Nokia N8 vs Samsung S8530 Wave II Detaylı Kıyaslama 'Oyunlar'

Sponsorlu Bağlantılar

AYNA

AYNA

Üye
meseka bir program yazarken ne kadar kaliteli resim efekt kullanılırsa o programın boyutuda okadar artıyor oyunlardada bu mantık aynıdır yani oyun program farketmez kodlar pek yer kaplamaz arkadaşlar yer kaplayan eklenen resimler ve içeriklerdir.ben program yazaken kodlar 3 ya da 5 mb kaplıyordu ama resim ekledikçe ve görsellik kattıkça 50 mb lere yükseliyordu programın boyutu..

sh0ck

sh0ck

Üye
alakası kesinlikle var anlamadığım şu 120 mb oyunla 500 mb oyunu nasıl bir tutabiliyosunuz??

tamam ya bada number one. ;) insanmisiniz siz ya.. Yani gercekten, her seferinde ove ove bitiremediginiz sistemya bada, hep bir numara sizssiniz.

Oyunlra dahaf azla icerik demissin, neden fark yok pekala iki sistemdeki ayni oyun arasinda?

HErseyde bilgi sahibisiniz, ama grafik optimizasyonu diye bisey var. Her grafik islemciye gore oyunun optimizasyonu yapilir, pc oyunlari icinde bu gecerlidir.

Ayrica sis dosyasi bir sikistirilmis dosyadir.
Benim 150 kusur mb lik oyunumun sis dosyasi asphalt 4 kuruldugunda 250 mblik yer kapliyor.

Bada ise direk olarak image dosyasi, iso kalibina benzer bir sistem kullniorki, sikistrilma yapilmiyor.

Bir dvdinin direk isosunu aldiginda aldigin kalibin boyutu aynidir.

Kisaca boyut hersey degil!

Badada bir numara degil. Sizde dgilsiniz. SIzde tarafsiz degilsiniz.

• Beğen
Tepkiler: aagkn
mavrick

mavrick

Üye
tamam ya bada number one. ;) insanmisiniz siz ya.. Yani gercekten, her seferinde ove ove bitiremediginiz sistemya bada, hep bir numara sizssiniz.

Oyunlra dahaf azla icerik demissin, neden fark yok pekala iki sistemdeki ayni oyun arasinda?

HErseyde bilgi sahibisiniz, ama grafik optimizasyonu diye bisey var. Her grafik islemciye gore oyunun optimizasyonu yapilir, pc oyunlari icinde bu gecerlidir.

Benim 150 kusur mb lik oyunumun sis dosyasi asphalt 4 kuruldugunda 250 mblik yer kapliyor.

Bada ise direk olarak image dosyasi, iso kalibina benzer bir sistem kullniorki, sikistrilma yapilmiyor.

:ehebadadaki oyunu oynadınmı bitirdinmi??nerden biliyosun aynı oldugunu kanıtın bile yok anca yazıyosun
badayı isoya benzetiyor, ,yok sis sıkıştırılmışmış,buda yeni çıktı :ehe senelerdir symbian kullanıyoz ilk kez duydum ,benim ne kadar symbian bildiğimi tartışma benle ben siemens sx1 denberi symbian kullanıyorum,hani bu bilgi kulamızada gelmedi,ben açıklamayı yaptım ister inan ister inanma yeterki bana bilmişlik taslama,symbian adam gibi bir sistem olsa nokia kendisi windowsa geçmezdi ,ios uygulama şampiyonu olmazdı daha neler neler ama sizi inandıramıyoz o ayrı,kabullenemiyosan yazma bada 1 numara değilmişte falan hayatında bada kullandınnmı acaba:ehe

eaagent

eaagent

Üye

off nolmuş yine konuya ya ...
Arkadaşım tamam ya ne telefonmuş abi...
Ama insanmısınız falan ayıp oluo böylemi misafirseverlik gösterilio???
Ya tamam git kameranı savun git müzik çalarını savun ama gelip bana oyunda n8 i wave 2 ye karşı savunma ya 100 kere dedim 1000 kere dedim wave 2 daha hızlı ,farkı cümle alem bilio 1 ghz hummingbirde 680 mhz arm 11 512 mb ram e 256 mb ram . ya açık açık belli herşey asphalt kasıyorrr telefonda ya şahsen denedm anubis denedi videolarıda var. Nolur bari bişeyin arkasında duruosunuz haklı yere durun sırf telefonun sevdasına değil....

Ayrıca bada ya laf etmişsinz bak orda lafım yok . Ama symbianda iyi demiyorum symbianda olmayan birçok oyun ve uygulamamz var sznde badada olmayan birçok oyun ve uygulamanz var
ANCAK, bu aralar bir androbada projesidir gidiyor eğer tutarsa (ki adam angry birdsi çalıştırmştı ) hiç gelipte bze symbianı fln savunmayın o zman...

Şimdi hiç tartışmaya dökmeyin olayı ;)

eaagent, teşekkür ederim :)

Ne demek kardeşim siz isteyin yeter :) Sİzin için forumdayız :)

kolay gelsin ne diyelim.

N8 den önce S8500 kullanan biri olarak ve halen dolabımda kullanılmadan duran S8500 duran biri olarak;

wave N8 e kamerada ezilir.

işin içine samsungapps i ve ovistore u katarsanız symbian badayı her şekilde ezer.

dokunmatikde çok abartı bir fark yok.

internette wave N8 e fark atar. N8de ancak uygulamalarla kastırarak izlediğiniz videoları sayfaları wave çoçuk oyuncağı gibi açar. Wave de flash10 desteği yok şuan 2.0 güncellemesiyle gelecek deniyor galiba ama şuanki internet tarayıcısı bile N8 den 5 kat iyi.

kullanılabilirlik açısından wave daha rahat. çağrı cevapmala, sonlandırma, mesaj yazma, telefonun klasik ayarları gibi basit şeylerde wave daha iyi. sabah alarmın sesinin yüksekliğini bile ayarlayabilirsiniz. N8 de sadece açık kapalı var :)

tasarım olarak wave daha iyi.

wave bana 4 güne yakın gidiyordu neredeyse, N8 2 gün. (neden çünkü wavede ne oyun var ne uygulama tabi şarjı uzun gider :) )

wave kulaklığa daha yüksek ses çıkışı veriyordu, N8 de sona dayıyorum sesi.

mail, chat, sosyal paylaşım tarzı uygulamalarda N8 daha iyi. wave sorunlu bu konularda, hala güncelleme gelsinde çalıştıralım, uygulama yüklersen düzelir, şu FW yi yükleyin çalışıyor gibi eksikleri çok.

wave kulağa daha hoş geliyor gibi ama neticede wave dolapta, N8 cepde :)

Nokiacılıktan öldü öldü dirildi .
İçin rahat olsun Wave de çoook uygulama oyun . N8de göremedklerine kadar ;)

aybek1453

Üye
Asphalt 5 :
n8:145mb
Wave :117 mb

NFS:
n8:81mb
Wave:91mb

Farklar niye 5 kat değil?

• Beğen
Tepkiler: mavrick
ThebLue16

ThebLue16

Üye
uzağada güzel etkisi var resim koyarım bugün

--------------- Ekleme ---------------

farkettiysen benarkadaş oyun yok dediği için cevapverdim sen olayı ben oyunları karşılaştırıyorum zanneddin, anladımsenin suyunada gideriz diyelimki öyle o zman bu 5kat farkı ne??? bada 5 kat dahamı kasıyo symbiandan :ehe

kasıyosa neden 500 mhz lik wave 525 de bada var???:naughty:

öyle bişey yok wave 90 triangle oynatan bir sisteme sahip oldugu için oyun şirketleri görselliği ön plana çıkarmak için oyunu daha geniş yani daha fazla içerik ekliyorlar aynı iphone meselesi gibi

ya kardeş bada ne süredir var s^3 ne süredir var bi düşün onda 2-3 oyun fazla olması normal..

aagkn

aagkn

Üye
emeğine sağlık arkadaşım faydalı bir paylaşım olmuş :tşk:

Anußis

Anußis

Üye
    Konu Sahibi
oyunlarda görüldüğü gibi wave2 daha iyi oldugu kesin

pcwolf

pcwolf

Üye
meseka bir program yazarken ne kadar kaliteli resim efekt kullanılırsa o programın boyutuda okadar artıyor oyunlardada bu mantık aynıdır yani oyun program farketmez kodlar pek yer kaplamaz arkadaşlar yer kaplayan eklenen resimler ve içeriklerdir.ben program yazaken kodlar 3 ya da 5 mb kaplıyordu ama resim ekledikçe ve görsellik kattıkça 50 mb lere yükseliyordu programın boyutu..

Programcı değilim ama şu da vardir diye düşünüyorum: kaliteli efektleri felan eklerken onları da bir kod kullanarak ayarlamak lazım heralde, bu kodlar da arttıkca boyut artar? O zaman da badanın oyunları koddan mi yoksa grafik kalitesinden mi yüksek boyutludur, pek anlaşılır olmaz. Açık birşey var ki bada hayvan gibi yüksek boyutlu oyunlara sahip:ehe

delice_doluca

Üye
e o işlemciyle bi zahmet :D

ben müsadenizle katılmıyorum.. ne yorum yapılırsa yapılsın ti ye alınabilecek bir hassasiyet var bu telefon konularında.. o yüzden korkuyorum bu başlığa yazmaya ama yine de yazmak lazım.. bildiğiniz gibi yılalrca macler, macbooklar uzun şarj ömürleri, süper stabil yapıları ve hızları ile ön plana çıktılar.. mac kullanıcıları falan işlemcileri hakkında çok bilgiye sahip değillerdi, ilgilenmiyorlardı bile :) ama benim gibi donanımcılar (adeta muscle car kullanıcıları gibi) kendimizi daha güçlü donanımla eğlendiriyorduk.. yani 2 seçenek var daha hızlı ve güçlü olmak için, ya daha verimli programınız olacak ya da daha kaslı donanım kullanacaksınız..
iş cep telefonlarına gelince seçenekler daha sınırlı, program verimliliği daha ön plana çıkıyor.. çıkmak zorunda.. yazılım dünyası sonsuz bir matematik denklemleri havuzu.. ve her zaman daha iyi, daha doğru bir çözüm yolu vardır dürtüsüyle hareket edenlerin geliştirdiği bir dünya bu..

n8 in işlem sayısı, yeteneği, grafik kartının hızı kağıt üzerinde bazı teslerde iphone 4 ten falan yüksek gözüküyordu ama onu kullanacak yazılım olmadıktan sonra bir anlamı yok.. n8 in gücüne de güçsüzlüğüne de en iyi örnek need for speed hd ve asphalt 5 oyunlarıdır.. need for speed çok daha iyi grafiklere sahip olduğu, hatta yüksek çözünürlüklü bir oyun olduğu halde kendisinden daha vasat grafiklere ve oynanabilirliğe sahip olan asphalttan kat be kat akıcı ve kullanışlı bir oyun.. (bu defa n8 i n8 le karşılaştırarak başlığın en objektif eleştrisini yaptım sanırım :) )

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
Bildiğim kadarıyla N8'in ekranındada çoklu dokunma var (2 ve 2'den fazla). Fakat şimdilik sadece 2 parmak destekliyor.

Nedeni ise yazılım kaynaklı. PR 2.0 ile "Gestures" desteği geleceği söyleniyor.
gestures desteği derken biraz açabilirmisin dostum?

incelemeler için teşekkürler.. şu androidin menülerine ve özellikle samsungun simge anlaşıyına, vicıtlarına alışamadım ama arka plan resimleri beni benden alıyor.. çok süper derinlik anlayışına sahipler.. hele şu galaxy tabda venedik gibi birşey vardı, yada bir nehir görüntüsü mü ne öyle birşey.. bi bulabilsem direk n8 e arka plan yapacağım..
O resimler n8 e olmaz samsunglarda wallpaper efekti kullanılıyor yani bekleme ekranındaki wallpaperi hareket ettirebiliyorsunuz nokiada efektli wallpaper kullanılamaz ama tabiki düz resim olarak kullanmakta bir seçenek :D

mavrick

mavrick

Üye
ben müsadenizle katılmıyorum.. ne yorum yapılırsa yapılsın ti ye alınabilecek bir hassasiyet var bu telefon konularında.. o yüzden korkuyorum bu başlığa yazmaya ama yine de yazmak lazım.. bildiğiniz gibi yılalrca macler, macbooklar uzun şarj ömürleri, süper stabil yapıları ve hızları ile ön plana çıktılar.. mac kullanıcıları falan işlemcileri hakkında çok bilgiye sahip değillerdi, ilgilenmiyorlardı bile :) ama benim gibi donanımcılar (adeta muscle car kullanıcıları gibi) kendimizi daha güçlü donanımla eğlendiriyorduk.. yani 2 seçenek var daha hızlı ve güçlü olmak için, ya daha verimli programınız olacak ya da daha kaslı donanım kullanacaksınız..
iş cep telefonlarına gelince seçenekler daha sınırlı, program verimliliği daha ön plana çıkıyor.. çıkmak zorunda.. yazılım dünyası sonsuz bir matematik denklemleri havuzu.. ve her zaman daha iyi, daha doğru bir çözüm yolu vardır dürtüsüyle hareket edenlerin geliştirdiği bir dünya bu..

n8 in işlem sayısı, yeteneği, grafik kartının hızı kağıt üzerinde bazı teslerde iphone 4 ten falan yüksek gözüküyordu ama onu kullanacak yazılım olmadıktan sonra bir anlamı yok.. n8 in gücüne de güçsüzlüğüne de en iyi örnek need for speed hd ve asphalt 5 oyunlarıdır.. need for speed çok daha iyi grafiklere sahip olduğu, hatta yüksek çözünürlüklü bir oyun olduğu halde kendisinden daha vasat grafiklere ve oynanabilirliğe sahip olan asphalttan kat be kat akıcı ve kullanışlı bir oyun.. (bu defa n8 i n8 le karşılaştırarak başlığın en objektif eleştrisini yaptım sanırım :) )

arkadaşım bak bukkonular çok tartışıldı sebebide arkadaşaın dediği gibi işlemci sana özel olarak yeniden yazcamwave humminbird(adı üstünde sinekkuşu ,hızıyla ünlü) chipsetli işlemcivardır 90 milyon triangle oynatan gpu dahil,n8 de 32 milyon gpu ile beraber ,hatta kaç kere kanıt gösterdik,waven cpu ve gpu gücü n8 i 3 e katlıyor,bu kadar basit neyi halen kabullenemiyosunuz anlamadım wolfsons ses çipi var dedik sesi dandik diyosunuz humminbird işlemci var dedik halen aksini idare eden yorumlar yapıyosunuz ,ne ayaksınız siz anlamadım

• Beğen
Tepkiler: ozggurr

delice_doluca

Üye
arkadaşım bak bukkonular çok tartışıldı sebebide arkadaşaın dediği gibi işlemci sana özel olarak yeniden yazcamwave humminbird(adı üstünde sinekkuşu ,hızıyla ünlü) chipsetli işlemcivardır 90 milyon triangle oynatan gpu dahil,n8 de 32 milyon gpu ile beraber ,hatta kaç kere kanıt gösterdik,waven cpu ve gpu gücü n8 i 3 e katlıyor,bu kadar basit neyi halen kabullenemiyosunuz anlamadım wolfsons ses çipi var dedik sesi dandik diyosunuz humminbird işlemci var dedik halen aksini idare eden yorumlar yapıyosunuz ,ne ayaksınız siz anlamadım

hah ! işte tam olarak bunu diyordum "ti ye alınma riski"nden bahsederken, başa geldi en sonunda.. "sana özel olarak şimdi yeniden yazcam" ki anla; ben samsungla ilgili tek bir kelime yazmış mıyım? hatta değinmek istediğim noktaya ait örneği bile bilgisayar dünyasından verdim.. telefonların kuşuna, sineğine bir lafım var mı? n8i, n8e karşılaştırarak ve kendisine kendisine mağlup ettirerek zaten n8 i eleştiriyorum .. ortada samsung falan yok.. isterse n8 in kendi kendisini HD dünyasında bile katlayabileceğini gösteren bir gözlem.. yani hep o çocuksu umutlarla aldığım (daha profesyönel yazılımları da özlüyorum tabi ama symbianın harbiden "tadı" başka) nokiaların daha iyi olabileceğini, daha doğru yazılımlarla daha çocuksu gülümsemeleri yüzümüze katabileceğini söylüyorum...

yani kısaca wolfsons çipi yüzünden gazı alıp, şişinip şişinip bana patlayacak bir durum yok.. gereksiz yere koktu..

ha bu arada; sol ayağım ....

ankaraliserhat

ankaraliserhat

Üye
Bence bu kıyaslama çok eksik buna;
dayanıklılık
kalite
görsellik
şebeke
3g
wifi
kamera
gps
teknik servis

Gibi konular da dahil edilmeliydi
İşte o zaman n8 in gücü tavan yapardı..
3 Başlıkta telefon karşılaştırılmaz...
saygılar

Birde

(Özetle Kamera
; Fotoğraf Çekimlerinde Netlik Üzerinden baktığımızda N8in kusursuz 12 Mpsi Samsungun 5 mpsini kolayca geçebiliyor ancak gece çekimlerindeki Süper Güçlü Led Flaş daha iyi netleyemesede ortamı x-enondan daha fazla aydınlık yaptığı kesin ...)

yorumun benı gulmekten yıktı kardesım saol:) nasıl boyle bı kanıya vardın anlamadım. bende senın n8 ın flaşında sorun var. veya yorumlarda dengesizlik. benım flaş 10 metrelık bir alanı zifiri karanlıkta gunduz kadar aydınlatıyo.

Anußis

Anußis

Üye
    Konu Sahibi

yorumun benı gulmekten yıktı kardesım saol:) nasıl boyle bı kanıya vardın anlamadım. bende senın n8 ın flaşında sorun var. veya yorumlarda dengesizlik. benım flaş 10 metrelık bir alanı zifiri karanlıkta gunduz kadar aydınlatıyo.

zaten hep böyledir yediremeyince senin flasta sorun var sen çek kardeşim hastamısın ya alla alla

• Beğen
Tepkiler: mavrick
AYNA

AYNA

Üye
Programcı değilim ama şu da vardir diye düşünüyorum: kaliteli efektleri felan eklerken onları da bir kod kullanarak ayarlamak lazım heralde, bu kodlar da arttıkca boyut artar? O zaman da badanın oyunları koddan mi yoksa grafik kalitesinden mi yüksek boyutludur, pek anlaşılır olmaz. Açık birşey var ki bada hayvan gibi yüksek boyutlu oyunlara sahip:ehe

kodlar pek mb tutmaz örnek vereyim bir word belgesini sayfa sayfa yazı doldur ve mb sine bak fazla olmayacaktır kodda böyledir harflerden ve sayısal karakterlerden olustuğu için çok yer kaplamaz ama şu durumda söz konusudur;örnek aynı programı iki kişi yazdı diyelim biri bilinçsizce uzun metodlarla kendi yöntemiyle yazdı diğeri daha profesyonel olarak az kodla aynı işi yaptı diyelim ha ne olur biri biraz daha seri çalışır diğeri biraz daha ağır hareket eder.
ama bada ile symbianın yazılım kodlama dili farklı olduğu için bada kullanılan tekniktende kaynaklanıyo olabilir bu boyutlar ama dediğim gibi kodlar çokta yer kaplamaz..

xenon flash her zaman ledden daha iyi aydınlatır uzak mesafelerde

• Beğen
Tepkiler: ankaraliserhat