Püf Noktası Nexus 5 islemci frekansi dusursem faydasi olurmu

Sponsorlu Bağlantılar

avast

avast

Üye
    Konu Sahibi
Nexus 5 islemci frekansi dusursem faydasi olurmu
@-qarapapaq- Merhaba nexus 5 var celimde bugun rootliy am xperia klavye vs falan kurcamda batarya performansini arttirmak icin islemci hizini dusursem nekadar farkeder faydasi olurmu mesela 1.3 ghz ye falan dusursem

YaşlıTaşCocuk54

YaşlıTaşCocuk54

Üye
Olur daha az ısinir ama performans sorunu olurmu bilmem

avast

avast

Üye
    Konu Sahibi
Ya ama sorum su hani benim icin 1 -2 saat onemli degil ben suanda 10 ssat bekleme 3 saat ekran aliyiyorum 3,g full acik kullanimda soyle ben 2.3 ghzden 1.3 ghz ye dusursem 15 saate 4 saat falan olurmu yani baya bi artis olurmu yoksa yarimsaat 1 saat olacaksa gerek yok :D

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Ya ama sorum su hani benim icin 1 -2 saat onemli degil ben suanda 10 ssat bekleme 3 saat ekran aliyiyorum 3,g fu ll acik kullanimda soyle ben 2.3 ghzden 1.3 ghz ye dusursem 15 saate 4 saat falan olurmu yani baya bi artis olurmu yoksa yarimsaat 1 saat olacaksa gerek yok :D

Denemeden bilemezsin bence 3g'yi 2g'ye değiştir ve sürekli bağlı kalsın.

Invoke

Invoke

Üye
Bir ara yapmayı düşünmüş hatta undervolt. yapmayı düşünmüş sonra uzun bir yazı okumuş vazgeçmiştim. İngilizce ama bulabilirsem atayım yazıyı. Ne kadar farkı olacağını denemeden bilemem. Ben tavsiye etmiyorum.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
undervolt biraz daha iyi şarj süresi sağlayacaktır ancak doğru frekans ve voltaj değerlerini bulmak gerekli.

Invoke

Invoke

Üye
undervolt biraz daha iyi şarj süresi sağlayacaktır ancak doğru frekans ve voltaj değerlerini bulmak gerekli.

Yavaş yavaş düşüreceksin. :DYazıyı buldum, tabi ingilizce:

heathrow

heathrow

Üye
Ekran kilitli iken cpu hızını düşürüp ekran açıldığında hızı yükseltecek şekilde uygulama ayarlamıştım şarja fayda etmemişti..

Invoke

Invoke

Üye
Çünkü çok saçma bir uygulamaymış. CPU zaten sürekli max hızda çalışmaz.

heathrow

heathrow

Üye
Invoke

Invoke

Üye
Tamam, zaten uygulama olmasa da uykuydayken cpu hızı da düşüktür. Az yük varsa yine ortadır mesela fazla yük varsa hızı arttırır, diğer çekirdekleri devreye sokar. Bunlar hep kernele göre değişir. Yani 2.3ghz 4 çekirdekli cihaz sadece whatsapp kullanırken 2.3ghz 4 çekirdekte çalışmıyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: heathrow
Seglopsi

Seglopsi

Üye
Yavaş yavaş düşüreceksin. :D

Düşürürken yavaş düşürmeye gerek yok, her yonganın chipset yazılımında kendine özgü bir nevi sanal turbo boost yazılımı ile frekanslar ve voltajlar var. Eğer normalin üzerine çıkacaksanız o zaman voltajı yavaşça yükseltmek gerekli. N9'un kendi frekans ve voltajları; 300mhz-0.3V 600mhz-0.7V, 800mhz-1V, 1ghz-1.275V.

aynı mantıkla nexus için kerneldeki ara değerleri ve voltajları öğrenip onlara göre undervolt ve downclock yaparsanız hem şarj tasarrufu hemde sağlıklı downclock yapmış olursunuz.

bu arada; ara değerler işlemcinin işlem yüzdesine(cpuload) göre belirleniyor. Sağlıklı bir downclock için onu da iyi ayarlamak gerekli. Ben n9'da; %0 %5=< iken 300mhz, %6 %35 iken 600mhz, %35>= olduğunda 800mhz yapmıştım normal kullanımın deşarj süresinde 3-4 saat fark etmişti.

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Invoke

Invoke

Üye
İlk uv denemem de telefon boot bile olmadı. :eheNeyse şimdi halledeceğim, sonra da uv denemeye devam. Gaza geldim. :D

@Safak

@Safak

Üye
abi siz ucmussunuz neymis bu android sarj sikintisi :)

Invoke

Invoke

Üye
Yine açılmadı cihaz. :D

Sıkıntı yok. =P

avast

avast

Üye
    Konu Sahibi
Yine açılmadı cihaz. :D

Sıkıntı yok. =P
Hahahah ne yaptin16 saat bekleme + 2 bucuk saat ekran full 3g ile bu ekran vi 4,5 saat olsa mukemmel olcak

Invoke

Invoke

Üye
max 1958mhz
ex kernel, ex governor -75uv yaptım şuan. deniyorum bakalım... :D

avast

avast

Üye
    Konu Sahibi
max 1958mhz
ex kernel, ex governor -75uv yaptım şuan. deniyorum bakalım... :D
Max 1.3 ghz yapsana 1.9 cok yuksekGordugun sekilde sarjim %2 17 saat bekleme 3 saatte ekran verdi bu 15 saat bekleme 4 - 5 saat ekran verse mukemmel olur

Invoke

Invoke

Üye
Senin cihaz rootlu mu şuan? @avast

Üst Alt