Nokia C5-03 CFW

Sponsorlu Bağlantılar

LUCENZO_

LUCENZO_

Üye
    Konu Sahibi
Nokia C5-03 CFW

Herkese yeniden merhaba. Söz verdiğim gibi çalışmalarım son derece hızlı bir biçimde devam ediyor. Özellikle üzerine ağırlık verdiğim, ve Nokia telefonlar arasında yazılımsal sorunları en çok olduğunu düşündüğüm Nokia'nın çıkardığı en son S60v5 akıllı telefonu C5-03'ün bir sorunu da CFW (Custom Firmware) desteğinin bulunmamasıdır.

Nokia 5800, 5230, X6 gibi Symbian^1 akıllı telefonlarda birçok CFW bulunurken C5-03'te neden olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Nedeni, birçok güvenlik firmasında da kullanılan Nokia SHA-3 Hash Kontrol Algoritması. Yani, telefonun çekirdek dosyalarının bulunduğu ROFS2 veya ROFS3 gibi dosyaların düzenlenmiş ve kendinize daha uyan bir hali ile yazılımı değiştiremezsiniz. Bu algoritma, sizin ne yaptığınızı anlar ve de işlemi engeller.

CFW yapımındaki engeli kaldıran PHNT ekibinden birkaç kişi ile bu durum hakkında fikir yürüttük, ve sonunda düzenleyebildiğiniz çekirdek dosyalarını bir şekilde C5-03'e atmayı başardık. Aynı zamanda biraz oynama yaptığınızda diğer Custom Firmware'ler altında bulunan birçok modu da uyarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımda Nokia C5-03'ün Hash Kontrol Algoritması'na yanaşmadan CFW atabildiğimizi söylemiştim. Şimdiyse adım adım, açık açık nasıl yapıldığını anlatacağım. Aslında, çok basit.

Gerekli Yazılımlar
Navifirm ( )

Phoneix Servis Aracı ( )

Nokia PC Suite veya Nokia Ovi Suite

Hazırlık
Başlamadan önce Navifirm'den C5-03 (RM-697)'ünüzün sürümüne (v20.0.24 gereklidir) ve modeline (Model açıklamaları aşağıdadır) uygun tüm dosyaları indirin.

Model Açıklamaları
Türkiye'de bulunan bazı modeller:

• EURO2 TR ALIMINUM GREY
  • EURO2 TR GRAPHITE BLACK
  • EURO2 TR BLACK BURNED ORANGE
  • EURO2 TR ILLUVIAL BLACK
  • EURO2 TR LIME GREEN
  • EURO2 TR LILAC
  • EURO2 TR PETROL BLUE

• İndirdikten Sonra
    İndirdiğiniz dosyaları RM-697 Klasörünün içine atın. Phoneix Servis Yazılımını başlatın. Telefonunuzu bilgisayara takın. Bundan sonrasını size çevirdiğim talimatlar ile anlatacağım.

Talimatlar

Bu CFW RM-697 v20.0.024 Alüminyum Grisi modeli üzerine kurulmuştur.

1) RM-697 Klasörünü Program Files -> Nokia -> Phoneix -> Products içine atın.

2) Telefonunuzu Phoneix ile flashlamaya hazırlayın:

• Phoneix'i açın
  • "File" müsü altında bulunan "Open Product"ı seçin
  • RM-697'yi seçin -> "Flashing" menüsünü açın ve "Firmware Update"i seçin
  • [ ... ]/browse butonunda Ürün Kodunuzu (Product Code) seçin
  • "Dead USB" seçeneğinin aktifleştirildiğinden emin olun -> "Options" butonuna gidin

Aşağıdaki dosyaları indirdiğiniz asıl dosyaların içinden silin:

1. C5-03_SW_MC013_42_2G_4.0.fpsx
  2. RM697_011_U002.uda.fpsx
  3. RM-697_20.0.024_prd.rofs2.V21

Sonra "Add" butonuna tıklayın ve aşağıdaki "CFW Dosyaları" klasöründeki dosyaları ekleyin:

1. RM697_011_U002.uda.fpsx
  2. TYPE -: Content
  3. USE-CASE -: Refurbish

1. RM-697_20.0.024_prd.rofs2.V21
  2. TYPE -: PPM
  3. USE-CASE -: Backup and Refurbish

Daha sonra "Refurbish" butonuna basın ve işlemi başlatın. İşlem sürerken USB kablosunu sakın çıkarmayın!

Yenilikler
Bu CFW içerisinde; QuickOffice, Sohbet, ve Sosyal Paylaşım Ağı uygulamaları tamamen kaldırılmıştır ve telefon InstallServer.exe ile hacklenmiştir.

Telefon hafızası 63 MB boş olarak gelir.

Flash attıktan sonra:

• Sosyal Ağ klasörünü silebilirsiniz, içinde hiçbir şey yoktur.
  • Telefon hafızasında bulunan "Hack" klasörünü kaldırabilirsiniz.
  • Flash sonrası gereksiz gördüğünüz tüm uygulamaları Uyg. Yöneticisinden kaldırabilirsiniz.

Bazı uygulamalar "Sertifika tarafından kısıtlanıyor" hatası verebilir. Bunun önüne geçebilmeniz için, uygun bir .sis düzenleyici yazılım ile uygulamada bulunan sertifikaları kaldırın.

Hatalar
Hata bulunmamıştır, hata bulursanız lütfen bildirin.

Flash atarken yapacağınız herhangi bir hatadan, Symbian Türkiye sorumlu değildir. Bu nedenle farklı yazılım yüklemenin risklerini bilerek CFW attığınızı bilin.​
RM-697 Klasörünün içinde (Yabancı Sürüm) v20.0.024 Alüminyum Grisi orijinal dosyaları mevcuttur. O dosyalar ile deneme yapabilirsiniz.​
CFW'de Türkçe dil desteği verilmemektedir.​
Dosyaları indirmek için

• Arkadaşlar tamamen alıntıdır ama PHNT ekibi sanırım bu hash checker olayını çözmüş ilgili cfwde sadece hack installserver.exe kurulmus onun dışında bir değişiklik yok.
    Deniyen arkadaşlar olursa lütfen sonuçları buraya yazarsa seviniriz.​

Dikkat! Bu yapıcağınız işlemlerde çıkacak sorunlarda vs. ne ben nede MaxiCep Sorumludur.

Kaynak:

Krofessional

heycanlandım ise yaryomu deneyen varmı farkı ne hızlanma falan

LeaD3R

LeaD3R

Üye
biz mod yüklesek üstüne olmaz mı?? :hmmm

xperienc

Üye
c6v40 ve n97 modları size olur :oke:

sametk12

Üye
ya ben rm - 697 klosörünü proğram files nokıa phonix products a kopyalıyorum sonra phonex e giriorum file-open product yapıorum ama rm-697 die bir şık yok diğerleri war ama bi o yok ne yapmam lazm yardım edermisinz ?

kripto0144

Üye
[h=1]Nokia C5-03 CFW yükledim bittikten sonra kabloyu çıkardım ve açılmadı power tuşuna basınca 1 kere titriyor ve bir daha bişe olmuyor bilgisayarada takınca bağlanmıyor bir daha kuramıyorum o yüzden programlarda bağlanmıyor yardımcı olursanız sevinirim[/h]

kripto0144

Üye
Tamam yeniden orjinali yükledim ama hack yapamadım dosya isimleri tutmutyor anlatılan (Benim tel siyah olanı) ile.

Bende
1 C5-03_SW_MC013_42_2G_2.0.fpsx 2 RM697_011_U001.uda.fpsx
3 RM-697_20.0.024_prd.rofs2.V02
çıkıyor ve verdiğiniz dosyada U002 yerine U001 çıkıyor.
Yüklediğimde sorun veriyor ve kurulum bitmiyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.

sametk12

Üye
Ben hackledim sorunsuz çalışıo yanlız ingilizce olması benim için sorun oldu bunu nasıl türkçe yapabilirim bilen varmı ? birde şunu söylüyim eskisi gibi sertifika hatası vermio herşey sorunsuz yüklenebiliyor :D teşekkürler sybian türkiye ekibine....._?

ultrAslan.sefer

ultrAslan.sefer

Üye
Ben hackledim sorunsuz çalışıo yanlız ingilizce olması benim için sorun oldu bunu nasıl türkçe yapabilirim bilen varmı ? birde şunu söylüyim eskisi gibi sertifika hatası vermio herşey sorunsuz yüklenebiliyor :D teşekkürler sybian türkiye ekibine....._?

henüz türkçesi yok daha c5-03 için cfw ler deneme aşamasında bizde sabırsızlıkla türkçe ve c6 modunu bekliyoruz :)

deniz1210

Üye
Nokia C5-03 CFW yükledim bittikten sonra kabloyu çıkardım ve açılmadı power tuşuna basınca 1 kere titriyor ve bir daha bişe olmuyor ve usp bilgisayara takınca bağlanmıyor bir daha kuramıyorum o yüzden programlarda bağlanmıyor yardımcı olursanız sevinirim

sametk12

Üye
nezaman bir zamanda cikar.? Bilginiz varmi. sunu türkce yapsinlar yeter bizler icin. Yakin bir zaman söyleseniz yeter.

Üst Alt