Symbian neden sevilmiyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizce Symbian'ın en sevilmeyen yönü nedir?

• Kullanılan toplam oy
    90
ultrayer6

ultrayer6

Üye
    Konu Sahibi
Symbian neden sevilmiyor?

Aklıma uzun zamandır takılan ve bilgi toplamayı düşündüğüm bir konuydu. iOS un yanısıra Android işletim sisteminin de piyasada iyice yer edinip adını duyurmasıyla beraber artan alternatif seçeneklerle beraber Symbian a olan bakış açısı gittikçe değişti. Ve rahatça görülebildiği üzere bu değişim olumsuz yönde ilerlemekte. Symbian ın da şu an için Nokia egemenliğinde olan bir işletim sistemi olduğunu az çok hepimiz biliyoruz.

Tamamen kişisel bir merak üzerine düşünüp yaptığım bu ufak anketle, biz tüketicilerin Symbian ın öncelik olarak hangi durumundan rahatsız veya şikayetçi olduğunu belirlemek ve rahatsızlık duyulan, şikayet edilen durumun hangi konuda daha yoğun olduğunu tespit etmek istedim. Symbian kullananların, kullanmış olup terk edenlerin, sevdiği halde yine de negatif yönlerini dile getirmek isteyenlerin, tercihlerini farklı yönlerde kullananların, bundan sonraki cihazının symbian olmasını istemeyenlerin, symbianlı cihazları deneyip memnun kalmayanların, bu tarz kombinasyonları çoğaltabileceğimiz benzeri bir çok kişinin fikrini burada toplamak istedim. Fazla laf kalabalığı yapmadan kendi hazırladığım sorulara geçeyim. Katılımlarınızı bekliyorum. Lütfen seviyeyi koruyarak, fanatikliğe varmayan mesajlarla fikirlerimizi dile getirelim. Düzgün bir fikir alışverişi ortamı yaratabileceğimize inanıyorum. Eklemek istediğiniz bir kalıp varsa belirtebilirsiniz.

Düşünce kalıpları yukarıdaki ankette.

Sizler için en önemli kriter hangisi?

Katılımlara ve fikrini düzgün bir şekilde dile getirenlere şimdiden teşekkür ediyorum.

_ardaa

_ardaa

Üye
anket pek objektif olmamış gibi, çünkü smartphone kullanan kaç kişi gerçekten kullanabiliyor? nokia'dan android'e yada ipohe'a geçen kaç kişi gerçekten iyice araştırıp işine yarayıp yaramayacağına bakarak geçiyor ki?

İphone'nun yaptığı hemen herşeyi nokia'nın birçok telefonu yapabiliyor, n8 mesela ne eksiği var iphone 4'ten, retina ekran mı kaç kişi arada ki farkı anlayabiliyor, uygulama mı fazla doğrudur appstore'a yüzbinlerce uygulama var ama hangi iphone'da 50'den fazla uygulama gördün o uygulamların kaçı gerçekten gerçek hayatta işe yarayan uygulamalar, nokia fanı değilim ama seviyorum telefonumu bana yetiyor ve eminim ki alan hiç kimse gerçekten pişman olmuyor, pişman olanlar da genelde gaza gelenler çok azı kendi bilinciyle gidip android yada iphone ile değiştiriyor telefonunu.

tartışma çıksın diye söylemiyorum bu benim fikrim, ve bana kalırsa sende bunun biliyorsun zaten.

• Beğen
Tepkiler: saruman_me
ultrayer6

ultrayer6

Üye
    Konu Sahibi
ios'u geçtim de, android'in flash ve görsellik dışında ne espirisi var merak ediyorum bende bazen. O görsellik için manyak işlemci ve çok şarj istiyor o sistem. Symbian'la aynı donanım'a inse halini merak etmiyor değilim.

• Beğen
Tepkiler: 52mrt1905

mesut1979

Üye
slm,arkadas aslinda symbian benim sevdigim sistelerden birisi ama rakiplerine bakarak cok ama cok geride,ilk dokunmatikli telefonu 2009 in ocak ayinda 5800 ile cikartti o zamanki yazilim ile simdiki symbian 3 arasinda ben sadece 3 fark görüyorum 1.kinetic kaydirma(bazi yerlerinde yine yok) 2.menülerde cift dokunma yerine tek dokunma 3.hizi bunlarin disinda ben bir degisiklik göremiyorum,gecelim internet taraycisina hizi 3 sene evvel de ayni idi simdik de ayni hic bir gelisme yok ios ile karsilastiracak olursak yaninda bir hic bastigin anda sayfa aciliyor opera ile rakip olamiyorsun ios,suan hemen hemen her telefonda dikey qwerty klavye varkene biz daha bekliyoruz,bundan yaklasik 1 ay evel 1-2 saat boyunca abimin iphone4 telefonunu kurcaladim bizim telefonlara bakarak bambaska bir telefon görüntü olsun kullanimi olsun 8 megapixel kameram var diye övünüyordum iphone4 ile bir fotoraf cektim 5mp benimki yaninda 2mp gibi kaliyor gercek su ki symbian cok gerilerde gidiyor rakipler aya gidiyor biz daha eminönünden kadiköye gitmeye calisiyoruz.

----------Eklendi @ 01:20:45 ---------- Yazıldı @ 01:15:40 ----------

anket pek objektif olmamış gibi, çünkü smartphone kullanan kaç kişi gerçekten kullanabiliyor? nokia'dan android'e yada ipohe'a geçen kaç kişi gerçekten iyice araştırıp işine yarayıp yaramayacağına bakarak geçiyor ki?

İphone'nun yaptığı hemen herşeyi nokia'nın birçok telefonu yapabiliyor, n8 mesela ne eksiği var iphone 4'ten, retina ekran mı kaç kişi arada ki farkı anlayabiliyor, uygulama mı fazla doğrudur appstore'a yüzbinlerce uygulama var ama hangi iphone'da 50'den fazla uygulama gördün o uygulamların kaçı gerçekten gerçek hayatta işe yarayan uygulamalar, nokia fanı değilim ama seviyorum telefonumu bana yetiyor ve eminim ki alan hiç kimse gerçekten pişman olmuyor, pişman olanlar da genelde gaza gelenler çok azı kendi bilinciyle gidip android yada iphone ile değiştiriyor telefonunu.

tartışma çıksın diye söylemiyorum bu benim fikrim, ve bana kalırsa sende bunun biliyorsun zaten.

slm,bak eline git iphone4 al söyle 2-3 saat kullan iyice kurcala ondan sonra iphone4 hakkinda yorum yap öyle 10-20 dk. ile iphonenin nasil bir telefon oldunu anlayamassin bede senin gibi iphoneye karsiydim hemde nefret ederdim,ama 2-3 satt kurcalama firsati buldum ve nasil oldugunu anladim.

• Beğen
Tepkiler: serdar84
_ardaa

_ardaa

Üye
kullandım iphone kullanmadığım telefon hakkında yorum yapmam, ben iphone kötü demiyorum zaten sadece gerçekten elimizde bu kadar kullanışlı ve güzel cihazlar varken neden göremiyoruz bunu merak ediyorum, android içinde kötü demiyorum ama gerçek yüzünü görünce symbian'ın yanından bile geçemeyeceğini anlıyorsun, android tüm o görsellikler için yüksek işlemci gerektiriyor ve işletim sistemiyle uygulamaların birbirleriyle anlaşabilmeleri için bir ara uygulama barındırıyor ve bu ara uygulama zaten açılışta işlemcinin %30'una yakınını sömürüyor bu yüzdendir android cihazlar yüksek işlemciye sahiptirler, yüksek işlemci kötü birşey değil ama onu kaldırabilecek batarya teknolojisi henüz yok ısınma kilitlenme ve çok çabuk batarya tükenme gibi sorunları var.

anketin amacının dışına taşmayalım her telefonun eksileri artıları var herkesin zevki ayrıdır.

berkcombil

Üye
Ben Symbian kullanıp da ne Android kadar hız yakalayabilen ne de iOS kadar stabilite yaşayan kimseye rastlamadım:bann:Ne yazık ki Symbian çağın çok gerisinde kaldı.Bunda Nokia'nın akıllı telefon teknolojisine yeterince eğilmemesininde payı büyük elbette.Bu arada retina ekranla N8 ekranı arasında bakınca fark anlaşılmıyor bile yazmış arkadaş.Yuuhhh diyorum yani:bann:Her şeyi geçin de en azından youtube'da ki karşılaştırmalarda bile açık ara fark ortada.Hala fark yok diyenin akıl ve göz sağlığından şüphe ederim:d:Android yapısı itibariyle daha güçlü işlemciye ihtiyaç duymaktadır,kabul ama hiçbirşey N8'e 680Mhz işlemci koymanın bahanesi olamaz,Symbian daha az işlemciye ihtiyaç duyar lafı bile:nono:Kısaca N8 kamera dışında hiçbir üst seviye akıllı telefon ile rekabet edemez.Samsung'un bile çıkalı daha 1 yıl olmuş Badası bile Symbian'dan daha hızlı ve stabil çalışıyorsa kendimize şu soruyu sormak gerekir.
Symbian akıllı telefonlar için uygun bir işletim sistemi değil mi,yoksa Nokia mı bu işi bilmiyor?:ehe

• Beğen
Tepkiler: mesut1979
Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
arada symbian ^3 kullanıyorum. Çok sık kullanmadığım için fena değil gibi. Tabi ki android kadar olamaz.
Bu arada Ben çok yavaş olduğu için sevmiyorum. :ehe

ozggurr

ozggurr

Üye
SYMBIAN'I seviyorum...

----------Eklendi @ 06:16:02 ---------- Yazıldı @ 05:36:21 ----------

Size zahmet ayni anketin symbian neden seviliyor versiyonunu yapabilir misiniz?

Uruloki

Uruloki

Üye
valla diğerlerinin desteklemediği çoğu şeyi destekliyor onun için seviyorum fakat arayüzü değişmeli bence s60v5 arayüzü kullanıyoruz resmen

52mrt1905

Üye
Nokia işi bilmiyor

WeiLSiDe

WeiLSiDe

Üye
portre klavye olsun gerisi beni bağlamıyo
Symbian Forever :sarıl:

Εthnic

Εthnic

Üye
anketde "hepsi" secenegini olsa daha iyi olacakmis..

nonamex

Üye
Ağır çalışıyor; yavaşlamalar ve kasılmalar mevcut.

SilentOne

SilentOne

Üye
aga symbian çok aqır bir işletim sistemi yha remin yarısını tüketiyo

ahmetdemircim

Üye
symbian 3 düşük donanımla -aslında düşükte değil ama- piyasaya sunulduğundan sevilmiyor. yoksa benim görüşüm şu haliyle androidden de iostanda iyi bir işletim sistemi.

Utku

Utku

Üye
Uygulama (oyun, program vs.) desteği az.:ağlarım:

Cruzer_Contour

Cruzer_Contour

Üye
Εthnic;3535078' Alıntı:
anketde "hepsi" secenegini olsa daha iyi olacakmis..
arkadaşım sen symbian mı kullanıyorsunda gelip bu ankete katılıyorsun

pasha14

pasha14

Üye
Symbian'ı neden sevmiyorlar billiyor musunuz ? Çünkü symbian işletim sistemini çekemeyenler var aramızda. Nokia bundan uzun zaman önce dokunmatik telefonun patentini filan kendisine almış. Apple bundan çaldığı için şimdi tazminat ödüyor. Herşeyi Nokia'dan çalıyorlar.

bugli

Üye
symbiandan nefret ediyorum. donanimi bu kadar kaliteli olan telefonlarimizi kullanissiz kilmaktan baska bir ise yaramiyor. akilli telefon isletim sistemleri icinde en agir en kullanissiz olani bence. iphone da gorsellik var baska bir sey yok diyorsunuz, bizde de donanim var gerisi bos. nokia guzelim telefonlarin kullanimini zorlastirmaktan baska bir sey yapmiyor. secenekler, cikis butonlarina baksaniza ekranin yarisini goturcek neredeyse. kendi tarayicisinda tam ekrana gecmeden onceki haline bakin sagdan soldan daraltiyor. nokia ustunde hic kafa yorulmadan, akilli telefonlardan onceki menu seklini neredeyse hic degistirmeden bize sunmus. android sadece flash ve gorsellik diyoruz, ki dogru, ama ilk defa akilli telefon alicak, arastirmamis birine sorun androidli telefonu tercih edecektir.

demek ki gorsellik bos bir sey degil. hiz, akicilik donanimdan daha onemli gozukuyor insanlara. donanimi olan bu telefonlarda gorsellik olsa ne olurdu siz dusunun.

ozet: gorsellik yok. dunyanin en sacma arayuzune sahibiz.

not: nokia dusmani degilim ama uygulamalara bastiktan sonra 2,5 saniyede acilmasi insana bunlari soyletiyor

Del Rey

Del Rey

Üye
valla diğerlerinin desteklemediği çoğu şeyi destekliyor onun için seviyorum fakat arayüzü değişmeli bence s60v5 arayüzü kullanıyoruz resmen

Dalga mı geçiyorsun? Animasyonlu ve widgetli ana ekran, azıcık da olsa farklı menü düzeni ve de liste öğeleri gibi bir sürü ayrıntı var ve müthişler.

Symbian'ı seviyorum seçeneğini de ekleseniz güzel olacak. Symbian'ı seviyorum. Donanım yükseltilse ve birkaç şey eklense hepsinden daha iyidir. Ayrıca da uygulama azlığı yaşamıyoruz ki :)

----------Eklendi @ 13:31:27 ---------- Yazıldı @ 13:29:44 ----------

symbiandan nefret ediyorum. donanimi bu kadar kaliteli olan telefonlarimizi kullanissiz kilmaktan baska bir ise yaramiyor. akilli telefon isletim sistemleri icinde en agir en kullanissiz olani bence. iphone da gorsellik var baska bir sey yok diyorsunuz, bizde de donanim var gerisi bos. nokia guzelim telefonlarin kullanimini zorlastirmaktan baska bir sey yapmiyor. secenekler, cikis butonlarina baksaniza ekranin yarisini goturcek neredeyse. kendi tarayicisinda tam ekrana gecmeden onceki haline bakin sagdan soldan daraltiyor. nokia ustunde hic kafa yorulmadan, akilli telefonlardan onceki menu seklini neredeyse hic degistirmeden bize sunmus. android sadece flash ve gorsellik diyoruz, ki dogru, ama ilk defa akilli telefon alicak, arastirmamis birine sorun androidli telefonu tercih edecektir.

demek ki gorsellik bos bir sey degil. hiz, akicilik donanimdan daha onemli gozukuyor insanlara. donanimi olan bu telefonlarda gorsellik olsa ne olurdu siz dusunun.

ozet: gorsellik yok. dunyanin en sacma arayuzune sahibiz.

not: nokia dusmani degilim ama uygulamalara bastiktan sonra 2,5 saniyede acilmasi insana bunlari soyletiyor

İyice saçmaladın. 128 MB RAM'e ve 600 MHz işlemciye sen kaliteli donanım mı diyorsun?

----------Eklendi @ 13:33:52 ---------- Yazıldı @ 13:31:27 ----------

arkadaşım sen symbian mı kullanıyorsunda gelip bu ankete katılıyorsun

Katılıyorum :d:

Üst Alt