Nokia 5230, 5800 Hızlandırma; X6 Ram Arttırma (Basit Uygulama)

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Nokia 5230, 5800 Hızlandırma; X6 Ram Arttırma (Basit Uygulama)
Kaynak:

Evet arkadaşlar, telefonda bulunan bir özelliği kapattığımızda telefonun nasıl hızlandığını, uygulamalara, menü giriş-çıkışlarına verilen yanıtların gecikme süresinin azaldığını göreceksiniz.

Yapmamız gerekenler: Elimizdeki Nokia 5800 veya benzeri telefonun Ayarlar >> Kişisel >> Temalar >> Genel menüsündeyken, Seçenekler'e tıklayıp Tema Efektleri > Kapalı'yı seçip çıkıyoruz.

Ana menüye dönüp, menülerde gezinmeye başlayınız, telefonun gecikme süresinin kısaldığını rahatlıkla göreceksiniz.

Nasıl Böyle Hızlanabiliyor: Tema efektleri, bilindiği üzere efektleri telefonun işlemcisine ve ramine yükler. Telefonun işlemcisinin boşta olduğu durumlarda efektler ancak gözle görülebiliyor. Fakat telefon bu hıza yetişemediğinde göremediğimiz saliselik efektler bu seferde telefonu yavaşlatıyor. Tema Efektleri'ni kapatınca telefon aynen eski Nokia telefonlarında olduğu gibi hızlı yanıt veriyor. Özellikle acil telefon açmak gerektiğinde çok işe yarıyor.

Nokia 5230 ile test ettim: Menülerdeki hızlanma bir kenara, tema değiştirirken ve uygulamalara girdiğimde (örn; Galeri) anında girmesi beni çok şaşırttı. Bu konuyu bilenler vardır ama bilmeyenler için paylaşmak istedim.

Yeni bir veri: Speedy Go! uygulamasıyla test yaptım:

Efektler açıken telefonun performans puanı: 397
Efektler kapalıyken telefonun performans puanı: 459

Kullanıcı Görüşleri:

sonuc gercekten cok iyi, gorsellik biraz azalsa da uygulamaya deger, tesekkurler..

gerçekten çok fazla hızlandı teşekkürler

aynen hızlandı bilgi için teşekkürler

X6 da pek hız farkı olmadı ama ram 3 mb arttı

teşkkürler arkadaşım faydası oldu

Yumuşak geçişlere efekt demiş nokia Yerim ben öyle efekti. Kapattım hızlandı. Teşekkürler arkadaşım.

Önerilerim: Menüler arası geçiş, ana menüye giriş-çıkış, program açarken yanıp sönen nokta efektleri rahatça gözle görülür efektler olmadığı gibi hem saliselik hem de performans düşürücü efekterdir. Windows'u hızlandırmak için menü açılma sürelerini kısaltmaya benzer. Telefonda hareketli temadan, çok hoş animasyonlardan kurtulmuyorsunuz, tam aksine bu tür animasyonlar temanın içinde gömülü olduğundan yerinde kalıyor, fakat menü geçişleri gibi efektleri kapattığınız için telefon bir de bu efektleri açmakla uğraşmıyor.

Bu konuyu basit görenler için: Çok bilenler bilgilerini kendilerine saklasınlar. Benim gibi bilmeyenler öğrenmiş oluyor, fayda sağlanıyor. Extra bilgileride paylaşalım, bilmeyen kalmasın. Meslek sırrı diye saklamayalım ;)

• Beğen
Tepkiler: batuhan_86, İSTİHBARATÇI, seyduna27 ve 11 diğerleri

Pilotsdo

Üye
sonuc gercekten cok iyi, gorsellik biraz azalsa da uygulamaya deger, tesekkurler..

'Maxi Genç

'Maxi Genç

Üye
bunu bilmeyen warsa dha bilmedigi cok sey war demktr :/

By_Casparov

By_Casparov

Üye
ya zaten bu özellik görsellik açısından... görselliğe önem vermeyenler bu uygulamayı yapabilirler =) ben zaten bu konuyu açacaktım ama sitede dolaşırken unutuyordum kısmet ramboyaymış =) güzel paylaşım kardeşim

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Yorumlar için teşekkürler. Ayarı uygulayanlar iyi sonuç aldıklarına göre:

bunu bilmeyen warsa dha bilmedigi cok sey war demktr :/

şeklinde bir ön yargıyla gitmeyelim lütfen. Bilmediğimiz çok şey var derken kastedilenide mutlaka açıklayın, iddaa şeklinde kalmasın :oke:

ylmaz5050

Üye
gerçekten çok fazla hızlandı teşekkürler

lMrTl

Üye
aynen hızlandı bilgi için teşekkürler

SilentOne

SilentOne

Üye
tema efeklerini kullanmadıktan sonra nie kullanam 5800 ı

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Tema efektleri nedir peki? Efektler açıp kapattıktan sonra aradaki farkları yazarsanız memnun oluruz. Ben efektleri kapattım ama bir efekt kaybı göremedim çok mutluyum. Daha performanslı bir telefonum oldu.

mardok

mardok

Üye
doğru bir yaklaşım efekt kullansan ne olur?

OğuzcanAbi

Üye
DEİŞİYO geçişler =\

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici

SEKOLELE

bende bi şey var zannettim içeri bi girdim efekten bahsetmişsin be kardeşim bunu bilmeyen mi var üstelik telefonunda kaç kişi tema efektini açıyo başka konu mu bulamadın

eryaman

eryaman

Üye
teşkkürler arkadaşım faydası oldu

Tacettin Demir

Üye
Yumuşak geçişlere efekt demiş nokia:) Yerim ben öyle efekti. Kapattım hızlandı. Teşekkürler arkadaşım.

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
doğru bir yaklaşım efekt kullansan ne olur?

Hatta efektler saliselik olunca kullanmasak daha iyi. Biz telefonu alırken efektlerinin olup-olmadığına bakmıyoruz ;)

DEİŞİYO geçişler =\

İsteyen kalite isteyen performans kullanır :oke:

X6'da test edilmemişti. Artık bu da oldu. Ram'den tasarruf sağlanmış oluyor.

bende bi şey var zannettim içeri bi girdim efekten bahsetmişsin be kardeşim bunu bilmeyen mi var üstelik telefonunda kaç kişi tema efektini açıyo başka konu mu bulamadın

İstersen Ramblow gibi uygulamalar kullan, Speedy Go! ile telefonu hızlandır seçim senin fakat konuya yeni eklediğim performans test puanlarına da bakmanı tavsiye ediyorum. Bunu bilmeyen var mı derken sözün forumdan dışarı galiba, yorumlara bi gözattıktan sonra cevap atarsan daha iyi olur.

razr3xx

razr3xx

Üye
gayet hızlandı tşkler

SilentOne

SilentOne

Üye
1yada 2sn ye bekle be kardeşim tema efkti açık yaptıqında

yusfcuk

yusfcuk

Üye
X6 da denedim hızını arttırıyor. Birden fazla işlem yapacağım zaman işime yarar sağol

Üst Alt