Telefon Tavsiyesi N8 ve İphone

Sponsorlu Bağlantılar

Starsley

Tartışma yersiz tabiki n8

nidforspid

nidforspid

Üye
beyler karşılaştırma nedir bimeyennler var
bakın iki telefon karşılaştırılırken farklı özeliikler dikkate alınmaz çünkü her telefonun farklı özelliği vardır bu firmaların satış taktiği zaten karşılaştırma aynı özelliklerden yapılır mesela pil süresi,konuşma süresi falan yani ortak özellik hangisi daha iyiyse o telefon daha iyidir,gelelim n8 e n8in 12 megapiksel kamerası farklı bir özellik değil diğer telefonlardada kamera var ama n8 in ki daha iyi buda n8 i daha iyi yapar,ama n8deki fm trans,hdmi,usb on the go bunlar n8 i özel yapan özelliklerdir ve karşılaştırılmaz ,bakın bu telefon alınır demiyorum daha iyidir diyorum çünkü amuhabbet satın alma olunca herkesin zevki ayrı oluyor,mesela ben enn iyi telefonu biliyorum ama almak istemiyorum çünkü aradığım farklı öz. onda yok iphone 4 de gyro var iphone4 daha iyi ozman diyemezsiniz çünkü o öz, iphone 4 i özel yapar,atıyorum n8 bağlantıhızı iphone4 den daha hızlı o zman n8bu yönde daha iyi oluyo ve diğer ortak özellikleri karşılaştırarak sonuca ulaşırsınız ,bu yazdıgım makale türü konu sadece hangisi daha iyi sorusuna cevaptır,hangisi alınabilir değil çünkü o şahsiyete giriyor

clarsa

clarsa

Üye
beyler karşılaştırma nedir bimeyennler var
bakın iki telefon karşılaştırılırken farklı özeliikler dikkate alınmaz çünkü her telefonun farklı özelliği vardır bu firmaların satış taktiği zaten karşılaştırma aynı özelliklerden yapılır mesela pil süresi,konuşma süresi falan yani ortak özellik hangisi daha iyiyse o telefon daha iyidir,gelelim n8 e n8in 12 megapiksel kamerası farklı bir özellik değil diğer telefonlardada kamera var ama n8 in ki daha iyi buda n8 i daha iyi yapar,ama n8deki fm trans,hdmi,usb on the go bunlar n8 i özel yapan özelliklerdir ve karşılaştırılmaz ,bakın bu telefon alınır demiyorum daha iyidir diyorum çünkü amuhabbet satın alma olunca herkesin zevki ayrı oluyor,mesela ben enn iyi telefonu biliyorum ama almak istemiyorum çünkü aradığım farklı öz. onda yok iphone 4 de gyro var iphone4 daha iyi ozman diyemezsiniz çünkü o öz, iphone 4 i özel yapar,atıyorum n8 bağlantıhızı iphone4 den daha hızlı o zman n8bu yönde daha iyi oluyo ve diğer ortak özellikleri karşılaştırarak sonuca ulaşırsınız ,bu yazdıgım makale türü konu sadece hangisi daha iyi sorusuna cevaptır,hangisi alınabilir değil çünkü o şahsiyete giriyor

aynı yorumu başka bir konuya yapmıştın ve bende cevabını vermiştim laf salatasına gerek yok !

nidforspid

nidforspid

Üye
aynı yorumu başka bir konuya yapmıştın ve bende cevabını vermiştim laf salatasına gerek yok !

benim kendinizi zeki zanneden yurdum insani ben orda iphone u savunuyormuyum dikkatli oku bakalim ben orda n8 de savunmuyorum iphoneda savunmuyorum nasil karsilastirilir onu ogretiyorum ,daha okudugunuz anlamiyosunuz ortalikta dolasiyosunuz ondada anlamisin ne dedigimi bundada ,git bir doktara en iyisi sen

clarsa

clarsa

Üye
benim kendinizi zeki zanneden yurdum insani ben orda iphone u savunuyormuyum dikkatli oku bakalim ben orda n8 de savunmuyorum iphoneda savunmuyorum nasil karsilastirilir onu ogretiyorum ,daha okudugunuz anlamiyosunuz ortalikta dolasiyosunuz ondada anlamisin ne dedigimi bundada ,git bir doktara en iyisi sen
kendini zeki hisseden mahluk yorumumu sonuna kadar okudunmuki :D başka bir konudada bunu yazmıştın dedim ve aynı şekilde o konuda sana cevap vermiştim karşılaştırma ile ilgili onu oku bakalım bi ;) :kop::d:

nidforspid

nidforspid

Üye
kendini zeki hisseden mahluk yorumumu sonuna kadar okudunmuki :D başka bir konudada bunu yazmıştın dedim ve aynı şekilde o konuda sana cevap vermiştim karşılaştırma ile ilgili onu oku bakalım bi ;) :kop::d:

kocum bak once biraz saygili olmayi ogrenin yazmandan belli yasin baya kucuk,burda kimse birbirini adam gibi tanimaz tanimadigin adamlarla duzgun konusmayi ogren ,emek veren yazanlara saygili ol ve ben ne senin n8 ini savunmuyom zaten istesende savunmam nede iphone u savunuyorum, bak direk soluyorum anlaman icin yeniden bunu cinli bile anlar,gelmis bana n8 i sayiyo kocum ben senden n8 i daha iyi biliyom konuyla ne alakasi var,ne adamlarla ugrasiyoz yaa

:::burak:::

Üye
kocum bak once biraz saygili olmayi ogrenin yazmandan belli yasin baya kucuk,burda kimse birbirini adam gibi tanimaz tanimadigin adamlarla duzgun konusmayi ogren ,emek veren yazanlara saygili ol ve ben ne senin n8 ini savunuyom zaten istesende savunmam nede iphone u savunuyorum, bak direk soluyorum anlaman icin yeniden bunu cinli bile anlar,gelmis bana n8 i sayiyo kocum ben senden n8 i daha iyi biliyom konuyla ne alakasi var,ne adamlarla ugrasiyoz yaa

:ehe:ehemyahkiznak bosver bunlari yaa tipik n8 insani iki uc ozellikke kandirmislar bunu sen gittigin heryerde kim ne derse sayacan bunlari demisler oda onu yapiyo heralde:ehe clarsa hakikakten muhabbeti anlamadan laf koydugunu zanneden arkadas:kop::kop::kop: sana diyecek kelime yok bravo

nidforspid

nidforspid

Üye
:ehe:ehemyahkiznak bosver bunlari yaa tipik n8 insani iki uc ozellikke kandirmislar bunu sen gittigin heryerde kim ne derse sayacan bunlari demisler oda onu yapiyo heralde:ehe clarsa hakikakten muhabbeti anlamadan laf koydugunu zanneden arkadas:kop::kop::kop: sana diyecek kelime yok bravo

o degil yardimci olmak icin emek veriyon tarafda tutmuyorum adam geliyo iphone u savundugumu zannediyo bana laf atmaya calisiyo,hey allahim yaa:ehe ne yazsan yaranamiyosun

--------------- Ekleme ---------------

iphone kullanıpta kazık yediğini anlayıp sonrada moralini yüksek tutmaya çalışan iphone kullanıcısının psikolojisi:d:

sen iphone kullandinmi hic hayatinda??? yalansiz cevap vereceksin ama

iskoc46

iskoc46

Üye
Karşılaştırmaya konu olan telefonların oldukça büyük farkları var,derinlemesine incelersek.Belki en nihayetinde aynı işi yapıyorlar ama bu işi yapmak için ortaya sunulmalarına kadar olan süreçteki farklılıklar oldukça fazla.

İşletim sistemi : Iphone ile Nokia’nın işletim sistemlerinin ortaya çıkardıkları sonuç temel mantık olarak aynı.Yani ikisi de telefon ve ikisinin de yaptığı iş aynı.Ama biri Mac Os biri Symbian^3.Kodlar farklı şekil şemal farklı her şey farklı.Ama sonuç ikisi de işletim sistemi.Mac Os burada biraz daha artı puan kazanıyor.Çünkü Mac Os işletim sisteminin çökmesi Symbian^3 işletim sistemine göre daha zordur.Ama çökerse işiniz zor. Symbian^3 işletim sisteminin çökmesi de kolay yüklenmesi de kolay.Bunun hem artı hem eksi yönleri var.Bir işletim sistemi ne kadar kolay çöker ve tamir edilirse zamanla programsal olarak eksiklikler başlar.Kaba bir tabirle yalama olur.Ama bunun artı yönü kullanıcının verilerini kaybetmeme şansı yükselir.İşletim sistemi ne kadar zor çöker ve tamiri zor olursa veri kaybı daha yüksek olur.Sonuç olarak Mac Os işletim sistemi Symbian^3 ‘e göre bakış açısına göre hem iyi hem kötü.

Media Özellikleri : Elinize aldığınız telefonda media özelliklerini çok fazla kullanıyorsanız Nokia her zaman daha iyidir.Çünkü Nokia cep telefonları son yıllarda gençlere yönelik yani media özelliklerine önem veren kesime yönelik yapılmakta.Bu da telefonun daha sağlam olması demek.Bu durumda elinizdeki telefona sürekli resim müzik video yükleyip bunlar ile uğraşıyorsanız Nokia tercih etmeniz gerekir.Çünkü Iphone media konusunda sınır koymuştur kendisine her zaman.Benim istediklerimi yükle ben de sana mükemmel bir media ortamı sunayım demiştir.Nokia ise sen yükle ben her türlü keyif yaşatırım demiştir.Eğer elinizdeki telefona 2000 TL gibi bir para verip bir AAC formatındaki videoyu oynatamıyorsanız verdiğiniz para boşa gitmiş demektir.Buradaki AAC formatı örnektir.Belki Nokia da AAC formatındaki videoyu oynatamaz ama en azından Nokia ‘ya 2000 TL para vermemişsinizdir.Iphone 5 Mp kamera özelliği sunuyor, Nokia N8 ise 12 Mp kamera özelliği sunuyor.İlk bakışta Nokia , 12 Mp kamerası ile önde gibi görünse de, çekilen resim ve videolar olarak karşılaştırılma yapıldığında Iphone ‘un 5 mp ‘lik kamerası daha iyi diyebiliriz.Çünkü Nokia N8’in 12 mp ‘lik kamerasının da temeli aslında 5 mp ‘lik kamera gibi.Arttırılmış ek özelliklerle 12 Mp ‘ye çıkartılmış diyebiliriz.Ses özelliği olarak uzun zamanda yani örneğin 5 saatlik bir müzik dinleme durumunda Nokia biraz daha iyi.Konuşma süresi bekleme süresi birbirine yakın iki telefonda.Sonuç olarak media özellikleri olarak iki telefonun birbirinden az – çok bir farkı yok.

Fiziki Donanım : İki telefonun birbiri ile tam olarak karşılaştırılabileceği bir bölüm.Iphone’un genel olarak Nokia’ya göre bir avantajı var.O da parça sayısının az olması.Yani telefonu oluşturan parçalar.Bu parçalar ne kadar tek ve bütün olursa telefonun fiziki ve programsal özellikleri o derece artar.Bunun en iyi örneği Noka 5800 XM’dir.Bu telefon tam bir plastik yumağı ve çok fazla küçük parçalar barındırmakta.Bu durumda telefon belirli bir zaman sonra şıngır şıngır oynamaya başlıyor.Iphone ise bu yönde Nokia’ya fark atmış durumda.Telefonu ilk elinize aldığınızda sanki tek parçadan oluşan dökme kalıp gibi bir telefon görüyorsunuz.Bu hem size fiziki güven veriyor hem de karizma sağlıyor.Nokia ise bunun tam tersi.Telefonu ne tarafa çevirirseniz çevirin mutlaka 2-3 tane parça görüyorsunuz.Ve de acaba bu parçalar yerinden oynar mı sorusu aklınıza geliyor.Çünkü elinize aldığınız telefonu 24 saat boyunca kristal içinde elinizde taşımayacaksınız.Cebinize , masanın üstüne aklınıza gelebilecek her yere koyacaksınız bu telefonu.Çizilme, kırımla, parça oynaması, boya çıkması vs.. gibi riskler mutlaka yaşanacak olan riskler.Bu riskler Iphone’da daha az.Sonuç olarak Iphone daha sağlam bir yapıya sahip.

Hafıza : Kapasite olarak iki telefonun birbirinden pek farkı yok.Dahili ve harici olarak toplamda iki telefona da aynı şeyleri sığdırabilirsiniz.Ancak burada önemli ve büyük bir fark var.Iphone ‘un harici hafızası olmaması.Bu durum bir çok kullanıcı için sorun teşkil etmese de aslında büyük bir sorun.Iphone belki kolayına çökmeyecek programsal bir yapıya sahip olabilir ama çökmeyecek diye bir şart yok.Düşünün 32 GB ‘lik veri alanını doldurdunuz ve sizin için çok önemli veriler var.Telefon çöktü.Ne olacak.Tamam telefonun içerisinde verilerin depolandığı yer ile programların depolandığı yerler bilgisayarlarda olduğu gibi farklı bölümlerde olabilir ama verilerin depolandığı bölüm zarar görmeyecek diye bir şart yok değil mi.Mesela bilgisayarı düşünün.Bir hard diskiniz var ve 2’ye böldünüz.Bir bölüme işletim sistemini yüklediniz diğer bölüme belgelerinizi.Ve bilgisayar virüs girdi.Virüs sadece işletim sisteminin olduğu bölüme girer diye bir kural yok.Özellikle belgelerin bulunduğu bölümleri tahrip edep virüsler epeyce mevcut sağolsunlar.Bu durumda belgelerin olduğu hard disk bölümüne de format atmanız gerekir değil mi.Şimdi bunu bir de Iphone ‘da düşünün.Virüs girdi ya da başka bir programsal sorun çıktı ve belgelerinizin olduğu bölüme ulaşamadınız.Ne olacak.Elveda belgeler.Nokia ise bu durumda artı bir özelliğe sahip.Çünkü harici hafıza kartı seçeneği var.Nokia çökse bile harici hafıza kartındaki belgelere çoğu zaman bir şey olmuyor.Tamam virüs harici hafıza kartındaki belgelere giremez diye bir şey yok.Ama en azından Iphone’a göre riski az.Sonuç, hafıza bölümünde Nokia daha iyi.

Fiyat : İki telefonun fiyatı arasında epey fiyat farkı var.Iphone 4 2000 TL , Nokia N8 1500 TL civarında.Aradaki fark 500 TL.Bu aradaki fark ile sıkı bir telefon alınabilir.İki telefonun özellikleri ile fiyatlarını karşılaştırdığımızda, iki telefon da özelliklerine göre çok pahalı.Yani Iphone 4’e 2000 TL çok.Aynı şekilde Nokia N8’e de 1500 TL çok.Çünkü sundukları özellikler bu fiyatları hak etmiyorlar. Mesela Nokia 5800 XM şu anda 500 TL civarında ve N8’e göre birkaç özellik yönünden eksiklikleri var.Bunun dışında aradaki 1000 TL ‘lik fark çok gereksiz bir fark.Aynı şekilde Iphone 4 , Iphone 3G ‘den aradaki 1000 TL’ye yakın fiyat farkını hak edecek bir özelliğe sahip değil aslında.

Sonuç : Bu iki telefondan hangisini alayım derseniz , eğer aylık geliriniz çok ise Iphone alın derim.En azından karizmanız olur.Ama aylık gelirim çok değil derseniz Iphone’a o kadar para verilmez derim.

Benim şahsi görüşüm : Bu iki telefona da bu kadar para verilmez
NOT:ALINTIDIR

memoooo

Üye
Arkadaşlar çok yersiz bir konu hem iphone kullanmış hemde şuan 3 haftalık n8 kullanıcısıyım bana kalırsa kesinlikle n8 ..niye diye sorarsanız iphone nun işlemcisi 1ghz diyorsunuz ii güzel bir rakam ama sonuçta bir bilgisayar değil değil mi ? napıcaz ki o kadar işlemciyi ? zaten uygulama ve oyun üreticiler telefona göre üretiyorlar yani sonuç olarak bence gereksiz bir rakam.. n8 de ise gerçekten yeterli bir rakam herneyse sonuçta n8 daha multimedia ağırlıklı geldi bana daha sevecen bir telefon bana kalırsa tartışmasız n8 derim telefondada işlemcisi düşük diye bir kasma yok burdada iphone taraftarı arkadaşları görüyorumki kendilerini çok belli ediyorlar anca ezbere konuşuyorsunuz =) .. ayrıca n97 içinde böyle tartışmalar olmuştu işlemci hızı düşük demiştiniz değil mi ? ilk çıktığı gün almıştım onuda ekranı bozuktu garantiye verdim geldi yenisi ve ondan sonra hiç bir donma yaşanmadı ayrıca telefonum ağzına kadar uygulama doluydu

birde son olarak herkes ezbere yorum yapacağına cihazları kullanan arkadaşlar yorumlarını eklemeden deneyimlerini yazarlarsa bu konunun daha verimli olacağı görüşündeyim..

Uruloki

Uruloki

Üye
burak her zaman pahalı olan iyidir psikolojisi gütme lütfen biz sana çok laf anlatmaya çalıştık şimdi dicem iphone da çekmiyo sonuçta telefon nasıl çekmez sen diceksin ki o sorun halloldu ee N8 inde kapanma ya da senin tabirinle kilitlenme sorunuda halloldu dünya forumlarına bak yeni serilerde öyle sorun yok

Üye
burak her zaman pahalı olan iyidir psikolojisi gütme lütfen biz sana çok laf anlatmaya çalıştık şimdi dicem iphone da çekmiyo sonuçta telefon nasıl çekmez sen diceksin ki o sorun halloldu ee N8 inde kapanma ya da senin tabirinle kilitlenme sorunuda halloldu dünya forumlarına bak yeni serilerde öyle sorun yok

tamda bu muhabbeti bekliyodum dostum bak nokia her cikardigi kalite modelde bu muhabbeti yapiyor
nokiayi bu kadar sevdiginiz icin bunu goremiyosunuz modeli cikariyor ne var modelde mesela kitlenme veriyo pesinden guncellemeyi hata kapaniyor yada kapanmiyor tartisilir burda muhabbet nokianin ne yaptigi 5800 bunun en buyuk ornegi telefon daha yeni adam oldu v52 ile bu zaten benim nokiayi sevmeme sebeblerimden biri wave kullaniyorum adamlar bada 1.2 yi cikardi bada 1.0 zaten superdi basta hizi ,bada 1.2 de okadar farklilik yok, yani bazi programlar daha hizli aciliyor birde telefon uyduyu daha hizli buluyor,neden cunku sistem 1 de zaten iyidi adamlar fazla fark koymadilar ama nokiaya sikayet yagmuru yagiyo ve onlarda firindan ekmek cikarir gibi guncelleme yapiyolar sonra bunun adi oluyo nokia musterilerini dinliyor sikiyosa dinlemesin pazar payini kaybetmeye basladi bile

Uruloki

Uruloki

Üye
evt pazar payını kaybetmeye başladı doğru senin felaket dediğin 5800 piyasada en çok bulunan bir cihaz değil mi sonra nokia 100 milyonun üzerinde satış yapark bu yıl rekor kırdı sonra akıllı telefonlarda ise androidli cihazlar 32 milyon sattı(5 firma) symbian ise 32 milyon sattı( tek firma nokia) ne biçim kan kaybı bu ya 5 firmanın toplam satışı kadar kendi satışı var adamların

clarsa

clarsa

Üye
iphone ile bir resim çekin birde n8 ile çekin sonra iphone daha iyi diyin evet daha iyi çünkü retina ekran var telefonda ama aynı 2 resmide pcye atıp karşılaştırın .. n8 pahabilçilemez

Üye
evt pazar payını kaybetmeye başladı doğru senin felaket dediğin 5800 piyasada en çok bulunan bir cihaz değil mi sonra nokia 100 milyonun üzerinde satış yapark bu yıl rekor kırdı sonra akıllı telefonlarda ise androidli cihazlar 32 milyon sattı(5 firma) symbian ise 32 milyon sattı( tek firma nokia) ne biçim kan kaybı bu ya 5 firmanın toplam satışı kadar kendi satışı var adamların

nokia sadece 5800 deyildir genel dusunmek lazim:naughty:

Nokianın yılın ilk çeyreğinde ort ama karı yüzde 40 oranında azalmış?

Nokia tarafından bundan önce yapılan raporlamada %38 olarak belirtilen pazar payı revize edilerek %34'e çekilirken 2010 yılı içerisinde de hangi bir büyümenin beklenmediği belirtildi. Firma tarafından öngörülen cep telefonu pazarının (markalardan bağımsız) yıl bazlı büyümesi ise %10 d ayında şekillenecek.

Nokia'nın geçtiğimiz yılın son çeyreğine dair olan satış rakamları ve pazar payı ise şöyle (ilk rakam son çeyreğe, ikincisi ise yıl geneline ait):

•Toplam satış geliri: 12 Milyar Avro/40 Milyar Avro
•Net Kâr: 1.14 Milyar Avro/ 1.19 Milyar Avro
•Toplam Satış Adeti: 126.9 Milyon/431.8 Milyon
•Pazar Payı: %39 (%34)
Nokia'nın son çeyrekteki toplam satışlarının 20.8 milyonunu akıllı telefonlar oluştururken bunların içinde de liderliği 6.1 Milyon ile E serisi modeller alıyor. E serisini ise 4.6 milyonla N serisi takip ediyor. Nokia'nın yıl dahilinde toplam satışları ise yılın ilk üçüncü çeyreğindeki görece kötü performansından ötürü 2008'e kıyasla %7.8 geride kalmış durumda. Firmanın yıl boyunca satışını yaptığı akıllı telefon adeti ise 67.8 milyon.

bu gidişle bana göre nokia motorolaya arkadaşlık edecek..böyle odun gibi telefonlar üretmeye devam etsin...

Uruloki

Uruloki

Üye
evt kan kaybettiğini bende kabul ettim zaten ama nekadar ezici çoğunlukta hala belli ve nokia nın akıllı telefon pazar payı bu değil %41 o sıramalrda çok iyi gördüğünüz samsung htc %4.5 ler civarında ama doğru nokia geriliyor bu hızla giderse samsung 2020 de nokia yı geçer tabi nokiaişe müdahale etmezse ve ne gariptir ki satış rakamı olarak bakıldığında samdung tüm galaxy ailesini katıyor nokia ise sadece N8 i katıyor oda 4 milyon civarı galaxy ailesi ise 10 milyon civarı ee tek telefo bu kadar satıyo samsung un ailesi bu kadar he bide bu var nokia bombaları patlatmayı başardı 2011 de çok süpriz olucak N9-00 , N9-01 telefonları şimdiden yaygara koparmaya başladı he sadece oda değil nokia normal cep telefonlarında önemli değişikliklere imza attı nokia nın başındaki adamlar kör mü ki bu düşüşü görmücek yani çaresine bakarlar ki senin motorala dediğin dalga geçtiğin firma samsung yokken vardı ve iletişim sektöründeydi bak ericssonda gitti ama hala teknolojilerine ihtiyaç duyuluyor bence burda marka fanboyluğu yapıcağına git adam telefon yapmış kullan yok bu böyle yok şu şöyle deme ben kullanıyorum de geç bırak biz nokia mızla N8 mizle mutlu olalım biz sana çok laf anlatmaya çalıştık bada forumunda dolaşcağın zamanı bizim forumda harcadın senin derdini çözebilmil değilim açıkcası

Starsley

:kop:burak kardes yapma ya NOKİA su anda butun cep fırmalarını solladı sen hala neyın derdındesın bada ısletım sıstemı dıyosun daha flaş playerın son surumu bıle yok telefonda nokia c7 c601 ve n8 de bıle adobe flaş player 10.1 bulunmakta bada ıse daha 9 larda surunuyo bunu ıslemcı guncellme gelcekte yukseltıcen :d: 1 ghz ıslemcıyle kendınızı kandırın sız nokia aldı basını gıdıyo yakında n9 cıkacak daha

Uruloki

Uruloki

Üye
dostum sen tam olarak bilmiyorsun bence wave de flash 10.1 var ama N8 de filan flash lite 4 var he çoğunu destekler demiş ama ben açılmayan bir tel youku gördüm ondada hızlı netle bağlanunca sorun yapmadan bağlanıyor

Starsley

Yanlıs yok kardeş şuanda wavede adobe flaş player 9.3 bulunmakta n8 C7 ve C6-01 de adobe flaş player 10.1 mevcut adobe flaş liğht 4.0 ayrı mevzu flaş player ayrı mevzu

Üst Alt