Karşılaştırma Samsung Galaxy S7/S7 Edge Exynos vs Snapdragon karşılaştırma

Sponsorlu Bağlantılar

Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Samsung Galaxy S7/S7 Edge Exynos vs Snapdragon karşılaştırma
S7 / S7 Edge cihazları ülkemize bilindiği üzere Exynos 8890 model versiyonu geliyor. Bir çok kişi "Samsung geride kaldığı ülkelerde ne diye Snapdragon verdi o zaman ?" demişti. İşte bunun cevapları geldi aslında daha önceden görmüştük ancak paylaşmak istedim.

Hem batarya hem performans açısından Exynos model önde olmakla birlikte Snapdragon'un tek öne geçebildiği kısım ufak bir fark ile bellek kısmı.

Video Kıyaslama
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

İşlemciler Arası Farklılıklar

Geekbench 3 - Çok çekirdekli test

Geekbench 3 - Tek çekirdekli test

Google Octane V2

Batarya Testleri - Wi-Fi

Batarya Testleri - Web GL

Sonuç olarak görülüyor ki test sonuçları ve kullanıcı geri dönüşlerine göre Exynos model her anlamda daha iyi. Antutu bir kez daha güvenilmemesi gerektiğini kanıtlayarak beklentiyi değiştirmedi. Çeşitli kullanılcılar S6 cihazlarının S7 Snapdragon versiyondan daha hızlı uygulama açtığını söylüyor.

Ülkemizdeki kullanıcılar için Snapdragon ithal versiyonları almamalarını tavsiye ediyorum. Snapdragon ısınır, ısınıca performans kaybı çok olur ve şarjı emer.

Kaynak: Xda Developers

@teknolojibaronu

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: 'Şeref', teknolojibaronu ve bmw_m6

Koradam

Üye
Biri çıkıp iPhone neden yüksek puan almış demeden cevap vereyim ekran çözünürlüğü daha düşük olduğu için

• Beğen
Tepkiler: snapdroid, bmw_m6 ve Luck Star
Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Biri çıkıp iPhone neden yüksek puan almış demeden cevap vereyim ekran çözünürlüğü daha düşük olduğu için

Bravo :alkis Ben hiç bir testte iPhone yazısını görünce okumuyorum. Çünkü ne sistem aynı ne de ekran.

Koradam

Üye
Bravo :alkis Ben hiç bir testte iPhone yazısını görünce okumuyorum. Çünkü ne sistem aynı ne de ekran.
Çeşitli sosyal ağ ve bu forumda ki bazı konularda iPhone yi bir kaç tık üstte görünce daha iyi diyor diye yazmıştım

Aybars1979

Aybars1979

Üye
S7 / S7 Edge cihazları ülkemize bilindiği üzere Exynos 8890 model versiyonu geliyor. Bir çok kişi "Samsung geride kaldığı ülkelerde ne diye Snapdragon verdi o zaman ?" demişti. İşte bunun cevapları geldi aslında daha önceden görmüştük ancak paylaşmak istedim.

Hem batarya hem performans açısından Exynos model önde olmakla birlikte Snapdragon'un tek öne geçebildiği kısım ufak bir fark ile bellek kısmı.

Video Kıyaslama
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

İşlemciler Arası Farklılıklar

Geekbench 3 - Çok çekirdekli test

Geekbench 3 - Tek çekirdekli test

Google Octane V2

Batarya Testleri - Wi-Fi

Batarya Testleri - Web GL

Sonuç olarak görülüyor ki test sonuçları ve kullanıcı geri dönüşlerine göre Exynos model her anlamda daha iyi. Antutu bir kez daha güvenilmemesi gerektiğini kanıtlayarak beklentiyi değiştirmedi. Çeşitli kullanılcılar S6 cihazlarının S7 Snapdragon versiyondan daha hızlı uygulama açtığını söylüyor.

Ülkemizdeki kullanıcılar için Snapdragon ithal versiyonları almamalarını tavsiye ediyorum. Snapdragon ısınır, ısınıca performans kaybı çok olur ve şarjı emer.

Kaynak: Xda Developers

@teknolojibaronu
Yani şimdi sen diyon ki bu adamlar usa ya kötüsünü bize iyisini mi gönderiyorlar? Sen kendin buna inanıyor musun?:bangin:

• Beğen
Tepkiler: El~PisToLeRo
Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Yani şimdi sen diyon ki bu adamlar usa ya kötüsünü bize iyisini mi gönderiyorlar? Sen kendin buna inanıyor musun?:bangin:

Snapdragon kullananlar var bu forumda olmasa da diğer forumlarda. Ekran süreleri arasında ufak değil dağlar kadar fark var. Ve Amerika, Çin ile Japonya'ya Snapdragon gönderme nedeni modemin o ülkelerin altyapısına daha uygun olması.

Bu kadar kanıt varken halen bunu yazabiliyorsun? Cidden ? :bangin::bann:

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Snapdragon kullananlar var bu forumda olmasa da diğer forumlarda. Ekran süreleri arasında ufak değil dağlar kadar fark var. Ve Amerika, Çin ile Japonya'ya Snapdragon gönderme nedeni modemin o ülkelerin altyapısına daha uygun olması.

Bahanen modem mi? Buna kimse inanmaz. Usa ya giden exynos larda niye sikinti cikmiyor o zaman? Bu kadar kanıt dediğimiz ortada kanıt falan da yok.

• Beğen
Tepkiler: El~PisToLeRo
Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Bahanen modem mi? Buna kimse inanmaz. Usa ya giden exynos larda niye sikinti cikmiyor o zaman? Bu kadar kanıt dediğimiz ortada kanıt falan da yok.

Bilgisiz konuşuyorsun ilgin varsa araştırıp gel lütfen açıklama yaptıkça kanıt yok diyeceksin çünkü. Resimlere bile bakmamışsın hatta videoyu da izlememişsin. Modem farkını ben değil bilindik siteler söylüyor.

Bu arada uluslararası (tüm ülkelerde satılan) versiyon Exynos, diğer sürüm Snapdragon hatırlatırım.

Ve ayrıca Exynos modelde ISOCELL kamera sensörü, Snapdragon versiyonda Sony IMX260 kamera sensörü bulunuyor. Bunun hakkında da çok çok detaylı Xda karşılaştırması var. Yine öne geçen Exynos.

PriZm

PriZm

Üye

Tek modemde değil. Yanlış bilmiyorsam snapdragon modelinde Cat9 LTE hızı bulunuyorken Exynos modelinde Cat6 LTE hız standartı bulunuyor.

• Beğen
Tepkiler: Luck Star
Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Tek modemde değil. Yanlış bilmiyorsam snapdragon modelinde Cat9 LTE hızı bulunuyorken Exynos modelinde Cat6 LTE hız standartı bulunuyor.

Okuduğum sayfalarda bahsettiğiniz Cat farklarından bahsediliyor ancak bir çok kaynağa baktım cihazlarda böyle bir farklılık yok. İşlemci kendi sitesinde desteği belirtmiş ancak böyle bir farklılığı gösteren bir kaynak bulamadık.

Cat farkı Cat6 vs Cat9 değil de Exynos'ta Cat9 var ancak Snapdragon'da daha üst seviye Cat versiyonu var deniliyor ama yine kaynak yok.

Bulabildiğim sonuçlar; Bu ülkelerin altyapıya büyük yatırımlar yaptıkları için, altyapıya Snapdragon modemin daha uyumlu olmasından dolayı böyle bir farklı versiyon dağıtılmış.

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Bilgisiz konuşuyorsun ilgin varsa araştırıp gel lütfen açıklama yaptıkça kanıt yok diyeceksin çünkü. Resimlere bile bakmamışsın hatta videoyu da izlememişsin. Modem farkını ben değil bilindik siteler söylüyor.

Bu arada uluslararası (tüm ülkelerde satılan) versiyon Exynos, diğer sürüm Snapdragon hatırlatırım.

Ve ayrıca Exynos modelde ISOCELL kamera sensörü, Snapdragon versiyonda Sony IMX260 kamera sensörü bulunuyor. Bunun hakkında da çok çok detaylı Xda karşılaştırması var. Yine öne geçen Exynos.

marka oldumu samsung her halükarda üstündür aynı markada da samsungun donanımı üstün oluyor senin için ve bunu böyle göstermek içinde o kadar testten bir tane exynos u iyi göstereni cımbızlayıp almışsın. ben o kadar karşılaştırmaya baktım exynos un snaptan daha iyi olduğu hiçbir karşılaştıma görmedim tek iyi olduğu söylenen taraf snap ın daha fazla ısındığı idi oda o kadar somut veri arasında exynos un soyut bir üstünlüğü sadece. Bir kere usa ya giden cihazlarda sadece işlemci farklılığı yok aynı zamanda kameralarda farklı işlemciler farklı olduğu için firmwarelerde farklı iki cihazın. her halükarda 2 yıl sonra görürüm ben güncelleme desteği kesildi mi sağda solda rom arayan exynos cuları.
Bir diğer hususta tüm elektronik üreticileri hatta otomotiv üreticileri 1. kalite ürünü herzaman usa/kanada pazarına gönderir dikkat edin toyoto,wv skandalları hep usa da patlak verdi. tr ye ise gelse gelse anca 3. kalite ürünler gelir. Samsung bunu zaten yıllardır yapıyor 3. yü geçtim yıllarca 4.5. kalite cihazları hep tr ye gönderdi nasıl olsa kanunlarda okadar boşluk vardı ki yıllarca bundan bir güzel faydalandı. Şimdi en azından üst modellerde 3. kaliteleri gönderiyor onada şükür.

Yönetici tarafından düzenlendi:
Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Yukarıdaki grafikleri ben uydurmadım, videoyu da ben çekmedim. Sonuç olarak kullanıcı yorumları ortada. Zihnini açıp Türkiye'de bulunan Türk'lerle dolu olan sitelerden ziyade yabancı sitelere de göz gezdirmen. Sen de anlaşılan S4, Note3 zamanlarında Exynos modele talim edip zararlı çıkanlardansın.

Fanboy demeni hak etmem için başka markaya çamur atmam lazımdı ki karşılaşmadaki cihazların ikisi de Samsung yani anlamıyorum ne demek istediğini. Boş.:close_tema:
Uluslararası model Exynos olduğu için en çok güncelleme verilecek modeldir. Kendini kandırma. Eskiden olduğu gibi fark yok.

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Yukarıdaki grafikleri ben uydurmadım, videoyu da ben çekmedim. Sonuç olarak kullanıcı yorumları ortada. Zihnini açıp Türkiye'de bulunan Türk'lerle dolu olan sitelerden ziyade yabancı sitelere de göz gezdirmen. Sen de anlaşılan S4, Note3 zamanlarında Exynos modele talim edip zararlı çıkanlardansın.

Fanboy demeni hak etmem için başka markaya çamur atmam lazımdı ki karşılaşmadaki cihazların ikisi de Samsung yani anlamıyorum ne demek istediğini. Boş.:close_tema:
Uluslararası model Exynos olduğu için en çok güncelleme verilecek modeldir. Kendini kandırma. Eskiden olduğu gibi fark yok.
madem o kadar çok biliyorsun al sana snap 820 nin product specs brief i hadi bul bana samsung un kini de karşılaştıralım bir kere.

al buradada snap 820 nin exynos u tokatladığı grafikler dikkat et yalnız higher/lower is betterlara.

benim grafiklere bile bakmama gerek yok usa ya giden daha iyidir. bundan daha iyi verimi var sen kendini kandır dur.

Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Kamera kıyaslaması için testler ve kişisel yorumlar;

I was playing with IMX260 and ISOCELL for entire day today. After a lot of testing in daylight (sunny) and low light of both sensors my thoughts looks like these ones:

IMX260
1. Marginally sharper across the frame - for pixel peepers
2. Overprocessed photos - too much sharpening, too strong color saturation
3. A lot of post processing artifacts, for example: NOISE, halos, strange looking edges
4. Fast but unreliable auto focus in all conditions
5. Sometimes AF fails in macro shots
6. F1.7 is not the same as F1.7 from ISOCELL
7. Limited dynamic range in sunny weather conditions
8. Awful HDR photos - HDR mode adds a lot of noise and smears a lot of fine details too.
9. Really bad white balance... Even my old S4 had better Auto WB than IMX260...
10. Good for social media (Facebook, Instagram) because of "processed" look of original photos

ISOCELL
1. Post processing that looks like it was taken from Galaxy S6 IMX240. That's good to be honest.
2. Excellent color reproduction - color in the photos are very similar to the real ones.
3. A tad slower than IMX260 AF but more precise
4. Isn't as sharp as IMX260 but I don't think it's an issue because sensor gets the same amount of details
5. The real F1.7 lens - means that you can really get beautyful bokeh in macro photography. I don't know why but bokeh from IMX260 isn't that nice...
6. Lower noise than IMX260 in all lighting conditions
7. Very good HDR implemantation... HDR photos are less noisy than photos taken by IMX260 in HDR. It's to be honest really huge difference regardless of the situation
8. Better low light noise control and colors. Seriously IMX260 sucks badly at night photos.
9. OIS dosn't work that good like it does on IMX240... That's really strange.
10. Better for videos because of less amount of noise and superior dynamic range

Because I bought 2 different Galaxy S7 phones just to perform tests I need to sell one of them. And I decided to keep ISOCELL version of Galaxy S7. Photos taken by ISOCELL sensor looks much better than from IMX260. They look like they were taken by Galaxy S6 IMX240 sensor. I think that's the best recomendation.

Performers:
- Black Onyx - ISOCELL
- Platinum Gold - IMX260

İngilizce'niz vardır umarım. Ayrıca gördüğünüz ve sözde geri kalan karşılaştırma testlerini de atıverin :good:
madem o kadar çok biliyorsun al sana snap 820 nin product specs brief i hadi bul bana samsung un kini de karşılaştıralım bir kere.

al buradada snap 820 nin exynos u tokatladığı grafikler dikkat et yalnız higher/lower is betterlara.

benim grafiklere bile bakmama gerek yok usa ya giden daha iyidir. bundan daha iyi verimi var sen kendini kandır dur.

Elinde hiç bir şey yok :) Asıl kendini kandıran sensin. Amerika'ya giden daha iyi kelimesi bile öznel bir yaklaşım. İyi forumlar dilerim daha fazla konuyu kirletmenize ihtiyacım yok çünkü kendi fikrinizi yazmaktan ve ısrar etmekten başka bir şey yazmıyorsunuz.

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Kamera kıyaslaması için testler ve kişisel yorumlar;

İngilizce'niz vardır umarım. Ayrıca gördüğünüz ve sözde geri kalan karşılaştırma testlerini de atıverin :good:

Elinde hiç bir şey yok :) Asıl kendini kandıran sensin. Amerika'ya giden daha iyi kelimesi bile öznel bir yaklaşım. İyi forumlar dilerim daha fazla konuyu kirletmenize ihtiyacım yok çünkü kendi fikrinizi yazmaktan ve ısrar etmekten başka bir şey yazmıyorsunuz.
var İngilizcem o konuda merakınız olmasın siz bana bi zahmet şu exynos un product brief i bir eklermisiniz bulabilirseniz de bakalım onada ben snap 820 yi buldum adamlar paşa gibi dökmüşler herşeyini exynos u bulamıyorum ama.

Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi

Bilgileri buldum. Snapdragon işlemci olarak Cat12 Download ve Cat13 Upload desteği sunuyor. Ancak Samsung'un verdiği bilgilerde ve testlerde yani hemen hemen her yerde Snapdragon için böyle bir bilgi göremedik. Belki ilerisi için + bir destek olarak verilmiştir.

var İngilizcem o konuda merakınız olmasın siz bana bi zahmet şu exynos un product brief i bir eklermisiniz bulabilirseniz de bakalım onada ben snap 820 yi buldum adamlar paşa gibi dökmüşler herşeyini exynos u bulamıyorum ama.

Benim bulduğum kaynaklar ilk önce konuda belliydi zaten ve bunlara bakmadınız bile. Benden bulmamı istediğiniz kaynağa da inanmazsınız zaten o yüzden konuyu tek taraflı olarak sizinle daha fazla uzatmayacağım.

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Bilgileri buldum. Snapdragon işlemci olarak Cat12 Download ve Cat13 Upload desteği sunuyor. Ancak Samsung'un verdiği bilgilerde ve testlerde yani hemen hemen her yerde Snapdragon için böyle bir bilgi göremedik. Belki ilerisi için + bir destek olarak verilmiştir.

Benim bulduğum kaynaklar ilk önce konuda belliydi zaten ve bunlara bakmadınız bile. Benden bulmamı istediğiniz kaynağa da inanmazsınız zaten o yüzden konuyu tek taraflı olarak sizinle daha fazla uzatmayacağım.
ben kaynak istemiyorum hocam olması gereken product brief i istiyorum yani bu ürüne ait tüm özelliklerin yazdığı bir doküman vardır. snapdragonda bu var ama samsung da yok bulamıyorum bana o lazım. araya bir yerlere sıkıştırmışlardır belki bir de siz bakıverin ben niye bulamıyorum acaba?

Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
ben kaynak istemiyorum hocam olması gereken product brief i istiyorum yani bu ürüne ait tüm özelliklerin yazdığı bir doküman vardır. snapdragonda bu var ama samsung da yok bulamıyorum bana o lazım. araya bir yerlere sıkıştırmışlardır belki bir de siz bakıverin ben niye bulamıyorum acaba?

Nedenini söyleyivereyim de o zorlanmakta olan kısmın biraz anlasın hiç olmazsa. :)

Exynos 8890 Samsung'un sadece KENDİ cihazları için ürettiği bir işlemci.

Snapdragon 820 ise her tür markanın satın alabileceği bir işlemci. Yani sen A Mobil şirketini açıp işlemci satın almak istesen sana o dosyayı verecekler. Ama Samsung'dan istesen vermeyecekler ÇÜNKÜ SAMSUNG İŞLEMCİSİNİ PAZARLAMIYOR.

Umarım bu sefer anlarsın :)

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Nedenini söyleyivereyim de o zorlanmakta olan kısmın biraz anlasın hiç olmazsa. :)

Exynos 8890 Samsung'un sadece KENDİ cihazları için ürettiği bir işlemci.

Snapdragon 820 ise her tür markanın satın alabileceği bir işlemci. Yani sen A Mobil şirketini açıp işlemci satın almak istesen sana o dosyayı verecekler. Ama Samsung'dan istesen vermeyecekler ÇÜNKÜ SAMSUNG İŞLEMCİSİNİ PAZARLAMIYOR.

Umarım bu sefer anlarsın :)
yani şmdi samsung dan başka exynos işlemci kullanan hiç firma yok mu?

Luck Star

Luck Star

Üye
    Konu Sahibi
Cevabın bu mu ?

Üst Alt