Telefon Tavsiyesi 920'yi değiştireceğim, Lumia tavsiyesi

Sponsorlu Bağlantılar

Dtn

Üye
    Konu Sahibi
920'yi değiştireceğim, Lumia tavsiyesi
Merhaba arkadaşlar,
Son zamanlarda birsürü Lumia modeli çıktı bir yerden sonra hiç takip edemedim, bu yüzden yardımcı olursanız sevinirim.
2,5 senedir Lumia 920 kullanıyorum, başlarda gayet memnundum. Son zamanlarda pek aktif kullanamıyorum telefonu çünkü boyutları, ısınması, yavaşlaması vs. bir de sim yuvası hata vermeye başlayınca soğudum iyice :) Artık sıcak/soğuk değişiminden mi bilmiyorum sağı solu da gıcırdıyor ele alınca.. Yeni bir lumia alacak olursam şu sorunları bulunmayan bir model ne tavsiye edersiniz?
1) 920'nin ön kamerası toz doldu, hiç kullanılamıyor. Arkadaşımda da 925 var, o da biraz karanlık bir ortamda sarı gibi çekiyor sanki. Ön kamerası nispeten iyi olsun istiyorum.
2) Arka kameranın da iyi olmasını istiyorum, 920 bu konuda iyi aslında ama biraz bulanık çekiyor gibi hissediyorum. Bir de bir fotoğrafı 3-4 saniyede çekmesi windows phoneun genel sorunu mu yoksa 920'ye mi özel? Bu yavaşlık çok canımı sıkıyor da.
3) Kalın ve ağır olmasın, 920'nin hantallığı yetti artık :D Ekran boyutu 920 kadar ya da daha büyük olabilir ancak daha kibar bir şey istiyorum.
4) Fazla oyun oynamam, uno okey falan arada bir, ama şu whatsappta bile çıkan sürdürülüyor yazısından artık gına geldi. Telefonum çok dolu, açıkçası format atmaya temizlemeye üşeniyorum, 500 mb falan boş yer var. Bunun etkisi var mıdır bilmiyorum, yeni telefon olunca sorun kalkar mı bilmiyorum ama bu açıdan daha hızlı bir model istiyorum.
5) Aşırı ısınmasından da rahatsız oluyorum ama sanırım bunun akıllı telefonlarda bir çözümü yok

Son bir sorum daha var, wp bölümünde biraz taraflı yorum gelebilir ama yine de sormak istiyorum. Bu istediklerime uygun bir model var mıdır yoksa wpnin/lumianın genel sorunları, ne yaparsam tam aşılamayacak şeyler mi? Başka platformlara mı geçmeliyim?
* Mesela fotoğraflarda klasörleme olmaması beni çok yoruyor, HER ŞEY aynı klasörde, bunları istediğim gibi gruplayabilmek isterdim.
* Bir de aşırı oyun/uygulama meraklısı birisi değilim ama snapchatin kaldırılıp bir daha gelmemesi, diğer platformlara çıkan uygulamaların bize geç gelmesi falan bir yere kadar telafi edilebilir şeyler ancak, beklemeye gerçekten değer mi? Hani bu konuda hiçbir gelişme yok gibi geliyor bana iki sene önce neydiyse hala aynı gerilikte wp mağaza.
Bir yandan da wp'nin arayüzünü kullanımını falan çok seviyorum, andoide iosa alışamam gibi geliyor ancak sizce wp'de ısrar etmeyi bırakıp başka şeyler mi denemeliyim? Çünkü çok sık telefon değiştiren birisi değilim, bi 2-3 sene götürsün istiyorum bu alacağım da, o açıdan şimdi lumia alırsam hala aynı sıkıntılar, boşuna değiştirmiş olur muyum? Hani aşırı aktif kullanmıyorum telefonu ama arada kullanacağım zaman da hem yavaşlık vs. can sıkıyor artık.

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın, yorumlarınızı bekliyorum : ?

ON9

ON9

Üye
İlle de Lumia ise beklemeni tavsiye ediyorum. Ama akkında alternatif olarak 830-735-930-640-640xl gibi yeni nesil Lumialar olabilir. Lumia 920 kullanıcısıyım bu arada. Ben bekleyip w10 evrensel uygulama mağazasının durumuna göre karar vereceğim. Ya apple a geçeceğim, ya da Lamia'nın yeni amiraline.

• Beğen
Tepkiler: ByEmre221

Dtn

Üye
    Konu Sahibi
Aynen ben de öyle düşünüyordum. Lumiada devam etmek istiyorum ama umarım bekleyince güzel bir şeyler çıkar. Yeni modellere göz attım ancak yine vazgeçmemişler huylarından bir şeyi iyiyse başka özelliğinden kısmışlar, tam uygun bir telefon bulamıyorum o yüzden..
w10'un çıkışıyla ilgili bilinen bir tarih var mı peki?

Sir Ketmut

Sir Ketmut

Üye
Lumia'nın amiral gemisine geçmek bence çok saçma. Ios 1,5 Milyon uygulama ile hava atarken sen İnstagram'a orijinal uygulama üzerinden fotoğraf koyamıyorsan o telefona 1000 Tl'den fazla vermek saçmadır. Ha illa Windows Phone dersen sonu 30,35,40 ile biten modeller yenilerdir. Onları almaya özen göster. Yine de bütçen yeterse Iphone seni uzun süre rahat ettirir.

Dtn

Üye
    Konu Sahibi
Iphone gayet iyi bir telefon, Lumia'dan beklediğim şeyi alamazsam zaten muhtemelen ona geçeceğim ama herkesin elinde olmasından açıkçası hoşlanmıyorum, ve kişisel olarak, wp'nin arayüzünü daha çok beğeniyorum. O yüzden beni idare edecek bir lumia varsa ufukta beklerim :D ama emin de olamıyorum dediğin sebepten, market gerçekten çok eksik ve 3 seneyi geçti, hala çok yavaş ilerliyor sanki.
Söylemeden edemeyeceğim bu arada, instagram konusunda, 6tag, orijinal uygulamadan çok daha kullanışlı bence :)

Sir Ketmut

Sir Ketmut

Üye
Herkesin elinde Iphone yok ki.

Dtn

Üye
    Konu Sahibi
Bence gerçekten çok kişide var, rahatsız edecek kadar hem de :D şöyle düzelteyim o zaman, iyi bir telefon, buna bir şey demiyorum, ancak markanın isminin hatırına ürünlerin aşırı abartıldığını düşünüyorum, fiyatı olsun, "en iyi telefon odur diğerleri onun alternatifidir" düşüncesi olsun.. Yani benim düşüncem bu yönde.

suyunsesi

suyunsesi

Üye
Bir L920 kullanıcısı olaraktan, hem de 2.5 yıllık bir kullanıcı. Üşenme ve elindeki telefona bir sıfırlama yap diyorum. Oldukça basit. Akşam yatarken ayarlardan ver komutu. Yat uyu. Sabah herşeyi yeniden yüklenmiş ve çok daha hızlanmış bir telefonla yoluna devam et. :) Bu yol seni rahat Ms Lumiaların yeni çıkacak kış sezonu telefonlarına kadar götürür. Üstelik aralarında birde kor amiral telefonda olabilir :P
Bu arada ben telefonumda windows 10 mobil ip 7. yapı kullanıyorum bir teknik ön izleme versiyon olmasına rağmen oldukça ilerleme görülüyor. Windows Mobil 10 final sürümü kış ayına girerken verilecek. Tahmini olarak Ekim sonu, Kasım gibi. Alıpta uzun süre telefon kullanan biri olarak o vakte kadar beklemenin hiç bir kaybı olmayacak diyorum. Üstelik elimizdeki Lumiaların hepsi windows mobil 10 a yükseltilecek. L920 ile beklemeye ve yükleyip sonucu görmeye değer diyorum.

• Beğen
Tepkiler: bozkirdangelen
Sir Ketmut

Sir Ketmut

Üye
Bence gerçekten çok kişide var, rahatsız edecek kadar hem de :D şöyle düzelteyim o zaman, iyi bir telefon, buna bir şey demiyorum, ancak markanın isminin hatırına ürünlerin aşırı abartıldığını düşünüyorum, fiyatı olsun, "en iyi telefon odur diğerleri onun alternatifidir" düşüncesi olsun.. Yani benim düşüncem bu yönde.
Ancak düşününce kimse bir Samsung S serisi, Htc One serisi, Lg G serisi vs cihazını 4 yıl kullanamaz. Kullansa bile o cihaz 2 yıldan sonra rahat bir şekilde güncelleme almaz. Tabii veren 1-2 firma var. Ama Iphone 4s mesela 2011'de çıktı Ios 9 alıyor. Aynı yıl çıkan Samsung Galaxy S2 Android 4.2 alıyor ve bitiyor. (2013 yılında) Yani 2 yıllık bir serüveni var. Zaten fazlasını alamaz artık donanım kaldırmaz. Ama Iphone'lar ayrı. İşletim sistemi Iphone'a yazılıyor. O yüzden sorun olmuyor.

Dtn

Üye
    Konu Sahibi
Evet sıfırlamam gerekiyor artık telefonum bile dile gelip söyleyecek format at diye :D
Ön izleme versiyonundan haberim yoktu bir nasılmış diye bakayım videolardan. Dediğin gibi birkaç ay hiçbir şey değil sanırım idare edebilirim :spr Teşekkür ederim tavsiyeler için :)
Ancak düşününce kimse bir Samsung S serisi, Htc One serisi, Lg G serisi vs cihazını 4 yıl kullanamaz. Kullansa bile o cihaz 2 yıldan sonra rahat bir şekilde güncelleme almaz. Tabii veren 1-2 firma var. Ama Iphone 4s mesela 2011'de çıktı Ios 9 alıyor. Aynı yıl çıkan Samsung Galaxy S2 Android 4.2 alıyor ve bitiyor. (2013 yılında) Yani 2 yıllık bir serüveni var. Zaten fazlasını alamaz artık donanım kaldırmaz. Ama Iphone'lar ayrı. İşletim sistemi Iphone'a yazılıyor. O yüzden sorun olmuyor.
Tabi canım ona bir şey demiyorum, android vs ios ilgilendiğim bir tartışma değil, açıkçası çok detaylı bilgim de yok. Benim demek istediğim marka-ürün muhabbeti, iyidir kötüdür neyse ancak apple şu an 3-5 ufak özellik daha ekleyip fiyatını 1,5 kat yaptığı bir model çıkarsa koşarak alacak kişi çok. Çok başarılı bir pazarlama tekniği, çok güzel sunum yapıyorlar, gerçekten takdir ediyorum, ama mümkünse bana uzak olsun :D Konuyla ilgili tartışma olmasın diye çok da uzatmak istemiyorum ama kişisel tercihim daha az popüler olan ama yine de iyi olan şeylerden yanadır :)

ArMaGeDdOn_87

Üye
bence seçimini artık wp den yapma

• Beğen
Tepkiler: Sir Ketmut
GianniInfantino

GianniInfantino

Üye
Biraz bekle bence Windows 10Mobile gelene kadar. O geldikten sonra uygulamalar güncellenirse alırsın yeni bir lumia rahat rahat kullanırsın. Şimdilik biraz sabretmeni tavsiye ederim

osmanmert94

osmanmert94

Üye
Format at ve bekle hocam ben de 3 sene kullandım ve iPhone 5S e geçtim. Cihaz kullanılamaz hale geldiği için.

bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Son zamanlarda birsürü Lumia modeli çıktı bir yerden sonra hiç takip edemedim, bu yüzden yardımcı olursanız sevinirim.
2,5 senedir Lumia 920 kullanıyorum, başlarda gayet memnundum. Son zamanlarda pek aktif kullanamıyorum telefonu çünkü boyutları, ısınması, yavaşlaması vs. bir de sim yuvası hata vermeye başlayınca soğudum iyice :) Artık sıcak/soğuk değişiminden mi bilmiyorum sağı solu da gıcırdıyor ele alınca.. Yeni bir lumia alacak olursam şu sorunları bulunmayan bir model ne tavsiye edersiniz?
1) 920'nin ön kamerası toz doldu, hiç kullanılamıyor. Arkadaşımda da 925 var, o da biraz karanlık bir ortamda sarı gibi çekiyor sanki. Ön kamerası nispeten iyi olsun istiyorum.
2) Arka kameranın da iyi olmasını istiyorum, 920 bu konuda iyi aslında ama biraz bulanık çekiyor gibi hissediyorum. Bir de bir fotoğrafı 3-4 saniyede çekmesi windows phoneun genel sorunu mu yoksa 920'ye mi özel? Bu yavaşlık çok canımı sıkıyor da.
3) Kalın ve ağır olmasın, 920'nin hantallığı yetti artık :D Ekran boyutu 920 kadar ya da daha büyük olabilir ancak daha kibar bir şey istiyorum.
4) Fazla oyun oynamam, uno okey falan arada bir, ama şu whatsappta bile çıkan sürdürülüyor yazısından artık gına geldi. Telefonum çok dolu, açıkçası format atmaya temizlemeye üşeniyorum, 500 mb falan boş yer var. Bunun etkisi var mıdır bilmiyorum, yeni telefon olunca sorun kalkar mı bilmiyorum ama bu açıdan daha hızlı bir model istiyorum.
5) Aşırı ısınmasından da rahatsız oluyorum ama sanırım bunun akıllı telefonlarda bir çözümü yok

Son bir sorum daha var, wp bölümünde biraz taraflı yorum gelebilir ama yine de sormak istiyorum. Bu istediklerime uygun bir model var mıdır yoksa wpnin/lumianın genel sorunları, ne yaparsam tam aşılamayacak şeyler mi? Başka platformlara mı geçmeliyim?
* Mesela fotoğraflarda klasörleme olmaması beni çok yoruyor, HER ŞEY aynı klasörde, bunları istediğim gibi gruplayabilmek isterdim.
* Bir de aşırı oyun/uygulama meraklısı birisi değilim ama snapchatin kaldırılıp bir daha gelmemesi, diğer platformlara çıkan uygulamaların bize geç gelmesi falan bir yere kadar telafi edilebilir şeyler ancak, beklemeye gerçekten değer mi? Hani bu konuda hiçbir gelişme yok gibi geliyor bana iki sene önce neydiyse hala aynı gerilikte wp mağaza.
Bir yandan da wp'nin arayüzünü kullanımını falan çok seviyorum, andoide iosa alışamam gibi geliyor ancak sizce wp'de ısrar etmeyi bırakıp başka şeyler mi denemeliyim? Çünkü çok sık telefon değiştiren birisi değilim, bi 2-3 sene götürsün istiyorum bu alacağım da, o açıdan şimdi lumia alırsam hala aynı sıkıntılar, boşuna değiştirmiş olur muyum? Hani aşırı aktif kullanmıyorum telefonu ama arada kullanacağım zaman da hem yavaşlık vs. can sıkıyor artık.

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın, yorumlarınızı bekliyorum : ?
Bende L 920 kullanıyordum..
Evde birilerine vermek zorunda kaldım :))
Geçici olarak L535 aldım.. Yeni nesil microsoft logolu olanlar çok iyi ve Windows 10 Mobile ile çok uyumlu..
Buradan hareketle ve yaklaşık 2 yıldan fazla zamandır dı bu sahanın içinde olmamdan dolayı size Lumia 640 XL öneriyorum.
Yine L 830, L 930 da çok iyi telefonlar..
Tercih sizin ve zaten arkadaşlarda güzel önerilerde bulunmuşlar (Sıfırlaman ve bir süre kullanman gibi..)

Dtn

Üye
    Konu Sahibi
Tamamdır format atıp wp10'a kadar idare edeceğim sanırım, sonra tekrar tekrar değiştirmemek adına. wp 10un durumuna göre de ya yeni bi lumia ile devam ya da başka bir şey düşüneceğim.
Çok teşekkürler herkese :spr

• Beğen
Tepkiler: ceza87 ve suyunsesi
Sir Ketmut

Sir Ketmut

Üye
Windows Phone'a katlanmak zor. Yarım saat süren formatlama ve 2,5 saatte kurulan Win 10 Beta. İnsanı çıldırtıyor
Tamamdır format atıp wp10'a kadar idare edeceğim sanırım, sonra tekrar tekrar değiştirmemek adına. wp 10un durumuna göre de ya yeni bi lumia ile devam ya da başka bir şey düşüneceğim.
Çok teşekkürler herkese :spr
Mağaza iyileşme gibi bir durumu yok ki. Uygulamaları portlayıp portlayıp mağazaya koyacaklar.

suyunsesi

suyunsesi

Üye
Windows Phone'a katlanmak zor. Yarım saat süren formatlama ve 2,5 saatte kurulan Win 10 Beta. İnsanı çıldırtıyor

Mağaza iyileşme gibi bir durumu yok ki. Uygulamaları portlayıp portlayıp mağazaya koyacaklar.
Yanlış bilgi veriyorsun. Hemen düzeltelim.
1. yanlış bilgi: Windows Mobil 10 daha piyasada yokken seni çıldırtan nedir? Sanırım sen windows 10'un geliştirilme aşamasındaki eskizlerinden birini kullanıyorsun. Bir tabloyu değilde onun karalamasını kaba taslak halini satın alıp duvarına asarsan tabi beğenmezsin :).
2. yanlış bilgi: Uygulamalar portlanıp portlanıp mağazaya konulmayacak. Bu da tamamen yanlış bir bilgi. Microsoft'un geliştirdiği sistem sayesinde, uygulama daha Androide ya da IOS'a yazılırken aynı anda zaten windows phone içinde yazılmış oluyor. Geliştiricisi geliştirilme aşamasında zaten işin çoğunu yapmış olduğundan çok daha kolay kodlamalar sayesinde diğer sistemler için yazdığı uygulamasını çok uğraşmadan windows phone'a da yazabilecek.
Olay bu.

• Beğen
Tepkiler: Dtn, Rock Ve Roll, sahanemir ve 1 kişi daha
Sir Ketmut

Sir Ketmut

Üye
Yanlış bilgi veriyorsun. Hemen düzeltelim.
1. yanlış bilgi: Windows Mobil 10 daha piyasada yokken seni çıldırtan nedir? Sanırım sen windows 10'un geliştirilme aşamasındaki eskizlerinden birini kullanıyorsun. Bir tabloyu değilde onun karalamasını kaba taslak halini satın alıp duvarına asarsan tabi beğenmezsin :).
2. yanlış bilgi: Uygulamalar portlanıp portlanıp mağazaya konulmayacak. Bu da tamamen yanlış bir bilgi. Microsoft'un geliştirdiği sistem sayesinde, uygulama daha Androide ya da IOS'a yazılırken aynı anda zaten windows phone içinde yazılmış oluyor. Geliştiricisi geliştirilme aşamasında zaten işin çoğunu yapmış olduğundan çok daha kolay kodlamalar sayesinde diğer sistemler için yazdığı uygulamasını çok uğraşmadan windows phone'a da yazabilecek.
Olay bu.
Eğer bahsettiğiniz Project Astoria ise Astoria Android uygulamalarının WP'a port edilmesi. Android'e yazılıyor değil Android'te ki işlevlerin Wp ile çalışır hale getirilip portlanmasıdır. Bakınız detaylar Wp 10 piyasada yok derken? Betası var ya. Yüklemek 2,5 saat aldı. Yazılım yüklenmesi ve kurması tam 2,5 saat. Formatlama işlemi de gerek Wp 8'de gerek 8.1 veya 10'da en az 30 dakika sürüyor. Buna uygulamaların yüklenmesi ve kurulum dahil değil. Ben 10'u beğenmedim demedim cümleyi bir daha oku ben işletim sisteminin ağır hareket etmesinden vs bahsettim. Gelmiş burada yanlış bilgi veriyorsun deme bana. Dikkatli bakarsan yazmışım ki "Yarım saat süren formatlama ve 2,5 saatte kurulan Win 10 Beta. İnsanı çıldırtıyor"

lynx3333

lynx3333

Üye
bende artık kararsızlaştım wm 10 dan sonra karar verecem terkedip etmemeyi

Üst Alt