Savunma sanayi

Sponsorlu Bağlantılar

deskator

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by İbo Bey@May 28 2005, 06:31 PM
Yav bunları gördükçe merak ediyorum acaba bizim de böyle uçaklarımız tanklarımız var mı diye? Basına hiç yansımıyor! Acaba yapıyorlar da gizli mi tutuyorlar yoksa hiç yapmıyorlar mı? :( (Umarım birincisini yapıyorlardı!)
[post=66494]Quoted post[/post]​
hayır böyle savunma saldırı araçlarımız yok :) neden yok çünki biz hala 35 /40 yıllık fantom ları havada tutmanın yöntemlerini arıyoruz ( Cumhuriyetin ilk yıllarında kurduğumuz uçak fabrikasını ne gerek var diye kapatanda bizdik :) ) neyse umarım yeni nesil araştırmanın yatırım yapmanın yatırımın sonuçlarının uzun vadede alınacağının farkına varırda böyle şeyle yapmak için çaba sarf eder (tabi sadece silah için konuşmuyoruz her konuda atılım )

arkadaşlar aşağıdaki linklerde tanksavar füzelerini göreceksiniz :) adamlar tankı resmen cacık yapmışlar :)

erciyesli

Üye
Originally posted by deskator@May 28 2005, 02:12 PM
F-35 JSF projesi nato ülkelerinin etkin ve uygun fiyata saldırı ve savunma için alacakları uçak projesi lakin bazı eksikleri var her ordu bundan istemeyebilir potansiyel alıcı gözüyle Turkiye Yunanistan gibi ülkeler var.Tabi gönül Pakistan yada Hindistan gibi teknoloji transferi yada geliştirme ile kendi uçaklarımızı yapmak ister ama öğrenecek çokkk şey var uçak konusunda hala bağımlıyız.. uçaklarda kulanılan radar silah vssvsvs ekipmanları hala üretemiyoruz :(
[post=66228]Quoted post[/post]​

Türkiye kendi silhını uçağını üretme aşamasında hızla girdiyor tAİ ilk uçağını çıkaracak

deskator

Üye
    Konu Sahibi
erciyesli
doğru f16ya aşırı benziyor zati bizim için en güzel yanıda bu .. hem uçma karakteri bizim plotlara uyardı ama olmadı neyse kısmet değilmiş :)

erciyesli

Üye
arkadaşlar hep bilgi vermeyelim birazda alalım
mirage,su-27,f-16 block,f-22 vs...vs... uçakların özelliklerini bulabileceğim yer varmı geniş arşiv arıyorum

guzobar

Üye
Güzel arkadaşlarım bu ülkede tank sanayiide mevcut ama ihale veren hükümet yok..Ben daha önceleri Fnss savunma sanayiinde çalışıyordum ama iş alamadığı için fabrika kapandı..M60-A3 Tanklarının modernizasyonunu Türk mühendis ve işçilerinin çalıştığı yerli fabrikamız dururken gidip İsrail'e verdiler..Verdiler demiyelimde PEŞKEŞ çektiler.Çünkü bizim yapacağımız araçlar hem teknik donanım olarak diğerlerinden üstün hemde daha ucuzdu..İşte ülkemizi böyle HAİN'ler yönetiyor.
Yoksa bizim gelişmemize kimse engel olamaz,kendi içimizdeki hainlerden başka!

erciyesli

Üye
doğu hemde çok...
aslıda üretimde çok şeyler yapılabilir ama yeni dank ediyor

deskator

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by guzobar@May 28 2005, 08:34 PM
Güzel arkadaşlarım bu ülkede tank sanayiide mevcut ama ihale veren hükümet yok..Ben daha önceleri Fnss savunma sanayiinde çalışıyordum ama iş alamadığı için fabrika kapandı..M60-A3 Tanklarının modernizasyonunu Türk mühendis ve işçilerinin çalıştığı yerli fabrikamız dururken gidip İsrail'e verdiler..Verdiler demiyelimde PEŞKEŞ çektiler.Çünkü bizim yapacağımız araçlar hem teknik donanım olarak diğerlerinden üstün hemde daha ucuzdu..İşte ülkemizi böyle HAİN'ler yönetiyor.
[post=66646]Quoted post[/post]​
haklısın bu konuda lakin bu mevzu öyle bikaç senelik bir mevzu değil üretim ve geliştirme çok zaman alan yorucu bir süreç sen tut fabrika kapat sen tut aman abi sen bana silah ver ben gerisine karışmam diye diye savunma sanayimiz bugunku garip hallerinde .personel taşıyıcı üretince dünyayı kurtardık zannettik .kore malı obuslerle resmi geçitlere katıldık (demonte obus demeli) .Asıl mevzu yapmak istedikten sonra yapabileceğimizi bizde biliyoruz lakin bunu başkalarıda biliyor :)
son dönemdeki bazı atılımlar aslında yeni yeni kendimize geldiğimizin göstergesi .Kıbrıs harekatından sonra nöbet tutan askerine mermi veremeyen durumdan şu andaki halimize geldik şükürler olsun lakin daha çok yolumuzvar .

guzobar

Üye
Yine bir ara F-16'ların bir modernizasyon olayı vardı.Yanılmıyorsam ihaleye uluslararası 5-6 tane firma girdi,içlerinde Aselsan'da vardı.
Aselsan ve Mikes isimli amerikan şirketi arasında kalındı ve ihaleyi teknolojisi aynı ama fiyatı aselsanınkinden pahalı mikes firması aldı.
Tabi Aselsanda bu usulsüz durumdan şikayetçi olup mahkeme kararıyla bunu iptal ettirdi..
İşte memleketin durumu.Hiçmi doğru düzgün bir Vatan evladı yönetmeyecek bu ülkeyi ya.
Cettimiz ve Ulu önderimiz Atatürk bu günleri görse yüzümüze tükürür..Belkide tenezzül bile etmez!

deskator

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by guzobar@May 28 2005, 09:04 PM
Yine bir ara F-16'ların bir modernizasyon olayı vardı.Yanılmıyorsam ihaleye uluslararası 5-6 tane firma girdi,içlerinde Aselsan'da vardı.
Aselsan ve Mikes isimli amerikan şirketi arasında kalındı ve ihaleyi teknolojisi aynı ama fiyatı aselsanınkinden pahalı mikes firması aldı.
Tabi Aselsanda bu usulsüz durumdan şikayetçi olup mahkeme kararıyla bunu iptal ettirdi..
İşte memleketin durumu.Hiçmi doğru düzgün bir Vatan evladı yönetmeyecek bu ülkeyi ya.
Cettimiz ve Ulu önderimiz Atatürk bu günleri görse yüzümüze tükürür..Belkide tenezzül bile etmez!
[post=66691]Quoted post[/post]​

F-16 Olayı zati tam muhamma :) uzun muddet elektronik harp sisteminden yoksun egede uçtular :) yani bir nevi gel arkadaş beni vur ben nasılsa seni görmüyorum görsemde bişi yapamıyorum modu :)

ibonline

ibonline

Üye
ula neler neler var peyyy bizim zamanımızda m113 kariyer vegpt görmüstüm birde m48 a1 tank ı haaa birde türk ordusunun göz bebeği leopard tankı vardı şimdi neler neler var şimdi asker olmak vardı

deskator

Üye
    Konu Sahibi
İsrail bize m-60 ları moderleştirelim diye teklif vermişti buda m-60 ın modifiye edilmiş hali :)

bu link sizi İsrail silah sanayine götürür :)

İbo Bey

Üye
Originally posted by guzobar@May 28 2005, 08:34 PM
[post=66646]Quoted post[/post]​
Benim endişelerim de bu yönde ya zaten :( Tamam bi takım projeler var ama bunları hayata geçirebilecekmiyiz? İsrail'in yada Amerika'nın mutlaka müdahaleleri olacaktır diye düşünüyorum ben :vur:

erciyesli

Üye
bende kokuyorum ama bakalım ordumuz bunları yapacakdır inşAllah

erciyesli

Üye
Originally posted by ibonline@May 28 2005, 09:41 PM
ula neler neler var peyyy bizim zamanımızda m113 kariyer vegpt görmüstüm birde m48 a1 tank ı haaa birde türk ordusunun göz bebeği leopard tankı vardı şimdi neler neler var şimdi asker olmak vardı
[post=66764]Quoted post[/post]​

İŞTE ABRAMS

erciyesli

Üye
arkadaşlar hep bilgi vermeyelim birazda alalım
mirage,su-27,f-16 block,f-22 vs...vs... uçakların özelliklerini bulabileceğim yer varmı geniş arşiv arıyorum

İbo Bey

Üye
Bu tank bizim imalatımız mı? Elimizde kaç tane var?

erciyesli

Üye
hayır bu amerikan tankı en iyi tank bunlardran 250 tane alınıcaktı ne oldu bilmiyorum süper bir tank alınması kolay değil

deskator

Üye
    Konu Sahibi
türbin motorlu diye istemedik galiba .. bizim ordumuz turbin motora sağuk bakıyor bencede haklı çünki sadece trakya cephesi yok bunun anadolu cepheside var malum doğa şartları bakım vsvsv...

erciyesli

Üye
Leopard 1A3T1/TU1 - 77

Leopard 1A3T1 - 150

Leopard 1A1A1 - 162 Volkan Upgrade

M60 A1 RISE/Passive - 104

Sabra - 170

M 48A5T2 - 750 - Upgraded to M60 A3 Standard

M 48A5T1 - 1369 - Upgraded to M60 A1 Standard

M 48T5 - 179 - Upgraded to M60 A1 Standard

M 48A3 - 658 - Reserve and obsolete. Used for spare parts.

M 48A2C - 575 - Reserve and obsolete. Used for spare parts.

TOTAL: 3623 Active + 1233 Reserve

4856 tankimiz var... M48 cogu birseye yaramiyor ama hinede baska tiplerlen büyük bir tank filosu elimizde bulunduruyoruz...

559 LEO I cesitleri ve 170 Türk SABRA versiyonu...bunlar tek simdilik elimizde olan ( ve yakin gelecektede kulanicagimiz) tanklar

simdi 3500 tanki neylen degisterecegiz ?

850 tane LEO I ve LEO II cesitleri almanya'dan ve 120 LEO A4 Hollanda'dan 970 tank etti...halen 3327 sayi fark var...

Cogu simdi "yeni nesil doktrini ve savas alani daha az tank ister/gerektirir der" ama hinede 1529 tank türkiye'ye yeter mi ?

Zamanlar degismistir ama komuslarimiz degismedi...ve ülkenin savunmasi icin halen güclü bir ordu (kara kuvvetleri) gerektiriyor.

Türkiye 4856 yeni tank almasa bile hinede 2500-3000 civarinda III nesil tank ihtiyacini duyuyor...

Yunanistan 860 LEO I ve LEO II tank filosuna sahiptir. Simdi 7 defa daha büyük populasyonlu ve 8-9 defa daha büyük cografyali Türkiye 1500 tanklan mi ülke savunmasina bakacak ? Hele dogu daki "arkadaslari" unutmiyalim...

Ve bizim üstün sekali disisleri bakani Gül diyorki " Yunanistan alsinda biz isimize bakariz"....Gül kendi teskilatinda kalsinda Savunmayi orduya ve savunma bakanligina biraksin...

RockFord Fosgate

Üye
eskı sörmınları bılen warmı 2 dunya savasındakı amerıkan ordusunun tanklarını???