Sizce iPhone 5 almali miyim yardim!

Sponsorlu Bağlantılar

Zigore

Üye
    Konu Sahibi
Sizce iPhone 5 almali miyim yardim!
merhaba. Basliktaki gibi, sizden iPhone 5
hakkinda yorum yapmanizi istiyorum. Ozellikle
kullananlar yaparsa sevinirim. Neyse, su an Nokia
N97 kullaniyorum. 2010'un yazinda almistim,
yaklasik 3 yil kullaniyorum. Almadan once,
herkes farkli telefonlar tavsiye ediyordu, N97 alma diyorlardi ama kimseyi dinlemedim ve basta
gorunusune hayran kaldigim icin israrla N97
aldim. Ilk basta iyiydi, ama sonradan hic de
sandigim kadar iyi bir telefon olmadigini anladim.
Git gide tahammul edilemez hal aldi. Problemleri
tek tek sayaymam simdi, ama klasik N97 problemlerini bilirsiniz. Takilmalar, yavaslik, az
uygulama, kotu ve de olu bir isletim sistemi,
kullanissizlik ... Bu yaz Libya'dan tanidiklarimiz
gelecek iPhone 5 getitrmeyi dusunuyorum, sizin
iPhone 5'le ilgili sikayet ya da baska tavsiyeleriniz
varsa, paylasirsaniz sevinirim. Birkac hafta oncesine kadar Samsung Galaxy Note 2
dusunuyordum, dev ekrani icin. Gozume cok hos
geldi, ama N97'yi de gozume cok hos geldigi icin
almistim ve sonuc berbat, bu yuzden artik
gorunusten ziyade mantigi kullanmak istiyorum.
Ben N97 ve oncesinde N73 Music Edition kullanmis biri olarak artik yavaslik ve
takilmalardan kisaca Nokia'dan biktim. (Lumia
tavsiyelerinde bulunmayin lutfen.) Yani bu
telefonlardan sonra iPhone 5 bana fazlasiyla
mukemmel gelecektir ama yine de danismak
istedim. IPhone 5 almak sizce benim icin mantikli olur mu? Pisman olur muyum? Bu arada
telefondan beklentilerim: Fotografta da videoda
da guclu bir kamera (N97 kamerasindan sonra
iPhone 5 tatmin eder diye dusunuyorum.), hiz ve
iyi bir performans, bolca kaliteli uygulama
(Ovi'den sonra AppStore cennet gibi gelir gerci.), INTERNET (internette hizli ve rahat gezinmek
istiyorum, N97'den cok cektim.), kaliteli ve net bir
ekran (retina ekran guzel mi?), rahat, hizli ve
pratik kullanim, rahatca film ve muzik
depolayabilecegim bir hafiza (iphone'a hafiza
karti eklenemedigi icin ya 32 ya 64 almak gerekir sanirim?). Yardimci olursaniz sevinirim,
tesekkurler.

Tr_SERGEN

Tr_SERGEN

Üye
iphone ekranı 4 inç yeterliyse al

WhereIsMyMind

WhereIsMyMind

Üye
Ya bana kalırsa iPhone ve diğer android telefonlar çok farklı şeyler.2 si arasında yapılan donanım karşılaştırmaları mesela çok mantıksız geliyor.O yüzden senin ne istediğin önemli öncelikle bunu belirtmek istedim.
iPhone'un en büyük özelliklerinden biri ekranının küçük olması.Bu senin için sıkıntıysa hiç düşünmeden andorid al derim.Ben de Nokia c6-01 den iPhone 4S e geçtim.IOS çok kaliteli sade bir işletim sistemiSymbiyanı bilirim.Donamalar kasmalar çok olur.Ama IOS da zaten menü ekranından başka birşey yok yani kasacak bi potansiyel yok ortada.O yüzden o konuda tereddütün olmasın.
Kamera video performansı mükemmel.Makro çekimler ve 1080P video performansında hiçbir şikayetim yok.IOS ile çok akıcı bir şekilde fotoğraf/video çekebiliyorsun.
Ekran bildiğin üzere retina ekran.İlk kullanmaya başladığımda ekran kalitesine hayret etmiştim ama sonradan göz alışıyor tabi.
Market için diycek birşey yok Appstore en gelişmiş market.
Depolamaya gelince bana 16 gb yetiyor. 9 GB lık bölümü müzik o halde bile yetiyor.
Kısacası kolay ve pratik kullanım istediğin için iPhone öneririm.

MrExpert

MrExpert

Üye
Hızlı olması ve Kaliteli uygulamalar İstiyorsan İphone5 fazlasıyla yeter internet konusundada Yarışamayacağı telefon yok Ama benim tavsiyem 32gb alman 64gb alma sorun yaşanabiliyor 64gblıkda. Genel hatlarıyla kamerası oldukça başarılı bir cihaz bol bol inceleme fırsatı buldum son bir kaç gündür İnce ve Kibar ama ekran 4 inç onuda belirtelim.

Tr_SERGEN

Tr_SERGEN

Üye
3.2 inçten 4.0 inçe geçince zaten sana büyük gelecek başka sorunda yok hayırlı olsun

MaxiHan

MaxiHan

Üye
Iphone haric her telefonu almani oneririm symbiandan sonra bile ios cok kapali gelecektir

fk555897

fk555897

Üye
4" yeterli bir ekran. Symbian'dan sonra iOS kullanman daha iyi olur.

Zigore

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle değerli yorumarınız için teşekkür ederim. ben her açıdan iPhone'un beni, özellikle N97 gibi bir telefondan sonra, fazlasıyla tatmin edeceğini ve beklentilerimi fazlasıyla karşılayacağına inanıyorum. ancak tek sıkıntım ekran. N97'nin ekranı 3.5 inç. iPhone 5'in 4. arada sadece yarım inç fark var, ancak bu fark bile gözle görülebilir bir fark gerçi. ama yine de, iPhone'u alıp, bir süre kullanıp hevesimi aldıktan sonra, Galaxy Note dev ekranı nedeniyle daha cazip gelip de, keşke bunu alsaydım dedirttirir mi? N97'den sonra her ikisi de beni ciddi anlamda rahatlatacak ve de memnun edecek telefonlar. ancak hangisi alırsam alayım, iyi ki bunu almışım demek istiyorum. gönlüm hızı, performansı ve artık kendini kanıtlamış bir telefon olması nedeniyle iPhone'dan yana. ancak, bir yanım ''4 inç yeterli daha ne istiyorsun hem de retina ekran'' diyor, bir yanım da ''millet dev ekranlarda internet, film yaparken sen küçücük ekranda sıkışıp kalacaksın'' diyor. :) çok kararsızım. iOS'un sade olduğunu biliyorum. ama sade olması benim için daha iyi. ve daha pratik ve hızlı oluşu da beni kendine çekiyor. bana ''sen iPhone al inan bana onunla yapacakların ekranın küçüklüğünü unutturur,, iyi ki almışım dersin'' mi dersiniz, yoksa ''bu kadar düşüneceğine git Galaxy note al, kocaman ekranı kullan'' mı dersiniz? :) bir de şunu sormayı unuttum, Galaxy Note 2'nin çok daha iyi bataryası ve şarj ömrü olduğunu biliyorum, ama o kadar abartılı olmasına gerek yok,, iPhone 5'in bataryası, şarjı nasıl? Günde 1 kere şarj etmem yeterli olur mu? [bazen iPhone'la ilgili şarj şikaytleri duyuyorum da ondan sormak istedim. günde 3-4 defa şarj etmek işkence olur, ama günde 1 kere şarj etmeyi yadırgamam çünkü N97'yi de şu an öyle kullanıyorum.]

Teşekkürler...

Tr_SERGEN

Tr_SERGEN

Üye
Çevrene hava atacaksan iki telefonda iyi birinin ayı gibi ekranı var biride dünya markası zenginlerin tercihi İphone eğer film izleyeceksen note iyi yok o ekran çok büyük kırıılır android bu takılır dersen iphone al

MrExpert

MrExpert

Üye
Öncelikle değerli yorumarınız için teşekkür ederim. ben her açıdan iPhone'un beni, özellikle N97 gibi bir telefondan sonra, fazlasıyla tatmin edeceğini ve beklentilerimi fazlasıyla karşılayacağına inanıyorum. ancak tek sıkıntım ekran. N97'nin ekranı 3.5 inç. iPhone 5'in 4. arada sadece yarım inç fark var, ancak bu fark bile gözle görülebilir bir fark gerçi. ama yine de, iPhone'u alıp, bir süre kullanıp hevesimi aldıktan sonra, Galaxy Note dev ekranı nedeniyle daha cazip gelip de, keşke bunu alsaydım dedirttirir mi? N97'den sonra her ikisi de beni ciddi anlamda rahatlatacak ve de memnun edecek telefonlar. ancak hangisi alırsam alayım, iyi ki bunu almışım demek istiyorum. gönlüm hızı, performansı ve artık kendini kanıtlamış bir telefon olması nedeniyle iPhone'dan yana. ancak, bir yanım ''4 inç yeterli daha ne istiyorsun hem de retina ekran'' diyor, bir yanım da ''millet dev ekranlarda internet, film yaparken sen küçücük ekranda sıkışıp kalacaksın'' diyor. :) çok kararsızım. iOS'un sade olduğunu biliyorum. ama sade olması benim için daha iyi. ve daha pratik ve hızlı oluşu da beni kendine çekiyor. bana ''sen iPhone al inan bana onunla yapacakların ekranın küçüklüğünü unutturur,, iyi ki almışım dersin'' mi dersiniz, yoksa ''bu kadar düşüneceğine git Galaxy note al, kocaman ekranı kullan'' mı dersiniz? :) bir de şunu sormayı unuttum, Galaxy Note 2'nin çok daha iyi bataryası ve şarj ömrü olduğunu biliyorum, ama o kadar abartılı olmasına gerek yok,, iPhone 5'in bataryası, şarjı nasıl? Günde 1 kere şarj etmem yeterli olur mu? [bazen iPhone'la ilgili şarj şikaytleri duyuyorum da ondan sormak istedim. günde 3-4 defa şarj etmek işkence olur, ama günde 1 kere şarj etmeyi yadırgamam çünkü N97'yi de şu an öyle kullanıyorum.]

Teşekkürler...

Apple sitesine bakarsan bu güne kadar üretilen iphonelar içinde en iyi batarya performası veren iphone5 gerçektende öyle dediğim gibi 4inç az gelecekse alma ama eğer Hız istiyorsan bu iphone5 te var Bence senin asıl ikilemin ekranmı ? Hız mı ? Telefonu ne için kullanacaksın buda önemli yani film vb. Şeylerde kullanacaksan 4inç yetmeye bilir.

Zigore

Üye
    Konu Sahibi
Çevrene hava atacaksan iki telefonda iyi birinin ayı gibi ekranı var biride dünya markası zenginlerin tercihi İphone eğer film izleyeceksen note iyi yok o ekran çok büyük kırıılır android bu takılır dersen iphone al

benim derdim etrafa hava atmak değil, ayrıca dediğiniz gibi, amacım hava atmak olsa her ikisiyle de yeterince hava atılabilir zaten. ama benim problemim ekran. :) internete girmek, biraz da oyun oynamak ve videoar izlemek istiyorum. aslında bunlar için 4 inç bana yeter diye düşünüyorum. ama diğerinin ekranı ciddi bir farkla daha büyük olduğu için, gözümü ondan alamıyorum bir yandan da. bakalım, ekranının büyüklüğüne dayanamayıp Galaxy Note 2 mi, yoksa ekrana fazla takmayıp diğer açılardan dolayı iPhone 5 mi alacağım bilmiyorum. :)

MaxipmaN

Üye
note2 abartılı büyük olduğundan direkt iphone derim film için yeterli bence

Zigore

Üye
    Konu Sahibi
note2 abartılı büyük olduğundan direkt iphone derim film için yeterli bence

aslında haklısınız, bir yandan ben de öyle düşünüyorum, ama büyük ekran çekici de oluyor, gözünü alamıyorsun. :) hayırlısı, bakalım ne olacak.

- - - Eklendi - - -

Apple sitesine bakarsan bu güne kadar üretilen iphonelar içinde en iyi batarya performası veren iphone5 gerçektende öyle dediğim gibi 4inç az gelecekse alma ama eğer Hız istiyorsan bu iphone5 te var Bence senin asıl ikilemin ekranmı ? Hız mı ? Telefonu ne için kullanacaksın buda önemli yani film vb. Şeylerde kullanacaksan 4inç yetmeye bilir.

önemli olarak ik sırada, hız ve performansı tutuyorum. görüntüyü ikinci plana atmaya çalışıyorum. çünkü N97'yi de, hakkındaki olumsuz yorumlar ve olumsuz tepkilere rağmen sırf görüntüsüne olan hayranlığımdan dolayı almıştım ama bu kadar da berbat olacağını düşünememiştim. pişman oldum. aynı hatayı bir daha yapmak istemiyorum. ilk sırada performans, ikinci sırada görüntü öenmli benim için. çok fazla film de izlemem, ancak arada 1-2 video izlerim, de filmden ziyade interneti kullanmak da daha zevkli olur büyük ekranda diye düşündüğüm için aklım Galaxy Note 2'ye gidiyor. yani iPhone alırsam, birçok nedenden beni kendine çektiği için almış olucam, Galaxy Note 2 alırsam sırf ekranı büyük ve doğal olarak daha çekici diye almış olucam. sanırım iPhone bir adı önde ama hala pişman olma korkusuyla karşı karşıyayım. bir de şu var, birkaç ay sonra iPhone 5s çıkacak. çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum, ama yine de keşke hemen 5'e atlamasaydım der miyim? ancak şu da var, her yıl yeni iPhone çıkıyor hepsine yetişmek zor onu bekleyeyim bunu bekleyeyim dersem bu işin içinden çıkılmaz. en iyisi beğendiğim birini almak. sanırım iPhone alıcam gibi görünüyor, ama bakalım, hayırlısı...

fingerback5

fingerback5

Üye
Teknomarkete gidip ikisinide bir kurcala.iPhone alırsan gözün note2 de kalacak bunu rahat söylüyorum.Note 2 ile her istediğini yaparsın ama iPhone maalesef kapalı bir sistem.Ayrıca 4inc çok küçük isteklerin için.İkisini de incele senin isteğin tabi.

MaxipmaN

Üye
5s çıksz bile ekran hariç büyük yeniliğin olacağını düşünmüyorum kardeşimde iphone 5 var canavar gibi tık açıyor herşeyi güncelleme desteği ve performans olarak iphone çok
daha avantajlı s4 düşündün mü ekran kalitesi büyüleyici ve 5 inç ben s4 iphone ve note2 arasında note2 yi direkt elerim performansta ikisi de note 2 den iyi

Zigore

Üye
    Konu Sahibi
Teknomarkete gidip ikisinide bir kurcala.iPhone alırsan gözün note2 de kalacak bunu rahat söylüyorum.Note 2 ile her istediğini yaparsın ama iPhone maalesef kapalı bir sistem.Ayrıca 4inc çok küçük isteklerin için.İkisini de incele senin isteğin tabi.

ikisini de kurcalama fırsatım oldu. ama dediğim gibi bu bir şey değiştirmedi tam aksine ikisi de hoşuma gittiği için daha da kararsız kaldım. bu yüzden insanların görüşlerini almak istedim. iPhone kapalı bir sistem derken sanırım iOS'un sade ve klasik olduğunu kastediyorsunuz. evet öyle ama, bu benim için problem değil tam aksinedaha pratik olduğu için daha iyi bana göre. symbian'da klasörden klasöre girip çıkmaktan (bir de symbian yavaşlığında, düşünün artık :) ) bıktım, daha rahat ve hızlı bir şey istiyorum bu yzden iPhone'un sadeliği aksine hoşuma bile gidiyor. Android'de farklı ekranlar var, arkaplan kağıtları koyuyorsunuz, uygulama kısayolları koyuyorsunuz ... bunlar güzel şeyler ama artık bunları önemsemiyorum; N97'de de widget'lar var diye seviniyordum ama telefonu yavaşlatıyordu. :D Android'de tabii fazla yavaşlatmaz ama böyle şeylerden hevesimi aldım, önemsemiyorum artık, ana ekran, widget, gadget falan pek gerek duymuyorum. tek derdim ekran... ekranla ilgili bir de şunu sormak istiyorum aklıma gelmişken: iPhone 5'in retina ekranı mı daha net, canlı ve parlak yoksa, Galaxy Note 2'nin mi? yani Galaxy Note 2'nin ekranı hem daha büyük hem de bunun yanısıra daha da kaliteli bir görüntü sunuyorsa Galaxy Note 2'ye kayabilirim. Ancak iPhone'un retina ekranı abartıldığı kadar net ve güzelse, ekranın büyük olmasından vazgeçip, net ve canlılığa, görüntü kalitesine yani iPhone karar verebilirim.

- - - Eklendi - - -

5s çıksz bile ekran hariç büyük yeniliğin olacağını düşünmüyorum kardeşimde iphone 5 var canavar gibi tık açıyor herşeyi güncelleme desteği ve performans olarak iphone çok
daha avantajlı s4 düşündün mü ekran kalitesi büyüleyici ve 5 inç ben s4 iphone ve note2 arasında note2 yi direkt elerim performansta ikisi de note 2 den iyi

S4 S3 gibi modellere hiç yönelmedim, çünkü benim iPhone dışında Galaxy Note 2 gibi farklı bir telefon daha düşünmemin nedeni ekranı. yani iPhone yerine farklı bir telefon alacaksam, ekranı büyük diye alırım ki bu telefonda samsung'un en büyük ekranlısı olduğu için Galaxy Note 2 olur, S4 falan hiç düşünmedim. Galaxy Note 2'nin ekranına hayran kalsam da, performans ve hız açısından (ki aslında bu daha önemli) çoğu kişi iPhone 5 diyor. ekran sevdasından vazgeçip iPhone 5'i garantilemeye başladım gibi. :) eğer ani karar değiştirmezsem! :D bakalım, hayırlısı..

• Beğen
Tepkiler: Dede
Ufukcan77

Ufukcan77

Üye
Iphone5 hızlı ve stabil herhangi bir kasma yasamazsın oyunlqrda gayet akici fakat nedensr bir s4 kullanıcısı olsamda note2 bana cok daha cazip geliyor herneyse bence sen ikisinide eline alip bir dene bence nede olsa herkez burada kendi zevkine göre yorim yapar

fingerback5

fingerback5

Üye
ikisini de kurcalama fırsatım oldu. ama dediğim gibi bu bir şey değiştirmedi tam aksine ikisi de hoşuma gittiği için daha da kararsız kaldım. bu yüzden insanların görüşlerini almak istedim. iPhone kapalı bir sistem derken sanırım iOS'un sade ve klasik olduğunu kastediyorsunuz. evet öyle ama, bu benim için problem değil tam aksinedaha pratik olduğu için daha iyi bana göre. symbian'da klasörden klasöre girip çıkmaktan (bir de symbian yavaşlığında, düşünün artık :) ) bıktım, daha rahat ve hızlı bir şey istiyorum bu yzden iPhone'un sadeliği aksine hoşuma bile gidiyor. Android'de farklı ekranlar var, arkaplan kağıtları koyuyorsunuz, uygulama kısayolları koyuyorsunuz ... bunlar güzel şeyler ama artık bunları önemsemiyorum; N97'de de widget'lar var diye seviniyordum ama telefonu yavaşlatıyordu. :D Android'de tabii fazla yavaşlatmaz ama böyle şeylerden hevesimi aldım, önemsemiyorum artık, ana ekran, widget, gadget falan pek gerek duymuyorum. tek derdim ekran... ekranla ilgili bir de şunu sormak istiyorum aklıma gelmişken: iPhone 5'in retina ekranı mı daha net, canlı ve parlak yoksa, Galaxy Note 2'nin mi? yani Galaxy Note 2'nin ekranı hem daha büyük hem de bunun yanısıra daha da kaliteli bir görüntü sunuyorsa Galaxy Note 2'ye kayabilirim. Ancak iPhone'un retina ekranı abartıldığı kadar net ve güzelse, ekranın büyük olmasından vazgeçip, net ve canlılığa, görüntü kalitesine yani iPhone karar verebilirim.

- - - Eklendi - - -

S4 S3 gibi modellere hiç yönelmedim, çünkü benim iPhone dışında Galaxy Note 2 gibi farklı bir telefon daha düşünmemin nedeni ekranı. yani iPhone yerine farklı bir telefon alacaksam, ekranı büyük diye alırım ki bu telefonda samsung'un en büyük ekranlısı olduğu için Galaxy Note 2 olur, S4 falan hiç düşünmedim. Galaxy Note 2'nin ekranına hayran kalsam da, performans ve hız açısından (ki aslında bu daha önemli) çoğu kişi iPhone 5 diyor. ekran sevdasından vazgeçip iPhone 5'i garantilemeye başladım gibi. :) eğer ani karar değiştirmezsem! :D bakalım, hayırlısı..

Hayır kapalıdan kastım sistem üzerinde pek oynama yapılamıyor ama sen kararını vermişsin.Sadelik ve pratiklik istiyorsan iPhone. Note 2nin ekranın renkleri daha canlı fakat iPhone nun ekranı daha keskin ve parlak.Kısaca;

Telefonu işlerini pratik yapmak için alacaksan iPhone, telefonu bilgisayar niyetine kullanıp bayağı vakit geçireceksen note2.

Zigore

Üye
    Konu Sahibi
Hayır kapalıdan kastım sistem üzerinde pek oynama yapılamıyor ama sen kararını vermişsin.Sadelik ve pratiklik istiyorsan iPhone. Note 2nin ekranın renkleri daha canlı fakat iPhone nun ekranı daha keskin ve parlak.Kısaca;

Telefonu işlerini pratik yapmak için alacaksan iPhone, telefonu bilgisayar niyetine kullanıp bayağı vakit geçireceksen note2.

walla son cumlenizle kararimi iyice zorlastirdiniz. :) tam iPhone'a yonelmisken durdum. ben bu tur cihazlarla cok vakit oldururum, elime aldigimda suna da bakayim, suraya da gireyim, bunu da yapayim derken sarji bitene kadar elimden birakamadigim olur.. N97'de bile! iPhone bana daha sempatik ve kullanmasi daha zevkli gibi geliyor, internet ve ozellikle sosyal medya kullanimi cok pratik diye dusunuyorum. bu arada internet demisken; iPhone'da mi Galaxy Note 2'de mi daha hizli ve daha kullanisli? daha kullanislidan kastim; mesela sayfayi asagi-yukari suruklerken takilma yapar mi? bir de, video durumu var. internet sitelerinde karsilastigim videolarin cogunu oynatabilir mi? ayni anda bircok sekme acip rahatca kullanabilir miyim? bunlar, iPhone'da mi yoksa Galaxy Note 2'de mi daha iyi?

- - - Eklendi - - -

Iphone5 hızlı ve stabil herhangi bir kasma yasamazsın oyunlqrda gayet akici fakat nedensr bir s4 kullanıcısı olsamda note2 bana cok daha cazip geliyor herneyse bence sen ikisinide eline alip bir dene bence nede olsa herkez burada kendi zevkine göre yorim yapar

haklisiniz, sonuc yine benim kararim.. ama yine de insanlarin yorumunu almak istedim. N97 alirken kimseyi dinlemeyip sonra pisman oldugum icin, ayni hatayi bir kez daha yasamak istemedim. :)

MrExpert

MrExpert

Üye
Retina IPS ekran Şuanki telefonlar içindeki en net ekrandır ve kalite bakımındanda fhd den farkı yok Bunun kaynağı var araştırabilirsin. Kapalı sistemde kasıt şu yani Eskisi gibi değil örn: Eskiden iphone 5 te jb yapmadan (Yani bir nevi symbiandaki Hack gibi.) Telefonda dosya indirilmiyordu ama artık bunlar uygulamalarla yapılıyor Korsan oyun jb yapmadan yüklenmiyordu ama şimdi 25pp den sonra bu sorunda halloldu Dediğim gibi bazıları İosi 2010 yılındaki halinden bahsediyor ama ozamandan buzamana çok sular geçti ;)