USB Belleği Ram olarak Kullanmak

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
USB Belleği Ram olarak Kullanmak
Bilgisayarı yavaş olanlar veya sürekli donma sorunu yaşayanlar ve bu yüzden ram almak isteyenler olabilir. Usb'yi ram olarak kullanma işlemi bu sorunları birazda olsa çözecektir.

Şimdi gelelim usb'yi ram olarak kullanmaya.

Öncelikle elimizde bir adet usb bellek olması gerekiyor(en az 2gb olsun). Sonra usb belleği bilgisayara takıyoruz. Bilgisayarı açıp üzerine sağ tıklayıp özelllikler diyoruz. Ardından ReadyBoost sekmesini açıyoruz ve "sına" düğmesine basıyoruz.

Usb sınandıktan sonra "Bu cihazı ReadyBoost'a ata" seçeneğini seçiyoruz ve uygula düğmesine basıyoruz.

Hepsi bu kadar. Bu işlemden sonra bilgisayarınızda farkedilecek derecede hızlanma görünecektir(pc donanımına göre değişme gösterir).

Deneyenler yorum atarsa sevinirim.

Videolu Anlatım:

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: goldmobile, MAERKEK ve bilisimler

bilisimler

bilisimler

Üye
Yararlı paylaşım :tşk:

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Sterilizasyon cihazına deneyeceğim. 448 mb ram var cihazda . Xp tabanlı 1.0 Ghz işlemciye sahip

_ardaa

_ardaa

Üye
Vista ve üzeri işletim sistemlerinde olan bir özellik, usb belleklerin ready boost destekli olmaları gerek. Xp'de bu özelliği kullanamazsınız.

emreli01

emreli01

Üye
Şimdi bilir kişiye sorum var
1-)8 GM Flash var bende bunu dediğiniz şekilde yaptığımda gerçek ram olarak kullanılabiliyormu

2-) 8 GB flash i ram olarak yaptım 8 GB in 8 inide kullanıyormu kullanılıyorsa ne kadarini kullanıyor

3-) 8 GB tagtigimda özellikler kısmında ram yükselmiş şekilde gözüküyor mu

4-) Performans yönünde normal ram gibi performans veriyor mu

Detaylı sorular sordum fakat cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler :)

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
:tşk:

_ardaa

_ardaa

Üye
1-)8 GM Flash var bende bunu dediğiniz şekilde yaptığımda gerçek ram olarak kullanılabiliyormu

2-) 8 GB flash i ram olarak yaptım 8 GB in 8 inide kullanıyormu kullanılıyorsa ne kadarini kullanıyor

1-Hayır, ram bellek ile usb flash bellekler farklıdır.
2-Sayfa belleği yada disk belleği olarak kullandığı için boyut değişken olur.
3-Hayır ram ne kadarsa yine aynı görünür.
4-Yine hayır öyle süper bir performans artışı olmaz sadece bellek yetersizliğinden kaynaklı bazı ufak sıkıntıları giderir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve emreli01
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Windows XP embedded versiyonunda böyle bir özellik yok malesef. :agla2:

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi

Gerçek ram olarak kullanmaz fakat ram'in yanında ek yardımcı olarak kullanır. 8 gb nin istediğin kadarını kullanabilirsin. Özellikler kısmında ram yükselmiş gözükmez. Performans ta normal ram gibi çalışmaz nedeni ise usb olması ama farkedilecek derecede performans artışı görebilirsin.(donanıma göre değişir)
Windows XP embedded versiyonunda böyle bir özellik yok malesef. :agla2:
windows vista dan itibaren var bu özellik.

ibrahimbüyükdemir

ibrahimbüyükdemir

Üye
Valla ben denedim hem de çok ama bir faydasını görmedim

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Gözünüzü Seveyim :D Gidin Bi SSD Alın Hızın Alasını Görün :D Uğraşmayın Flaş Bellekle Filan :D HDD dende Yavaş USB Bellekler :D

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Taktığınız flash belleğin yazma hızı kaç ki ? Fark olmasını bekliyorsunuz .

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Gözünüzü Seveyim :D Gidin Bi SSD Alın Hızın Alasını Görün :D Uğraşmayın Flaş Bellekle Filan :D HDD dende Yavaş USB Bellekler :D
Adam bilgisayar ramini flash bellekle arttırabilir miyim diye sormuş sen hdd'den bahsediyorsun? Flash bellekler asla gerçek ramlerin yerini tutmazlar flash belleklerin okuma hızları ile ramlerin okuma hızları arasında dağlar kadar fark var ayrıca flash bellek bellirli bir kullanımdan sonra bozuluyor hiç uğraşma. Hız farkını hissetmezsin bile arkadaşların söyledikleri gibi sistemin sadece yetersiz kaldığı bazı yerlerde ek fayda sağlar onun dışında flash belleği ram olarak kullanmak gereksizdir. SSD'lere gelince şu anda SSD'lerin fiyatları oldukça yüksek ve hdd'ye göre kapasiteleri oldukça düşük. Eğer sen sistemine adam gibi bakım yaparsan beş senelik hdd'de ilk günkü gibi çalışır. Ağzına kadar doldur sistemi hiç temizlik yapma çöpe dönsün sonra sistem kitleniyor takılıyor. 2 dakika açılış süresi olan sistemim şu anda 30 saniyede açılıyor Windows 7 64 bit kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34
ibrahimbüyükdemir

ibrahimbüyükdemir

Üye
Bence hiç uğraşmayın işe yaradığını görmedim

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Arkadaş flash bellekler o kadar hızlı olsalardı kimse ram almazdı zaten :D :D :D

• Beğen
Tepkiler: Eren Değerli

Üst Alt