Kıyafet zorunluluğu kalktı

Sponsorlu Bağlantılar

Kingmortall

Kingmortall

Üye
donla okula giderdim yeminle direk çantayı alırım bi yüzümü yıkarım sonra yola iki saat kiyafetde giymezdim :D

Türe

Türe

Üye

Bizim okulda belli bir şartı vardı.En fazla birisinin eşofmanı adidas diğerininki çakma veya markasız olurdu.Bu durum fazla dikkat çekmiyor çünkü altı üstü eşofman fakat olay kıyafet olunca pantalonundan tişörtüne bir problem bence.Daha öncede yapıldığından durumu az çok biliyor ve olacakları tahmin edebiliyorum.Eğer veli eleştirileri dinlenirse fazla sevinmesin öğrenciler bence maximum 1-2 sene yürürlükte kalır.Son zamanlarda çıkan her eğitim düzenlemesi gibi -.-

Benim zaten son seneme denk geliyor benim senemde olsun da sonra duzeltsinler :D

'Enver'

'Enver'

Üye
Olan dar gelirli ailelerin çocuklarına olacak.
Sadece dar gelirli değil orta gelirli aileler de etkilenecek. Exta kıyafet masrafı çıkacak. Çocuklar hergün farklı kıyafet giymek isteyecek. (Kendi kızkardeşimden biliyorum.)

Zengin-fakir ayrımı olacak. Levis'ten Lacoste'den giyinen "kral", pazar malı giyinen (hatta onu da bulamayan) "varoş" olacak. Aşağılamalar, hor görmeler olacak.

Ben üzüldüm açıkçası, küçük yaşta kapitalizmin kahpe yüzüyle yüzleşmek zorunda mı bu çocuklar ?

• Beğen
Tepkiler: kullanıcıadları, Kdr05 ve hmgurbuz2
hmgurbuz2

hmgurbuz2

Üye
Olan dar gelirli ailelerin çocuklarına olacak.
Sadece dar gelirli değil orta gelirli aileler de etkilenecek. Exta kıyafet masrafı çıkacak. Çocuklar hergün farklı kıyafet giymek isteyecek. (Kendi kızkardeşimden biliyorum.)

Zengin-fakir ayrımı olacak. Levis'ten Lacoste'den giyinen "kral", pazar malı giyinen (hatta onu da bulamayan) "varoş" olacak. Aşağılamalar, hor görmeler olacak.

Ben üzüldüm açıkçası, küçük yaşta kapitalizmin kahpe yüzüyle yüzleşmek zorunda mı bu çocuklar ?

Aynen katılıyorum..

achambo

achambo

Üye
ben olsa mı olmasamı ortada kaldım:) ama benim okulumda bu sene serbest yok seneye başlıcak dedi hoca

RecepBerkA

RecepBerkA

Üye
Sacma sacma sacma...

- - - Eklendi - - -

Sacma sacma sacma...

Kingmortall

Kingmortall

Üye
çok güzel uygulama sabahın köründe kalk gömlekti pantolondu kravattı uraşma derdi yok direk donla git okula çıkarken 1 2 defter al ooh cillop gibi :hmmm

• Beğen
Tepkiler: alaStar
EroL

EroL

Emekli Yönetici

çocuklar okula gitmek için defter kalem almak için trafiklerde cam siliyor..
Biraz fazla abarttınız sanırım.

Okullarda kıyafetlerin tek düzen olması, sizin sandığınız gibi herkesin eşit olarak giyinmesi, fakirle zengin arasındaki farkı ortadan kaldırmak için getirilmedi. Buradaki amaç askeri bir düzen ve disiplin sağlamaktı. Sabahları okula gittiğinizde sıraya girip "rahat, hazır ol" komutlarını alıp sonrasında sınıfa girmeniz de bu düzenin bir parçasıydı.

Fakir ile zengin arasındaki uçurumun en çok kendini belli ettiği yerlerden birisi okul kantinleridir. Sizin bahsettiğiniz gibi, o küçücük beyinler "bende neden yok" düşüncesine kıyafete bakarak değil, arkadaşının elindeki yiyecek, içecekleri görünce kapılırlar. İlkokula giden bir çocuk için markanın hiç bir önemi yoktur. Ortaokuldan bahsediyorsak da, bu çocuğun ailesi fakirse, artık fakir olduklarının farkına varması gerekir. Zengin gibi büyütülen ergenlik yaşındaki çocuk geleceğini kurtarmak için hiç bir adım atmaz. Buna gerek görmez çünkü. Kısacası kılık kıyafet serbestliğini fakirlik ve zenginliğe bağlamak, olaya fazla duygusal yaklaşmaktır bana göre.

Bireyin kendisini diğer insanlara ifade etme biçimlerinden en önemlisi giydiği kıyafetlerdir. Hepimiz farklı düşüncelere sahip olduğumuz için zevklerimiz de farklıdır. Kişinin kendisini ifade etme biçimini elinden alırsanız, bu onda bazı problemlere yol açacaktır. Ben psikoloji dalında okumadım, bu konu hakkında derinlemesine bir bilgim yok ancak bu konuda sohbet edecek kadar bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. Kaldı ki böyle bir konudan bahsedebilmek için kendi okul günlerime dönüp bakmam bile yeterli olacaktır.

Lisede zorla kravat takmamız istenirdi. Öğretmenime neden bunu yapmak zorundayız diye sorduğumda bana gelecekte bu şekilde giyineceksiniz, o günlere hazırlık için bu şekilde giyiniyorsunuz, buna alışmalısınız demişti. Ancak ben kravatı hayatım boyunca sadece lisede ve düğünümde kullandım. Kravattan tiksinmiş olmam, kravat yüzünden müdürden dayak yemem, inatlaşıp takmamayı kafama koyduğum için okula 2. 3. derslerde gitmem ve derslerimi kaçırmış olmam benim yanıma kâr kaldı. Peki kurallara uyup taksam ne olurdu? yakışmıyordu abi :D kafam palyaço gibi ortaya çıkıyordu. Bıyıklarım yeni terlemiş, kendimi karşı cinse beğendirme duygularım tavan yapmış, nasıl takayım onu.

Ben alınmış olan bu karardan son derece memnunum. Zaten tamamen serbest denilmiyor. Belli başlı kurallar çerçevesinde kılık kıyafet serbest deniliyor. Devlet okulla ilgili bir karar alıyorsa bunun en ufak ayrıntısını bile düşünmüştür. Belki de kıyafetin görünen kısımlarında marka olmama koşuluyla serbest, ayrıntıları bilmiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: alaStar ve HacKLess
Türe

Türe

Üye
:alkis

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye

Biraz fazla abarttınız sanırım.

Okullarda kıyafetlerin tek düzen olması, sizin sandığınız gibi herkesin eşit olarak giyinmesi, fakirle zengin arasındaki farkı ortadan kaldırmak için getirilmedi. Buradaki amaç askeri bir düzen ve disiplin sağlamaktı. Sabahları okula gittiğinizde sıraya girip "rahat, hazır ol" komutlarını alıp sonrasında sınıfa girmeniz de bu düzenin bir parçasıydı.

Fakir ile zengin arasındaki uçurumun en çok kendini belli ettiği yerlerden birisi okul kantinleridir. Sizin bahsettiğiniz gibi, o küçücük beyinler "bende neden yok" düşüncesine kıyafete bakarak değil, arkadaşının elindeki yiyecek, içecekleri görünce kapılırlar. İlkokula giden bir çocuk için markanın hiç bir önemi yoktur. Ortaokuldan bahsediyorsak da, bu çocuğun ailesi fakirse, artık fakir olduklarının farkına varması gerekir. Zengin gibi büyütülen ergenlik yaşındaki çocuk geleceğini kurtarmak için hiç bir adım atmaz. Buna gerek görmez çünkü. Kısacası kılık kıyafet serbestliğini fakirlik ve zenginliğe bağlamak, olaya fazla duygusal yaklaşmaktır bana göre.

Bireyin kendisini diğer insanlara ifade etme biçimlerinden en önemlisi giydiği kıyafetlerdir. Hepimiz farklı düşüncelere sahip olduğumuz için zevklerimiz de farklıdır. Kişinin kendisini ifade etme biçimini elinden alırsanız, bu onda bazı problemlere yol açacaktır. Ben psikoloji dalında okumadım, bu konu hakkında derinlemesine bir bilgim yok ancak bu konuda sohbet edecek kadar bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. Kaldı ki böyle bir konudan bahsedebilmek için kendi okul günlerime dönüp bakmam bile yeterli olacaktır.

Lisede zorla kravat takmamız istenirdi. Öğretmenime neden bunu yapmak zorundayız diye sorduğumda bana gelecekte bu şekilde giyineceksiniz, o günlere hazırlık için bu şekilde giyiniyorsunuz, buna alışmalısınız demişti. Ancak ben kravatı hayatım boyunca sadece lisede ve düğünümde kullandım. Kravattan tiksinmiş olmam, kravat yüzünden müdürden dayak yemem, inatlaşıp takmamayı kafama koyduğum için okula 2. 3. derslerde gitmem ve derslerimi kaçırmış olmam benim yanıma kâr kaldı. Peki kurallara uyup taksam ne olurdu? yakışmıyordu abi :D kafam palyaço gibi ortaya çıkıyordu. Bıyıklarım yeni terlemiş, kendimi karşı cinse beğendirme duygularım tavan yapmış, nasıl takayım onu.

Ben alınmış olan bu karardan son derece memnunum. Zaten tamamen serbest denilmiyor. Belli başlı kurallar çerçevesinde kılık kıyafet serbest deniliyor. Devlet okulla ilgili bir karar alıyorsa bunun en ufak ayrıntısını bile düşünmüştür. Belki de kıyafetin görünen kısımlarında marka olmama koşuluyla serbest, ayrıntıları bilmiyoruz.

Söylediklerinin bir kısmına katılmakla beraber katılmadığım kısımlarda mevcut tabiki burada kişisel görüşlerimiz hakkında konuşuyoruz herkes farklı şeyler düşünüyor bu çok doğal.Ben orta okuldan beridir çok anormal birisiydim ve ergenlikte olması gereken ruhsal değişimleri -karşı cinse kendini beğendirmek, arkadaşlar arasında kabul görmeye çalışmak gibi- çok az yaşadım.Bu yüzden bu konu nasıl hissedildiği hakkında pek fazla bilgim yok.Bununla beraber iyi bir izleyici olduğumu düşünürüm.Özellikle lisede bir kaç arkadaşım yemeğini evden getirirdi buna açıklama olarakta en kötü ihtimalle okulun yemeklerini sevmiyorum der geçiştirebilirlerdi.Gerçektende bu güne kadar güzel yiyecekleri var dediğim bir okul kantinine rastlamadım bu yüzden bende bir süre evden yemek götürmüşümdür.Uzun lafın kısası kantin mevzusu öyle böyle geçiştirilebiliyor, çocuk kendi içinde yaşayacağı ikilemler ve üzüntü ile durumu atlatabiliyor fakat kıyafet, telefon gibi özellikle bu yaştaki çocuk-gençler için zenginlik ve hava atma öğesi olan şeylerde durum apayrı bence.Benim ailemin durumu iyiydi ve iyi bir telefonum vardı lisedeyken.Arkadaşlarımın bazılarında ise kötü telefonlar var veya hiç yoktu.İyi telefonu olan arkadaşlarım bu takozu mu kullanıyorsun, liseye geldin daha telefonun yok mu gibi söylemlerde bulunuyorlardı.Bunu iyi yahut kötü niyetle söylerler orasını ben bilemem fakat gördüğüm kadarıyla bu konuşmaların yapıldığı kişiler pekte memnun değillerdi hallerinden.Telefonlarının olmamasından değil arkadaşlarında olduğunu görmesinden ve onlarda olduğu halde kendisinde olmamasından.Üniformaya bende karşıtım özellikle koyunlaştırıcı eğitim sistemine karşıyım fakat eğerki bu askeri düzenden çıkılmak isteniyorsa ne bileyim ayakkabı rengine karışılmaz, yaz kış için uzun, kısa kollu tişört-hırka uygulaması yapılır.Herkese aynı renk amblemsiz tişört giydirir mesala okul.Bu durumda beyaz bir tişörtü parası olan pahalı bir yerden, olmayan ucuz bir yerden alsa bile farketmez.İlkokula giden ve zengin fakir ayrımı ile tanışmamamış bir çocuk arkadaşında her gördüğünü kendisinede isteyecek ve belkide olmaması durumu çocuğun psikolojisini etkileyecek.Küçük çocuklar bu tarz basit şeylerden çabuk etkilenirler zaten.Olayı kavramış bir orta okul - lise öğrencisi ise bu durum yüzünden anne babasını suçlayacak ve zaten ağır geçen ergenlik dönemini daha ağır yaşayacak.Zaten okuduğum kadarıyla bu işin uzmanlarının görüşleride bu şekilde.Devletin en ufak ayrıntısını düşünmesi olayına gelirsek tekerlekli sandalye yolu yapmaya çalışıp dönme payını hesaba katmayan ve binlerce lira zarar eden, bölge halkının ve bir çok kişinin uyarısına rağmen sık sık sel olan bir bölgeye hava alanı yapıp daha sonra hava alanını selden dolayı 12 ayın 3 ayında kapalı tutmak zorunda bırakan, tünel yapıp yanlış oldu deyip milyonlarca boşa para harcayan, her şeyi düşündük SBS'ye geçtik diyipte 3-4 yaş grubunu kobay faresi olarak kullanan bir ülkede devlet en ince ayrıntısına kadar düşünmüştür demeye gönlüm el vermiyor malesef...

• Beğen
Tepkiler: EroL
Kerim.

Kerim.

Üye
Iyi olmusta ogrencilerde ozellikle pek fazla giysisi olmayan ogrencilerde psikolojik sorunlar olacak buyuk ihtimal.

- - - Eklendi - - -

Ben bu fikrin yerine yine herkeste ayni tur kiyafetin olmasinin taraftariyim.tabi bu kiyafetler ogrencileri sikmayacak sekilde olacak.yani agir rahat olmayan pantolonlar,gomlek,kravat,ustune kazak yerine sadece bi tane okul esofmani ve yine bi tane okul kazagi olsa cok daha iyi olurdu bence.

• Beğen
Tepkiler: kullanıcıadları
phasan

phasan

Üye
Ulan biz okul zamanında ilk ders beden eğitimi olduğu için nasıl eşofman ile okula gelinir onun hesabını yapardık. :D istiklal marşı töreni için illa ki giyilecekti o formalar. :D yeni nesil hakikaten çok şanslı. tabletler, kıyafet özgürlüğü falan. :)
Her okulda tablet yok

alaStar

alaStar

Üye
Neden bu kadar sığ düşünceleriniz var biraz özgürlükçü ve daha gerçekçi düşünemezmisiniz bırakın başkalarınn ne dediğini siz kendi düşüncelerinizi dürüstçe söyleyin. okul askeriye değil eğitim kurumudur kimsenin sizi koyunlaştırmasına izin vermeyin.

doctorrr

doctorrr

Üye
acaba biz burda bunun geyiğini yaparken hükümet nereyi satıyor?

• Beğen
Tepkiler: Mert, kullanıcıadları ve minoo
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye

Ağır geldi :hmmm

Hükümet bunu satarken "muhalefet" nerede acaba :evet:

Şimdi siyaset konuşmak istemiyorum ama muhalefetin hükümetten onunda muhalefetten pek farkı yok açıkçası.Gidip gerek olmadığı halde bırak lüks içinde yaşamalarını ve lüks arabalar kullanmalarını, kullandıkları lüks arabaları beğenmeyip sanki ülkede başka problem yok gibi yenisini ve daha iyisini istemeleri ve bunu reddedip bizim işimiz bu değil diyecek bir insan evladı bulunmamasından anlaşılıyor zaten bu.

• Beğen
Tepkiler: alaStar ve Türe
Türe

Türe

Üye

Şimdi siyaset konuşmak istemiyorum ama muhalefetin hükümetten onunda muhalefetten pek farkı yok açıkçası.Gidip gerek olmadığı hale bırak lüks içinde yaşamalarını lüks araba kullanmalarını kullandıkları lüks arabaları beğenmeyip sanki ülkede problem yok gibi yenisini ve dah iyisini istemeleri ve reddeden bizim işimiz bu değil diyecek bir insan evladı bulunmamasından anlaşılıyor zaten bu.

Benim demek istediğim de buydu abim. Birini kötülememiz yanlışlık olur. Ortada bir sorun varsa bu herkesin suçudur.

• Beğen
Tepkiler: alaStar ve kullanıcıadları
codblackops2

codblackops2

Üye
bu ülkenin başına gelecek adam gibi biri yok şu an ne chp ne akp ne de mhp vs.. Akp bu partiler arasında ülkeyi yönetebilecek tek parti bence.ama onlarında hataları var neyse.. Vatani satma konusu ile ilgili bi şey diyeceğim de ağır kaçacak.

• Beğen
Tepkiler: alaStar
foreverthe

foreverthe

Üye
Arkadaşlar bu olacak bir durum değil. SADECE GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR BAZILARI.

• Beğen
Tepkiler: minoo
minoo

minoo

Üye
Bu konuyu engelleyemiyorum artık ben.
Karar verildi artık, yapacak bir şey yok arkadaşlar.
Keyifli forumlar.

Üst Alt