Jolla cihazı ana başlığı - genel bilgiler, tartışma

Sponsorlu Bağlantılar

scorpion11

scorpion11

Üye
Cihaz güzel.Bence iyi bir satış rakamı yakalar.En büyük artısı Android uygulama desteği.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Merak edenler icin kesinlestreyim, Cihazin s400 oldugu dogrulandi, cift cekirdek krait 300 islemciler ve adreno 305 grafik birimini kullaniyor.
Yazilimdaki eksikliklerden bahsedeyim. Su an icin bazi cihazlarda klavyenin kendi kendine acilip kapanmasi, skype gbi bazi android uygulamalarinin cakilmasi gibi bir iki sorun bulunmakta. Yazilimla ilgili eksikler ve sorunlar geribildirimlerin artisiyla ve duzenli guncellemelerle giderilecek.
Tarayici icin cok hizli oldugu soylenmis ancak kaydirma uzerinde calisilmasi gerekiyormus. Ayrica linkler gerektiginden fazla hassasmis. Ufak tefek ayarlanacak seyler yani. Yalniz eger yanlis anlamadiysam firefox eklentilerini stok tarayicida kullanabilecegiz.
Cihazin Google play desteği yok yani google play ve bazi google servisleri kurulamayacak. ne jolla ne de google tarafindan desteklenmiyormus.
Gelistrici modu ve terminali etkinlestirmek icin bir gelistirici hesabina sahip olmaniz gerekiyor.
Ve fingerterm klavyesi harika :)

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Merak edenler icin kesinlestreyim, Cihazin s400 oldugu dogrulandi, cift cekirdek krait 300 islemciler ve adreno 305 grafik birimini kullaniyor.

Gelistrici modu ve terminali etkinlestirmek icin bir gelistirici hesabina sahip olmaniz gerekiyor.

serdar, benchmark sonucu varsa paylasirmisin.

bu gelistirici modunu acma isini sevmedim. herkes n9'daki gibi istedigini yapamayacak anlamina geliyor.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
serdar, benchmark sonucu varsa paylasirmisin.

bu gelistirici modunu acma isini sevmedim. herkes n9'daki gibi istedigini yapamayacak anlamina geliyor.
Aslinda hala yapabilirsin benim jolla harbourda bir gelistirici hesabim var. Normal birisi de bu hesabi alabiliyor yani. Ayrica alternatif yollarin da cikacagina eminim cunku sailfish n9dakinden cok daha open source bir sistem.
Henuz bir donanim benchmarki yok sanirim ama insanlar android uygulamalariyla benchmark testi yapilmasi konusunda isteklerini belirtiyorlar cihaz sahiplerine.Tarayici html5 skoru 431 bu arada.Bu arada kutudaki yazilarin ne oldugunu bilen var mi? :)
ipucu vereyim qt 5... :)

fnldstntn

Üye
Bütüb os in portlanması zaman alacak belkide hiç olmayacak fakat sadece android uygulama desteğinin portlanması mümkünmü şimdilik o da yeter...

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
aslında resmi olarak tüm android cihazlarında kullanıma sunulacak cihaz. ceo işaret verdi bu konuda şu haberi okumanı tavsiye ederim:
n9'a portlamayı kolaylaştırabilir bu. ayrıca şu anda ciddi bir hareketlenme var tmo'da bu da iyiye işaret.Bir kullanıcı şu ana kadarki tecrübelerini anlatmış size onun çevirisini veriyorum.

-Telefon hızlı, hassas ve N9'dan gelen bir sezgisellik var. Bir fotoğraf çektiğimde cihazın donmasını sağladım (bilinen bir bug olduğunu duydum ama bugu tekrarlaması zor) ve kaydırmalı menuler de bir kaç kez dondu.
-Harita uygulaması güzel çalışıyor ve oldukça hızlı. Çevrimdışı yön bulma için bir seçenek yok, wifi ve paket veriyi kapattığımda çalışmadı. Sokak sokakğa navigasyon mevcut araç veya yürümeyi seçebiliyorsunuz.
-Kilit (saatin bildirimlerin olduğu ekran) ekranındaki kaydırmalı menüdeki seçenekleri değiştiremiyorsunuz (henüz değil en azından).
-(Android'deki) Whatsapp ve Spotify uygulamaları sorunsuz çalışıyor.
-Whatsapp kayıt servisinden bir arama aldım. Ahize ses kalitesi iyi gibiydi.
-Evrensel kopyala-yapıştır (cihazın her yerindeki yazıları kopyala yapıştır yapabiliyorsunuz) özelliği sorunsuz çalışıyor gibiydi, en azından notlar, Quicklist ve Android için Facebook'uygulamaları arasında çalıştı.
-FLAC formatını çalıyor ve ses kalitesi iyi. Kulaklık takılıyken ara sıra kaydırmalı menulerden gelen tıkırtı sesleri (kaydırmalı menüde seçenekler arasında gidip gelirken ses ve titreşim efekti var) duyulabiliyor.
-Besleme (n9'daki besleme ekranının aynısı) çalışmıyor gibi gözüküyor ya da ben henüz nasıl olduğunu bilmiyorum. Yenilemek için aşağı kaydırdığımda bildirimler vs. geliyor ancak FB/Twitter vs beslemeleri demolardaki gibi gözükmüyor. Bunu daha sonra irdeleyeceğim.
-Sınırlı sayıdaki diğer yarı (kırmızı-turuncu rengindeki arka kapak, üzerinde The first one "ilk" yazıyor) içerisinde bir ambience (arkaplan ve tema, turuncu çizgiler) ve zil sesleri barındırıyor.
-Tarayıcı hızlı gibi ama kaydırma biraz daha hızlı olabilirdi. Yatay ekran modu henüz yok. Seçenekler, sayfada azıcık kaydırınca ekranın altından çıkıyor ve adres girebilmek için sekme seçeneğini seçmeniz gerekiyor. (tmo'yu takip eden bir jolla çalışanı soruları yanıtlıyor ve cihazdaki uygulamalarda yatay ekran olmamasının sensörlerin cihaza geç takılmış olmasından kaynaklandığını ve bir güncellemeyle yatay ekran geleceğini söyledi)

Son olarak arkadaş turuncu kapağının arkasını Marc Dillon'a imzalatmış :). İlk imzayı o almış dediğine göre.

orjinal mesaj:

scorpion11

scorpion11

Üye
Yazilimdaki eksikliklerden bahsedeyim. Su an icin bazi cihazlarda klavyenin kendi kendine acilip kapanmasi, skype gbi bazi android uygulamalarinin cakilmasi gibi bir iki sorun bulunmakta. Yazilimla ilgili eksikler ve sorunlar geribildirimlerin artisiyla ve duzenli guncellemelerle giderilecek.
Tarayici icin cok hizli oldugu soylenmis ancak kaydirma uzerinde calisilmasi gerekiyormus. Ayrica linkler gerektiginden fazla hassasmis. Ufak tefek ayarlanacak seyler yani. Yalniz eger yanlis anlamadiysam firefox eklentilerini stok tarayicida kullanabilecegiz.
Cihazin Google play desteği yok yani google play ve bazi google servisleri kurulamayacak. ne jolla ne de google tarafindan desteklenmiyormus.
Ve fingerterm klavyesi harika :)
Tarayıcı hakkında bende birşey söyleyeyim.Ben n9 un firefox tarayıcısına adblock eklentisini kurdum.fakat firefox açılırken 5-10 saniye firefox yanıt vermiyor kapatılsın mı diyor.Ancak 5-10 saniye sonra program açılıyor.Tek sıkıntı bu yoksa eklentiler gayet iyi çalışıyor.

Son düzenleme:
pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Şimdi ordan burdan aldığım bazı bilgiler
-Swype klavyesi yok ama yapılabilirmiş.
-FM radyo yok. Antenin mi olmadığı yoksa sadece uygulamanın mı olmadığını çözemedim.
-MMS henüz yollanamıyor ama güncellemeyle düzeltilecek.
Bir de güncelleme
-Geliştirici modunu açmak için belirli bir geliştirici hesabına ihtiyacımız yokmuş, Jolla hesabı hepsini kapsıyormuş.
Tarayıcı hakkında bende birşey söyleyeyim.Ben n9 un firefox tarayıcısına adblock eklentisini kurdum.fakat firefox açılırken 5-10 saniye firefox yanıt vermiyor kapatılsın mı diyor.Ancak 5-10 saniye sonra program açılıyor.Tek sıkıntı bu yoksa eklentiler gayet iyi çalışıyor.
ben sailfish'in stok tarayıcısından bahsediyorum firefox'ta tabiki çalışacak. ayrıca android için firefox da kullanılabiliyor bunu da belirteyim.İnceleme videosu izlemek isteyen?

MertcaN9

MertcaN9

Üye
klavye hiç hoşuma gitmedi :D

PriZm

PriZm

Üye
İnceleme videosu izlemek isteyen?
Ufak tefek görsel glitchler haricinde sistem çok iyi çalışıyor.Galeri sade olmuş ama hoşuma gitti.

Birde o google play services hatası zımbırtısı apk sı yüklenerek çözülebilir gibi.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
google play tamamen desteklenmiyor. hiçbir şekilde çalışmaz yani apk olarak kurulsa bile.ayrıca yazılım beta aşamasında düzenli güncellemelerlerle arka arkaya sorunları düzeltecekler.

PriZm

PriZm

Üye
Bu Google Play Services olayı Play Store değil biliyorsun değilmi? Sadece bazı uygulamaların iletişimini sağlaması için bir araç.Bence bunu destekleyebilir gibi.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
işte play hizmetleri desteklenmiyor, bu da o uygulamaların çalışmayacağı anlamına gelir. api'ler yok yani. onlar yoksa hizmetler de çalışmaz.

PriZm

PriZm

Üye
Hmm sanırım anladım. :oke:

fnldstntn

Üye

Tarayıcı

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
hiç fena değil. tabi incelemeyi yapan eleman biraz daha uzun tutsaydı incelemeyi iyi olurdu. mesela ağır sitelerde dolaşaydı nasıl bir performans veriyordu görseydik.arkadaşlar N9daki sms sorunları jolla'da yokmuş müjdeyi vereyim :D

fnldstntn

Üye
Mesaj problemi n9 da da güncellemeyle kolaylıkla çözülebilecek bir sorundu faka destek gitti hatalarla yaşamak zorunda kaldık...Kısmetse Jolla cihazı alabilirsek onu seve seve kullanmaya devam edebiliriz...

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
ebay'e düşerse yaklaşık iki ay sonra alacağım. En azından 800 lira vermeye hazırım ben.

fnldstntn

Üye

Bu iki kanaldan inceleme videolarını izleyebilirsiniz...

scorpion11

scorpion11

Üye
Jolla ringtone
mp3
flac

Nokia tune yerini tutmaz ama güzel genede:züü:

Üst Alt