İpucu Lumia 950 XL - İlk İzlenimler (Çeviri) - Güncellendi

Sponsorlu Bağlantılar

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Lumia 950 XL - İlk İzlenimler (Çeviri) - Güncellendi
Bu konumuzda yabancıların Microsoft Store'da Microsoft'un yeni amiral gemisi Lumia 950 XL'i incelemeleri sonrasında edindikleri izlenimlere göz atacağız. Konu yeni izlenimlerle güncellenecektir.

Sözü fazla uzatmadan sizi görseller ve ilk birkaç izlenim ile başbaşa bırakalım.

bulutsuzgece

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

------------
Narv

Bugün Microsoft Store’a gittim ve teşhirdeki 950 XL’i inceledim. Üzerinde W10M Insider Preview Yapı 10546 sürümü var. Oldukça şık ve hızlı bir cihaz. Şu anki sürümde başlangıç ekranının belalısı olan “Yükleniyor” ekranlarının hiçbiri 950XL’de bulunmuyor. Üzerinde 3GB Ram var.

Telefon oldukça hafif. Esasen Lumia 920 tutmaya alışkın olmama rağmen elime tam oturdu. Bazı işlemler için tek elle kullanabildim ama bazıları için diğer elimi de kullanmam gerekti. Ekran üstü tuşlar oldukça güzel ve kullanımı kolay. Mağazadaki bayan arka kapağın nasıl çıkarılacağı konusunda ve bataryayı görmemde yardımcı oldu. Oldukça sıradan görünüyor ama cihaz sağlam hissi veriyor. Plastik o kadar da kötü değil.

Pil Tasarrufundan pil ömrünü de kontrol ettim. %100’deyken prizden çıkardım ve 16 saat kaldığını söylüyordu. Ayrıca arka planda önceki müşterilerin testlerinden kalan 20 civarında uygulama açıktı. 640XL ile karşılaştırdım. Onda ise 1 gün 9 saat kaldığını söylüyordu. Ancak elbette o cihaz 8.1 kullanıyor. Bu nedenle 950XL’dekinin sistemden kaynaklı bir durum olduğunu ve RTM sürümünden önce giderileceğini, yahut arka planda açık 20 uygulamadan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum.

Hızlı işlem merkezinde, ayar kısayollarında tek başına 1 sıra (ilk sırayı) oluşturan simgeyi sevmediğimi belirtmeliyim. Fazladan yer işgal etmiş gibi çirkin bir görüntü sergiliyor. Elimdeki Insider Previewli 920’de tüm kısayollar sıralı duruyor, tek başına kalan bir simge yok. Sanırım 950’nin geniş ekran olmasından kaynaklı bir durum. Umarım bunu bir şekilde çözerler.

Kamerayı açıp baktığımda, 920’ye kıyasla daha hızlı açıldığını ve güzel resimler çektiğini gördüm. Umduğum kadar olmasa da resimler oldukça netti. Ön kamerayı denemedim ama şu an düşündüğümde keşke deneseydim diyorum.

Telefonu yeniden başlatmayı denedim ve yeniden başlayıp açılma tam 45 saniye sürdü. Yüklenme ekranı yeniydi. Yüklenme ekranındaki Microsoft logosu da yeniydi. Büyük mavi simge yerine çok renkli Microsoft simgesi daha sade duruyordu. Windows Hello’yu falan denemedim ama uygulama falan başlatıp içerikte gezinerek telefonla hoş bir 10 dakika geçirdim. Daha önce bu boyutta bir telefon kullanmadığım için cebime koyup nasıl durduğuna baktım.

Nihayetinde telefonu gerçekten çok beğendim ve satışa çıkmasını dört gözle bekliyorum. Umarım işletim sistemi o arada biraz daha derlenip toparlanır, ancak 10 dakikalık kullanımdan edindiğim izlenimle dürüstçe söylemeliyim ki 10546 da günlük kullanımda oldukça güzel bir performans sunuyor. Merak edenler için çift sim kart destekli olduğunu belirteyim. Umarım tek sim takılıyken “ikinci sim yok” uyarısı çıkmıyordur.

----------------------
Marcin Dabrowsky

Bugün gidip inceledim.

Telefon oldukça hafif. Bana göre arka kapak ön ve arka tarafın birleştiği yerlerdeki keskin hatlarıyla biraz ucuzluk hissi veriyor. Harici alınacak kapaklarla bu durum çözülecektir diye düşünüyorum.

Bataryanın zor çıkarılacağını düşünüyordum ama oldukça kolay olduğunu gördüm.

Beni şaşırtan şey arka kapağın oldukça ucuz görüntüsü ve çıkarılmasının biraz zor olması. Buna karşın geri takması oldukça kolay.

Hal böyle olunca kendimi bir sürü kapak almış ve o günkü moduma göre değiştirirken hayal ediyorum.

Aferin Microsofft. Doğru fiyatlandırma için ucuz yapmak ve değiştirebilme imkanları sunmak oldukça akıllıca ve her iki taraf için de yarar sağlayıcı.
-------------

Mike So

Bugün gidip Microsoft Store’da denedim. İnanılmaz deredece hoş bir cihaz. Lumia Icon’umdan 0,7 inç daha büyük olmasına rağmen öyle çok büyük hissi uyardırmadı. Icon’dan daha ince. Daha büyük ancak ağır olmaması nedeniyle elde tutulması kolay bir his veriyor. Ellerim küçük olmasına karşın tek elle kullanmak pek bir sorun yaşamadım. Cihazın genel görüntüsünde olduğu gibi, ekran da fantastik duruyor.

Cihazın işleyişi yağ gibi akıcı ve hızlı. Office, tarayıcı, ayarlar, kamera vb denedim çabukça açıldı. Yapı 10546’dan mı yoksa üzerindeki donanımdan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama yeterince hızlıydı.

-------------

Jvanlew

Microsoft Mağazasında denedikten sonra hemen ön sipariş verdim. iPhone 6S Plus cihazımı bugün iade ediyorum (bugün 14 günlük iade için son gün), böylece 950XL geldiğinde hemen alabileceğim. Cihazın verdiği hisse bayıldım. Oldukça hafif ve polikarbonat kapakla bile sağlam hissi veriyor, düğmeler de oldukça sağlam. Düğmeler aynı Lumia 830’umdaki gibi.

Üzerinde yapı 10546 var. Kamerayı karıştırarak birkaç 4K ve 1080p video çektim. Video kaydı sırasında hafif takılmalı olduğunu gördüm (muhtemelen üzerindeki beta kamera uygulamasından kaynaklanıyor. Oynatma aşamasında her ikisi açısından da sıkıntı yok.
-------------
Bo_woods

Ben de 950 XL’yi elime alma fırsatı buldum. Estetik olarak elimdeki Lumia 1520’den daha çok beğendim. Sadece görünüş açısından değil, 950 XL’deki bazı dizayn unsurlarıgerçekten daha iyi.

· Düz ekran (Ekran korucuyu jelatinler artık tam olarak kaplayabilir)

· Yuvarlatılmış köşeler (Elde daha ergonomik ve rahat duruyor)

· Daha küçük çerçeve (İnanın yada inanmayın üst ve alt boşluklar oldukça küçük)

· Çıkarılabilir arka kapak (Basit duruyor, değiştirilebilir olması iyi.)

· Hoparlörün üstte olması iyi (Böylece elimde tutarken üstü kapanmıyor. Yine de hoparlör önde olsa daha mı iyi olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Fakat bu cihaz sanki böyle de güzel duruyor)
--------------
GÜNCELLEME - 2. Bölüm

Wayn1ak

Lumia 950 XL’i bu akşam gördüm. Beyaza tav oldum ama siyah da oldukça klas duruyordu. Yan düğmeler bastığınızda oldukça sağlam bir his veriyor. Çerçeve kenar boşlukları da gayet iyi. Esasen telefon şu an kullanmakta olduğum HTC One M8’den daha büyük değil, bu yüzden taşınabilirliği iyi ve oldukça hafif hassi veriyor.

Yazılım kanadında, W10M hızlı ve akıcı. Karşılaştığım bir takım aksaklıklar olsa da bunların henüz iyileştirilme ve geliştirilme aşamasında olduğunu biliyorum. Örneğin, ayarlarda ekran parlaklığındaki kaydıraç pek hassas değil ve kaydırmaya çalıştığınızda tekleyebiliyor. Başlangıç ekranında uygulama klasörü oluştururken sıkıntılar olabiliyor.

Kamera ise süper hızlıydı! Ara sıra otofokusta sorunlar olsa da (ki yazılımla düzeltebilirler eminim), resim kalitesi inanılmaz canlıydı.

--------------

Worldspy99

Dün akşam California-Woodland Hills’deki Microsoft Store’a gittim ve 950 XL’in stantta sergilendiğini gördüm. Telefonların bir tanesinde iğrenç bir kılıf vardı vardı (Mozo kılıflarının çıkmasını bu yüzden sabırsızlıkla bekliyorum). Kurcalanmasına izin verilen yalnızca bir 950 XL vardı, arkası beyaz kapaklıydı. Telefonun üzerinde W10M Yapı 10546 yüklüydü. Telefon oldukça hızlı ve hiç “Yükleniyor” yada “Sürdürülüyor” yazısı ile karşılaşmadım. 17 uygulamayı peşpeşe başarıyla açtım ve aralarında herhangi “sürdürülüyor” yada “yükleniyor” yazısıyla karşılaşmadan rahatlıkla gezinebildim. Bu cihaz gerçekten hızlı, üzerinde 3GB Ram var ve bunu fazlasıyla gösteriyor.

Telefon elde oldukça hafif hissettiriyor ve tutması gayet kolay. Büyük bir cihaz ama genel ölçüleri itibariyle çok kötü değil. Üst ve alttaki çerçeve alanları oldukça küçük. Ekranın kalitesi birinci sınıf! Arka kapağı ve bataryayı çıkararak cihazın içini kontrol ettim. Her şey oldukça sağlam görünüyor, düğmeler üzerindeki his oldukça iyi. Windows Hello’yu göremedim çünkü mağazadaki bir görevliye göre ayarlanmıştı ve o görevli de dün izindeydi. Özellikle 640 ve 640XL’deki parlak beyazla karşılaştırıldığında 950XL’deki mat beyaz kapak oldukça hoş duruyor. Çok uzun süre kullanmadığım için batarya süresiyle ilgili yorum yapamayacağım.

Youtube’da bir video açıp izledim ve cihazdaki ses gerçekten çok iyiydi. Çok etkilendim, her ne kadar hoparlör arkada olduğundan telefonu arkası dönük koyunca çok hafif bir boğuklaşma olsa da, yüzükoyun yerleştirdiğinizde ses kalitesi olağanüstü. Biraz arka kamerayı karıştırdım ve 10 civarında flaşsız fotoğraf çektim. Söylemeliyim ki kalite gerçekten süper. Uygulamanın açılma hızı oldukça minimumda ve çok çabukça odaklanabiliyor. Peşpeşe 5 fotoğrafı başarıyla çektim ve herhangi bir yavaşlama görmedim! Ön kamerayı da denedim ve optimal olmayan ışık ortamında bile hoş selfileler çektim. Ayrıca kısa bir video çektim. HAAC mikrofonların kayıt kalitesi ve genel olarak video kalitesi bayağı iyiydi.

“Hey Cortana” özelliğini de test ettim ve gayet güzel çalıştı, ancak mağaza çok kalabalık olduğu için iyice ağzıma yaklaştırarak konuşmak zorunda kaldım. Telefonu kullandığım süre içerisinde herhangi bir ısınma ile karşılaşmadım.

Sonuç olarak gerçekten kaliteli bir cihaz. W10M tamamlandığında diğer cihazlara karşı nasıl bir performans göstereceğini merakla bekliyorum..

----------------------------

RJ Priest

Bu akşam saatlerinde Toronto Yorkdale AVM’deki Microsoft Store’a uğradım. 950 XL oldukça hoş görünüyordu, öyle aşırı heyecan verici değil ama temiz bir görüntüsü vardı.

Yazılım yönünden çok incelemedim, sadece başlangıç ekranındaki kolonları ve arkaplan resmini biraz karıştırdım, bu arada ekran gerçekten güzel görünüyordu.

Beni negatif etkileyen tek şey de yazılım kaynaklı oldu. Arkaplan resmini değiştirmeye çalıştım, kamera rulosunu açtı ama yüklenişi aşırı derecede yavaştı.

Ayrıca, daha önce hiç ekran üzeri tuş kullanmadığım ve fiziksel butonlara basmaya alıştığım için 950 XL’de sürekli ekranda olmayan Windows ve geri tuşlarına basmaya çalıştımJ Fiziksel tuş kullanan biri için, ekran üzeri tuşlara ve tuşları ekranın altından kaydırarak açmaya alışma evresi kesinlikle gerekiyor:)
----------------------------

GSOgymrat

Yeni cihazları görmek üzere dün bir saatliğine Raleigh’deki Microsoft Store’a uğradım. Başta Surface Pro4 ve Band 2 ile ilgileniyordum ama oraya vardığımda zamanımın büyük bölümünü Lumia 950XL ile oyalanarak geçirdim. Bir yıl önce Lumia 1520’mi bozdum ve ilk iPhone’umu aldım, sonra onu da Samsung Galaxy Note Edge ile takas ettim. Dürüst olmak gerekirse Windows Phone’a geri döneceğimi hiç sanmıyordum ancak 950 XL ile oyalandıktan sonra kesinlikle geri dönmeye hazır olduğumu anladım. 950 XL’i elde tutması 1520’den, iPhone 6 Plus’tan ve Note Edge’den daha kolay. 950 XL’de en çok sevdiğim şeylerden biri kamera oldu. Gerçekten harika fotoğraflar çekiyor ve fiziksel kamera düğmesine basar basmaz açılıyor. Hızlı ve yüksel kaliteli bir kamera telefonunun güzelliğini daha iyi anladım. 950 XL hafif ancak iPhone 6 Plus gibi kaygan değil ki iPhone 6 Plus’ın bu yönünü hiç sevmemiştim. Herşey bir amiral gemide olması gerektiği gibi hızlı ve akıcı. Arka kapağın çıkarılabilir olmasını ve deri kapakların sunulacak olmasını sevdim. Batarya ve hafıza kartının çıkarılabilir oluşu da yine ayrı bir artı. En çok hoşuma giden şeylerden biri de işletim sisteminin kendisi. Her üç sistemi de kullandığımdan, ben şahsen Windows’un verdiği hissi ve görünümü tercih ediyorum. Sistem mağazasındaki sınırlı uygulama imkanı dışında 950XL’de neredeyse sevmediğim hiçbir şey yok.
-------------------------

RaRa85

Bugün yeni ürünleri incelemek üzere AVM’deki Microsoft noktasına gittim. Teşhirde Surface Pro4 ve Lumia 950 XL vardı. Band2, Surface Book ve Lumia 950’nin ise ne zaman geleceğine dair bilgi sahibi olan kimse yoktu.

950 XL ile oyalandığım kısa süre içinde, hele bir de Sony Xperia X3’ten gelen alışkanlığım nedeniyle özellikle ekran üzeri tuşları çok beğendim. Tuşların aşağıdan çekilerek açılması Z3’e göre daha iyi tasarlanmış. Camera yazılımı henüz tamamlanmadığından tam karar veremedim. Hoparlörün sesi oldukça canlıydı ve yüksek ses veriyordu. Kesinlikle etkilendim. Yazılım oldukça iyi ve hızlıydı, yani bir sorunla karşılaşmadım. Yine de Z3’ümden vazgeçmek için oturmuş W10 Mobile ile gelecek bir sonraki Amirali bekleyeceğim.
----------------
(devam edecek)

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: GianniInfantino, Esendağlı, Bay H ve 5 diğerleri

BRKTNL

BRKTNL

Üye
Çıkartılabilir pil, iyiymiş. Kamera kısmı dışında tasarım da keza iyiymiş.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
İzlenimlere ilişkin içerik 2. bölümle güncellendi.

technogamer2345

Üye
Tamamini okudum.

Hepsi isletim sistemini tamamlanmamasina karsin begenmis.

Eminim cok daha iyi olacak.

Ozellikle en begendigim kisim

"Jvanlew" isimli adamin " Microsoft magazasinda denedikten sonra hemen on siparis verdim.İphone 6S Plus cihazimi bugun iade ediyorum." demesiydi. :)

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece

ulabuneya

Üye
Ekranın dümdüz olması kenarlardan bombe olmaması kötü olmuş. Eski telefonlar gibi ucuz hissi verir.
Metal çerçevenin olmaması tamamen plastik olması kötü olmuş.
Tasarımını ve sanal tuşları beğenmedim. Ms nin tek atımlık kurşunu vardı onuda boşa harcadı , bir wp kullanıcısı olarak içimde ne ufak alma isteği yok. L830 un bile tasarımı malzeme kalitesi bundan daha iyi ne denilebilir ki...

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Ekranın dümdüz olması kenarlardan bombe olmaması kötü olmuş. Eski telefonlar gibi ucuz hissi verir.
Metal çerçevenin olmaması tamamen plastik olması kötü olmuş.
Tasarımını ve sanal tuşları beğenmedim. Ms nin tek atımlık kurşunu vardı onuda boşa harcadı , bir wp kullanıcısı olarak içimde ne ufak alma isteği yok. L830 un bile tasarımı malzeme kalitesi bundan daha iyi ne denilebilir ki...
Bence MS tek atımlık kurşunu harika kullanmış.
Geriye bir tek sistemin kendisini toparlayıp cilalamak kaldı.
Onu da yılbaşından once başarırsa mükemmel olur.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin, technogamer2345 ve kamil5028347
Rock Ve Roll

Rock Ve Roll

Üye
şu 3d touch fantezisi hala yok değil mi?
mclaren ne oldu? Bunlara neden koymadılar 3d touch? apple hemen benzer bir şey geliştirmiş koymuş.

950 nin kamera tasarımı pek olmamış XL olanınki daha güzel duruyor, genel olarak tasarımlar ortalama olmuş iyi değil ama kötü de değil, sistem özelikleri zaten iyi,iris tarayıcı fena olmuş videosunu izledim kıskanıyor insan.

• Beğen
Tepkiler: Esendağlı
Esendağlı

Esendağlı

Üye
Bence MS tek atımlık kurşunu harika kullanmış.
Geriye bir tek sistemin kendisini toparlayıp cilalamak kaldı.
Onu da yılbaşından once başarırsa mükemmel olur.
Daha önce de dediğim gibi cihaz olayı tamam, cihazlar gerçekten çok güzel olmuş.İş sisteme geldi, eğer bu beceriyi sistemde de gösterirse ms.çok can yakar çook:)

dakamon

dakamon

Üye
Sistemi adam etmeleri adam gibi bir noktaya getirmeleri lazım ki milletin sesini kessin. Şu an için donanımda ağzıyla kuş tutsa insanlar yine yazılımına laf atacak. Atılmayacak gibide değil

Rock Ve Roll

Rock Ve Roll

Üye
şu 3d touch fantezisi hala yok değil mi?
mclaren ne oldu? Bunlara neden koymadılar 3d touch? apple hemen benzer bir şey geliştirmiş koymuş.

950 nin kamera tasarımı pek olmamış XL olanınki daha güzel duruyor, genel olarak tasarımlar ortalama olmuş iyi değil ama kötü de değil, sistem özelikleri zaten iyi,iris tarayıcı fena olmuş videosunu izledim kıskanıyor insan.
Samsung s7 de 3d touch kullanacakmış biz Aylardır bekliyoruz, Microsoft'tan önce yaparlar kesin

bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
İncelemelerde "bildirim ekranında" tek kutu nun varlığından ve hoş görünmdeiğinden söz ediliyor..
Bendeki L 640 XL de 9 ncu yapı yüklü iken..
Yukarıdan aşağıya 4 sıra
soldan sağa ise 5 kutu bulunuyor..
En üstte ise tek kutu yalnız duruyor..
Bu tek kutunun yanına sanırım ilerde başka ilavelerde ekleyecekler gibi görünüyor..

Bir araştırmacı Sanal tuşlardan hoşlanmadığını yazmış..
İlk bakışta Ben de hoşlanmamıştım..
Ancak kullandıkça alışıyorsunuz ve şu an bana hiç bir farklılık hissi vermiyor..
Tam tersine ekranda daha fazla yer açtığı için ekranın daha büyük, daha verimli kullanılmasını sağlamış..

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
İncelemelerde "bildirim ekranında" tek kutu nun varlığından ve hoş görünmdeiğinden söz ediliyor..
Bendeki L 640 XL de 9 ncu yapı yüklü iken..
Yukarıdan aşağıya 4 sıra
soldan sağa ise 5 kutu bulunuyor..
En üstte ise tek kutu yalnız duruyor..
Bu tek kutunun yanına sanırım ilerde başka ilavelerde ekleyecekler gibi görünüyor..

Sanırım geniş ekranlı telefonlarda o tek başına deniz ortasında bir adacık gibi duran ayar kısayolu konusunu W10M final sürümünde çözecekler. :hmmm

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
Beyaz olanı güzel duruyor. Üzerinde Htc yazsa kapış kapış giderdi bu cihaz.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
GianniInfantino

GianniInfantino

Üye
Sanırım geniş ekranlı telefonlarda o tek başına deniz ortasında bir adacık gibi duran ayar kısayolu konusunu W10M final sürümünde çözecekler. :hmmm
Abi onun en kolay yolu kısayol sayısını 20ye çıkartmak. Okek(4,5)= 20 Çünkü:)

bozokluht

bozokluht

Üye

Tasarım 1520'ye göre geriye gitmiş bence.

suyunsesi

suyunsesi

Üye
Kimileri yuvarlatılmış köşe severken, kimileri (Ninjalar) avuç içi acımasına aldırmayıp keskin veya sivri köşe seviyor
Örneğin:
Ninja Maamut- Abi senin 920 yi fırlatsam hakemin kafayı ortadan yarar valla :zong:".
Ben - Olm manyak mısın sen.
Ninja Maaamut- Lay lay lay lay laaaayyy, Kırmızııı, Beyaaaazzz, EN BÜYÜK TÜRKİYEEEE ....
Abi şu hakemin yaptığı iş mi şimdi? Abi versene bi bakim telefon baya hoşmuş :ehe.
Ben- Hadi len. Bi yürü git... :kop:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ceza87

Üst Alt