NEDEN MEEGO ? mis gibi ANDROİD varken? cevaplarınızı bekliyorum...

Sponsorlu Bağlantılar

saruman_me

saruman_me

Üye
MeeGo Oyun Emülatörleri Yaımlandı,

Madem Android çok iyi şu konuyu okuyun,

ONLARI HİÇ BİŞİ TATMİN ETMEZ NE SUNARSAN SUN YOĞURT ONLARIN TEK Bİ RENKTEN OLUŞUR ODA KARA EVETDİCEN ABİ ÖLEDİR..:oke:

pRime.

pRime.

Üye
Bu arada en basitinden androidden üstünlüğü donanımı ios gibi tam anlamıyla kullanabilmesi meego'nun. Aynı zamanda bu ios'un da üstünlüğü. Android 3 senedir bunu başaramadı, arayüzde gpuyu kullanmıyor, kaydırmalarda, geçişlerde sürekli takılmalar oluyor. Multitask diyosunuz da beğenilmeyen symbian onun 2 katından daha fazlasını yapabilecek kapasitede? (s60v3, s^3) maemo ve meego da aynı şekilde. Ayrıca androidin açık kaynak olduğunu düşünenler umarım o tabloya bakmıştır.

Masha

Masha

Üye
Ben Android ile Optimus Black ile tanıştım. Bu forumun tavsiyesiyle. İyikide bu forumdayım. Çok kullanışlı bi işletim sistemi hiç pişman değilim.

pRime.

pRime.

Üye
Ben Android ile Optimus Black ile tanıştım. Bu forumun tavsiyesiyle. İyikide bu forumdayım. Çok kullanışlı bi işletim sistemi hiç pişman değilim.
Bu n9 symbian kullanıyor :zuhaha: :zuhaha:

pRime.

pRime.

Üye
Kardeşim iyi misin sen? Hangi bölümde olduğuna bi bak önce.
Asıl sen iyi misin? Adamla dalga geçiyoruz burda, sen symbian bölümünde androidi yüceltirken biz burdaydık, neyin ne olduğunu bana öğretmene gerek yok. :oke:

Del Rey

Del Rey

Üye
Şöyle açıklayabilirim:

MeeGo, Intel ve Nokia tarafından geliştirilen bir sistem. Intel işlemci ve donanım stabilliğini ele almış, Nokia da telefon ve arayüz kısmını. İkisi de bu alanda yıllardır uzman.

Android ise bağımsız geliştiriciler ve Google tarafından geliştiriliyor. Google'ın geçmişi ne bu alanda 3-4 sene mi?

Android, envai çeşit telefonda kullanılıyor. Samsung Galaxy S II'dekinden daha düşük donanıma sahip olsun (örneğin 512 MB RAM) Need for Speed Shift ve 5 Sekmeli tarayıcıyı aynı anda açamazsınız! (Galaxy Tab 7" 2.3 yüklü ve Galaxy S altında denedim) Bunun nedeni de stabilizenin berbat olması. SGS II ancak donanımı çok yüksek tutarak halledebilmiş.

Bunu S^3 bile yapar. MeeGo ise aynı anda rahatça 200 uygulama açabiliyor, ve her telefonda da kullanılmıyor. Bu nedenle de MeeGo gerek Intel gerek az çeşit telefonda kullanılabilmesi yüzünden çok stabil. Örnek: Mac OS X ve iOS.

Android henüz orijinal olarak Java uygulamalarını bile desteklemiyor. Emülatör gerekir.

MeeGo ise, MeeGo, Qt, Java, Android uygulamalarını destekliyor ve açıyor. (Android = AlienDalvik)

MeeGo hızlıdır. Bir örnek vermek gerekirse kamera yazılımı N9 altında müthiş hızlı çalışır. Dünyanın en hızlı kamera yazılımı ve Carl Zeiss optik kamerası sayesinde dokundunuz mu çeker.

Android'deyse çekersin, beklersin. Fotonun işlenmesini de beklersin, öyle gelir.

Android farklı farklıdır. Örnek: Asphalt 5, HTC Sensationda garip çalışıyor. YouTube videolarında var. Çünkü çözünürlük farklı her telefonda.

MeeGo ise her uygulamayı aynı şekilde çalıştırabilir.

Android oyun/uygulamaları kendi altında bile emülatör ile açar. Kendi uygulamalarını! Bu yüzden emülatör çok işlemci yer.

MeeGo Symbian gibi kendisi açar, işlemciden tasarruf eder.

Daha fazla ister misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Hex4d0r
Hex4d0r

Hex4d0r

Üye
Şöyle açıklayabilirim:

MeeGo, Intel ve Nokia tarafından geliştirilen bir sistem. Intel işlemci ve donanım stabilliğini ele almış, Nokia da telefon ve arayüz kısmını. İkisi de bu alanda yıllardır uzman.

Android ise bağımsız geliştiriciler ve Google tarafından geliştiriliyor. Google'ın geçmişi ne bu alanda 3-4 sene mi?

Android, envai çeşit telefonda kullanılıyor. Samsung Galaxy S II'dekinden daha düşük donanıma sahip olsun (örneğin 512 MB RAM) Need for Speed Shift ve 5 Sekmeli tarayıcıyı aynı anda açamazsınız! (Galaxy Tab 7" 2.3 yüklü ve Galaxy S altında denedim) Bunun nedeni de stabilizenin berbat olması. SGS II ancak donanımı çok yüksek tutarak halledebilmiş.

Bunu S^3 bile yapar. MeeGo ise aynı anda rahatça 200 uygulama açabiliyor, ve her telefonda da kullanılmıyor. Bu nedenle de MeeGo gerek Intel gerek az çeşit telefonda kullanılabilmesi yüzünden çok stabil. Örnek: Mac OS X ve iOS.

Android henüz orijinal olarak Java uygulamalarını bile desteklemiyor. Emülatör gerekir.

MeeGo ise, MeeGo, Qt, Java, Android uygulamalarını destekliyor ve açıyor. (Android = AlienDalvik)

MeeGo hızlıdır. Bir örnek vermek gerekirse kamera yazılımı N9 altında müthiş hızlı çalışır. Dünyanın en hızlı kamera yazılımı ve Carl Zeiss optik kamerası sayesinde dokundunuz mu çeker.

Android'deyse çekersin, beklersin. Fotonun işlenmesini de beklersin, öyle gelir.

Android farklı farklıdır. Örnek: Asphalt 5, HTC Sensationda garip çalışıyor. YouTube videolarında var. Çünkü çözünürlük farklı her telefonda.

MeeGo ise her uygulamayı aynı şekilde çalıştırabilir.

Android oyun/uygulamaları kendi altında bile emülatör ile açar. Kendi uygulamalarını! Bu yüzden emülatör çok işlemci yer.

MeeGo Symbian gibi kendisi açar, işlemciden tasarruf eder.

Daha fazla ister misiniz?

Bizde sizi bekliyorduk fln :D

Del Rey

Del Rey

Üye
Neden Android kullanicilari MeeGo'yu cekemiyor olmasi lazim sorunun.

Kesinlikle katılıyorum. N900 ile yapabildiklerimiz zaten sınırı zorlayan şeylerdi, ki Maemo yeterince yeni değildi. MeeGo stabil ve yeni. Android'den çok daha güçlü bir işletim sistemi. Android'in süsü püsü çok fazla. Gerisi fos.

----------Eklendi @ 14:27:25 ---------- Yazıldı @ 14:24:29 ----------

bak NONAMEX, git android bölümüne, nokia sana bıçak dayamıyor cihazımı al diye, alanlara da karışma seni zerre ciddiye almıyorum.

Evet, Nokia sizi zorlamıyor "gelin N9 satın alın, almazsanız kafanızı kırarım" diye. Almazsanız almayın, sizin kaybınız bize ne :D

Lenneth

Üye
Ne büyük kayıp ama.. Android emulatoru cikinca bayram edecekler android'e laf saydırıyor.

----------Eklendi @ 14:32:45 ---------- Yazıldı @ 14:31:19 ----------

Intel rafa kaldırıyor MeeGo yu, buyuk kayıp :)

Del Rey

Del Rey

Üye
Ne büyük kayıp ama.. Android emulatoru cikinca bayram edecekler android'e laf saydırıyor.

----------Eklendi @ 14:32:45 ---------- Yazıldı @ 14:31:19 ----------

Intel rafa kaldırıyor MeeGo yu, buyuk kayıp :)

1.2 ile bitmiyor, 1.3 güncellemesi gelecek ve daha sonra ara verilecek geliştirilmesine. "Ara vermek" diye sözlükte aratırsan tam anlamının asla "Tamamen bitirmek, sonlandırmak" olduğu yazmaz. ^^

Ayrıca biz Android emülatörü için bayram etmiyorum. Uygulama sayımız çoğalıyor diye bayram ediyoruz. :) Arada fark var.

Lenneth

Üye
Direk bitireceğiz demez tabi N9 lar nasıl satılacak yoksa :)

Del Rey

Del Rey

Üye
Artık Nokia ve onun telefonları Intel'in umrunda bile değil. MeeGo forumlarına bakabilirsin, ara verildi. Ki, MeeGo'nun 1.3'ten sonra (geliştirilmesi bitse bile) kaynak kodu herkese açılacaktır, ki bu da asla bitmeyeceğinin göstergesi.

Android'e gelirsek; sistemin yaptığı tek iyi şey telefonları bilgisayar seviyesine zorlamak oldu. O bile yetmiyor ya ona :D

lasvetorus

lasvetorus

Üye
Bu kadar tartışmışsınız ben de birşeyler söyleyeyim.Benim kanaatim de şu ; meego android'den üstün bir sistemdir.Yalnız geliştirilmeyeceğinin duyurulması bu sistem için elbette kötü bir son oldu.Teknolojinin çok hızlı ilerlediğini düşünürsek 2012 yılındaki sahip olacağı popülerliği sürdüremeyecek ve tarih olacaktır.Elbette meraklıları kullanmaya devam eder ama büyük ölçüde unutulur.Windows phone için yapılan bu kadar yatırımdan sonra geri dönüleceğini düşünmüyorum.Eğer WP kararı alınmamış olsaydı , Nokia meego üzerinden devam edecekti.Fakat arayüz bakımından çok büyük farklılıklar içermiyor.Symbian'dan bu kadar nefret eden bir kitleye böyle bir işletim sistemi sunmalarının büyük bir hata olacağını düşündüklerini zannediyorum.Zaten şu anda Amerika piyasasının büyük bir kısmını kaybetmiş durumdalar.Kabuk değiştirme sürecinde eskiye tahammülleri olmuyor.WP kararından önce büyük ihtimalle ve büyük oranda gelişimlerini tamamlamış Meego ,Belle ve Anna sistemleri geçişin son halkaları oldukları için piyasaya sürüldüler.Ancak bundan sonra symbian cihazları yerine daha yüksek donanım ihtiyacı ile çalışan WP cihazları aktif olacak.Yaklaşık 5-6 ayda symbian belle sistemli telefonların sürüleceğini ondan sonra yavaş yavaş WP'li telefonları göreceğimizi düşünüyorum.WP'a geçiş kararını ben hem olumlu hemde olumsuz olarak değerlendiriyorum.Olumlu yönü şunlar;en önemlisi Nokia'ya karşı olan kötü izlenimi dağıtmak için bir şans oluştu , Yepyeni bir yayılma alanı yakalandı , Üst seviye telefonların üretimi için işletim sistemi ihtiyacı karşılandı ve bu konuda en büyük ortağın(yani microsoftun)desteği sağlandı , Diğer işletim sistemleri ile rekabet için büyük bir koz elde edildi.Olumsuz yönleri olarak ise şunları sıralayabilirim;WP arayüz olarak özgür bir işletim sistemi gibi gözüksede , symbian ve meego kadar kıvrak olacağını düşünmüyorum , WP sisteminin pek fazla destekleyicisi yok android bu bakımdan birçok firma tarafından kullanılıyor , Microsoft bu ortaklıkta Nokia'yı eritebilir.Fazla uzatmak istemiyorum.Meego iyi bir sistem ama aktif kullanıcıları çok fazla memnun edemez çünkü görsellik yönü zayıf.Daha çok bir geliştirici işletim sistemi niteliği taşıyor.Android bu anlamda belki biraz daha iyidir ama WP burda androidi biraz geçiyor gibi.İşlemci tartışmasına da şöyle bir yorum eklemek istiyorum.İşlemciden işlemciye kalite farkı vardır.Üreticiler istedikleri çekirdek sayısında işlemci üretebiliyorlar ama önemli olan bir hızı yakalayabilmek değil en yüksek hızda en minimal ısınmayı yakalayabilmektir.Bunu elde etmek için kullanılan teknolojinin maliyeti zaten hemen belli olur.AMD/Intel işlemcileri gibi...Amd işlemcilerde çok çekirdekli işlemcilerde 3ghz in üstünü rahatlıkla bulursunuz ama ısınma probleminide engelleyemezsiniz.Intelde ise o hızlara aynı pahada işlemcilerle ulaşamazsınız.Aynı hızları daha pahalı işlemcilerle sunarlar fakat bu işlemcilerdede ısınma problemiyle karşılaşmazsınız.Amd işlemciyi aldıktan sonra birde fanı ses yapıyor soğutmuyor diye fana ayrıca para verirsiniz diğeriyle aynı paraya gelir.Stabilliğide intele oranla düşüktür.Telefon piyasasıda bu şekilde yürüyor.Aynı özelliklere sahip telefonların fiyat farkı fazlaysa onların arasında muhakkak donanım kalitesi farkı vardır.Ben anroidli cihazları biraz daha amd tarafında görüyorum.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

• Beğen
Tepkiler: brksnr
Del Rey

Del Rey

Üye
Bu kadar tartışmışsınız ben de birşeyler söyleyeyim.Benim kanaatim de şu ; meego android'den üstün bir sistemdir.Yalnız geliştirilmeyeceğinin duyurulması bu sistem için elbette kötü bir son oldu.Teknolojinin çok hızlı ilerlediğini düşünürsek 2012 yılındaki sahip olacağı popülerliği sürdüremeyecek ve tarih olacaktır.Elbette meraklıları kullanmaya devam eder ama büyük ölçüde unutulur.Windows phone için yapılan bu kadar yatırımdan sonra geri dönüleceğini düşünmüyorum.Eğer WP kararı alınmamış olsaydı , Nokia meego üzerinden devam edecekti.Fakat arayüz bakımından çok büyük farklılıklar içermiyor.Symbian'dan bu kadar nefret eden bir kitleye böyle bir işletim sistemi sunmalarının büyük bir hata olacağını düşündüklerini zannediyorum.Zaten şu anda Amerika piyasasının büyük bir kısmını kaybetmiş durumdalar.Kabuk değiştirme sürecinde eskiye tahammülleri olmuyor.WP kararından önce büyük ihtimalle ve büyük oranda gelişimlerini tamamlamış Meego ,Belle ve Anna sistemleri geçişin son halkaları oldukları için piyasaya sürüldüler.Ancak bundan sonra symbian cihazları yerine daha yüksek donanım ihtiyacı ile çalışan WP cihazları aktif olacak.Yaklaşık 5-6 ayda symbian belle sistemli telefonların sürüleceğini ondan sonra yavaş yavaş WP'li telefonları göreceğimizi düşünüyorum.WP'a geçiş kararını ben hem olumlu hemde olumsuz olarak değerlendiriyorum.Olumlu yönü şunlar;en önemlisi Nokia'ya karşı olan kötü izlenimi dağıtmak için bir şans oluştu , Yepyeni bir yayılma alanı yakalandı , Üst seviye telefonların üretimi için işletim sistemi ihtiyacı karşılandı ve bu konuda en büyük ortağın(yani microsoftun)desteği sağlandı , Diğer işletim sistemleri ile rekabet için büyük bir koz elde edildi.Olumsuz yönleri olarak ise şunları sıralayabilirim;WP arayüz olarak özgür bir işletim sistemi gibi gözüksede , symbian ve meego kadar kıvrak olacağını düşünmüyorum , WP sisteminin pek fazla destekleyicisi yok android bu bakımdan birçok firma tarafından kullanılıyor , Microsoft bu ortaklıkta Nokia'yı eritebilir.Fazla uzatmak istemiyorum.Meego iyi bir sistem ama aktif kullanıcıları çok fazla memnun edemez çünkü görsellik yönü zayıf.Daha çok bir geliştirici işletim sistemi niteliği taşıyor.Android bu anlamda belki biraz daha iyidir ama WP burda androidi biraz geçiyor gibi.İşlemci tartışmasına da şöyle bir yorum eklemek istiyorum.İşlemciden işlemciye kalite farkı vardır.Üreticiler istedikleri çekirdek sayısında işlemci üretebiliyorlar ama önemli olan bir hızı yakalayabilmek değil en yüksek hızda en minimal ısınmayı yakalayabilmektir.Bunu elde etmek için kullanılan teknolojinin maliyeti zaten hemen belli olur.AMD/Intel işlemcileri gibi...Amd işlemcilerde çok çekirdekli işlemcilerde 3ghz in üstünü rahatlıkla bulursunuz ama ısınma probleminide engelleyemezsiniz.Intelde ise o hızlara aynı pahada işlemcilerle ulaşamazsınız.Aynı hızları daha pahalı işlemcilerle sunarlar fakat bu işlemcilerdede ısınma problemiyle karşılaşmazsınız.Amd işlemciyi aldıktan sonra birde fanı ses yapıyor soğutmuyor diye fana ayrıca para verirsiniz diğeriyle aynı paraya gelir.Stabilliğide intele oranla düşüktür.Telefon piyasasıda bu şekilde yürüyor.Aynı özelliklere sahip telefonların fiyat farkı fazlaysa onların arasında muhakkak donanım kalitesi farkı vardır.Ben anroidli cihazları biraz daha amd tarafında görüyorum.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Evet, MeeGo Android'den üstün bir işletim sistemi; geliştirilmesine ara verildi. Ki; eğer tamamen durdurulacak olsa bile, tıpkı Maemo'da olduğu gibi bağımsız geliştiriciler tarafından 3-4 yıl daha ilerletilecektir, aynı zamanda işletim sisteminin sorunlarının güncelleme saysı ve güncelleme sıklığına doğru orantıda sabitlenmiş olduğuna bakarsak, MeeGo'nun pek fazla güncellemeye ihtiyaç duyacağını da zannetmiyorum. Aynı zamanda 3-4 seneden sonra zaten bir telefon donanımsal ve yazılımsal açıdan piyasadaki güncel telefonlardan daha kötü duruma düşeceğinden, değiştirilmelidir.

Ki, gelelim MeeGo'nun uygulama yeteneklerine. Android, Java, Qt, C Uygulamalarını çalıştırabilen bir sistemin 1.3 güncellemesi ve sonrasındaki bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanan paketler ile Android gibi bir sisteme geçeceğini yine de zannetmiyorum. Bu Nokia N9'un donanımına bağlı olacaktır. Donanım ne zaman MeeGo ve Android uygulamalarını aynı anda kaldıramaz olmuşsa; yani bugün oynadığımız oyunların 3-4 katı oyunlar çıkartılmışsa; e zaten telefon değişikliğinin vakti gelmiş demektir.

Aynı zamanda, MeeGo'nun açık kaynaklı bir işletim sistem olduğunu ve bu sistemin Boot ayarlarıyla oynandıktan sonra Android gibi diğer açık kaynakları OS'ları kabul edeceğini de hesaba katarsak; MeeGo'dan sıkılsanız bile diğer işletim sistemlerine geçebilirsiniz. Hazırda sizi OpenMoko, Maemo, ALP (Acess Linux Platform), Ubuntu Mobile, Moblin, Android ve Qt Extended gibi işletim sistemleri beklediği için telefonunuzdan da sıkılmazsınız. Ayrıca, aynı yolla telefonu Overclock yapıp sistem performansınızı da arttırabilirsiniz.

Bence, MeeGo.

Lenneth

Üye
Overclock Android'li telefonlardada yapılıyor, ki bazı Android'li telefonlar bootloader koruması olmadan geliyor artık onlara bu işlemler yapılabilir. Ayrıca öyle bir söylüyorsunuz ki sanki işletim sistemi yükleniyor ve stabil çalışıyor sanacak millet. N900 çıkalı kaç yıl oldu hala doğru düzgün bir Android portu yok en basitinden, çoğunda arama yapılamıyor mesaj atılamıyor..

Del Rey

Del Rey

Üye
Nedeni, Android'in N900'ün donanımlarına tam olarak port edilememesi. Çünkü aslında N900 çok yüksek derece sanal RAM kullanır, ve kullanabilmesi için de ihtiyacı olan Maemo'dur. Android 256 MB RAM ile çalışıyor, hem port hem de N900 sürücülerinin bazıları hâlâ kapalı kaynak.

Lenneth

Üye
Nedeni, Android'in N900'ün donanımlarına tam olarak port edilememesi. Çünkü aslında N900 çok yüksek derece sanal RAM kullanır, ve kullanabilmesi için de ihtiyacı olan Maemo'dur. Android 256 MB RAM ile çalışıyor, hem port hem de N900 sürücülerinin bazıları hâlâ kapalı kaynak.

N9'ada zor olacak sanırım, telefonda hiç tuş yok. Android'in tuşlara ihtiyacı varken..

Belki ekran üzerinde sanal bir tuş takımı yaratılabilir..

Aleksandar

Aleksandar

Üye
ya android oturuyo da meego kalkıp size kahve mi yapıyo , bulaşık mı yıkıyo ? önemli olan telefonun özellikleri sağlam olsun. meego hakkında bi bilgim yok ama iphone kullanıcıları da (fanatikleri) kendi sistemleri dışında android öneriyolar.

punisher123

punisher123

Üye
İphone Kullanıcılarının dediği Kimin Umrunda,Onların hali belli zaten,Geçenlerde bi anket yapılmıştı iphone sahipleri arasında,İphone 4 Kullanıcılarının büyük kısmı telefonlarının 4gli olduğunu sanıyordu,Onların hali böyleyken düşünceleri kimin umrunda..

Üst Alt