya siliniyor yada değiştiriliyor !

hitachi

hitachi

Üye
şu konuya bi açıklık getirebilirsek iyi olur arkadaşlar.resim vs.
teşekkürler

tibet53

Üye
tmm daha detaylı yazıcam fakat ya siliniyor yada değiştiriliyor !
Dostum ben yapmaya çalıştım, ama hangi dosya neye yarıyor bir türlü çözemedim. Nokia editor porogramıyla dosyaları açtıktan sonra düzenleyin demişsin ya , zaten zor olan kısımda o. Orada nasıl bir düzenleme yapabiliriz. Hangi dosya neye yarar vs vs? Bunları bilsek kendi sistemimizi oluştururuz ama şimdi neyi silip neyi nereye eklemem gerektiğini anlayamadım malesef.

mekanik

Üye
eyvallah kardeşim baya faydalı bi kaynak olmuş...

uydu

uydu

Üye
    Konu Sahibi
Dostum ben yapmaya çalıştım, ama hangi dosya neye yarıyor bir türlü çözemedim. Nokia editor porogramıyla dosyaları açtıktan sonra düzenleyin demişsin ya , zaten zor olan kısımda o. Orada nasıl bir düzenleme yapabiliriz. Hangi dosya neye yarar vs vs? Bunları bilsek kendi sistemimizi oluştururuz ama şimdi neyi silip neyi nereye eklemem gerektiğini anlayamadım malesef.

tmm. herşey yolunda demekki. Düzenleme kısmını artık internetten arayıp bulucaksın. mesela yapmak istediğin değişikliği goog le de arattır ! mesela font u değiştirmek istiyorsundur yapmak gereken şeyi arattır, mesela ropacker eklemek istersin arattır, bulursun. sonra geri kalan iş bu dezenlediğin dosyaları flash ile telefona yaz

--------------- Ekleme ---------------

anlatıma birkaç resim ekledim arkadaşlar, umarım daha açıklayıcı olmuşmutur !

Bu anlatım kendi sistemimizin flash ını oluşturmak ve düzenlemek için yazılmıştır.

Telefona flash atma işlemi zaten forumda mevcuttur.

mkryvz

mkryvz

Üye
Tebrikler, çok başarılı bir derleme olmuş. Dosyaları indirip deneyeceğim.
Teşekkürler.

fatih82

fatih82

Üye
paylaşımın için teşekkürler nokia editor programı win 7 de hata veriyor birde n97 nin orjinal ev ekranı 5800 a eklene bilirmi yani yazılımına bu nu bu editor programı ile başara bilirmiyiz

cortex47

cortex47

Üye
Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 sistemi senin N97 inde varsa olur yaparsın !

bende n97 yok, o yüzden n97 ev ekranı istiyorum ya zaten :) 5800 da s60v5 arayüzünü kullanıyor.

Üst Alt