Tavsiye Asus transformer t100 [ayrıntılı inceleme-video]

Sponsorlu Bağlantılar

turan3068

turan3068

Üye
    Konu Sahibi
Asus transformer t100 [ayrıntılı inceleme-video]
Asus Transformer T100

Merhaba arkadaşlar yeni bir inceleme ile tekrar karşınızdayız.Uzun süre inceleme imkanını bulabildiğim bu yeni ürünü heyecanla Sizlere tanıtmayı bekliyordum ve o büyük gün geldi nihayet.Yeni ürünümüz Birkaç gün önce tanıtımı gerçekleştirilen Asus ürünlerinden T100 adlı model.İnceleme yazımda sizlere aşama aşama olarak nasıl bir ürün olduğu ile ilgili izlenimlerimi aktarmaya çalışacam.Asus Transformer T100
Merhaba arkadaşlar yeni bir inceleme ile tekrar karşınızdayız.Uzun süre inceleme imkanını bulabildiğim bu yeni ürünü heyecanla Sizlere tanıtmayı bekliyordum ve o büyük gün geldi nihayet.Yeni ürünümüz Birkaç gün önce tanıtımı gerçekleştirilen Asus ürünlerinden T100 adlı model.İnceleme yazımda sizlere aşama aşama olarak nasıl bir ürün olduğu ile ilgili izlenimlerimi aktarmaya çalışacam.
Kutu açılışı:
Ürünün kutunun içerisinde zarar görmemesi için-dışarıdan gelen darbelere karşı dayanıklı olması için sert materyalden üretilmiş.”Dokunmaya kıyamazsanız kutunun içerisinde uzun yıllar koruyabilirsinizJ.” Bildiğiniz gibi bazı ürünler için çok büyük kutular yapılıyor nitekim tamamen gereksiz kağıt israfı olduğunu düşünüyorum, lakin geçen sefer ki ürünün kutusu gibi (Asus Memopad HD7) Asus bu ürünün kutusunuda sade ve hemen hemen içi tamamen dolu olarak üretmiş.Zaten gereksiz yere kağıt masrafına girmenin manası yok diye düşünüyorum. Kutu o kadar sağlam ki elektronik cihaz saklama kabı olarak kullanıyorum şu an. Sizlere de tavsiyem bir kilit taktırıp değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir sandığa çevirebilirsinizJ Kutudan çok bahsettik şimdi asıl konumuz olan cihazımızın özelliklerine,tasarımına v.b aşamaları sizlere anlatmaya çalışacağım.
Tasarım:
Asus T100’ün tablet parçası 263 x 171 x 13.1 mm boyutlarına 520 gram ağırlığa sahipken, Klavye bölümü (Dock) ise 263 x 171 x 10.5 mm 550 gram ağırlığa sahip. Cihaz genel olarak plastikten yapılmış ama elinize aldığınız zaman sağlamlık hissini veriyor. Son derece sağlam görünen plastik malzeme, parlak yapısı ve içerisindeki desenle ön plana çıkıyor.Ve tabii ki her Asus’ta olduğu gibi pırıl pırıl bir Asus logosu dikkatlerden kaçmıyor.…Cihazı Notebook konumunda takılı olarak düşündüğünüz zaman ses tuşları solda bulurken hemen altında Windows 8.1 metro arayüzüne dönmek için bir tuş bulunuyor.Sol üst tarafta ise cihazı açma-kapatmaya,kilitleyip-açmaya yarayan bir tuş yerleştirilmiş.Sağ altta kulaklık girişi hemen üstünde hdmi çıkışı biraz daha üstte ise şarj etmek için usb çıkışı bulunuyor.Sağ üstte SD kart girişi ile alanınızı genişletebilirsiniz.Ön tarafta 1.3 MP kamerası ile fotoğraf çekebilir HD 720p’ye kadar video kaydı yapabilirsiniz.Cihazın klavye bölümü (Dock) tabletten 3 mm daha ince olup 10 mm kalınlığında ve metalden yapılmış,Sol üst köşede bir usb 3.0 girişi bulunuyor.Burada göze çarpan eksiklik neden sadece bir giriş olduğu ile ilgili oysa Usb girişini aktif olarak kullanıyoruz en azından en az iki tane giriş yapılablirdi.Çünkü Klavye bölümünü takıp fareyle kullanmak isteyen kullanıcı tek girişle sıkıntı yaşayabilir.Herhalde cihazı tasarım olarak güncelleyecekleri zaman bunları göz önünde bulundururlar.
Son olarak açma/kapama ve ses kademe tuşları sol el başbarmağının rahatlıkla kontrol edebileceği noktalara yerleştirilmiş.Aynı zamanda tek elle kullanımda dahi kolaylık sağlıyor.Cihazın arka kısmında sağ ve sol olmak üzere iki tane hoparlör bulunuyor. Ses seviyesi diğer birçok tabletten daha yüksek ve net olması ekstra hoparlör takmanızı gerektirmiyor. Tableti dock kısmından çıkarmak için yumuşak tuşla anından gövdeden ayırabilirsiniz.Yazı olarak her ne kar anlatsakta Siz değerli kullanıcılara tavsiyemiz cihazı kendi elleriniz ile dokunup nasıl olduğunu görmeniz.İncelemenin Sonraki kısımlarında da sizleri tatmin edecek bilgiler paylaşacağım.

Donanım:
ASUS Transformer 100’de 10.1 inç’lik, HD (1366×768) Çoklu Dokunma Destekli IPS LCD ekran yer alıyor.10 parmak destekli çoklu dokunmatik ekran oldukça keskin,parlak ve renkli görüntüler sunuyor.Ekranın oldukça geniş görüş açısı sunduğunu da hatırlatalım.Cihazın ekranı çizilmelere karşı dayanıklı iken ekran üzerinde çok fazla parmak izi kalıyor.Tabi ekran kapalı iken bunu farkediyorsunuz.(Eğer parmak izi bırakmasını sorun edecek olursunuz bunları bırakıp kendinize sigortalı bir iş arayın icon smile Asus Transformer T100 [Detaylı İnceleme] Cihaz diğer tabletlere göre daha geniş en boy oranına sahip bir ekranla geliyor.Donanım kısmında üzerinde en fazla durulması gereken şey cihazın dört çekirdekli 1.33 Ghz hızında çalışan işlemciyle gelmesi.Zaten 2 çekirdekten 4 çekirdeğe geçiş performansı bir hayli etkiliyor.Dört çekirdekli olmasının yanında diğer atom işlemcilere göre daha düşük güç tüketiyor.Güç tüketiminin az olması Windows 8.1 ile çalışan cihazın pilini 11 saat kullanılmasını sağlıyor.Bu süreyi göz önüne aldığımız zaman diğer birçok tablete göre yüksek bir süreyken Windows 8’li tabletlerde en fazla süreyi sağlayan tablet sınıfına girmesini sağlıyor.2 GB ram ile donatılan cihaz 32 ve 64 Gb depolama alanıyla geliyor.Cihazın üzerindeki micro SD yuvası ile ekstra 64 GB’’ta kadar ek depolama alanı sağlayabilirsiniz.
Klavye:
Asus T100’ü diğer tabletlerden ayıran diğer önemli özelliği ise yanında verilen verilen dock ünitesi ile netbook’a dönüşmesi.Metalden oluşan dock ünitesinde standart notebook tuşları yer alıyor.Bu tuşlar sayesinde wifi,bluetooth ve ekran parlaklığı v.b fonksiyonları kısayoldan ayarlayabilirsiniz.Dock ünitesinin Sol üst tarafında bir adet USB 3 girişi bulunurken aynı zamanda çoklu dokunmatiği destekleyen touchpad yer alıyor.Tableti yerleştirdiğimiz kızak ise tamamen metalden üretilmiş ve tableti tam olarak kavrıyor.Kızağa takılı iken çıkarmak isteğimiz zaman yumuşak tuşu ile kolayca yerinden çıkarabiliyoruz.

Önemli Hatırlatma: Bildiğiniz gibi 32 GB ve 64 GB depolama ile geliyor cihaz.Fakat bu kadar depolama bana yetmez derseniz.Dock ünitesini açıp ek hdd eklemesi yapabilirsiniz.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
Yazılım:
Diğer tabletlere baktığımız zaman Windows 8 RT sürümleri ile geliyor fakat bu cihazda Windows 8.1 yüklü olarak gelmesi birçok exe uzantılı uygulamayı rahatça yüklemenizi sağlıyor.Sizlere rehber olması açısından Photoshop CS 4 tarzı ağır uygulamarı yükledim ve rahatça yüklemesinin yanında performans olarakta gayet iyi çalıştılar.Yazımızın performans bölümünde photoshop ve bazı uygulamarın nasıl çalıştığına dair videolar paylaşacam.Windows 8’in uygulama mağazasında uygulamar her geçen gün artıyor zaten,her ne kadar Google Play Store ve AppStore kadar olmasa da milyonlarca “exe” uygulamasının yüklenebildiğini de hatırlatmakta fayda var.Windows’un uygulama mağazası önemsenmiş olacak ki birçok şirket şimdiden Windows 8 Store için kendi uygulamasını geliştirdiklerini duyurmuş bulunmakta.

Performans:
Asus T100 Intel® Bay Trail-T Quad Core Z3740 1.33 GHz’lik dört çekirdekli atom İşlemciyle geliyor.İşlemcini en önemli özelliği ise Düşük güç tüketimi yüksek performans sunması.Dock takılı iken bu işlemci sayesinde normal notebook kullanıyormuş hissi uyandırıyor çünkü kullanımda bir takılma veya donmaya falan rastlamadık henüz.Dock ünitesine kablosuz fare takıp kullanmak isterseniz ve usb ile işiniz çoksa biraz problem olabilir çünkü dock ünitesinde tek bir usb portu var buda sıkıntı yaratabilir.
T100 2GB ram ile donatılmış.Dört çekirdeğin yanında yeterli bir bellek diye düşünüyoruz.Şu an piyasada zaten ram konusunda tabletlerde en yüksek düzey.Performans olarak beklentilerimizin çok üstünde bir sonuç verdi.Burada en büyük pay İntel’in 4 çekirdekli Trail işemcisi olduğunu düşünüyorum.Zaten çift çekirdekten dört çekirdeğe geçiş bile bir tablet için mükemmel bir performans sağlıyor.Grafik işlemcisinin 1 Gb olması Windows 8’in mağazasında bulunan bütün uygulamaları rahatça kullanmanıza olanak sağlıyor.Bunun yanında oyun kolu yada fare bağlayıp Windows’un “exe” uzantılı oyun ve uygulamalarını rahatça kurup kullanabilirsiniz.(Bir sonraki yazımızda sizleri oyun performansı hakkında bilgilendireceğiz zaten.)

Batarya:
Burada da T100’ün pilinden bahsetmek istiyorum.Kendi sınıfında en yüksek pil süresi sağladığının altını çizmek gerekli. Windows 8.1 işletim sistemi ile çalışmasına rağmen tam 11 saat kullanım süresi sağlıyor. Diğer Windows 8 tabletlere göre çok iyi bir süre olmasının yanında 14 günlük bekleme süresi bulunuyor.
Fiyat:
Asus T100’ün 32 GB’lık versiyonu 349 dolara satılırken 64 GB’lık versiyonu 399 dolar fiyat etiketine sahip.Ülkemizde ise 900 Liradan başlayan fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.
Sonuç:
Yazımızın sonuna gelirken sonuç olarak niçin T100 almalısınız sorusuna cevap vereyim sizler için….
1=Dört çekirdekli işlemci ile yüksek performans.
2=Çok yüksek pil süresi.
3=Windows 8.1 işletim sistemi.
4=Çok uygun fiyata sahip olması.
5=Alırken yanında klavye bölümünün de verilmesi.
6=1 GB Intel ekran kartı.
7=Notebook deneyimi sunması.
8=Windows masaüstü deneyimi sunması.
Yukarıda saydığım nedenler T100’ü almak için yeterli nedenler olduğunu düşünüyorum.Eğer cihazı deneme şansınız olursa alıp kendi gözlerinizle görmenizi tavsiye ediyoruz.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere “Kendinize İyi Bakın”

Üst Alt