Bilgisayar toplayacağım Çok fazla ikilem de kaldım

Sponsorlu Bağlantılar

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayar toplayacağım Çok fazla ikilem de kaldım
Evet arkadaşlar yakın zamanda 2800-3500tl lik bir sistem toplayacağım (yalnızca kasa)
ve bir kaç sorunsalla karşılaştım :

sistem

İşlemci : AMD FX x8 8350 ya da AMD FX x8 8320E
Anakart : Asus Sabertooth 990Fx R2.0 veya Msi 990FXA-GD80 (ön usb 3 ve dayanıklı oldukları için)
Ekrankartı : Asus R9 280X DiretCUII 3GB veya Sapphire R9 280X Toxic 3GB
Ram : Kingston HyperX Fury 8 Gb tek modül 1886mhz ddr3 (ileleyen zamanlarda bir tane daha 8 gb daha takmayı düşünüyorum
İşlemci soğutucu : Şuanki PCimde kullandığım Cooler master TX3 Evo yu kullanmayı düşünüyorum fakat yeterli olurmu biraz over clock yapacağım (0.5 ghz kadar)
Kasa ve Psu : Corsair Carbide wamp spec 01 kasası yanında rm550 80 plus gold moduler güç kaynağı ile geliyor soru şu bu psu bu sistem için yeterlimi eğer değilse Zalman Z11+ ve en az 600 watt psu alacağım
SSD : Samsung 840Evo120 GB (yine 1 yıl sonra ek takviye yapılacak)

Ekran kartında ikileme düşme sebebim bazı teknoloji forumlarında Asus un Radeon larda ısınma yaptığı ve sapphire ve powercolor lar daha iyi ifadelerini gördüm ama soğutmalarına göz atıtığımda asus açı ara önce görünüyorken diğerleri biraz dandik bir soüutmaya sahip gibi gördüm bu kartların ikisinide kullanan yada her hangi birini kullanan bir kişi bana böyle bir sorun var mı ?

anakarta gelirsek asusun The Ultimate Force Serisinde Sabertooth dayanıklılık ve overclock yönü ile öne çıkıyor ama msi da OC genie var acaba hangisi overclock ve uzun süreli çalışmalarda stabilitesi en iyisi ( ilk 1 yıl 16 gb ram ve 240 gb ssd ye kadar oc yapılmayacak yapılacağı zaman su soğutma bile alabilirim ama bu yıl almayı düşünmüyorum

Son düzenleme:

NiTr[O]gEn

NiTr[O]gEn

Üye
Ekran kartında ASusu al derim Güc kaynağı konusuna gelince Biraz kıy parana 600 watt Tak Sistem İçin Daha iyi olur.
Bu arada Sen Bilgisayar değil Canavar topluyorsun :D :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Çoğu kişi asus ısınıyor takılıyor diye sikayetlerde bulunuyor ve sapphire toxic diye öneride bulununca ben de durup hangidi daha iyi ise onu alayım dedim ama Asus almaya karar verdim

Aslında su sistemi toplayacaktım ama bütçem kısıldı
Normalde fx x8 9590 ve gtx 970 olacaktı ama 1000 tl bir kısıntı yapmak zorunda kaldım

Benim stratejim tam alıp uzun süre kullanıyorum

Bir önceki sistem 6 yıl önce aldım

Intel q35mpe anakart
Intel e2200 dual core işlemci
Palit geforce 8600 gt
2Gb ddr2 667 mhz
250 gb samsung hdd
Raidmax sagita 2 ve 450 watt psu

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi

Cok Mantıklı :))

Asusda kasma problemini bende duydum Saphire ise hiç kullanmadım Birşey diyemem Nvidiadan şaşmadım hiç :)
nVida karşılığı gtx 770 olduğu için ve fıyat konusunda ve mantle ve directX 11.2 gibi yenilikçi özellikleri olduğu için ve full amd bir sistem toplayınca hediye verilen oyunlar için radeon kullanamayı düşünüyorum yoksa gtx 970 gibi bir alacaktım

ana kart konusunda ne düşünüyorsunuz msi mı asus mu asus un yakında gen 3 r2.0 sürü gelecek onu bekliyorum umarım crosshair v formula z gibi pahallı olmaz
asus da askeri bileşenler kullandım diyor msi da askeri bileşenler kullandım diyor hangisi overclock için daha iyi muhtemelen işlemciyi eğer başına kötü bir şey gelmez ise bu anakarttan hiç ayırmıyacağım ve upgrade etmeyeceğim onun için ilerleyen zamanlarda eğer hız yetmezliği olursa daha iyi soğutma ile overclock a baş vurabilirim sizce hangi anakart daha stabil overclock özelliklerine sahip yani render alırken yarıda çöker mi (renderlar max 6 saat sürüyor ama gece yatarken bıraktığım da oluyor)

NiTr[O]gEn

NiTr[O]gEn

Üye
Asusun Yakında Cıkacak Anakartını Bekle Derim Madem Öyle Fiyat konusunda pek Akıl veremem büyük ihtimal crosshair gibi pahalı olacaktır tahminimce :)

Hız yetmezliği olacağını sanmıyorum bu sistemle :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Asusun Yakında Cıkacak Anakartını Bekle Derim Madem Öyle Fiyat konusunda pek Akıl veremem büyük ihtimal crosshair gibi pahalı olacaktır tahminimce :)

Hız yetmezliği olacağını sanmıyorum bu sistemle :D
kafamı karıştıran asusun gen 3 r2.0 anakartı çıkmadan pci-e 2.0 bile ekran kartlarında darboğaz yapmaz derken şimdi sitesinde pci-e 3.0 ı överek pci-e 2.0 16 gbit/s, pci-e 3.0 32gbit/s diye övünüyor anlamadım madem darboğaz yapıyor ozaman neden geliştirip övünüyorsun

----

araştırma yaptım bu r9 280x pci-e 2.0 ile pci-e 3.0 ile arasında %2-%3 performans farkı varmış yani hiç bir şey yinede gen 3.0 ın türkiyeye gelmesini beklicem umarım gen 2 ile aynı fiyat olup gen 2 nin fiyatını aşağıya çeker
aksi taktirde üzerine gelip crosshair gibi acayip bir fiyatla satışa sunulur (umarım böyle olmaz)

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
İşlemcide herzaman İnteli tercih ederim i5 ve i7 arasında pek fark yok o yuzden 4. nesil i5 alabılırsin. tavsiye ederim. anakartta ise kesinlikle gigabayt derim yenılerınde ısınma sorunu yok şahsen benım anakartım buz gibi. 1150 soketlerden tavsiyeederım haswell olarak cok cok ıy ı performans alırsın. ram olarak ise corsairlardan tercih ederım. anakartını ddr4 e desteklı alabılırsen al 1 slot 16gb lı ksana hertürlü yeter. güç kaynağını 650watt aşağı alma ekran kartın için çok onemlı olucak corsair tercihimdir yine ekran kartınde ise Shappire hd serisini tercih ederim gddr5 olanları

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
ASUS R9 280X kullanıyorum. Isınma konusunda için rahat olsun. Ram konusunda ;

bunları öneririm G.Skill daha ucuzdur. Anakart-işlemci konusunda pek bişey söyleyemem ancak ben ASUS Z97-AR-Core i5 4690K kullanıyorum, memnunum.Gigabyte Z97X Gaming 3-Core i5 4690K kombinide yapılabilir. Soğutucuya gelirsek 8350 gibi bir işlemci için o soğutu yetersiz kalabilir, üstelik O.C yapılıcak.

PSU'ya gelirsek ASUS R9 280X gibi bir ekran kartı için 650'den aşağı PSU tavsiye etmem. Son olarakta şu zamanlarda kesinlikle bilgisayar toplamanı tavsiye etmiyorum doların ipi koptu. Ben 2 Ocakta bilgisayarımı topladığımda 720 liraya almıştım R9 280X'i şu an 810 lira civarında. Bütün parçalardan böyle 3 lira 5 lira çoğaltsan 300 lira para yapar.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
ASUS R9 280X kullanıyorum. Isınma konusunda için rahat olsun. Ram konusunda ;

bunları öneririm G.Skill daha ucuzdur. Anakart-işlemci konusunda pek bişey söyleyemem ancak ben ASUS Z97-AR-Core i5 4690K kullanıyorum, memnunum.Gigabyte Z97X Gaming 3-Core i5 4690K kombinide yapılabilir. Soğutucuya gelirsek 8350 gibi bir işlemci için o soğutu yetersiz kalabilir, üstelik O.C yapılıcak.

PSU'ya gelirsek ASUS R9 280X gibi bir ekran kartı için 650'den aşağı PSU tavsiye etmem. Son olarakta şu zamanlarda kesinlikle bilgisayar toplamanı tavsiye etmiyorum doların ipi koptu. Ben 2 Ocakta bilgisayarımı topladığımda 720 liraya almıştım R9 280X'i şu an 810 lira civarında. Bütün parçalardan böyle 3 lira 5 lira çoğaltsan 300 lira para yapar.
dual chanel li 2. 8 gb ile yapacağım ve overclock için su soğutmaya gaçeceğim şuanki bütçe ile toplayacağım için upgaredeleri küçük parçalardan başlıyacağım hatta 2-3 yıl sonra eğer yetersiz kalırsa 2. bir r9 280x alırsam diye psu seçimini 700 wat zalaman glx seirsi 80 plus psuyu seçeceğim
ne zaman alacağım %100 belli değil ama ben amd nin ddr4 e geçişini ve fx8350E işlemciin türkiye ye gelmesini bekliyeceğim ozaman kadar bazı parçalar değişebilir veya eklenebilir sanırım 2-3 ay sonra %90 toplarım umarım dolar az olsa iner

Siycey

Siycey

Üye
Sapphire R9 280X,FX8350 ve Sabertooth 990Fx parçarların gerisi güzel zaten.:pro:

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Türkiye'ye amd 8350E gelecek mi ?

okankayci

okankayci

Üye
Evet arkadaşlar yakın zamanda 2800-3500tl lik bir sistem toplayacağım (yalnızca kasa)
ve bir kaç sorunsalla karşılaştım :

sistem

İşlemci : AMD FX x8 8350E ya da AMD FX x8 8320E
Anakart : Asus Sabertooth 990Fx R2.0 veya Msi 990FXA-GD80 (ön usb 3 ve dayanıklı oldukları için)
Ekrankartı : Asus R9 280X DiretCUII 3GB veya Sapphire R9 280X Toxic 3GB
Ram : Kingston HyperX Fury 8 Gb tek modül 1886mhz ddr3 (ileleyen zamanlarda bir tane daha 8 gb daha takmayı düşünüyorum
İşlemci soğutucu : Şuanki PCimde kullandığım Cooler master TX3 Evo yu kullanmayı düşünüyorum fakat yeterli olurmu biraz over clock yapacağım (0.5 ghz kadar)
Kasa ve Psu : Corsair Carbide wamp spec 01 kasası yanında rm550 80 plus gold moduler güç kaynağı ile geliyor soru şu bu psu bu sistem için yeterlimi eğer değilse Zalman Z11+ ve en az 600 watt psu alacağım
SSD : Samsung 840Evo120 GB (yine 1 yıl sonra ek takviye yapılacak)

Ekran kartında ikileme düşme sebebim bazı teknoloji forumlarında Asus un Radeon larda ısınma yaptığı ve sapphire ve powercolor lar daha iyi ifadelerini gördüm ama soğutmalarına göz atıtığımda asus açı ara önce görünüyorken diğerleri biraz dandik bir soüutmaya sahip gibi gördüm bu kartların ikisinide kullanan yada her hangi birini kullanan bir kişi bana böyle bir sorun var mı ?

anakarta gelirsek asusun The Ultimate Force Serisinde Sabertooth dayanıklılık ve overclock yönü ile öne çıkıyor ama msi da OC genie var acaba hangisi overclock ve uzun süreli çalışmalarda stabilitesi en iyisi ( ilk 1 yıl 16 gb ram ve 240 gb ssd ye kadar oc yapılmayacak yapılacağı zaman su soğutma bile alabilirim ama bu yıl almayı düşünmüyorum
bence ekran kartı ıcın 3 gb abartı olmus onu yapacagına psuyu bıraz daha yuksek al ve ilerde slı yada crossfire yaparsın daha iyi performans alırsın :)

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
PSU olarak düşünülebilir kendi güç kaynağım. Tavsiyem şu ki örneğin bütçen 3000 lira ise , 3200-3300 liralık sistem topla zaten 2-3 ay sonra alacakmışsın. Hem doların düşme itimali var, hemde 2 ay boyunca bütçeye para eklersin.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
GB bakılmaz ekran kartına hiç bir zaman :)

Hocam ben zaten FX8350 demiştim 8350E hakkında bi bilgim yok malesef ilk defa sizden duyuyorum.
Amd nin bazı bazı işlemcilerini güncelledi mesela 8350 125 watt tdp si varken 8350E 95 watt tdpye sahip ve hız farkı yok eğer bu yenilenmiş işlemciden bulursam onu kullanıcam eğer yoksa biraz psu yu yoracağız
Şimdi sabertooth mu msi 990fxa gd80 mi daha iyi performans verir hangisinin diğerinden daha üstün ve aşağı özellikleri var

okankayci

okankayci

Üye
GB bakılmaz ekran kartına hiç bir zaman :)

Hocam ben zaten FX8350 demiştim 8350E hakkında bi bilgim yok malesef ilk defa sizden duyuyorum.
bende ondan dedım ya 3 gb dıye fıyat katlanır onu alacagına daha düşük fakat daha yuksek bıt ve bellek hızına sahıp bısey alınabılır :)

Siycey

Siycey

Üye
bende ondan dedım ya 3 gb dıye fıyat katlanır onu alacagına daha düşük fakat daha yuksek bıt ve bellek hızına sahıp bısey alınabılır :)
İşte o yüzden bu modeli tavsiye ediyoruz :D 880 liraya tam f/p ürünü diyebiliriz R9 280X için.
Amd nin bazı bazı işlemcilerini güncelledi mesela 8350 125 watt tdp si varken 8350E 95 watt tdpye sahip ve hız farkı yok eğer bu yenilenmiş işlemciden bulursam onu kullanıcam eğer yoksa biraz psu yu yoracağız
Şimdi sabertooth mu msi 990fxa gd80 mi daha iyi performans verir hangisinin diğerinden daha üstün ve aşağı özellikleri var
Hacım hız farkı yoksa watt düştüyse ısıda düşer ısı düşerse o.c. imkanı artar,şimdi sen overclock yapmıcaksan hiç 8350E yi bekleme direk al geç 8350 yi.
Anakart konusuna gelirsek zaten aynı yongayı sunuyorlar sana ikiside aynı yemeği farklı şekilde sunucak olay bu aslında bir iki port sayısı filan oynar arada o kadar,ben orda özelliklere bakmadan direk asus dedim kusura bakma ikisininde sunduğu özellikler aynı bi farklılık gözüme çarptı Msi 990fxa 2133Mhz ye kadar ramleri overclock yapabiliyor,Asusta bu 1866Mhz fakat şöylede bişey var bunların arasındaki farkı benchmark dışında göremezsin normal kullanımı zerre etkilemez ayrıca işlemciyede overclock çekmek gerekiyor ramleri yükselte bilmek için.Yani gözüne ve gönlüne hoş gelen markayı al,ama ben overclock kurduyum oynarım orasını burasını kurcalarım diyorsan Msi seni daha tatmin eder.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
İşte o yüzden bu modeli tavsiye ediyoruz :D 880 liraya tam f/p ürünü diyebiliriz R9 280X için.

Hacım hız farkı yoksa watt düştüyse ısıda düşer ısı düşerse o.c. imkanı artar,şimdi sen overclock yapmıcaksan hiç 8350E yi bekleme direk al geç 8350 yi.
Anakart konusuna gelirsek zaten aynı yongayı sunuyorlar sana ikiside aynı yemeği farklı şekilde sunucak olay bu aslında bir iki port sayısı filan oynar arada o kadar,ben orda özelliklere bakmadan direk asus dedim kusura bakma ikisininde sunduğu özellikler aynı bi farklılık gözüme çarptı Msi 990fxa 2133Mhz ye kadar ramleri overclock yapabiliyor,Asusta bu 1866Mhz fakat şöylede bişey var bunların arasındaki farkı benchmark dışında göremezsin normal kullanımı zerre etkilemez ayrıca işlemciyede overclock çekmek gerekiyor ramleri yükselte bilmek için.Yani gözüne ve gönlüne hoş gelen markayı al,ama ben overclock kurduyum oynarım orasını burasını kurcalarım diyorsan Msi seni daha tatmin eder.
ramler oc etmiyeceğim direk 1866 mhz alıp kullanıcam ama işlemciyi ileride daha iyi bir soğutma ile kesinlikle oc yapacağım ama ilk günlerinde oc siz verdiği performans bile bana yeterli ileride yeni oyunlarda da aynı performansı almak için işlemci örn 4.5 ghz ye oc edebilirim
evet biliyorum özellikle fx990 chipsetli anakart seçtim bu chipsete sahip kartlar oc için en iyileri ama hangisinin malzeme kalitesi daha iyidir daha ısınır veya stabilitesi daha iyidir onu merak ettim msi da asus da askeri standartda kapasitör ve mofset kullandıklarını söylüyor ve ikisinin de dayanıklı olduğuna eminim ama şuanlık msi gibi görünüyor
Bu arada yeni gördüm fx8350 nin e verisiyonu daha çıkmamış ama yeni bir model olan fx8370E (yanılmıyorsam fx8370 önceden yoktu yada türkiyeye hiç gelmedi ben isimi hiç duymadım) gelmiş bu işlemcinin performansı 8350 den biraz daha aşağı görünüyor ( ) ( )
yani belkide hiç çıkmayacak
ben R9 280X i ne 384 bit olduğu için nede 3 gb belleği olduğu için seçmedim içindeki 2048 shaderı olan bir gpu'su olduğu için tercih ettim nVidia karşılğı gtx960 ile gtx770 araşı bir performansa sahip bir kart
Konuyu toparlayayım

Şuan için (yani şimdi gidip alsam şu parçaları alacağım

AMD x8 Fx8350
MSI 990FXA GD80
Kingston Fury 1886mhz 8gb tek modül(Kingston seçmemin sebebi ömür boyu garantili olması)
ASUS DirectCUII Radeon R9 280X
Samsung 840Evo 120 gb SSD (raid gibi bir özellik sayesinde daha hızlı çalımasıda ötürü)
Zalman Z11+ kasa (kablo yönetimi için ideal ve geniş bir kasa
Zalman glx 700w 80+ psu

fiyat yaklaşık 3000-2700 tl arası (değişken dolar değerine göre)

sapphire toxic (r9 280x) kullanan var mı veya asus (r9 280x)
ekstra oc siz yük altında en fazla derece gördünüz

• Beğen
Tepkiler: Siycey
OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
İstersen stress teste sokup değeri söyleyim ? (ASUS R9 280X)