Öneri Bu sıcaklıklar normal mi?

Sponsorlu Bağlantılar

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Bu sıcaklıklar normal mi?
Arkadaşlar Laptop marka ve modelim LENOVO V580c 59392191 , İşlemcim İ5-2.6 turbo 3.2, 6gb ram (2+4) , Ekran kartım NVidia GForce 740M ve malum dahili İnten HD :duvar2: Neyse mesele şu normal kullanımda internette gezinirken sıcaklıklar GPU: 0 (NVidia devrede değil) HDD: 44 Anakart Chipset:47 Ve İşlemci Çekirdekleri: 50-51

Fazla güç gerektirmeyen oyunlarda veya işlemci ve hard diski winrar ile en iyi sıkıştırma yaparak zorladığımda HDD:53 İşlemciler:73-75 derece oluyor. Fakat bugün Watch Dogs'u oynarken ısındığını farkettim ve biraz korktum açıkcası. HDD:55 GPU:75-80 arası gidip geliyor İşlemciler ise 90 derece oluyor. Ve işlemciler turbo ile 3.2 olduğu için en son 90 da kalıyor artmıyor hiç. Arada ekran kartı artıp azalıyor bir kaç derece. Hava delikleri oldukça fazla her önemli parça üzerinde hava delikleri var ve gayet temiz ayrıca laptop fanı da tertemiz haftada bir açar köşe bucak temizlerim laptopu -garantinin canı cehenneme:bleh:-
İşte sevgili forumdaşlarım benim bilgim kadarıyla işlemciler 110 dereceye kadar dayanıklı diye biliyorum ama 95 derece üstü işlemci ömrünü kısaltıyor ve ekran kartı da aynı şekilde diye biliyorum. Bin bilensen de bir bilene danış diye boşuna dememişler. Düşünceleriniz ve önerileriniz nedir arkadaşlar?

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Watch Dogs oynarken Gpu'nun 90'lara dayandığını gördüm ama işlemciye bakmadığım için işlemci hakkında bir yorumum yok, gpu sıcaklığı normal yani. Bu arada aynı modeli kullanıyoruz.

Bilişim Profesörü

Bilişim Profesörü

Üye
Normal bence :oke:

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Watch Dogs oynarken Gpu'nun 90'lara dayandığını gördüm ama işlemciye bakmadığım için işlemci hakkında bir yorumum yok, gpu sıcaklığı normal yani. Bu arada aynı modeli kullanıyoruz.
Gayet güzel ekran kartı maşallah. Çok araştırdım laptopu almadan önce ve şimdi iyi ki aldım dediğim tek teknolojik alete sahibim :D
Hocam 90-95 işlemci için sıkıntı yapar mı peki?

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Gayet güzel ekran kartı maşallah. Çok araştırdım laptopu almadan önce ve şimdi iyi ki aldım dediğim tek teknolojik alete sahibim :D

Bu arada istersen uygun overclock değerlerini vereyim oyunlarda rahat edersin özellikle Watch Dogs'ta:oke:

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Bu arada istersen uygun overclock değerlerini vereyim oyunlarda rahat edersin özellikle Watch Dogs'ta:oke:
NVidia GForce Experience programı ile optimize edince oyunu sıkıntı kalmadı hiç kardeşim ama ver bakayım deneriz başka oyunlarda watch dogs bitti çünkü :D

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
NVidia GForce Experience programı ile optimize edince oyunu sıkıntı kalmadı hiç kardeşim ama ver bakayım deneriz başka oyunlarda watch dogs bitti çünkü :D
GeForce performans artırıyor mu ki optimize ettiğimde oyunun grafik ayarlarını düşürüyor:hmmm
Ben Nvidia Inspector kullanıyorum Performance Level [2] sekmesinde;
Base Clock Offset +135 MHz
Memory Clock Offset +200 MHz
(En Altta) Voltage Offset +6.32 mV

Bu ayarların dışına çıkma memory clock offset +201 bile olsa e.kartı çalışmayı durdurur:nono:
Şunu da söyliyim overclock dengesiz yapıldığında parçayı kullanılamaz hale getirir, ben bu ayarları aylardır "sadece yüksek sistem gerektiren oyunlarda" kullanıyorum, yani sürekli overclocklu halde kulanmıyorum ki zaten gereksiz elektrik harcamış olurum, overclock yapacaksan bu yazdıklarımı dikkate al verdiğim değerlerin dışına çıkma. Tekrar söylüyorum overclock tehlikeli mesuliyet kabul etmem :D

Hasand.

Hasand.

Üye
Normal nedenı ise bılgisayın performansı ıyı bence secım senın

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
GeForce performans artırıyor mu ki optimize ettiğimde oyunun grafik ayarlarını düşürüyor:hmmm
Ben Nvidia Inspector kullanıyorum Performance Level [2] sekmesinde;
Base Clock Offset +135 MHz
Memory Clock Offset +200 MHz
(En Altta) Voltage Offset +6.32 mV

Bu ayarların dışına çıkma memory clock offset +201 bile olsa e.kartı çalışmayı durdurur:nono:
Şunu da söyliyim overclock dengesiz yapıldığında parçayı kullanılamaz hale getirir, ben bu ayarları aylardır "sadece yüksek sistem gerektiren oyunlarda" kullanıyorum, yani sürekli overclocklu halde kulanmıyorum ki zaten gereksiz elektrik harcamış olurum, overclock yapacaksan bu yazdıklarımı dikkate al verdiğim değerlerin dışına çıkma. Tekrar söylüyorum overclock tehlikeli mesuliyet kabul etmem :D
Kardeşim senin yaptığın değerlerde zaten boost olarak çalışabiliyor ki. Ekran kartı normal değerlerde 900 mhz boost değerlerde 1150-1200 mhz de çalışıyor. Ayrıyeten clock yapmaya gerek duymuyorum. Ayrıca zaten 90 derece oluyor ekran kartı bir de 100 leri görmeyelim ;)

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Kardeşim senin yaptığın değerlerde zaten boost olarak çalışabiliyor ki. Ekran kartı normal değerlerde 900 mhz boost değerlerde 1150-1200 mhz de çalışıyor. Ayrıyeten clock yapmaya gerek duymuyorum. Ayrıca zaten 90 derece oluyor ekran kartı bir de 100 leri görmeyelim ;)
Şöyle örnek vereyim, watch dogs'ta en düşük ayarda anti aliasing'i en yüksek ayara getirdiğimde oyun oynanmayacak kadar kasıyordu, overlock ile kasma kayda değer oranda ortadan kalkıyor, en azından oynanmayacak oyun oynanabilir hale geliyor.Ayrıca ben overclock ile nadiren 90 görüyorum:oke:

Bilişim Profesörü

Bilişim Profesörü

Üye

90 normaldir. 90 dan sonrası sıkıntı yapar normalde, ama oynadığın oyunlara kıyasla normaldir watch dogs da öyle olması :oke:

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
90 normaldir. 90 dan sonrası sıkıntı yapar normalde, ama oynadığın oyunlara kıyasla normaldir watch dogs da öyle olması :oke:
Sağolun hocam teşekkür ederim ben de aynısını düşünüyordum :D
Şöyle örnek vereyim, watch dogs'ta en düşük ayarda anti aliasing'i en yüksek ayara getirdiğimde oyun oynanmayacak kadar kasıyordu, overlock ile kasma kayda değer oranda ortadan kalkıyor, en azından oynanmayacak oyun oynanabilir hale geliyor.Ayrıca ben overclock ile nadiren 90 görüyorum:oke:

Senin şu dediğin programın yan etkileri var mı peki? Mesela işlemcilerdeki gibi değeri 5 er veya 10 ar mı artıyorsun yoksa bir anda mı yapıyorsun? Bir anda yükseldi diye sıkıntı yapmasın?
Bu arada voltaj değeri bu programla direk 12 atlıyor 6.32 atlamıyor bu sıkıntı yapar gibi geldi bana

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Sağolun hocam teşekkür ederim ben de aynısını düşünüyordum :D

Senin şu dediğin programın yan etkileri var mı peki? Mesela işlemcilerdeki gibi değeri 5 er veya 10 ar mı artıyorsun yoksa bir anda mı yapıyorsun? Bir anda yükseldi diye sıkıntı yapmasın?
Bu arada voltaj değeri bu programla direk 12 atlıyor 6.32 atlamıyor bu sıkıntı yapar gibi geldi bana
Ben yazdığım değerlere getirip kaydediyorum, voltajı ise -6'dan +6'getireceksin

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Galiba bizim güç kaynakları arasında fark var kardeşim :D benim voltaj -6 +6 değil -12 +12 şeklinde. Ama değerleri kontrol ettiğimde iyi şekilde gelişme var bant genişliği bile 14 den 17 ye çıkıyor ki 650m kadar performans sergiliyor neredeyse

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Galiba bizim güç kaynakları arasında fark var kardeşim :D benim voltaj -6 +6 değil -12 +12 şeklinde. Ama değerleri kontrol ettiğimde iyi şekilde gelişme var bant genişliği bile 14 den 17 ye çıkıyor ki 650m kadar performans sergiliyor neredeyse

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Tamam kardeşim işte bizim PSU ların voltaj aralığı farklı galiba. Sende artış değeri 6 bende 12 işte.. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum ne de olsa PSU ya göre eklenmiştir parçalar

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Sıcaklık değerlerin bir laptopta olması gerektiği gibi havalar sıcak bu havalarda normal sıkıntı yok. Daha soğuk istersen iyi bir soğutucu ve iyi bir macunla temizlik yaparsan sıcaklığı daha da düşürebilirsin. Ama bu değerler sıkıntı yapacak değerler değil. Expereince olayına gelirsek oradan optimize ederseniz daha az ısınır bilgisayar. Çünkü ayarları biraz fazla düşürüyor ve daha az zorlanmasını haliyle daha az ısınmasını sağlıyor. Ama oyundan alınan zevki azaltır. Ben grafiğin yetmediği olaylarda fraps fpsyi açıp 30 fps olacak şekilde ayarlayıp kasmadan en iyi şekilde en güzel performansı alıyorum.

• Beğen
Tepkiler: @@DiAbLo@@
@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Sıcaklık değerlerin bir laptopta olması gerektiği gibi havalar sıcak bu havalarda normal sıkıntı yok. Daha soğuk istersen iyi bir soğutucu ve iyi bir macunla temizlik yaparsan sıcaklığı daha da düşürebilirsin. Ama bu değerler sıkıntı yapacak değerler değil. Expereince olayına gelirsek oradan optimize ederseniz daha az ısınır bilgisayar. Çünkü ayarları biraz fazla düşürüyor ve daha az zorlanmasını haliyle daha az ısınmasını sağlıyor. Ama oyundan alınan zevki azaltır. Ben grafiğin yetmediği olaylarda fraps fpsyi açıp 30 fps olacak şekilde ayarlayıp kasmadan en iyi şekilde en güzel performansı alıyorum.
Öneri için teşekkürler denerim dediğin şekilde yaparak

Üst Alt