Lumia 920 W/ Macro Lens (homebrew)

• 19 Eylül 2013
  • 1657 Okunma
  • 31 Cevap

1. günlerdir lens yapabilecek cam arayışım nihayet sinirlenip evdeki 75-200 sigma lensimi parçalamamla son buldu. sigmanın aperture kısmındaki lensi (apertureda gayet hoş bi görüntü kattı sökmek istemedim :D ) kullanarak telefonuma macro lens yapmayı başardım. şimdilik pek bi fotoğraf çekemedim konu içerisinde öncelikle telefondaki görüntüsünü ve çektiğim bir iki fotoğrafı paylaşmak istiyorum sizlerle. konuyu güncellemeye devam edicem...
    ayrıca eklemeliyim. üzerine lensten çıkardığım lastiği kullanarak tutturdum. yüksek dokunmatik hassasiyeti kapalıyken bile manual focus özelliğini lastiğin üzerinden kullanabiliyorum :D

konu henüz fazla görüntülenmemişken şunu da ekleyeyim. fotoğrafları Nokia Pro Cam ile çektim.
    telefondaki görünümü:

< Resmi açmak için tıklayın >

bunlarda fotoğraflar:

bu lensin selfshot'ı:

bunlarda lensli ve lenssiz:

Yazan: kaltintop
    Son düzenleme: 19 Eylül 2013
    COJR3 ve komando04 bunu beğendi.
  2. ne yani şimdi l920 kamerasının önüne lens takınca resimleri daha mı iyi çekiyor daha mı kötü pek anlayamadım karışık olmuş sanki :)
    bi de konuyla alakasız ama dikkatimi çekti. göz atma ekranındaki saatin rengi kırmızı mı ben mi öyle görüyorum ??? :)

3. yep. aynen öyle. göz atmada gece modu aktifleştirildiğinde saat 10dan sonra(tabi saat ayarlanabiliyor) karanlıkta rahat görebilmek için rengi kırmızı oluyor.

lens takıldığında çok daha yakından cisimleri netleyip çok ince ayrıntılı görüntüler elde edilebiliyor. bkz. http://www.maxicep.com/forum/konu/macro-cekimler.830077/

4. hmm hiç denememiştim hoş bişey :)

5. Başarılı Bi çalışma tşklrr :)

6. iyimiş tşkler

7. ancak sen bunu yapmışsında ne kadar iyi bilmiyorum kıyaslamaka lazım bende L920 2 tane takılan mayetik lens bulmuştum onlarda hayet güzeldi onlarla denemek lazım birde hem fiyatıda uygundur siteyi bulursam paylaşırım yanlış hatırlamıyorsam 16tl mi neydi 2 tane lens

8. başlıkta "homebrew"i görünce Jaxbot yeni uygulama mı yapmış diye daldım içeri:kop:

kaltintop bunu beğendi.
  9. homebrew işleri hep yurtdışındakiler mi yapacak birazda biz yapalım :P "I <3 DIY" :D

10. makro çekime bayılan birisi olarak bu benim olmalı :D 820 ye olma mı :kıskıs:

11. keyifli bir çalışma tebrikler :spr

12. her telefona uyumlu :D lensten çıkardığım lastik maalesef koptu :D şuan 3 adet paket lastiği ile sabitliyorum ucuz bi kılıf alıp onunla birleştirme fikrim var :D

teşekkürler

13. lensi iyi bir şekilde sabitleyemezsen bu iş eziyetten başka bişey vermez. yok mercek kaydıydı yok düştüydü filan. baksana şimdiden lastik kopmuş. telefonun kapak et kalınlığı ne kadar bilmiyorum ama şöyle güzel üç tane yay şeklinde kanal açabilsen süper olur. tabi mercekte de o kanallara tam oturacak ayaklar olması lazım. yerleştirip çevirince tık diye oturacak. bunu da ancak nokia kendisi yapar :) keşke böyle harici lensler yapsalar.

kaltintop bunu beğendi.
  14. Son düzenleme: 19 Eylül 2013
  15. o değilde lenstir zenon flas kapaktır hep 920 nin etrafında dönüyor :D bilsem 920 alırdım arkadaş

16. makro çekim önemli ama optik zoom da çok önemli. şöyle 8-10 x optik zoom yapabilen lens aparatları olsa ne süper olurdu :)

17. paylaştıgım siteye girseydin 12x zomlu lenler var tripod da yanında ve uygun fiyata

18. 1020 alın bunlara gerek yok :box

OttomaN TigeR bunu beğendi.
  19. Mantıklı :)

20. Daha önce buna benzer bir konu vardı . denemek isteyenler plastik cetvellerin alt tarafında bulunan mercek ile çekim yapabilirler , tabiki yakın çekimlerde cok iyi , hoşuna giden olursa lens alıp devam edebilir :)
    iyi forumlar

Yüklüyor...
26/09/2018 - 06:10