Uygulama ve oyunları doğrudan SD karta taşıyın ya da yükleyin..

Sponsorlu Bağlantılar

semender44

Üye
Root edilen cihazlar garanti dışı olur. Telefonu root ettiğinizde artık marketten bazı uygulamalara erişemeyebilirsiniz. Ayrıca google'nin yeni market uygulamalarının bazılarını rootlu cihazlara kapattığını zaten resmen duyurmuşlardı. Telefon operatörlerininde rootlu cihazları tesbit ve kısıtlama yönünde hazırlıklar yaptığı biliniyor.

Gelelim karta taşımaya. Programın yazarı benim bir teşekkür beklerdim etmemişsin canın sağolsun. İşte içeriğinin tam olarak ne olduğunu bilmediğin uygulamayı dağıtmanın sonu budur. Sorular karşısında tıkanır kalırsın.

1- En az 2.2.1 ve üstü android versiyonları içindir.
2- Çalıştıramıyan arkadaşların muhakkak bilgisayarlarında telefonlarının usb sürücüsü yüklü değildir. (error:device not fount) mesajı alırsanız veya ikinci satırda telefonunuzun model numarasını görmediyseniz USB sürücüsü yüklü değildir, önce usb sürücüsünü yüklemelisiniz. Ayrıca USB bağlantınız Active Sync olmalı Mass Storage olmamalı.
3- Android sistemin yapısı gereği özel olarak karta yazılmak üzere hazırlanmamışsa widgetlerin telefon hafızasında olma zorunluluğu vardır. Widgetleri çalıştırmak için yükledikten sonra eğer widget kısayollarında göremiyorsanız, ayarlar+uygulamalar+uygulamaları yönet kısmından bu kez telefona taşımalısınız. 2,3,3 gingerbread versiyonlarında genellikle bu tür uygulamaları zaten telefon hafızasına otomatik kopyalar.
4- kartatasi.exe (sanırım adını yanlış koymuşuz) uygulamaların karta taşımak için değildir. (önceden yüklenen programlarında taşınması için ek düzenleme yapılmıştır) Uygulamanın direkt hafıza kartına kurulması içindir. Bu yüzden diğer bütün yöntemlerden (dalvik SD) hariç daha fazla yer kazandırır. İnanmıyan test edebilir.
5- Sistemi root etmek sonucunda telefon hafızasında yer açmak için herhangi bir sonuç elde edemezsiniz. Root yapınca tek kazancınız birkaç chace dosyasını silebilmek olur.
6- Android sistemlerde uygulamaların tamamının hafıza kartına kurulması veya taşınması gibi bir durum mümkün değildir. (gene dalvik chace SD yööntemini hariç tutuyorum bu yöntemle 1,6 GB ya kadar telefon hafızası kart üzerinde oluşturulabilir ve sanki dahili hafızaymış gibi kullanılabilir.)

• Beğen
Tepkiler: halil5

xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
Root edilen cihazlar garanti dışı olur. Telefonu root ettiğinizde artık marketten bazı uygulamalara erişemeyebilirsiniz. Ayrıca google'nin yeni market uygulamalarının bazılarını rootlu cihazlara kapattığını zaten resmen duyurmuşlardı. Telefon operatörlerininde rootlu cihazları tesbit ve kısıtlama yönünde hazırlıklar yaptığı biliniyor.

Gelelim karta taşımaya. Programın yazarı benim bir teşekkür beklerdim etmemişsin canın sağolsun. İşte içeriğinin tam olarak ne olduğunu bilmediğin uygulamayı dağıtmanın sonu budur. Sorular karşısında tıkanır kalırsın.

1- En az 2.2.1 ve üstü android versiyonları içindir.
2- Çalıştıramıyan arkadaşların muhakkak bilgisayarlarında telefonlarının usb sürücüsü yüklü değildir. (error:device not fount) mesajı alırsanız veya ikinci satırda telefonunuzun model numarasını görmediyseniz USB sürücüsü yüklü değildir, önce usb sürücüsünü yüklemelisiniz. Ayrıca USB bağlantınız Active Sync olmalı Mass Storage olmamalı.
3- Android sistemin yapısı gereği özel olarak karta yazılmak üzere hazırlanmamışsa widgetlerin telefon hafızasında olma zorunluluğu vardır. Widgetleri çalıştırmak için yükledikten sonra eğer widget kısayollarında göremiyorsanız, ayarlar+uygulamalar+uygulamaları yönet kısmından bu kez telefona taşımalısınız. 2,3,3 gingerbread versiyonlarında genellikle bu tür uygulamaları zaten telefon hafızasına otomatik kopyalar.
4- kartatasi.exe (sanırım adını yanlış koymuşuz) uygulamaların karta taşımak için değildir. (önceden yüklenen programlarında taşınması için ek düzenleme yapılmıştır) Uygulamanın direkt hafıza kartına kurulması içindir. Bu yüzden diğer bütün yöntemlerden (dalvik SD) hariç daha fazla yer kazandırır. İnanmıyan test edebilir.
5- Sistemi root etmek sonucunda telefon hafızasında yer açmak için herhangi bir sonuç elde edemezsiniz. Root yapınca tek kazancınız birkaç chace dosyasını silebilmek olur.
6- Android sistemlerde uygulamaların tamamının hafıza kartına kurulması veya taşınması gibi bir durum mümkün değildir. (gene dalvik chace SD yööntemini hariç tutuyorum bu yöntemle 1,6 GB ya kadar telefon hafızası kart üzerinde oluşturulabilir ve sanki dahili hafızaymış gibi kullanılabilir.)

Öncelikle programın yazarının sen olduğunu bilmiyordum (nereden bilebilirdim), paylaşım yaparken programları yazanlar pek araştırılmıyor, şimdi öğrendiğimize göre elbette TEŞEKKÜR EDERİM. Birçok kişinin ihtiyacını (kısmen de olsa) karşılayan bir yazılım, ellerin dert görmesin. Sanırım sen de programı "paylaşılmaması" için yazmadın, o halde bu şekilde tepki vermene bir anlam veremediğimi söylemeliyim. Zira ben programı sadece paylaştım, programı yazdığımı söylemedim, böyle bir donanıma da sahip değilim zaten.

Kullanım ile ilgili açıklamalar için ayrıca teşekkürler.

Dalvik chace SD yöntemi ile de daha detaylı bilgi verirsen memnun olur ve bir teşekkür daha ederim (istediğin teşekkür olsun).

nexpow

nexpow

Üye
programı yaparken kendi isminizi taşıyan bişey yapsaydınız belki bu sorunlar olmazdı program için saqolun bircok kişiye yardımcı oldunuz

xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
İlk mesaja da yazarın açıklaması ve teşekkür kısmı eklenmiştir.

semender44

Üye
İlk mesaja da yazarın açıklaması ve teşekkür kısmı eklenmiştir.
İşte şimdi asıl ben teşekkür ederim.
programı yaparken kendi isminizi taşıyan bişey yapsaydınız belki bu sorunlar olmazdı program için saqolun bircok kişiye yardımcı oldunuz
Aslında uzun süredir bu forumun üyesi olduğum ve program çalıştırıldığında nickim yazdığı halde görmemeniz ilginç olmuş. Başka bir forumdaki arkadaşların isteği üzerine yazılmıştı, o forumunda ismini taşıdığı için paylaşılmasına pekte taraftar değildim. Çünkü bunlar tehlikeli işler nihayetinde, kimsenin telefonunun bozulmasına sebebiyet vermek istemem,. Diğer forumda telefonun garantisi bozulmadan bu işi nasıl halledebiliriz dediler bende bu yöntemi geliştirdim. Neyse işinize yaradığına sevindim.

Dalvik chace taşıma konusuna gelirsek, android sistem yapısını biraz bilmemiz gerekiyor. Siz kartatasi.exe ile programları direkt hafıza kartına kurulmak üzere ayarlıyoruz ama programların küçük bir kısmı hala telefon hafızasında duruyor. Bu kalan kısım işte programın dalvik.chace dediğimiz kısmı. Teorik olarak bu kısmın rfs dosya yapısındaki telefon hafızasında olması gerekiyor. En az Clas4 bir hafıza kartı alınıyor kartın %10 kısmı ext2 olarak formatlanıyor. Üç tane sistem dosyası değiştirilerek sisteme chace belleğin karttaki bu bölüm olduğu gösteriliyor. 16 GB bir kart ile 1,6 GB hafıza elde edilebilir. Tek bir dezavantajı var kapatıp açtığınızda telefon yükleme durumuna göre yaklaşık 5 dakikada açılıyor. Ancak çalışırken bir yavaşlama olmuyor, tersine kartınız hızlıysa mesela class6 ise telefon standart performansının iki katı hızlara ulaşıyor.
Bu yöntemle bir galaxy ace telefonun standart olarak 150 MB civarındaki hafızası 8 GB kart ile 800 MB'a çıkartılıp, quadrant testinde iki katı performans göstererek üst segmentteki galaxy S leri bile geride bırakabiliyor.

Kötü haber bu sistemin bir standart programı filan yok. Her telefon modeli her sistem için ayrı hazırlanmak durumunda. Sistem henüz yeni ve custom rom geliştiriciler romlarına eklemek için çalışıyor. Birkaç aya kadar kolayca herkesin yapabileceği hale gelecektir.

Gelişmelerden mümkün mertebe arkadaşları haberdar etmek isterim ama bu forumda modellere göre başlıklar olmadığından arada kaynayıp gidecektir. İnşallah başka programlarla (test aşamasında bir iki tane var) görüşmek üzere.

• Beğen
Tepkiler: Εthnic ve xinsurer
xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
Açıklamaların için çok teşekkürler. Seni ve paylaşımlarını daha sık görmek isteriz. Bu konuda bilgili olduğun açıkça belli oluyor, gelişmelerden bizleri de mümkün mertebe haberdar edersen çok seviniriz. Ne de olsa android ülkemizde yeni sayılır ama hızla yükseliyor. Bu arada yazdığın programın hiçbir zararını görmedik, tam tersine çok faydasını gördük. Bende 8GB class4 microsd kart var demek ki 16GB class6 bir kart almanın zamanı gelmiş :) Tekrar teşekkürler.

----------Eklendi @ 10:28:47 ---------- Yazıldı @ 10:24:14 ----------

En az Clas4 bir hafıza kartı alınıyor kartın %10 kısmı ext2 olarak formatlanıyor. Üç tane sistem dosyası değiştirilerek sisteme chace belleğin karttaki bu bölüm olduğu gösteriliyor.

Bunun için birkaç ay beklemek zorunda olmak ise üzücü :(

nexpow

nexpow

Üye
Bu yöntemle bir galaxy ace telefonun standart olarak 150 MB civarındaki hafızası 8 GB kart ile 800 MB'a çıkartılıp, quadrant testinde iki katı performans göstererek üst segmentteki galaxy S leri bile geride bırakabiliyor.

burayı biraz acıklarmısın
ayrıca evet nickin varmış ama siyah ekran oldugundan hiç okumadım ::)

Εthnic

Εthnic

Üye
bugun deneme firsatim oldu ve telefona yuklu uygulamalarimin hepsini sorunsuzca sd karta tasidim.. bu uygulamada ve paylasimda emegi gecen herkese tekrar tesekkur ederim..

xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
Epey yer kazandırıyor gerçekten.. bu tür faydalı yazılımların devamını bekliyoruz.. :oke:

h.k

Üye
tek kelimeyle mükemel çalışıyor Allah razı olsun yapandan ve paylaşandan

xlatan

Üye
teşekkürler kardeşim kafayı yiyodum nerdeyse müthiş bi uygulama hatasız çalışıyo 2,2 froyo galaxy fit

xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
Güle güle kullanın :)

ymanavoglu

Üye
samsung galaxy tab da deneyen var mı

xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
İşletim sistemi android 2.2 froyo olduğuna göre çalışır diye düşünüyorum. Cihaza herhangi bir zararı yok, deneyip bilgi verebilir misiniz?

cebim44

Üye
dostum sana ve prog yazarına teşekkürler ama indiremiyorum tıkladığımda açılmıyor

xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
Tamam, akşama programı başka bir siteye upload ederim. Şu anda bulunduğum yerden dosya paylaşım sitelerine erişimim yok ne yazık ki.
Fileserve'e yüklerim.

----------Eklendi @ 13:32:37 ---------- Yazıldı @ 12:19:18 ----------

Bir de buradan dener misin;

h.k

Üye
tek kelimeyle mükemmel teşekkürler

xinsurer

xinsurer

Üye
    Konu Sahibi
iyi günlerde kullanın.. :)

caglet

caglet

Üye
Saolun :D deniyicem

cebim44

Üye
Tamam, akşama programı başka bir siteye upload ederim. Şu anda bulunduğum yerden dosya paylaşım sitelerine erişimim yok ne yazık ki.
Fileserve'e yüklerim.

----------Eklendi @ 13:32:37 ---------- Yazıldı @ 12:19:18 ----------

Bir de buradan dener misin;

indirdim teşekkürler

Üst Alt