Donanımdan Anlayan Arkadaşlar ( Laptop Kapanma Sorunu )

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Donanımdan Anlayan Arkadaşlar ( Laptop Kapanma Sorunu )
Herkese Merhabalar

Donanımdan az çok ben de anlayan bir insanım fakat şu anki sorunuma bir çözüm üretemedim, aranızda uzman arkadaşlar varsa tavsiyelerini bekliyorum. Ben duruma kısaca değineyim :

Acer extensa 5635g laptopum var son zamanlarda fanı aşırı derecede ses yapıyordu tıpkı bir traktör gibi. Çözüm için laptopu açtım temizledim ettim fakat gene de sorun düzelmedi. Sonra bu şekilde çalıştırmaya devam ettim ve laptop öylece kapandı. Tamire verdim, adamlar kısa devre kaynaklı yanma olduğunu ve fanın değişmesi gerektiğini söylediler. Chipseti ve fanı değişmişler, tamirden aldım.
Eve getirip çalıştırdım pek bir soru yoktu ve laptop fanı gayet iyi çalışıyordu. Daha sonra oyuna girdim ve 5 dakika ya sürdü ya sürmedi pc kapandı. Oyun dediğim de fifa 2012, counter gibi normal oyunlar. Düşük ayarda bilgisayarım gayet iyi oynatıyor. Anlamadığım şey tamir öncesi bilgisayarım kaç derece olursa olsun kapanmazdı. Birkaç kişiye sordum ve bana format atmam gerektiğini söylediler. Nedeni ise chipsetin değişmesi imiş. Yeni chip sete uygun driverler yüklenmesi lazımmış. Acaba diyorum bios komutlarındaki ısı değerleri yeni chipsete farklı komutlar gönderdiği için mi kapanıyor ? Hani eski chipsetim ve bios un ısı derecesi kapanma seviyesi mi değişti ? Yoksa bu tamirciler fanı iyi takamadı mı ? Bir diğer sorun ise aynı gün korsan bir şarz aleti aldım, oyun esnasında bu adaptörün gücü mü yetmiyor ? Çözüm önerisi olan var mı ?

Özellikler : 2 gb ram, 1 gb a kadar paylaşımlı 512 nvida ekran kartı, intel core duo işlemci

1STayTRue35

1STayTRue35

Üye
Doğru bir tespitte bulunmuşsun hocam bios komutlarındaki ısı değerleri yeni chipsete farklı komutlar gönderdiği için olabilir büyük ihtimal. gerekli driverlar yüklendikten sonra sorun kalmayacaktır. ancak sana bunun bilgisi verilmesi lazımdı:hmmm

Aşırı bir ısınma ve birden kapanma varsa belki de fanı düzgün monte edememe sıkıntısı da olabilir. peki kapandığında aşırı bir sıcaklık var mıydı bilgisayarda:hmmm

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Kapakta herhangi bir sıcaklık yok aksine gayet iyi ( eskisine göre ) umarım donanımsal değildir sorun yoksa tekrar servise ver falan filan zor iş. Format sorunu hallederse ne ala. Ama şimdi şöyle bir durum da var. Ben bu pc ye format atarsam yine aynı chipseti yükleyeceğim. Yani ne değişecek ki ? Biostan ayarları default yaptım o da yemedi. Sizce çözüm format mı ? Format harici tekrar bir chipset güncellemesi yapayım diyorum ama bunu nasıl becerecem bilmiyorum

1STayTRue35

1STayTRue35

Üye
Kapakta herhangi bir sıcaklık yok aksine gayet iyi ( eskisine göre ) umarım donanımsal değildir sorun yoksa tekrar servise ver falan filan zor iş. Format sorunu hallederse ne ala. Ama şimdi şöyle bir durum da var. Ben bu pc ye format atarsam yine aynı chipseti yükleyeceğim. Yani ne değişecek ki ? Biostan ayarları default yaptım o da yemedi. Sizce çözüm format mı ? Format harici tekrar bir chipset güncellemesi yapayım diyorum ama bunu nasıl becerecem bilmiyorum
işin kötü tarafı benimde o konuda bilgim yok chipset konusunda zayıfım. o zaman dediğine göre yazılımsal bir olaydır muhakkak.Eğer pc de aşırı bir ısınma olsaydı dediğin gibi fanı düzgün monte edilmeme durumu olurdu akım geçmez ve çalışmazdı fan...

ama için rahat olsun donanımsal bi sıkıntı değil büyük ihtimal. Eğer format atmak istemiyorsan dediğin gibi chipset güncellemesini dene derim.

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Chipset güncellemesinden ziyade var olan chipseti kaldırıp yenisini yüklemem netten aratmam lazım. Ya da driver paketi indirmeliyim. Var olan chipset de tek başına bir program değil ki seçip kaldırıp yenisini kurayım. Vallahi ben de şaşırdım artık format atıp yeni kurulum yapacağım. Teşekkürler görüşleriniz için

1STayTRue35

1STayTRue35

Üye
Siz bilirsiniz hocam ben eğer format atıp pc içindekileri kaybetmek istemiyorsanız güncelleme veya driver daha doğru olur görüşündeydim...

Pc sizin karar da sizin tabi ki:)

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Aynı görüşteyim, yeni bir chip set indirip kuracağım artık

• Beğen
Tepkiler: 1STayTRue35
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt