Öneri Nokia C2-01 çok kötü bir şarj problemi

Sponsorlu Bağlantılar

XXXturi01

XXXturi01

Üye
    Konu Sahibi
Nokia C2-01 çok kötü bir şarj problemi
Önceden konu açmıştım subzero bataryanın sorunu ile ilgili ama sorun telefondaymış. 3 farklı bataryayla denedim batarya fullken bı anda bitiyordu. Farklı şarj aleti ile denediğimde de olmuyordu. Sorun cihazdaymış. Bir konu gördüm telefondaki batarya konnektörunu temizlersek oluyomus ama ne ile temizleyeceğim? Onun dışında telefoncuda kaç liraya yaparlar ben telefoncuya batarya konnektörunu değiştir desem ve değiştirse sorun duzelirmi yoksa başka işlemlermi gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum lütfen yardım edin evdede yapsbilirmiyin bu sorunu?

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Önceden konu açmıştım subzero bataryanın sorunu ile ilgili ama sorun telefondaymış. 3 farklı bataryayla denedim batarya fullken bı anda bitiyordu. Farklı şarj aleti ile denediğimde de olmuyordu. Sorun cihazdaymış. Bir konu gördüm telefondaki batarya konnektörunu temizlersek oluyomus ama ne ile temizleyeceğim? Onun dışında telefoncuda kaç liraya yaparlar ben telefoncuya batarya konnektörunu değiştir desem ve değiştirse sorun duzelirmi yoksa başka işlemlermi gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum lütfen yardım edin evdede yapsbilirmiyin bu sorunu?
Konnektörü komple sökmen lazım büyük ihtimal kısa devre mevcut bu yüzden bitiriyor. Değiştirmen elin lehim tutuyorsa yapabileceğin bir iş mi değil mi bilemem.
Konjektörlerin arasına zımpara yapsan belki kurtarabilir.

XXXturi01

XXXturi01

Üye
    Konu Sahibi
Konnektörü komple sökmen lazım büyük ihtimal kısa devre mevcut bu yüzden bitiriyor. Değiştirmen elin lehim tutuyorsa yapabileceğin bir iş mi değil mi bilemem.
Mesaj birleştirildi:

Ben direk telefoncuya götürüp yeni konnektör taktıracağım. Elektrikten anlayan bir arkadaşım vardı belki oda yapabilir ama telefoncu daha iyi yapar. Sıvı teması olabilirmi peki?
Mesaj birleştirildi:

Konnektore bı bakacam detaylı. Sanki biraz kararmisti bu yüzden elektriği peki iyi iletemiyor olabilir yada kısa devre. Eğer basit giderilebilir bir sorunda kendim hallederim. Sence telefoncu kaç TL'ye yapar ucuz olurmu? Belki bedavaya yapar beni tanıyan eski telefonlarla uğraşan telefoncular var iki tane bana bedavaya yapma ihtimalleri var tanıdıkları için. Eğer yüksek bir ücrete yaparsa elimde hurda bir nokia 2220 var onun konnektörunu söküp taktiririm.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Dobraokuyucu

Dobraokuyucu

Üye
Kısa devre net board da sıkıntı vardır

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Emin bir şekilde cevap vermem yanlış olur ama anakartında sorun varmış gibi görünüyor
Batarya + - terminalleri arasında ground hattı bulunur . + - arasında etkileşim olursa zaten anakart falan kalmaz. GND hattından fazlaca akım boşaltılıyor olabilir. Güç devresine zarar vermez.

@XXXturi01 anakartında sorunu anca devre tamiri yapanlar anlar. C2-02'nin anakartını bilmiyorum sökmesi kolay mı zor mu ?;

XXXturi01

XXXturi01

Üye
    Konu Sahibi
Batarya + - terminalleri arasında ground hattı bulunur . + - arasında etkileşim olursa zaten anakart falan kalmaz. GND hattından fazlaca akım boşaltılıyor olabilir. Güç devresine zarar vermez.

@XXXturi01 anakartında sorunu anca devre tamiri yapanlar anlar. C2-02'nin anakartını bilmiyorum sökmesi kolay mı zor mu ?;
Bu arada sorun c2-02de değil c2-01de sorun. Sen karıştırdın.
Bence anakartta değil konnektordedir sorun

• Beğen
Dobraokuyucu

Dobraokuyucu

Üye
XXXturi01

XXXturi01

Üye
    Konu Sahibi
sordunuz mu telefonculara böyle böyle sorunum var yapar mısınız diye
bu haftasonu yada sonraki haftasonu baktırcam. yaparlar konnektor işini 10-20 tlye falan. anakartta değildir bence sorun.
Mesaj birleştirildi:

Multimetre vardı bende onla olcsem anlarmiyim sorunun tam olarak ne olduğunu? Multimetre den hangi modu seçeceğim ve multimetre kablosunu batarya konnektörunu hangi pinlerine tutacağım?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Dobraokuyucu
XXXturi01

XXXturi01

Üye
    Konu Sahibi
telefoncuya baktırdım ankart sorunu dediler ama telefonun içini falanda açmadıla direk konnektore baktılar. 100-200 tl tamir ücreti istediler ama pahalı rakamdı yaptırmadım. 3 tane daha telefoncu kaldı soracağım onlarda kapalıydı onlara sonra baktırcam. umarım sorun konnektordedirde çok ucuz tamır fiyatı olur. birde telefonun içini açtım bakiyim dedim belki yaparım diye ve konnektorun altında konnektor pinlerine denk gelecek sırada anakartta yuvarlak noktalar vardı ve bu noktalarda konnektordeki pinlere giden çizgi vardı. bu yuvarlak noktalardan birinde kir vardı kiri temizledim sorun çözülmüşmüdür kiri giderince. bilmiyom ne yapcam ya telefoncu yapamazsa napcam? eğer telefoncu yapamazsa 250 tlye hurda diye satacagım alacak varsa söylesin. birde evde tamir etme şansım varmıdır?

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
100 200 tl de para değil adam el emeği almak zorunda :)

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
telefoncuya baktırdım ankart sorunu dediler ama telefonun içini falanda açmadıla direk konnektore baktılar. 100-200 tl tamir ücreti istediler ama pahalı rakamdı yaptırmadım. 3 tane daha telefoncu kaldı soracağım onlarda kapalıydı onlara sonra baktırcam. umarım sorun konnektordedirde çok ucuz tamır fiyatı olur. birde telefonun içini açtım bakiyim dedim belki yaparım diye ve konnektorun altında konnektor pinlerine denk gelecek sırada anakartta yuvarlak noktalar vardı ve bu noktalarda konnektordeki pinlere giden çizgi vardı. bu yuvarlak noktalardan birinde kir vardı kiri temizledim sorun çözülmüşmüdür kiri giderince. bilmiyom ne yapcam ya telefoncu yapamazsa napcam? eğer telefoncu yapamazsa 250 tlye hurda diye satacagım alacak varsa söylesin. birde evde tamir etme şansım varmıdır?
Silgiyle sil temizler

XXXturi01

XXXturi01

Üye
    Konu Sahibi
Dediğimi sert mavi silgi ile sil . Devre yollarını
Parçaları dağılır silginin ama. Başka ne ile temizlenir meselz ıslak mendil yada kolonyayla olurmu. Islak mendille temizlerken ıslak mendil alkollumu olcak?

Üst Alt