Nokia 5230, 5800 Hızlandırma; X6 Ram Arttırma (Basit Uygulama)

 • 11 Kasım 2010
 • 23134 Okunma
 • 51 Cevap

 1. Kaynak: http://adf.ly/4Lxli

  Evet arkadaşlar, telefonda bulunan bir özelliği kapattığımızda telefonun nasıl hızlandığını, uygulamalara, menü giriş-çıkışlarına verilen yanıtların gecikme süresinin azaldığını göreceksiniz.

  Yapmamız gerekenler: Elimizdeki Nokia 5800 veya benzeri telefonun Ayarlar >> Kişisel >> Temalar >> Genel menüsündeyken, Seçenekler'e tıklayıp Tema Efektleri > Kapalı'yı seçip çıkıyoruz.

  Ana menüye dönüp, menülerde gezinmeye başlayınız, telefonun gecikme süresinin kısaldığını rahatlıkla göreceksiniz.

  Nasıl Böyle Hızlanabiliyor: Tema efektleri, bilindiği üzere efektleri telefonun işlemcisine ve ramine yükler. Telefonun işlemcisinin boşta olduğu durumlarda efektler ancak gözle görülebiliyor. Fakat telefon bu hıza yetişemediğinde göremediğimiz saliselik efektler bu seferde telefonu yavaşlatıyor. Tema Efektleri'ni kapatınca telefon aynen eski Nokia telefonlarında olduğu gibi hızlı yanıt veriyor. Özellikle acil telefon açmak gerektiğinde çok işe yarıyor.

  Nokia 5230 ile test ettim: Menülerdeki hızlanma bir kenara, tema değiştirirken ve uygulamalara girdiğimde (örn; Galeri) anında girmesi beni çok şaşırttı. Bu konuyu bilenler vardır ama bilmeyenler için paylaşmak istedim.

  Yeni bir veri: Speedy Go! uygulamasıyla test yaptım:

  Efektler açıken telefonun performans puanı: 397
  Efektler kapalıyken telefonun performans puanı: 459

  Kullanıcı Görüşleri:

  Önerilerim: Menüler arası geçiş, ana menüye giriş-çıkış, program açarken yanıp sönen nokta efektleri rahatça gözle görülür efektler olmadığı gibi hem saliselik hem de performans düşürücü efekterdir. Windows'u hızlandırmak için menü açılma sürelerini kısaltmaya benzer. Telefonda hareketli temadan, çok hoş animasyonlardan kurtulmuyorsunuz, tam aksine bu tür animasyonlar temanın içinde gömülü olduğundan yerinde kalıyor, fakat menü geçişleri gibi efektleri kapattığınız için telefon bir de bu efektleri açmakla uğraşmıyor.

  Bu konuyu basit görenler için: Çok bilenler bilgilerini kendilerine saklasınlar. Benim gibi bilmeyenler öğrenmiş oluyor, fayda sağlanıyor. Extra bilgileride paylaşalım, bilmeyen kalmasın. Meslek sırrı diye saklamayalım ;)
   


  Yazan: Rambo_FT
 2. sonuc gercekten cok iyi, gorsellik biraz azalsa da uygulamaya deger, tesekkurler..
   
 3. bunu bilmeyen warsa dha bilmedigi cok sey war demktr :/
   
 4. ya zaten bu özellik görsellik açısından... görselliğe önem vermeyenler bu uygulamayı yapabilirler =) ben zaten bu konuyu açacaktım ama sitede dolaşırken unutuyordum kısmet ramboyaymış =) güzel paylaşım kardeşim
   
 5. Yorumlar için teşekkürler. Ayarı uygulayanlar iyi sonuç aldıklarına göre:

  şeklinde bir ön yargıyla gitmeyelim lütfen. Bilmediğimiz çok şey var derken kastedilenide mutlaka açıklayın, iddaa şeklinde kalmasın :oke:
   
 6. gerçekten çok fazla hızlandı teşekkürler
   
 7. aynen hızlandı bilgi için teşekkürler
   
 8. tema efeklerini kullanmadıktan sonra nie kullanam 5800 ı
   
 9. Al bendende o kadar
   
 10. Tema efektleri nedir peki? Efektler açıp kapattıktan sonra aradaki farkları yazarsanız memnun oluruz. Ben efektleri kapattım ama bir efekt kaybı göremedim çok mutluyum. Daha performanslı bir telefonum oldu.
   
 11. doğru bir yaklaşım efekt kullansan ne olur?
   
 12. DEİŞİYO geçişler =\
   
 13. X6 da pek hız farkı olmadı ama ram 3 mb arttı
   
 14. bende bi şey var zannettim içeri bi girdim efekten bahsetmişsin be kardeşim bunu bilmeyen mi var üstelik telefonunda kaç kişi tema efektini açıyo başka konu mu bulamadın
   
 15. teşkkürler arkadaşım faydası oldu
   
 16. Yumuşak geçişlere efekt demiş nokia:) Yerim ben öyle efekti. Kapattım hızlandı. Teşekkürler arkadaşım.
   
 17. Hatta efektler saliselik olunca kullanmasak daha iyi. Biz telefonu alırken efektlerinin olup-olmadığına bakmıyoruz ;)

  İsteyen kalite isteyen performans kullanır :oke:

  X6'da test edilmemişti. Artık bu da oldu. Ram'den tasarruf sağlanmış oluyor.

  İstersen Ramblow gibi uygulamalar kullan, Speedy Go! ile telefonu hızlandır seçim senin fakat konuya yeni eklediğim performans test puanlarına da bakmanı tavsiye ediyorum. Bunu bilmeyen var mı derken sözün forumdan dışarı galiba, yorumlara bi gözattıktan sonra cevap atarsan daha iyi olur.
   
 18. gayet hızlandı tşkler
   
 19. 1yada 2sn ye bekle be kardeşim tema efkti açık yaptıqında
   
 20. X6 da denedim hızını arttırıyor. Birden fazla işlem yapacağım zaman işime yarar sağol
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
20/02/2019 - 17:36