Jolla cihazı ana başlığı - genel bilgiler, tartışma

Sponsorlu Bağlantılar

BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
Bu telefonun Türkiye'ye gelmesi 1-2 seneyi bulur herhalde.

2 gb ram ve 720/768px ekranlı cihazları çinliler bile üretiyor artık abi. aralarında üretim maliyeti olarak cihaz başına 5$ fark eder veya etmez.

donanım olarak ise daha fazla detay açıklandığında anlaşılacak herşey. muhtemelen adreno 305 olacak gpu'su. bence N9 halen idare eder gibi duruyor.

yurt duşından getirtirler. Türkiye'ye geleceği meçhul şuan.

galiba n9 a devam etcez gibi donanm zayif fakat android uygulama dolayisiyla tercih edilebilir sizler almayi dusunuyormusunuz acaba

Jolla ve işletim sistemi olan Sailfish ile ilgili daha önce detaylı bilgi verilmişti. Konu hakkında bilgi edinmek için: Nokia Değil, Jolla..!

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Onun uzerine bu forumda baya bir sey paylasildi.

fnldstntn

Üye
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

scorpion11

scorpion11

Üye
benden hzılı davrandın.:eheçok güzel görünüyor bu arada.:eller:

Komi11

Üye
Doğrusu son zamanlarda Meego işletim sistemine ilgi duymaya başladım. İleride alacağım telefon belki de Jolla bir Sailfish olur ama Türkiye'ye getirirlerse ve destek verirlerse.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
resmi olarak muhtemelen gelmeyecek.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
yazılım desteği olacak.
türkiye'ye gelmeyecek.

devel-su

Üye
Yeni bir video çıktı:

İnternet tarayıcısı dışında herşey mükemmel gözüküyor. Açık uygulamalar ekranında yukarı kaydırınca kilit ekranına geçiyor ve kilit ekranında saat yüzdesi falan var. Çift tıklama ile uyandırma da mevcut sonuç olarak telefonu ses tuşları hariç tuşsuz kullanabiliriz, N9 da aynı şekilde kullanılıyor ama ana ekrana kilitleme uygulaması koymak gerekiyordu. Burada varsayılan olarak gelmiş.

Yukarıdan aşağıya uygulamalar kapanıyor, soldan arkaplana geçiyor. Sağ ve aşağıda ne oluyor bilmiyorum. Son olarak açık uygulamalar ekranında 4 tane uygulama kısayolu var.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Videoda tek bilinmeyen sey tarayiciydi onun da uzerinde calisilmasi gerektigi ortada.
ilk jolla cihazı
SailfishOS demo !
olarak gecen gün basına sunuldu yani bu demek oluyorki bu ilk jolla chazı
dagıtılarak cevresi veya yapılabilmesi için geniş çaplı test anlamına geliyor
sonuçta ilk jolla chazı daha qt sdk tam anlamıyla yerini almadı
bitmeyen veya tam oturmamış bir sistem
bu nedenle donanım tam teferruatlı olamaz ;)
jolla ikinci cihazında mutlu sona ulaşır acele etmeyin
rica ediyorum google translate'ten ingilizce çeviri yapmak yerine kendin yaz. cümleler anlamsız olduğu gibi kafa karıştırıyor.

ön sipariş yapan 450 şanslı kişi 27 kasım günü cihazlarına kavuşacak. önümüzdeki bir kaç hafta jolla'nın sailfish için hazırladığı beta programına da katılmış oluyorlar bu şekilde. bu kişiler telefonlarını kullanırken geribildirim yollayarak sailfish os'teki eksikliklerin düzeltilmesine katkı sağlayabilecekler.

donanımın artık snapdragon 400 olduğu kesinleşti denilebilir bir benchmark sitesinde donanım ortaya çıktı. ayrıca özellikler orta segment için yeterli. galaxy s4 mini ile birebir örtüşüyor donanım özellikleri.
ayrıca hala donanım yetersiz falan diyorsanız bana ciddi şekilde destekli ve temeli olan sebeplerle gelin. bu iş sisteme ve onun ne kadar optimize olduğuna bakar. sonuçta 4 çekirdekli 2gb ramli galaxy note 2'ler varken iphone 5'ler lumia'lar çift çekirdek işlemci kullanıyordu.

tarayıcıyla ilgili bir güncelleme yapmak istiyorum, cihazın tarayıcısının şu noktada ne halde olduğunu bilmiyorum ama jolla an itibariyle tarayıcı üzerinde çalışabilecek bir mühendis arıyormuş.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
lumia'lar bence bos cihazlar serdar. pek artilari yok. iphone'lara gelince sistemden ve cekirdek komutlarindan dolayi sistem fazla cpu gucune gerek duymuyor ama bir gercek var ki gpu hep en ust seviyede. uygulamalarin artan islevselliklerinden dolayi coklu islemi gercek yapan sustemlerin ramleri yuksek olmali kanisindayim. hele ki -ne duzeyde bilmiyorum- android uygulama destegi var umarim yeterli olur.

haritalar hakkinda here maps'i kullanacagini okumustum sailfish'in. benzer mantikla eger basarili bir android destegi varsa acik ama acabasi olmayan bir tarayiciyi kullanmalilar, (mesela chrome[*chromium acik kaynakli bir proje] [**google; anasayfa ve birkac yerimi reklami ile bu tip seylere izin veriyor diye biliyorum] ) veya nemo'nun tarayicisi da fena degil onu da kullanabilirler. kendileri neticede cekirdegin temelini olusturdular. ara programlar icin acik kaynak projelere yonelip hizlarini arttirmalari lazim ki zaten cok gecikmis durumdalar.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Videoda tek bilinmeyen sey tarayiciydi onun da uzerinde calisilmasi gerektigi ortada.
rica ediyorum google translate'ten ingilizce çeviri yapmak yerine kendin yaz. cümleler anlamsız olduğu gibi kafa karıştırıyor.

translate?
nasıl bukadar emin olabiliyorsun türkçem zayıf olamazmı?
veya yazılan yazıda neyi anlamadın veya anlaşılmadı?

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
lumia'lar bence bos cihazlar serdar. pek artilari yok. iphone'lara gelince sistemden ve cekirdek komutlarindan dolayi sistem fazla cpu gucune gerek duymuyor ama bir gercek var ki gpu hep en ust seviyede. uygulamalarin artan islevselliklerinden dolayi coklu islemi gercek yapan sustemlerin ramleri yuksek olmali kanisindayim. hele ki -ne duzeyde bilmiyorum- android uygulama destegi var umarim yeterli olur.
boş olabilir ama mesele o değil, ayrıca sistem çekirdek komutlarına dair ne biliyorsun o önemli eğer iş sisteme çekirdeğe girecekse. ios mac osx'in bir çeşit mobil versiyonudur ve performansı tamamen optimizasyona bakar, native oluşuna bakar. senin söylediğin şeye göre windows phone'un da "çekirdek sistem komutu" yüzünden jet gibi hızlı olması lazım ama yapılan şey esasında hata ayıklama ve optimizasyon.
benim n9'la yaptığım gibi 1 gb ramli bir sistemde rahatça pek çok şey yapılabilir önemli olan sistemin 1gb ramde vereceği performans. anladığım kadarıyla n9'un performansını yeterli bulmuyorsun çok normal bir şey bu birden çok uygulama açık olduğunda zaman zaman yavaşlayabiliyor ama bu ram'in 1gb olmasından kaynaklı değil işlemcinin aşırı kullanımından kaynaklanıyor bu da gelişmemiş bir sistem olduğu için uygulamaların ve sistemin yeterince optimize olmamasıyla alakalı. yoksa aynı telefonla 150-200 mb boş ram varken 30 uygulamayı nasıl açacağız?
öte yandan symbian'a bakacak olursak 512mb ramde bile performans kaybı yaşamadan çalışabiliyor pek çok uygulamayla ve hayır symbian gerçek multitasking yapabilen bir sistemdir linux'ten farkı linux olamamaktır.
android desteği tüm android uygulamaları için geçerli ve dosyalar dışarıdan apk olarak da kurulabilecek. onun için de bir takım çalışmalar yapılmıştır daha iyi performans vermesi için.

haritalar hakkinda here maps'i kullanacagini okumustum sailfish'in. benzer mantikla eger basarili bir android destegi varsa acik ama acabasi olmayan bir tarayiciyi kullanmalilar, (mesela chrome[*chromium acik kaynakli bir proje] [**google; anasayfa ve birkac yerimi reklami ile bu tip seylere izin veriyor diye biliyorum] ) veya nemo'nun tarayicisi da fena degil onu da kullanabilirler. kendileri neticede cekirdegin temelini olusturdular. ara programlar icin acik kaynak projelere yonelip hizlarini arttirmalari lazim ki zaten cok gecikmis durumdalar.
haritalar here maps orası kesinleşti. yazılımını bir şirket yapıyor ama ismini hatırlamıyorum. şu video'da cihazın son tasarımıyla beraber haritaları da göz ucuyla görebilirsiniz:
tarayıcıları var gecko motorunu kullanan birazcık üzerinde çalışırlarsa düzelir hatta belki düzelmiş bile olabilir. android tarayıcıları zaten kullanılabilecek böyle bir seçeneğe luzüm olduğunu sanmıyorum.
ayrıca gecikme falan yok 2014 dediler kasım sonunda ilk cihazları kullanıcılarla buluşturuyorlar ama ne ubuntu touch'ı ne de tizen'i son kullanıcı cihazlarında göremedik.günaydın arkadaşlar cihazın son haline dair bir iki fotoğraf daha ekliyorum.

Dikkat edecek olursanız ekran artık cihazın ön yüzünde çok daha fazla yer kaplıyor ve kenarlardaki boşluklar minimuma indirilmiş. bu da tasarımı çok daha hoş yapmış.

Ayrıca harita uygulamasını yapan şirket 'ymuş.

Son düzenleme:

fnldstntn

Üye

MertcaN9

MertcaN9

Üye

ön sipariş yapan 450 şanslı kişi 27 kasım günü cihazlarına kavuşacak. önümüzdeki bir kaç hafta jolla'nın sailfish için hazırladığı beta programına da katılmış oluyorlar bu şekilde. bu kişiler telefonlarını kullanırken geribildirim yollayarak sailfish os'teki eksikliklerin düzeltilmesine katkı sağlayabilecekler.

donanımın artık snapdragon 400 olduğu kesinleşti denilebilir bir benchmark sitesinde donanım ortaya çıktı. ayrıca özellikler orta segment için yeterli. galaxy s4 mini ile birebir örtüşüyor donanım özellikleri.
ayrıca hala donanım yetersiz falan diyorsanız bana ciddi şekilde destekli ve temeli olan sebeplerle gelin. bu iş sisteme ve onun ne kadar optimize olduğuna bakar. sonuçta 4 çekirdekli 2gb ramli galaxy note 2'ler varken iphone 5'ler lumia'lar çift çekirdek işlemci kullanıyordu.

tarayıcıyla ilgili bir güncelleme yapmak istiyorum, cihazın tarayıcısının şu noktada ne halde olduğunu bilmiyorum ama jolla an itibariyle tarayıcı üzerinde çalışabilecek bir mühendis arıyormuş.

Kendisinin jollanın resmi geliştiricilerinden olduğunu ve burada ki herkesten bu konuda ve meego da daha fazla bilgilere sahip olduğunu umarım biliyorsundur serdar abi ?

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
satıştan canlı yayın:
Kendisinin jollanın resmi geliştiricilerinden olduğunu ve burada ki herkesten bu konuda ve meego da daha fazla bilgilere sahip olduğunu umarım biliyorsundur serdar abi ?
umarım kandırıldığını biliyorsundur kardeşim. yine aynı numara yine aynı palavralar...
özellikle uyardım onu bunu yapmaması konusuda.

MertcaN9

MertcaN9

Üye
satıştan canlı yayın:
umarım kandırıldığını biliyorsundur kardeşim. yine aynı numara yine aynı palavralar...
özellikle uyardım onu bunu yapmaması konusuda.

Kendisini facebook sayfasından tanıyorum bilgileri yaptıkları pek kandırabilecek biri değil serdar abi umarım yanılıyorsundur

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Mertcan benle bunu tartışma lütfen, bu arkadaşı geliştiricileri tanıyanlara sordurdum. bana lütfen üyeyi savunan mesajlar atmayın. konumuzla alakasız olduğundan dolayı bu konuyu daha fazla tartışmayacağım dilerseniz bununla ilgili ayrı bir konu açabilirsiniz.
yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım. Bir Toplanın Arkadaşlar

fnldstntn

Üye

Telefonda bulunan diller...

Bu videoda 3;29 da kutu açılışı ve ilk izlenimleri izleyebilirsiniz...Pictures from Janne Edelman @JanneEdelman

Click this bar to view the full image.
[TBODY] [/TBODY]

[TBODY] [/TBODY]

[TBODY] [/TBODY]

[TBODY] [/TBODY]

[TBODY] [/TBODY]

[TBODY] [/TBODY]