Asus Laptop Boştayken Isınma Sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

cebimci

Üye
    Konu Sahibi
Asus Laptop Boştayken Isınma Sorunu
Merhabalar.

Asus X550LB serisi laptop kullanıyorum. Belki de çok saçma gelecek fakat bilgisayarım boştayken hiç bir şey yapmadan öylece dururken 3 - 4 dk içerisinde fan deli gibi ses çıkarmaya başlıyor ve aşırı ısınıyor. Ciddi anlamda baya baya ısınıyor. Fareyi oynattığım anda ise fan yavaşlamaya başlıyor ve 30 sn içerisinde normale dönüyor ısısıda hemen düşüyor. Chorome tarayıcısı ile internette dolaşırken herşey normal fakat bir video açınca ve o videoyu tam ekranda izlemeye başlayınca bir süre sonra fan yine hızlı çalışmaya başlayıp ısınmaya başlıyor. Hatta öyle bir anda hemen görev yöneticisini açıyorum CPU değeri %100 gösteriyor sonra 6 - 7 saniye içinde o değer normale iniyor %5 gibi değerlere.

Herhangi bir oyunu açtığımda ise öyle boştaki haliyle bile fan dan ses gelmezken o kadarda çok ısınmazken, pc boşta durunca aşırı ısınıyor. Çok saçma bir durum farkındayım fakat anlamış değilim. Oyunlarda bile normal haliyle çalışırken kasma donma yapmazken boşta dururken neden böyle birşey yapıyor olabilir?

Bu sorun intel ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor mudur acaba diye düşünüp sürücüyü kaldırdım sorun yine aynı. Ayrıca 2 kezde format attım fakat değişen bişey olmadı.

Lütfen biri yardımcı olsun yaklaşık 1 aydır bu sorunu yaşıyorum. Bilgiyasarı açık bırakamaz oldum. Her seferinde kullanmayınca kapatmak zorunda kalıyorum çünkü dediğim gibi aşırı ısınıyor.

Laptop Özellikleri;
8GB Ram
2GB ekran kartı
İşlemci hızı: 1.60GHz turbo boost ile 2.30GHz
Dahili ekran kartı: İntel(R) HD Graphics Family
Harici ekran kartı: Nvidia GeForce GT 740m
Windows embedded 8.1 industry pro

PALA.

PALA.

Üye
Arka planda çalışan görevlerden ve otomatik bakımdan kaynaklanıyor genelde. Sadece boşta iken başlar çalışmaya.

Videolarda ise tam ekranda 720p çözünürlüğe geçmesi işlemcinizi zorlar, flah player kullanıyorsanız oda aynı şekilde zorlar.
Ayrıca cihazınızı güç seçeneklerinden yüksek performansa alın bazı güç tasarrufu ayarlarıda işlemciyi %60 oranında sınırlar, turbo frekansa çıkamaz. Adaptör takılı iken fan yüksek devirde döner. Bunlar problem değil yani, sebepleri çok...

Son düzenleme:

cebimci

Üye
    Konu Sahibi
Arka planda çalışan görevlerden ve otomatik bakımdan kaynaklanıyor genelde. Sadece boşta iken başlar çalışmaya.

Videolarda ise tam ekranda 720p çözünürlüğe geçmesi işlemcinizi zorlar, flah player kullanıyorsanız oda aynı şekilde zorlar.
Ayrıca cihazınızı güç seçeneklerinden yüksek performansa alın bazı güç tasarrufu ayarlarıda işlemciyi %60 oranında sınırlar, turbo frekansa çıkamaz. Adaptör takılı iken fan yüksek devirde döner. Bunlar problem değil yani, sebepleri çok...
3 yıldır bu laptopu kullanıyorum hiçbir zaman böyle olmuyordu sadece şu son 1 ay içinde olmaya başladı. Pc şarjda kullanıyorum bunca yıl hep film felan izlerken en az 720p de olurdu ama hiç böyle fanı zorlamazdı ısınmazdı. Pc boşta dururken de deli gibi çalıştırmazdı fanı. Ne oldu buna anlamadım çok araştırdım hiç sonuç bulamadım

Son düzenleme:
rainman3545

rainman3545

Üye
İşlemci soğutucusunun hava kanallarının arası çok tozlanmış olabilir. Bir kontrol ettirmende fayda var. Ayrıca pc boştayken disk birleştirici devreye girer. Bazen de antivirüs programı tarama yapıyor. Eğer toz da kalplamışsa fan hızı bu işlemleri yaparken artıyordur.

PALA.

PALA.

Üye
sadece şu son 1 ay içinde olmaya başladı.
İşlemci kullanımıyla fan doğru orantılı çalışır.Chrome yeni güncellemeleride işlemci kullanımınızı arttırabilir.
Muhtemelen bakım aktif değildi ve yüklediğiniz bir yazılım neticesinde aktif hale geldi.

Bakımın aktif olma şartları var zaten, burdakini uygula ve cihazı "yeniden başlat" yapın(kapatmayın)
Çoğu kişi virüslerden şüphelenir ama bu virüs değil. Yukarıda anlattığımdan başkasıda değil emin ol mutlaka bitecek.
Planlanmış güncelleştirme, disk birleştirme, disk temizliği...vb bir çok işlem var bunlar bilgisayar boşta iken çalışır.
İşlemci soğutucusunun hava kanallarının arası çok tozlanmış olabilir. Bir kontrol ettirmende fayda var. Ayrıca pc boştayken disk birleştirici devreye girer. Bazen de antivirüs programı tarama yapıyor. Eğer toz da kalplamışsa fan hızı bu işlemleri yaparken artıyordur.
Bakım hizmetide bu saydıklarınızı yapıyor, çoğu kullanıcı virüs şüphesiyle yaklaşıyor olaya.Evet antivirüs taramasıda olabilir.Fan temizliği ile alakalı olsa, sistem boşta iken çok dönüyor diyor. Normal kullanımda böyle değilmiş.

Son düzenleme:

cebimci

Üye
    Konu Sahibi
İşlemci kullanımıyla fan doğru orantılı çalışır.Chrome yeni güncellemeleride işlemci kullanımınızı arttırabilir.
Muhtemelen bakım aktif değildi ve yüklediğiniz bir yazılım neticesinde aktif hale geldi.

Bakımın aktif olma şartları var zaten, burdakini uygula ve cihazı "yeniden başlat" yapın(kapatmayın)
Çoğu kişi virüslerden şüphelenir ama bu virüs değil. Yukarıda anlattığımdan başkasıda değil emin ol mutlaka bitecek.
Planlanmış güncelleştirme, disk birleştirme, disk temizliği...vb bir çok işlem var bunlar bilgisayar boşta iken çalışır.

Bakım hizmetide bu saydıklarınızı yapıyor, çoğu kullanıcı virüs şüphesiyle yaklaşıyor olaya.Evet antivirüs taramasıda olabilir.Fan temizliği ile alakalı olsa, sistem boşta iken çok dönüyor diyor. Normal kullanımda böyle değilmiş.
Aynen normal kullanımda hiçbir şekilde fan hızlı çalışmıyor ve ısıtmıyor bilgisayarı sadece boşta kalınca deli gibi çalışmaya başlayıp pc çok ısınmaya başlıyor. Hiç bir Antivirüs yüklü değil sadece defender var. Toz olduğunu da sanmıyorum çünkü temizlemiştim

rainman3545

rainman3545

Üye
Aynen normal kullanımda hiçbir şekilde fan hızlı çalışmıyor ve ısıtmıyor bilgisayarı sadece boşta kalınca deli gibi çalışmaya başlayıp pc çok ısınmaya başlıyor. Hiç bir Antivirüs yüklü değil sadece defender var. Toz olduğunu da sanmıyorum çünkü temizlemiştim
O zaman birkaç saatliğine kendi haline bırak. Bakım işlemlerinin hepsini bitirsin. Sonra yine gözlemle bakalım ne olacak.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
birkaç saatliğine kendi haline bırak.
İlk olarak yapılması gerekende bu aslında illakin bu bakım bitecektir.Bazı sistemlerde bakım sonlanmıyor o yüzden devredışı bırakmak gerekebiliyor.Windows 8 ile beraber microsoft bilgisayarı çevrim içi kontrol eden bakım mekanizması oluşturdu.
Basit şeyler için format atmaya değmez araştırmak lazım bazı şeyleri, yukarıdaki anlattığım gibi yaptıysa çözülmüştür zaten.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: rainman3545

cebimci

Üye
    Konu Sahibi

Bunu uyguladım. ilk önce devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirdim. ardından da yeniden başlattım. Gözlemleyeceğim bakalım ne olacak. Yardımınız içinde sizlere teşekkür ederim.

PALA.

PALA.

Üye
ilk önce devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirdim.
Değişen birşey olmaz, devre dışı yap öyle kalsın, yeniden başlat cihazı...
Ayrıca bunuda yaparsan daha iyi olur

cebimci

Üye
    Konu Sahibi
Değişen birşey olmaz, devre dışı yap öyle kalsın, yeniden başlat cihazı...
Ayrıca bunuda yaparsan daha iyi olur
Denedim ama sonuç olumsuz :(
bekledim bekledim baya bi ısındı fan zaten sesi duyuluyordu hızlı çalışmasından bıraktım öylece 5 dakika sonra bi baktım yeniden başlatmış pcyi

PALA.

PALA.

Üye
Normalde onun ayarı budur. Muhtemelen zamanlanmış çok sayıda görev çalışıyor yada güncelleme.
Görev yöneticisini aç ve takip et cpu sütununda görünür hangi işlemin kaynak tükettiği, umarım çözersin kolay gelsin...

cebimci

Üye
    Konu Sahibi
Normalde onun ayarı budur. Muhtemelen zamanlanmış çok sayıda görev çalışıyor yada güncelleme.
Görev yöneticisini aç ve takip et cpu sütununda görünür hangi işlemin kaynak tükettiği, umarım çözersin kolay gelsin...
Yardımınız için teşekkür ederim malesef çok araştırdım dediklerinizi de yaptım hiç biri çözüm olmadı sorun hala devam ediyor

BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye
Aynı sorun bende de vardı. Sistem özellikleri imza da yazıyor. Format attım yine düzelmedi. Acaba yüklediğim programlardan dolayı mı diye tekrar format attım hiçbişey yüklemeden öylece bekledim ve iki dakika sonra yine aynı şekilde fan deli gibi dönmeye başladı. Görev yöneticisini açtım bekledim buldum. System diye bişey çalışıyor durduk yere. Ayrıntılarda NT&Kernel gibi bişey görünüyor. Sonlandıramıyorda. Olay arkadaşların da dediği gibi sistem bakımından dolayı gerçekleşiyor. Özellikle Windows 10'un son sürüm güncellemesinden sonra ortaya çıkmaya başladı. Ben bıraktım bi yarım saat sonra geldim düzelmişti. Bi daha da yapmadı aynısını. Üstte bahsedildiği gibi sistem bakımını devre dışı bırak. Görev yöneticisini aç bekle. İşlemciyi kullanan programı bul. Sonlandırabiliyorsan kapat hatta sil gitsin. Olmuyorsa beklemekten başka çözüm yok maalesef

PALA.

PALA.

Üye
System diye bişey çalışıyor durduk yere. Ayrıntılarda NT&Kernel gibi bişey görünüyor. Sonlandıramıyorda.
Bunlar sistemin ana bileşenleridir. Ekran kartı sürücülerini felan güncellemesi uzun sürer, bu sırada windowsun alt yapısında çalışan onlarca (hatta yüze yakın) zamanlanmış görev oluyor ve bu görevler güncellemeler ile çakışabiliyor...

Bazı sebeplerden dolayı bilinmeyen, içinden çıkılmayan hatalara neden oluyor çünkü dünya üzerinde binlerce farklı donanıma sahip cihaz var sürücüler birbiri ile uyum sağlayamayabiliyor.

Bu yüzden microsoft sürücü güncellemelerini kendi tekelinde çıkartmak için bazı adımlar attı.Bu durumda iş bize düşüyor sürücü güncellemesini kapatıp, gerekli sürücüyü kendimiz yükleyerek sorunları çözebiliriz, nette bununla ilgili makaleler var.

Bazı tecrübesiz yada kendini tecrübeli sanan kullanıcıların sorunları asla bitmeyecek zamanla düzeleceğini bekleyenler bunu iyi anlasınlar (dikkat ederseniz yazdıklarımda bence diye bir kavram yok microsoftu seven biride değilim, mühendisler artık yapacaklarını yaptı bundan sonrası size kalmış isteyen istediğini kullanır. Şahsi düşünceler değil teknik çözümler gerek...)

cebimci

Üye
    Konu Sahibi
Aynı sorun bende de vardı. Sistem özellikleri imza da yazıyor. Format attım yine düzelmedi. Acaba yüklediğim programlardan dolayı mı diye tekrar format attım hiçbişey yüklemeden öylece bekledim ve iki dakika sonra yine aynı şekilde fan deli gibi dönmeye başladı. Görev yöneticisini açtım bekledim buldum. System diye bişey çalışıyor durduk yere. Ayrıntılarda NT&Kernel gibi bişey görünüyor. Sonlandıramıyorda. Olay arkadaşların da dediği gibi sistem bakımından dolayı gerçekleşiyor. Özellikle Windows 10'un son sürüm güncellemesinden sonra ortaya çıkmaya başladı. Ben bıraktım bi yarım saat sonra geldim düzelmişti. Bi daha da yapmadı aynısını. Üstte bahsedildiği gibi sistem bakımını devre dışı bırak. Görev yöneticisini aç bekle. İşlemciyi kullanan programı bul. Sonlandırabiliyorsan kapat hatta sil gitsin. Olmuyorsa beklemekten başka çözüm yok maalesef
Bu durum 1 ayı geçti hala değişen bişey yok malesef. Bazen bırakıyorum öylece duruyor iyice ısınıp kendini yeniden başlatıyor ve sorun ortadan kalkıyor fakat pc yi kullanmaya başlayıp daha sonra boşta bırakınca tekrar aynısı olmaya başlıyor. Anlamadım gitti neden böyle oluyor. Güncellemeler konusuna gelirsek windows update den herhangi bir güncelleme almıyorum her zaman kapalı yapıyorum o ayarı güncellemeleri bile denetlemiyor yani

PALA.

PALA.

Üye
update den herhangi bir güncelleme almıyorum her zaman kapalı yapıyorum o ayarı güncellemeleri bile denetlemiyor
Güncellemenin kapalı olması durumunda denetlemeyebilir. Yada tarifeli bağlantı açıksa...
Güncellemelerin içeriğini microsoft bloğunda paylaşıyor.Her güncelleme önemli değil.Hatta microsoft bir önceki güncellemeyi kaldırıp öyle yüklenmesini tavsiye edebiliyor. Güncellemelerle ilgili çoğu açıklayıcı bilgi yabancı makalelerde.
Güncellemeler eski windows sürümleri için artık gelişimini tamamlandığı için fazla bir değişiklik sunmuyor.

Win10 şuana kadar 2 tane büyük güncelleme yayınladı ve ilk olarak Kasım 2015de stabil sürümü piyasaya sürüldü.
Önceki mesajımda da yazdığım gibi bazı kişilerin sorunları hiç bitmeyecek, mühendisler gerekeni yaptı artık uğraşmıyorlar çünkü bu sorunlar cihaza özel, binlerce cihaz var ekosistemde. Biraz daha araştır, sistem özellilerin win10 için ideal düzeyde.
Kolay gelsin...

Xsodia

Xsodia

Üye
kardeşim öncelikle görev yöneticisinden bak sistem boşta iken cpu veya ram fazla tüketen uygulama varmı? Genelde trojan böyle şeyler yapar ram %90 veya cpu (İşlemci) %100 kullanır
bu Arada hangi Os yi kullanıyosun

Üst Alt