Karşılaştırma Lollipop mu, Kitkat mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Koyu ekran beyaz ekrana göre daha az pil tüketir senin ekran sürelerini biz bilemeyiz ayrıca güneşli havada daha iyi görünür evet :)

Bu beyazlık olayı sadece stock lollipopda var touchwiz siz ana ekranda hangi duvar kağıdını kullanıyorsanız o renkse olur yani değiştirebilirsiniz fakat stock romda bu fark etmiyor

Pil süresi telefonun panel tipine göre değişir örn amoled beyaz ekranda normal pip süresi verirken siyah ekranda sahada fazla ekran süresi verir yani fazladan ekler bu IPS veya diğer ekran panellerinden farklıdır

Yani bi zararı YOK

serdar_gs

serdar_gs

Üye
Bu beyazlık olayı sadece stock lollipopda var touchwiz siz ana ekranda hangi duvar kağıdını kullanıyorsanız o renkse olur yani değiştirebilirsiniz fakat stock romda bu fark etmiyor

Pil süresi telefonun panel tipine göre değişir örn amoled beyaz ekranda normal pip süresi verirken siyah ekranda sahada fazla ekran süresi verir yani fazladan ekler bu IPS veya diğer ekran panellerinden farklıdır

Yani bi zararı YOK

Arka planın kullandığın duvar kağıdı renginde olduğunu biliyoruzda mesajlar ayarlar telefon rehber klavye gibi genel olarak bir çok arka ekran lolipopta beyaz temaya geçmiştir. Ayrıca biz zararı var demedik kim ne derse desin iki tane note 3 varsayalım birisinde beyaz resmi açalım pixellerin tamamında diğerinde siyah hangisinin pili daha çabuk biter? Yıllardır pil kullanımı ile yapılan yorumlarda koyu tame kullanın varsayımı dalaveremiydi yani? Veya ultra güç tasarrufunda neden telefon siyah renkte kullanılmakta? Vs vs :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Arka planın kullandığın duvar kağıdı renginde olduğunu biliyoruzda mesajlar ayarlar telefon rehber klavye gibi genel olarak bir çok arka ekran lolipopta beyaz temaya geçmiştir. Ayrıca biz zararı var demedik kim ne derse desin iki tane note 3 varsayalım birisinde beyaz resmi açalım pixellerin tamamında diğerinde siyah hangisinin pili daha çabuk biter? Yıllardır pil kullanımı ile yapılan yorumlarda koyu tame kullanın varsayımı dalaveremiydi yani? Veya ultra güç tasarrufunda neden telefon siyah renkte kullanılmakta? Vs vs :D

Bu amoled ekranlarda geçerli bi şey

Eğer LCD ekranlarda siyah rengin nekadar zor üretildiğini biliyor musun ?

Amoled de her pixelin kendi minik arka aydınlatması var ve kendi başlarına kapana biliyor

ama lcdlerde bu tüm pixeller için bi tane var ve hiç kapanmıyor

Siyah renk üretmek için pixele giden Işığı filtrelemek gerekiyor ve daha fazla enerji tüketiyor yani beyaz ekran daha koyal üretiliyor fakat bu amoled de böyle değil siyak renk üretmek için sadece pixelin arka aydınlatması kapatılıyor ve bu yüzden pil ömrünü olumlu etkiliyor

serdar_gs

serdar_gs

Üye
Bu amoled ekranlarda geçerli bi şey

Eğer LCD ekranlarda siyah rengin nekadar zor üretildiğini biliyor musun ?

Amoled de her pixelin kendi minik arka aydınlatması var ve kendi başlarına kapana biliyor

ama lcdlerde bu tüm pixeller için bi tane var ve hiç kapanmıyor

Siyah renk üretmek için pixele giden Işığı filtrelemek gerekiyor ve daha fazla enerji tüketiyor yani beyaz ekran daha koyal üretiliyor fakat bu amoled de böyle değil siyak renk üretmek için sadece pixelin arka aydınlatması kapatılıyor ve bu yüzden pil ömrünü olumlu etkiliyor
bu cevap @teknolojibaronu na gitsin :)

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Bunlar zaten bildiğim şeyler ne diye bana gitsin? Ben sana diyorum ki şarj süreleri aynı bunu sebeblere bağlamaya uğraşan sizlersiniz.

egzantrik1453

Üye
Ben lolipop diyorum.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Bence ART bin pek faydası yok gibi

(Eğer telefon şarjı biter pili düşüp çıksa bile açılınca RAM kaldığı yerden devam ediyor sıfırlamıyor

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Sentetik testler haricinde artin performansi anlasilmiyo ama 1 haftadir lollipop kullaniyorum sarj daha iyi diyebilirim rahatlikla ve ustelik ne temiz kurulum yaptim ne de flash sonrasi hard reset.
Bu haliyle bile 5 - 5,5 saat ekran suresi aliyorum 3G ile.

PriZm

PriZm

Üye
Bence ART bin pek faydası yok gibi

(Eğer telefon şarjı biter pili düşüp çıksa bile açılınca RAM kaldığı yerden devam ediyor sıfırlamıyor
Öyle bir olay imkansız. Telefon kapandığı anda ram belleklerine giden elektirik kaybolur dolayısı ile ramde ki verilerde sıfırlanır.

Art'ın en çok faydası yoğun I/O yapan uygulamalarda belli oluyor. Photoshop Touch gibi.

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Öyle bir olay imkansız. Telefon kapandığı anda ram belleklerine giden elektirik kaybolur dolayısı ile ramde ki verilerde sıfırlanır.

Art'ın en çok faydası yoğun I/O yapan uygulamalarda belli oluyor. Photoshop Touch gibi.
ben şaka yapmıyorum kasıtlı da olsa kapattım açtığımda ram yerinde kalıyor en azından G2 de böyle bu olay muhtemelen art dan kaynaklanıyor olabilir

şuan videosunu da çektim en kısa zamanda paylaşırım ben de ilk gördüğümde bu nasıl oluyor diye sordum ama olabiliyormuş.

Son düzenleme:
Peocawe

Peocawe

Üye
    Konu Sahibi
ben şaka yapmıyorum kasıtlı da olsa kapattım açtığımda ram yerinde kalıyor en azından G2 de böyle bu olay muhtemelen art dan kaynaklanıyor olabilir

şuan videosunu da çektim en kısa zamanda paylaşırım ben de ilk gördüğümde bu nasıl oluyor diye sordum ama olabiliyormuş.

senin dediğin olay tam olarak telefonu kapatip açtığında son kullanilanlar yerinde duruyor o mu?

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
G2 de pili nasil cikardin acaba dusunce pilin cikmasini birak kapatip acsan yine bosalir ram arkadasin dedigi gibi acik uygulamalarda uygulama isimleri yazar ama calismaz dokununca tekrar yukler.

PriZm

PriZm

Üye

Eğer son kullanılanlar ekranının aynı şekilde kalmasından bahsediyorsan bunun ram ile alakası yok. Aynı olay iOS da da geçerli.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
G2 de pili nasil cikardin acaba dusunce pilin cikmasini birak kapatip acsan yine bosalir ram arkadasin dedigi gibi acik uygulamalarda uygulama isimleri yazar ama calismaz dokununca tekrar yukler.
Ben güç kesintisi anlamında bunu note 2 ye cm12 kurduğumda da yaşamıştım
Ve video
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Ben de ondan bahsediyorum iste o gorduklerin calisiyor anlamina gelmiyor tiklasan bastan yukler

only_download

Üye
''G2 kullanıyorum''
lollipopta ne bir şarj problemi ne de donma gördüm gelgelelim sıfatını siz biliyorsunuz lg yazılımcıları etmişler telefonun içine hiçbir özellik kalmamış g2 ye özel, resmen boşaltmışlar içini. Bu yüzden kitkat'a döndüm. G2 için şüphesiz en kullanışlı, verimli yazılım kitkat'tır daha da iyisi olmaz gibi

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Ben de ondan bahsediyorum iste o gorduklerin calisiyor anlamina gelmiyor tiklasan bastan yukler
Özellikle videodan sonra bütün verileri kapatıp bi chrome sayfasına tıkladığımda direk açıldı

Peocawe

Peocawe

Üye
    Konu Sahibi
Ben güç kesintisi anlamında bunu note 2 ye cm12 kurduğumda da yaşamıştım
Ve video
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

bu olayı diğer mesajlarda da söyledik. ram'de saklamıyor hiçbirini sadece orada son kullanılanlar kalıyor. Aynı durum Alican'ında dediği gibi iOS'da da geçerli.

byAndroid

byAndroid

Üye
Benim bildiğim sıfirlamasi gerek. Şuan ios konuşmuyoruz ilgilendirmez de. Konumuz android arkadaşın yaptığını kendi telefonumda deneyesim hiç gelmedi ama deneyen varsa söylesin

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
ios telefonun kapanmasini bile beklemiyor sifirlamak icin :D
bu olayi denemeye gerek yok son uygulamalar gorunuyor iyi bir sey ama kesinlikle ramde degiller dokununca ilk defa acilacaklar