Karşılaştırma Samsung Galaxy A3 vs A5 vs A7

Sponsorlu Bağlantılar

Sir Ketmut

Sir Ketmut

Üye
    Konu Sahibi
Samsung Galaxy A3 vs A5 vs A7
Yeniden merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle birlikte yeni bir inceleme yapacağım. Ama bugün yapacağım inceleme aynı markanın aynı serisinin 3 ürünü olacak. Bu cihazlar ülkemiz de oldukça popüler olan Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A5 ve Samsung Galaxy A7. Bir önce ki incelemem olan Turkcell T60 vs General Mobile 4G'ye dönmek için sayfanın sonunda ki linki kullanabilirsiniz. Aslında fiyat ve donanım bakımından birbirine hiç benzemeyen bu cihazları asıl inceleme nedenim aralarında ki farkları öğrenmek isteyenler kişiler için. Galip zaten belli yine de puanlama sistemi tutacağım. İncelemem 7 ayrı konu başlığı üzerinden oluşacak olup onlar;
1- Donanım (20 Puan)
2- Yazılım (15 Puan)
3- Performans (15 Puan)
4- Günlük Kullanım (10 Puan)
5- Cihazın Öne Çıkanları (15 Puan)
6- Multimedya ve Şarj Ömrü (10 Puan)
7- Fiyat/Performans (15 Puan)

1- Donanım;

İşlemciden başlarsak işlemci konusunda A3 ve A5 Snapdragon 410 işlemciyi barındırıyor. Bu işlemci 4 çekirdekli 1,2 Ghz'lik işlemciler. A7 ise 8 çekirdekli bir işlemci barındırıyor. Bu işlemci Exynos 5. Bu işlemcinin 4 çekirdeği 1.3 Ghz hızında çalışan normal şartlarda çalışan çekirdek. Kalan 4 çekirdeği ise 1.8 Ghz. Bu 4 çekirdek ise cihazın performansa ihtiyacı duyması halinde devreye giriyor. Ram bakımından ele alırsak A3 1 Gb ram ile gelirken A5 ve A7 ise 2 Gb ram ile geliyor. Ne yazık ki ülkemizde 1000 Tl'ye satılan bir telefon da 1 Gb ram ve S410 görmek üzücü. Her 3 telefonda 16 GB'lık hafıza ile geliyor. Ayrıca hepsi Sd kart ile 64 Gb kadar yükseltilebilir. Eklenmesi gereken en önemli detay ise hepsinde Gorilla Glass 4 görebilmek.
Puan; A3 (8/20) A5 (12/20) A7 (15/20)

2- Yazılım;

Yazılım olarak bütün cihazlar başlangıçta Android 4.4.4 ile geliyor. Ve hepsi şuan 5.0.2 almış durumda. Ayrıca hepsinde Touchwiz bulunmakta. Android 6.0 alması konusuna gelince A7,A5 alması %50 oranında iken A3 bana sorarsanız bu konu da sınıfta kalacak.
Puan; A3 (10/15) A5 (11/15) A7 (11/15)

3- Performans;

A3'ten başlarsak S410 işlemci iyi hoş ama 1 Gb ram önümüzde ki 6 aydan sonra -bırakın 6 ayı günlük kullanımda bile- sorun yaratması muhtemel. A5 ise önümüzde ki 1 sene idare eder gibi. A7 konusunda sıkıntınız olmasın. Sizi 1,5-2 sene götürür -kullanıma bağlı tabii-
Puan; A3 (6/15) A5 (9/15) A7 (13/15)

4- Günlük Kullanım;
Günlük kullanım için bütün cihazlar sizi idare eder. Touchwiz ara yüzü kullanım bakımından oldukça basit derlenmiş. Ama bir takım kasmalara neden olabilir -sözüm A3'e :)-
Puan; A3 (6/10) A5 (7/10) A7 (7/10)

5- Cihazın Öne Çıkanları;

Bütün A serisinde bulunan Metal tasarım ve Akıllı Ses özelliği dışında gerek sensör gerek donanım bakımından cihaz da övebileceğim bir donanım bulunmuyor.
Puan; A3 (8/15) A5 (8/15) A7 (8/15)

6- Multimedya Ve Şarj Ömrü;

A3'te bulunan 1900 Mah batarya 8 Mp Hd arka kamera ve 5 mp ön kamera sizi tatmin ediyor. 1900 Mah biraz yetersiz kalsada bunu powerbank'ler ile halledebilirsiniz. A5'te ise 2300 Mah batarya ile 13 Mp Hd arka kamera ile 5 Mp arka kamera bulunuyor. 2300 Mah günümüz için standartlara yakın. A7 ise 13 ve 5 Mp kamera haricinde 2600 Mah bataryası ile sizi yarı yolda bırakmaz gibi.
Puan; A3 (5/10) A5 (6/10) A7 (8/10)

7- Fiyat/Performans;
A3'ü 799 Tl'den başlayan fiyatlarla bulmak mümkün. 799 TL'lik bir cihaz da 1 Gb ram oldukça negatif bir olaydır. Bana göre A3 bir F/P değildir. A5 ise 949 Tl'den başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu donanımı 700 Tl'ye bulmak mümkün ama bir kamera lensi olsun metal çerçeve olsun arada ki farkı kapatıyor. Her ne kadar A5 F/P olmasa da parasını hak ediyor. A7 ise 1317 Tl'den başlayan fiyatlarla alınabilecek bir telefon.
Puan; A3 (7/15) A5 (10/15) A7 (13/15)

Size alternatifler de bulunayım. A3 yerine şu cihazlara bakabilirsiniz;
General Mobile 4G
Casper Via V6
Asus Zenfone 5

Diğer cihazımız A5 yerine şunlara bakabilirsiniz;
Turkcell T60
Vodafone Smart 6
Sony Xperia Z1

Son cihazımız A7 yerine şunlara bakabilirsiniz;
Samsung Galaxy S5 (100-150 Tl fark var.)
Asus Zenfone 2
Sony Xperia Z3 veya Z3 Compact

SONUÇ;
A3 kıyaslama testinden 100 üstünden 50 aldı. Zaten bu fiyatta alınması gereken bir telefon değildi. A5 ise 65 aldı. Ama bu onu kötü bir cihaz yapmıyor. A5 alınabilir bir telefon. A7 ise 72 aldı. A7 oldukça iyi bir cihaz. Alırken düşünmenize gerek yok ama tavsiyem alternatif cihazlara da göz atmanız. Asus Zenfone 2'de ki 4 Gb ram hem bir ilk hem de A7'yi ram bakımından ikiye katlıyor. S5 ise parmak iziyle dikkat çekerken Z3 su geçirmemesi ile biliniyor.

Bir önce ki incelemem olan Karşılaştırma - Turkcell T60 vs General Mobile 4G - MaxiCep Detaylarını görmek için linke tıklayın.

seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
Abi güzel inceleme ancak benim a7 hala güncelleme almadı eski samsung telefonumdada rusya almıştı Türkiyeye aylar sonra gelmişti

seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
Evet

Sir Ketmut

Sir Ketmut

Üye
    Konu Sahibi
Yabancı ülkelerde almış görünüyor :hmmm Evet Türkiye'ye halen gelmemiş. Çok gecikmiş Eylülde Android M çıkacak zaten.. Rusya Rom'u indirip kurabilirsin istersen. Rusya'ya 27 Mayıs'ta verilmiş.

seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
Telefon populer olmadigindan sanirim bulamadim :) belkide kafa yormadigimdandir tesekkurler tavsiye ve inceleme icin

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Telefon populer olmadigindan sanirim bulamadim :) belkide kafa yormadigimdandir tesekkurler tavsiye ve inceleme icin
Telefonun popüler olmasına gerek yok. 300 liralık galaxy den 3000 liralık galaxy cihazına kadar rusya stock romu vb ülkeler aynı yöntem ile yüklenir. Sadece odin sürümün güncel olmalı v10 iyidir.

seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
Anlıyorum sadece odinden yüklenen dosyayı internette bulamıyorum

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
Tesekkurler :)

• Beğen
Tepkiler: teknolojibaronu
seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
benim telefonun arkasinda a700FQ yazıyor bu şekilde aratincada sonuc bulunmuyor

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Q TÜRKİYE cihazı olduğunun simgesi A700F isimliler senin cihaza uyar.

seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
Eyvallah hocam yardımların icin

• Beğen
seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
2 yıl once eski galaxyimi guncellemistim sanirim islemi yapmadan once root atmaktan baska dikkat etmemiz gereken konu yok degil mi?

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
seytan_avcisi

seytan_avcisi

Üye
O zaman daha kolay :D tekrar tesekkur ederim

• Beğen