Nokia Lumia 920 - Potansiyel Batarya Sorunu (Teorik)

 • 30 Eylül 2012
 • 9160 Okunma
 • 82 Cevap

 1. Bilindiği gibi Nokia'nın yeni amiral gemisi Lumia 920, pek çok nesneyle kullanılabilen ultra-hassas ekranı ile geliyor.
  Ancak bu durum, kazayla güç butonuna dokunulması durumunda ekranın açılmasına, ekranın sürekli cepte veya çantada temas halinde olması nedeniyle telefonun stand-by moduna geçememesine ve bataryanın bitmesine neden olacaktır.

  Mevcut WP (7.5) kilit ekranının davranış mekanizması şu an bu şekilde. WP8 yada Nokia ROM'ları bu davranışı değiştirir mi bilmiyoruz ancak Lumia 920'nin potansiyel olarak "batarya yiyici" olma ihtimali var.

  Şimdi bu teoriyi resim ve açıklamalarla görelim:


  < Resmi açmak için tıklayın >


  Windows Phone Düğmelerinin Algısal Yapısı:
  Yakınlık sensörü herhangi bir yakınlık algılarken dahi, "güç düğmesine" veya "kamera düğmesine" basılması ekranın açılmasına yol açar.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  Kilit Ekranı Davranışı:
  Güç açılınca, ekran aydınlanır ve herhangi bir dokunuş olmadığında ... saniye içinde otomatik geri kapanma süresi olan "kilit ekranı" (veya kamera düğmesi basılı kaldıysa kamera) açılır.

  Ama ekrana dokunma mevcutsa, otomatik kapanma (ya da stand-by moduna geçiş) gerisayımı başa döner. Yani sürekli dokunma yada temas hali bir "döngüye" yol açar. Bu "sonsuz döngü" cihazın kendini stand-by moduna almasına izin vermez ve bataryayı tüketir.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Yeni Dokunmatik Teknolojisi:
  Nokia Lumia 920, kumaş yada metal gibi pek çok nesnenin temasına tepki veren bir dokunmatik ekranla geliyor. Bu çok tehlikeli bir durum olabilir.

  Sonuç Olarak Teori Şu:
  Telefon cepte yada çantadayken diğer nesnelerin temasına maruz kalabilir. Bu nesneler ister istemez düğmelere baskı uygulayıp ekrana temas eder. Bu durum, kullanıcının hareketliliğine ve
  nesnelerle dokunmatik ekran arasındaki temas süresine göre ekranda kimbilir kaç dakika yada saat sürecek "sonsuz döngü"ye yol açabilir.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  Batarya, telefon kullanımında en önemli şeydir. Sonsuz döngü bataryayı bitirir.

  Çözüm?

  Çok basit olabilir: Eğer yakınlık sensörü yakınlık algılıyorsa ekran açılmamalı. Şu an mevcut olan sürümde (7.5), WP buna dikkat etmiyor. Asıl soru şu: WP8'de bu durum dikkate alınacak mı? Yoksa Lumia 920 gerçekten potansiyel bir batarya yiyici mi?

  ----------------------
  Bu durumu test etmenin yolları (Tabi elinizde Lumia 920 varsa) :


  1. Kilit ekranı kapanma süresini 30 saniyeye ayarlayın
  2. Yakınlık sensörünün üstünü kapatın (Telefonun üst bölümünü)
  3. Gücü (ekranı) kapatın / Gücü (ekranı) açın
  4. 30 saniye boyunca herhangi bir nesne ile ekrana dokunun


  30 saniyeden sonra gücü (ekranı) kapatacak mı yoksa açık kalmaya devam edecek mi?

  Çeviri ve derleme: bulutsuzgece

   


  Yazan: bulutsuzgece
  OozyStaw bunu beğendi.
 2. belco 2 nin ekran koruyucuda bile var yakınlık sensörü eğer öyle bir sorunla karşılaşırsanız büyük üstada bir dayı deyin hallediversin hemen ;)
   
 3. Ah be bulutsuz,kim bilir cihazı eline alsan ne incelemeler yapacaksın.Yeni konularını heyecan ile bekliyorum. :)
   
  bulutsuzgece bunu beğendi.
 4. kamera tuşunun ekranı açması wp7.5 te engellenebiliyor ama diğer konularda test ettikten sonra titizlik gerekebilir.
   
 5. KONU bence çok basit bir şekilde çözülür. Ekran koruyucu yada tuş kilidi ve benzeri bir uygulama ile (örneğin kaydırarak ekranı aktif etme gibi) çözümleyip güvenle kullanılabilir, iki yada fazla sayıda ekranın açılıp kilit sisteminin aktive edilmemesi üzerine oluşabilecek kısır döngüyü durdurma gibi ..
   
 6. Sorun burada tuş kilidi yada ekran koruyucu değil.
  Düğmelerden birine basılması sonucu ekran ışığının devreye girmesi ile, "cep yada herhangi bir nesneyle temas durumunda olan" ekranın ışığının geri kapanamaması. Kilit ekranı yine duruyor ancak sonuçta ekran açık yani aydınlık halde. Sorun bu.
  Kumaş yada metalin ekrana sürekli temas halinde olması nedeniyle ekran stand-by moduna geçemiyor. Işık sürekli yanıyor ve bataryayı sömürüyor. Yani ekran dokunmatiğinin her şeye duyarlı olması sakınca doğurabilir diyor.
   
 7. bence böyle birşeyin önlemini Nokia kesin alır böyle detayları atladığını görmedim hiç
   
 8. cebimizdeyken kamera tuşuna basılacak ve ekran açılacak hassas ekran olduğu için kapanmayacak. Doğrumu anladım.
   
 9. siz daha oluşmayan sorunları tartışmaya başlamışsınız bile :) içinizdeki bu smartphone aşkına hayran kaldım :)
   
 10. Konu nokia'nın forumuna taşınmış bir kullanıcı tarafından. Henüz bir yetkili yada test eden birinin cevabı bulunmuyor.
   

 11. Bekleyip görelim öyleyse :)
   
 12. Evet cebindeyken 'ekran kapatma' yada kamera tuşuna baskı sonucu ekran ışığı açılıp kilit ekranı görünür. Cebin sürekli ekrana sürtündüğü için ekran geri kararmaz ve sürekli temas nedeniyle açık kalarak bataryayı bitirir.
  Aslında bu olasılık bütün dokunmatik telefonlar için söz konusu. Lumia 920'de bu olasılığı artıran ve tartışma konusu yapan ise; ekran dokunmatiğinin standarttan daha gelişmiş ve hassas olması. Yani kumaş ve metalle de aktif olması...
   
 13. Teori mantıklı... Lumia 920 ye uygun kılıflar yapılmaz mi ki?? Aklıma ilk bu geldi .
   
 14. eldivenle kullanılıyor olması her nesne ile ekrana dokununca tepki verecek diye bişey yok static elektrik almak zorunda
   
 15. bir kere o guc dugmesine cepte veya cantada basmak neredeyse imkansiz. Ben daha ugune kadar ekranin işigi yanik halde cebimden cikarttigimi hatirlamiyorum.hem de kilitlemeden cebime koyarsam 5-6 tane ie sayfasi aciyor. Yani lumia900 de cebinizde kilitli degilse ekran algilamasi calişiyor.bu olayin şarj bitirmeye sebep olacagini zannetmiyorum. O guc tuşuna basmak canta ve cepte imkansiz.
   
 16. bende de cebimde hiç tuşa basılmadı, ayrıca kamera ile açmak için bir süre basılı tutman gerekiyor ve açılırken titreşim veriyor. Sorun olacağını düşünmüyorum
   
 17. aynen tuş zaten gömülü gibi Ali abi haklısın ben de N9 da yaşamadım öyle bişey
   
 18. evet değişik bir teori olabilir de olmazda kesin sonuç kullanmadan asla öğrenemeyeceğim öğrensem de kullanmak isteyeceğim Lumia 920 :) Sabırsızlıkla bekliyorum
   
 19. Teori işte ama çok beğendim. :)
   
 20. millet şimdiden evhamlanmaya başladı. Ne lumiaymiş be arkadaş:kop:
   
  n000k bunu beğendi.

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
19/01/2019 - 07:36