Karşılaştırma Merak edenler için Lumia 920 vs iPhone 5S

Sponsorlu Bağlantılar

Dejavuex

Dejavuex

Üye
WP 8.1 için çok fazla beklenti içinde olmayalım derim. Gelecek özellikler zaten belli oldu. 8.1 için uygulamaların gelmesi biraz zaman alacak. Microsoft Nokia üzerinde çok çalışıyor bunu görebiliyoruz ama işletim sisteminin tam adam olması biraz zaman alabilir örneğin WP 8.2 değilde WP 9'un beklentileri karşılayacağını umalım.

8.1 ile uygulamalrdan tutun çok yenilik gelicek bu kadar hafife almayın 8.1 ...
8.1 ile sistemin üzerindeki değişiklikleri geçtim uygulamalarda düzeltilip sorunlar kaldırılacağından eminim tam anlamıyla kullanılabilicek bir sürüm olucak ..

fraps34

Üye
Ne diyeyim ısrarla inkar ediyorsunuz , anlamadım ki ms yoksa firmalara dağıttığı gibi sizedemi para dağıtıyor. Banada versin biraz para :):) son sözümü soyluyorum bir dahada yazmam , akıcılık olarak en iyisi iphone dur ondan sonra android jb gelir (htc one iphone ile kapışabilir)ondan sonrada maalesef wp8 gelmektedir.Denediğim tüm wp8 telefonlarda durum budur. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Dejavuex

Dejavuex

Üye
Ne diyeyim ısrarla inkar ediyorsunuz , anlamadım ki ms yoksa firmalara dağıttığı gibi sizedemi para dağıtıyor. Banada versin biraz para :):) son sözümü soyluyorum bir dahada yazmam , akıcılık olarak en iyisi iphone dur ondan sonra android jb gelir (htc one iphone ile kapışabilir)ondan sonrada maalesef wp8 gelmektedir.Denediğim tüm wp8 telefonlarda durum budur. İyi forumlar.

Lumia varsa elinde ucuzdan alabilirim bu kadar sorun çıkardıysa sana sat :D :D :D bu kadar laf yapmana gerek yok :)

• Beğen
Tepkiler: Rainesto
47MaDo47

47MaDo47

Üye
Tesekkürler ellerine sağlık güzel bir karşılaştırma

fraps34

Üye
Lumia varsa elinde ucuzdan alabilirim bu kadar sorun çıkardıysa sana sat :D :D :D bu kadar laf yapmana gerek yok :)
Neden ucuza satayım değerinde satarım , para etmediğini sen bile ima etmişsin. Merak etme 8.1 den sonra ak kara belli olacak , beta dağıtıldığı gün bana ulaş büyük ihtimalle kırmızı bir l920 satılığa çıkmış olacak.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
ben yine de öğrenmek isteyenler için bu konudaki gerçekleri ve doğruları açıklamaya devam edeyim.:tebessüm:

Öncelikle bu videoyu baştan sona dikkatlice izleyin.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu videoda ekran dokunmatiği algılama hızı gösterilmiştir ve video Microsoft Research Center tarafından hazırlanmıştır. Telefon ekranında parmağınızla yapacağınız kesintisiz hareketler, parmak hızınızın sabit olamayacağı için sistemin algılaması da sorun yaşar. Bu esnasında kaydırma işlemine başladığınız tile ile devam ettiğiniz tile sürekli değişir. Bu esnada oluşan çok hafif titremeler akıcılık(sistem kararlılığının) bir göstergesi değildir.

Eğer arayuzdeki sistem kararlılığını test etmek isterseniz yapabildiğiniz kadar uzun bir başlat ekranı oluşturup ekranı hızlıca kaydırıp bırakın. Ekran sürükleme yönüne doğru hızlıca akıp, yavaşlayıp ve yavaşça duruyorsa, ayrıca bu akış sırasında titreme takılıp devam etme gibi olaylar olmuyorsa arayüzde bahane bulunabilecek bir şey yok demektir. Aynı işlemi uygulama listesinde de yapabilirsiniz.

Bir diğer test; Rehber,arama,mesajlar, mağaza,mail,Office ve takvim gibi sistemin native dilinde kodlanmış uygulamaları yapabildiğiniz kadar hızlıca açıp geri tuşuyla kapatın. Eğer bu uygulamalarda açılırken gecikme, açılsa bile içerik yükleme esnasında bekletme veya geri çıkarak kapatma esnasında takılma oluyorsa yine sistem akıcı(kararlı) demektir.

Tarayıcının kararlılık testine gelince;

Responsive yapıya sahip olmayan bir web sitesini masaüstü sürümünde açın. Sayfa açıldıktan sonra script yüklemeleri ne kadar gecikirse tarayıcı o kadar daha geliştirilmesi gerekiyor demektir. Tabi bunu tek telefon üzerinden yaparsanız yanılırsınız. Aynı ağa bağlı ve geçmişi silinmiş iki telefondan aynı anda yaparsanız farkı daha net görürsünüz.

Bir diğer husus da tarayıcıda kinetic scrolling yapma. İki cihazda da aynı sayfaların yüklenmesi bittikten sonra sayfayı kaydırın. Kaydırdıkça sitenin arkaplanı aşağıda görünüyorsa tarayıcının bellek kullanım yönetimi yetersiz demektir.

Tarayıcının akıcılığını(kararlılığını) test etmek için de yüklemesi biten bir sayfada pinch to zoom yapmanız yeterli. İki parmakla makas hareketi yaparak sayfada sürekli zoom in ve zoom out yaparken takılmalar yaşanıyorsa tarayıcı akıcı değildir.

Bunlar dışında teknoloji dünyasının kabul ettiği test yöntemleri maalesef yok. Var ben yaptım oldu bu böyledir diyen de sadece art niyetle karalama yapmak için bahane uyduran lokal bir kaç sitedir. Öğrenmek isteyenler olursa yine de elimden geldiğince bildiklerimi aktarmak için ben buralardayım. Bir seslenmeniz yeterli:)

• Beğen
Tepkiler: PureFood, Rainesto, sekajmer ve 7 diğerleri
Dejavuex

Dejavuex

Üye
Neden ucuza satayım değerinde satarım , para etmediğini sen bile ima etmişsin. Merak etme 8.1 den sonra ak kara belli olacak , beta dağıtıldığı gün bana ulaş büyük ihtimalle kırmızı bir l920 satılığa çıkmış olacak.

Ben para etmediğini ima etmedim, sadece sen sus diye beğenmediğin cihazı almak istemiştim sadece :)

• Beğen
Tepkiler: Rainesto

fraps34

Üye
ben yine de öğrenmek isteyenler için bu konudaki gerçekleri ve doğruları açıklamaya devam edeyim.:tebessüm:

Öncelikle bu videoyu baştan sona dikkatlice izleyin.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu videoda ekran dokunmatiği algılama hızı gösterilmiştir ve video Microsoft Research Center tarafından hazırlanmıştır. Telefon ekranında parmağınızla yapacağınız kesintisiz hareketler, parmak hızınızın sabit olamayacağı için sistemin algılaması da sorun yaşar. Bu esnasında kaydırma işlemine başladığınız tile ile devam ettiğiniz tile sürekli değişir. Bu esnada oluşan çok hafif titremeler akıcılık(sistem kararlılığının) bir göstergesi değildir.

Eğer arayuzdeki sistem kararlılığını test etmek isterseniz yapabildiğiniz kadar uzun bir başlat ekranı oluşturup ekranı hızlıca kaydırıp bırakın. Ekran sürükleme yönüne doğru hızlıca akıp, yavaşlayıp ve yavaşça duruyorsa, ayrıca bu akış sırasında titreme takılıp devam etme gibi olaylar olmuyorsa arayüzde bahane bulunabilecek bir şey yok demektir. Aynı işlemi uygulama listesinde de yapabilirsiniz.

Bir diğer test; Rehber,arama,mesajlar, mağaza,mail,Office ve takvim gibi sistemin native dilinde kodlanmış uygulamaları yapabildiğiniz kadar hızlıca açıp geri tuşuyla kapatın. Eğer bu uygulamalarda açılırken gecikme, açılsa bile içerik yükleme esnasında bekletme veya geri çıkarak kapatma esnasında takılma oluyorsa yine sistem akıcı(kararlı) demektir.

Tarayıcının kararlılık testine gelince;

Responsive yapıya sahip olmayan bir web sitesini masaüstü sürümünde açın. Sayfa açıldıktan sonra script yüklemeleri ne kadar gecikirse tarayıcı o kadar daha geliştirilmesi gerekiyor demektir. Tabi bunu tek telefon üzerinden yaparsanız yanılırsınız. Aynı ağa bağlı ve geçmişi silinmiş iki telefondan aynı anda yaparsanız farkı daha net görürsünüz.

Bir diğer husus da tarayıcıda kinetic scrolling yapma. İki cihazda da aynı sayfaların yüklenmesi bittikten sonra sayfayı kaydırın. Kaydırdıkça sitenin arkaplanı aşağıda görünüyorsa tarayıcının bellek kullanım yönetimi yetersiz demektir.

Tarayıcının akıcılığını(kararlılığını) test etmek için de yüklemesi biten bir sayfada pinch to zoom yapmanız yeterli. İki parmakla makas hareketi yaparak sayfada sürekli zoom in ve zoom out yaparken takılmalar yaşanıyorsa tarayıcı akıcı değildir.

Bunlar dışında teknoloji dünyasının kabul ettiği test yöntemleri maalesef yok. Var ben yaptım oldu bu böyledir diyen de sadece art niyetle karalama yapmak için bahane uyduran lokal bir kaç sitedir. Öğrenmek isteyenler olursa yine de elimden geldiğince bildiklerimi aktarmak için ben buralardayım. Bir seslenmeniz yeterli:)

Arkadaşım bu testin günlük hayatta hiçbir esprisi yoktur , ben ekranı kaydırırken yazılar titremesin diye kendimi kasmak zorundamıyım. Yukarıdaki bir arkadaşta bana hak verip , evet bahsettiğin titreme oluyor keşke olmasaydı demiş. Ya apple zamanında bu işin en iyi yolunun bir patentini aldı ve ms ye vermiyor . Yada ms nin işletim sistemi yetersiz kalıyor.

Bu olay neden android jb veya iosda olmuyor o sistemlerde ekran yavaşca kaydırıken neden yağ gibi akıyor. Boş yere kendinizi kandırmayın beni zaten kandıramazsınız ama en azından kendinizide kandırmayın. Elinize bir htc one veya iphone 5 vs tarzı bir telefon alın ve kaydırma yapın bakın titriyormu titremiyor mu ?

Ayrıca senin koyduğun video tamamen ekran tepki süresini ve dokunmatik panel çözünürlük hassasiyetini gösteriyor. Benim bahsettiğim konuyla alakası yoktur.

Kısaca ben bir facebokkta gezinirken yada web sayfasında gezinirken akıcı gitsin diye zırt pırt ekranı hızlıca kaydırıp bırakmak zorunda mıyım ?

İstersen daha bu muhabbeti uzatmayalım ve sen bana haklısın wp8 de akıcılık sorunu var de konu kapansın. Çünkü sende sorunu ya görmek istemiyorsun yada gözlerinde problem var.

Buraya bakarsan bu durumdan şikayetci olan başka arkadaşlarda var.

Yönetici tarafından düzenlendi:
papakudioflu

papakudioflu

Admin
bende göz problemi yok çok şükür. Ayrıca verdiğiniz linkin sitemizde paylaşımı yasak daha dikkatli olun.

konuya gelirsek videonun neyi anlattığını zaten mesajımda belirttim dikkat etmediniz herhalde.

ben facebookta maxicepte ya da her gün girdiğim yüzlerce internet sitesinde kaydırırken titreme yaşamıyorum. Hele ki maxicep'te üyelerin dışında yönetici panelinin de yükü sayfaya biniyor ve yine bir sorun yok.

HTC One, one max,iphone 5-5s,sgs4 ve Note3'u de çok güzel inceledim merak etmeyin. Ve tüm dünya forumlarında ilk kez bir kişinin Androidin Windows Phone'dan daha akıcı olduğunu iddia ettiğine şahit oluyorum.

Ben sizin akıcılığı test ettiğinizi zannettiğiniz şeyin ne olduğu tüm teknik açıklamalarıyla ortaya koyuyorum ama siz telefon tercihlerinde yaptığınız hata sonucu yaşadığınız hayal kırıklığını kendinize bile itiraf edemediğiniz için doğruları görmemekte ısrar ediyorsunuz.

Bugün Türkiye'de açık açık profillerine Android fanı olduğunu yazan sözde ünlü editörler bile Windows Phone incelemelerinde telefonun akıcılığına söz etmiyorlar.

Sonuç olarak insanlara doğruları söyleyelim yanlış bilgilerle tercih yapıp aldanmasınlar derken bilgimiz olmayan bir konuda kesin fikirler beyan etmek çok daha aldatıcı olur.

• Beğen
Tepkiler: PureFood, Rainesto, Esendağlı ve 4 diğerleri

zbahadir

Üye
8.1 ile uygulamalrdan tutun çok yenilik gelicek bu kadar hafife almayın 8.1 ...
8.1 ile sistemin üzerindeki değişiklikleri geçtim uygulamalarda düzeltilip sorunlar kaldırılacağından eminim tam anlamıyla kullanılabilicek bir sürüm olucak ..

Anladığım kadarıyla diyorsunuz ki 8.1 çıkınca en iyi işletim sistemi olacak.
Tüm isteklerimizi karşılayacak.
Sorunlar bitmiş olacak.

Çok iyimser olduğunuzu düşünüyorum. :)
Söz konusu Microsoft olunca o kadar emin olmazdım.
Hem geleceği söylenen özelliklerin hepsinin geleceği garantisi yok. Her özelliğin her telefonda çalışabileceğinin garantisi de yok.
Resmi olarak nelerin geleceği de kesinleşmedi çünkü geleceği söylenen özellikler şu anda sızıntıdan ibaret.

Ben yeterli olacağını düşünmüyorum, çıkınca göreceğiz nasılsa.

Dejavuex

Dejavuex

Üye
Anladığım kadarıyla diyorsunuz ki 8.1 çıkınca en iyi işletim sistemi olacak.
Tüm isteklerimizi karşılayacak.
Sorunlar bitmiş olacak.

Çok iyimser olduğunuzu düşünüyorum. :)
Söz konusu Microsoft olunca o kadar emin olmazdım.
Hem geleceği söylenen özelliklerin hepsinin geleceği garantisi yok. Her özelliğin her telefonda çalışabileceğinin garantisi de yok.
Resmi olarak nelerin geleceği de kesinleşmedi çünkü geleceği söylenen özellikler şu anda sızıntıdan ibaret.

Ben yeterli olacağını düşünmüyorum, çıkınca göreceğiz nasılsa.

Şuan son teknolojiyi yakalamasını kimse beklemesin,beğenmeyen satar bence burda yazılanları MS takip edip aaa böyle yapalım şu sorun varmış demiyor burda dert yanmaya gerek yok gelen özellikler işimi hayli görecek benim yemek ısıtmasını beklememek gerek telefon sonuçta ve 1,5 yıldır piyasada beklentiyi siz çok yüksekte tutarsanız,beklentiler sadece üzer:)

suyunsesi

suyunsesi

Üye
Arkadaşım bu testin günlük hayatta hiçbir esprisi yoktur , ben ekranı kaydırırken yazılar titremesin diye kendimi kasmak zorundamıyım. Yukarıdaki bir arkadaşta bana hak verip , evet bahsettiğin titreme oluyor keşke olmasaydı demiş. Ya apple zamanında bu işin en iyi yolunun bir patentini aldı ve ms ye vermiyor . Yada ms nin işletim sistemi yetersiz kalıyor.

Bu olay neden android jb veya iosda olmuyor o sistemlerde ekran yavaşca kaydırıken neden yağ gibi akıyor. Boş yere kendinizi kandırmayın beni zaten kandıramazsınız ama en azından kendinizide kandırmayın. Elinize bir htc one veya iphone 5 vs tarzı bir telefon alın ve kaydırma yapın bakın titriyormu titremiyor mu ?

Ayrıca senin koyduğun video tamamen ekran tepki süresini ve dokunmatik panel çözünürlük hassasiyetini gösteriyor. Benim bahsettiğim konuyla alakası yoktur.

Kısaca ben bir facebokkta gezinirken yada web sayfasında gezinirken akıcı gitsin diye zırt pırt ekranı hızlıca kaydırıp bırakmak zorunda mıyım ?

İstersen daha bu muhabbeti uzatmayalım ve sen bana haklısın wp8 de akıcılık sorunu var de konu kapansın. Çünkü sende sorunu ya görmek istemiyorsun yada gözlerinde problem var.

Buraya bakarsan bu durumdan şikayetci olan başka arkadaşlarda var.

Bence sen bozuk bir telefona denk gelmişsin. Anlamadığım şu var ne diye ekran kaydırırken aynı anda yazı okumaya çalışıyorsun :D Kasma o kadar. Bende bozuk bir iphone a denk geldim arkadaşta. Söylediğim şuydu. "Yaptır onun ekranını mis gibi kullan. Ne diye stres yapıyorsun ki" Aynısını sana da söyleyebilirim. Benim L920 de eşimin 820 de ofisteki arkadaşlardan ikisinin 920 lerinde akıcılık süperken sendeki bozuksa sana diyeceğim arkadaşıma söylediğimin aynısı olur. Ne diye yaptırmıyorsun da boşuna strese sokuyorsun kendini?

fraps34

Üye
Bence sen bozuk bir telefona denk gelmişsin. Anlamadığım şu var ne diye ekran kaydırırken aynı anda yazı okumaya çalışıyorsun :D Kasma o kadar. Bende bozuk bir iphone a denk geldim arkadaşta. Söylediğim şuydu. "Yaptır onun ekranını mis gibi kullan. Ne diye stres yapıyorsun ki" Aynısını sana da söyleyebilirim. Benim L920 de eşimin 820 de ofisteki arkadaşlardan ikisinin 920 lerinde akıcılık süperken sendeki bozuksa sana diyeceğim arkadaşıma söylediğimin aynısı olur. Ne diye yaptırmıyorsun da boşuna strese sokuyorsun kendini?
Zaten kesin benim telefon bozuktur , ayrıca denediğim diğer 4-5 wp8 üst seviye telefonlarında hepsi bozuk denk gelmiştir :) Ben aldığımda gdr2 yüklüydü belki gdr3 ile düzelir umuduyla nokiaya şans verdim. Ama gdr3 geldi değişen bir şey yok. Ancak Java telefondan wp8 e geçen kişiye wp8 akıcı gelebilir :)

Dejavuex

Dejavuex

Üye
Zaten kesin benim telefon bozuktur , ayrıca denediğim diğer 4-5 wp8 üst seviye telefonlarında hepsi bozuk denk gelmiştir :) Ben aldığımda gdr2 yüklüydü belki gdr3 ile düzelir umuduyla nokiaya şans verdim. Ama gdr3 geldi değişen bir şey yok. Ancak Java telefondan wp8 e geçen kişiye wp8 akıcı gelebilir :)

Oldu ozaman hadi sen bi Android ve iOS cihaz al boşuna dert yanma :D

• Beğen
Tepkiler: PureFood
suyunsesi

suyunsesi

Üye
İşte bende onu diyorum, biz denemiyoruz iki yıldır kullanıyoruz. Binlerce insan rahat rahat kullanıyor. Ver sen servise de yapsınlar olmuyorsa değiştirsinler. :)

4MaGuS

4MaGuS

Üye
şöyle bir şey var dediğin gibi titreme var ancak şöyle bir şey normal şekilde kullanırsan başına hiç gelmez arka planda açık uygulamalar görme kısmında birini çekip sağa dayadıgında yarım olarak orada aşırı titreme var evet ancak bunu sen aşırı zorlarsan başına geliyor normal kullanımda hiç başıma gelmedi (bunu bilerek sen yapamaya devam ediyorsan o farklı yerlere gider bence sen onla karşılaşmak için kendini zorluyormuşsun gibi olur) benim bu arada sen sadece bu yönden stabiliteyi kıyaslıyorsan android de s4 de ram şişmesimi ne yüzünden kaç defa arkadaş telefonu bataryasını çıkartıp 5dk durduğu biliyorum şimdi söylüyorum o sistem mi stabil bu sistem mi sözün gerisini size bırakıyorum yani bu kadar ufak şeylere takılmayın bunu bir çok kez konu açıldı yazı yazıldı çok sorun oluyorsa çift tıkı kapa onda olmuyor sadece bu yüzden önüne gelene bu telefon alınmaz falan denilmez bu arada rehpere 5sn de giren teli ben ne yapayım adamda program yok tel kasıyor bende 160 uyuglama var tek kasma yok bu arada o magaza üstün diyenler kaç tane program kullanıyorlar ben yeri geldimi hepsini kullanıyorum ve her akşam kontrol ederim hepsini sırayla çevremde 5s s4 kullanan bir çok kişi her türlü kıyaslıyorum onlardan 920 nin onlardan az kalır hiç bir yanı yok yani

Son düzenleme:
kahraman333333

kahraman333333

Üye
Bu arkadaş ne diyo bi açıklayabilir misiniz ?

Aybin.Kilic

Aybin.Kilic

Üye
Ancak Java telefondan wp8 e geçen kişiye wp8 akıcı gelebilir :)
Javanın Allahı o çok övdüğün android işletim sisteminde var. (Androidin kaynak kodlarında javadan geçilmiyor)
Sun ve Google arasında ki patent ihlali davasını da hatırlatırım. Nasıl bir katakulli çevirdilerse davayı Google kazandı!!!

• Beğen
Tepkiler: Burakkkk250
afsinbeyyy

afsinbeyyy

Üye
Kendinizi kandırmayın 1000 ₺ üstü para vereceksiniz mağaza o kadar önemli değil diyorsun yani bugün hangi oyun Yada uygulama çıksa ilk baş iOS için çıkar sonra wp ye gelir 1 sene sonra mı gelir artık Yada hiç gelmez mi belli olmuyor sİzler o kadar para veriyorsunuz telefonlara sonuçta sizimde bizimde hakkımız en iyi oyunları uygulamaları kullanmak ...