HDD Harddiskten SSD Harddiske Geçiş

Sponsorlu Bağlantılar

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Aynı hızda kalmasını istiyorsan düzenli bakım yapacaksım unutma. Faydamız olduysa ne mutlu. Yılların birikimini paylaşıyorum. :)

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
Bakım derken pek anlamam bilgisayardan :)
Perforsmansın düşmemesi için ne yapabilirim program kurma vs...

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Benim profile gir açtığım bir konu var windows bakımı ile ilgili ordaki uygularsan rahat edersin.

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
Tamamdır eyvallah...

MaxipmaN

Üye
ssdler harddisk olarak geçmez benim bildiğim, solid state disk :)

PALA.

PALA.

Üye
ssdler harddisk olarak geçmez benim bildiğim, solid state disk :)
Katı hal diskler çok farklı bir mantıkla çalışır.
HDD üzerine diyelimki 10gb veri yazdınız sonra sildiniz HDD silinen dosyanın bir nevi üstünü örter diyebiliriz sonuçta 10 gb yazma işlemi yapılmış olur.
SSD üzerinede 10gb veri yazdık ve sildik ancak sonuçta 20gb yazma islemi yapılmış oluyor hdd den farklı bir noktası budur. Yazma ile silme aynı miktarda ömründen yer. Ancak okuma kanadında ise ömrü neredeyse hiç azalmıyor denebilir. tlc mlc slc gibi depolama yongasının türüne göre performansı ve ömrü değişiklik gösteriyor.

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
120GB SSD ile 10tbye yakın Yazma işlemi yaptım neredeyse ilk günkü kadar hızlı (Samsung 840 evo)

Ssdler hddlerden çok daha güvenlidir
Yeni nesil nvme ssdlere geçmeyi düşünüyorum

PALA.

PALA.

Üye
Yeni nesil nvme ssdlere geçmeyi düşünüyorum
840 evo ilk piyasaya sürüldüğünde algoritmasındaki bir hatadan dolayı eski dosyaları okurken yavaş çalışıyordu sonra bir güncellme geldi düzelttiler. Ssdlerin erişim hızı 10 hdd nin raid yapılmış halinden bile hızlıdır. Bu performans uzun yıllar kullanıcıyı memnun edecek düzeyde, günlük işler için kullanıyorsanız gittiği yere kadar mevcut diskinizi kullanın. 2020 yılından sonra daha gelişeceğini düşünüyorum. 840 evo nun 100 tb üzerinde bir ömrü var. Ssdlerin güvenli olduğu doğru ancak sağlam olmasının yanında bir dezavantajı var hdd bozulsa bile içindeki diskten veri kurtarılıyor ama ssd de öyle değil devresi bozuldumu içinden veri kurtarmak çok zor. Bu çok ama çok nadirde olsa karşılaşılan bir durum her zaman önemli verilerinizi yedekleyin.

Üst Alt