Kıyafet zorunluluğu kalktı

Sponsorlu Bağlantılar

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Kıyafet zorunluluğu kalktı
İlk, orta ve liselere kıyafet serbestisi getirildi. Buna göre öğrenciler bazı okullar dışında tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. İmam hatiplerde de başörtüsü serbest bırakıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliği değişti. Yeni yönetmeliğe göre, öğrenciler, okul ve sınıflarda tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Ayrıca kız öğrencilere, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtme serbestisi de getirildi. Bazı sınırlamalar dışında (Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular vb.) okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest bırakıldı. Ancak okul yönetimlerine kıyafet belirleme hakkı verildi. Yönetmelik öğrencilerin atölye ve laboratuarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giymelerini de düzenliyor. Yine öğrencilerin tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacağı da vurgulandı. 19 Mayıs, 29 Ekim gibi günlerde veya buna benzer kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye mali yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacağı da kaydedildi. Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetinin serbest olmasına dair yönetmelik, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndaki milletlerarası özel öğretim kurumları, yabancı okullar ve azınlık okulları öğrencileri hakkında uygulanmayacak. Yönetmelikle temel ilkeler şöyle belirlendi: Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyecek. Öğrenim görülen programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuvarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyilebilecek. Öğrenciler, beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecek, ancak öğrenciler tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacak. Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek. Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek. Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye mali yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak. Yönetmeliğe göre öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamayacak. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemeyecek. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyilmeyecek. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayacak ve giysileri giyemeyecek. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olacak. Öğrenciler makyaj yapmayacak, bıyık ve sakal bırakamayacak. Bu yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden ortaokul öğrencilerine MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, lise öğrencilerine MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanacak. Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden okul yöneticileri hakkında da ilgili disiplin hükümleri uygulanacak. Diğer yönetmelik ve düzenleyici işlemlerin, resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine ilişkin konulardaki bu yönetmeliğe aykırı hükümleri uygulanmayacak. Yönetmelikle 22 Temmuz 1981 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan MEB ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. 16 Temmuz 1982 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 14. maddesiyle hükümleri saklı tutulan yönetmelikler arasındaki ''22 Temmuz 1981 tarihli Bakanlar Kurulu Kararına bağlı Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri'' ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilir'' fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 1981 tarihli MEB ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmeliğin yürürlükten kaldırılan hükümlerin uygulanmasına 2012-2013 öğretim yılı sonuna kadar devam edilecek. Öğrenciler, 2012-2013 ve daha önceki öğretim yılları için okul yönetimlerince belirlenen önlük veya okul üniformalarını 2013-2014 öğretim yılında giyebilecek

nazlican

Üye
Hiç iyi olmadı valla.kıyafeti olan var olmayan var yazık çocuklara..

• Beğen
Tepkiler: gericikoyluyobaz, kullanıcıadları, 'Enver' ve 4 diğerleri
Ekşi Erik

Ekşi Erik

Üye
Ulan biz okul zamanında ilk ders beden eğitimi olduğu için nasıl eşofman ile okula gelinir onun hesabını yapardık. :D istiklal marşı töreni için illa ki giyilecekti o formalar. :D yeni nesil hakikaten çok şanslı. tabletler, kıyafet özgürlüğü falan. :)

• Beğen
Tepkiler: Byhaydar
Kingmortall

Kingmortall

Üye
vay anasını son dersten 1 önce beden dersi olurdu 1 ders bile eşortmanla giremezdik derse :islik şimdikiler okuyomu be

• Beğen
Tepkiler: Byhaydar
Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
Çok kötü oldu. İnşallah geri adım atarlar.

• Beğen
Tepkiler: gericikoyluyobaz, minoo, MertcaN9 ve 4 diğerleri
ia.phlvn

ia.phlvn

Üye
Yanlış bi yenilik olmuş bence

• Beğen
Tepkiler: gericikoyluyobaz, MertcaN9, Kdr05 ve 3 diğerleri
Türe

Türe

Üye
İşte bu yaa ! :D Ohhh eşofmanımla gidecem okula ! :bud:

nazlican

Üye
neresi şanslı allah aşkına..zengin çocukları markalar adidaslar nıkelar hummeller giyecek hava atacak durumu iyi olmayan çocuklarda belirli olan kıyafetlerini giymeye devam edecekler okul sevgisi bile kalmaz. öğrenciler dersleri değil artık ne giyeneceklerini düşünürler üzüldüm cidden.

• Beğen
Tepkiler: gericikoyluyobaz, minoo, MertcaN9 ve 6 diğerleri
Metin MF

Metin MF

Üye
Süper olmuş :bud:

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
neresi şanslı allah aşkına..zengin çocukları markalar adidaslar nıkelar humeller giyecek hava atacak durumu iyi olmayan çocuklarda belirli olan kıyafetlerini giymeye devam edecekler okul sevgisi bile kalmaz. öğrenciler dersleri değil artık ne giyeneceklerini düşünürler üzüldüm cidden.

harfiyen katılıyorum

• Beğen
Tepkiler: nazlican
Silinen Üye 511859

Silinen Üye 511859

Kapalı Hesap
  • Beğen
Placebo-

Placebo-

Üye
Buna siz değil öğrenciler karar vermeleri. Üniversitede hava atma olayı oluyor mu ki? Her ne kadar zengin vs. olursa olsun bir yere kadar farklı kıyafet giyecek..

• Beğen
Tepkiler: alaStar, MertcaN9, Türe ve 1 kişi daha

Samet.25

okulu biraktik serbest oldu :(

Kdr05

Kdr05

Üye
Gerçekten çok kötü olmuş. Tek tip kıyafet giymenin amacı nedir biraz düşünürsek her şeyi anlarız. Umarım bu yanlışın farkına da varılır ve geri adım atılır.

• Beğen
Türe

Türe

Üye
Buna siz değil öğrenciler karar vermeleri. Üniversitede hava atma olayı oluyor mu ki? Her ne kadar zengin vs. olursa olsun bir yere kadar farklı kıyafet giyecek..

Her yerinden öpüyorum seni Rüştü :ehe :kop2:

nazlican

Üye

ilkokul ortaokul ve lise deki öğrencilerle ünideki öğrencileri aynı tutamazsın.

Silinen Üye 511859

Silinen Üye 511859

Kapalı Hesap

sen üni öğrencileriyle ilköğretim dekileri bir mi sanıyorsun. üni ye belki herkes gidemiyor ama ilköğretime fakir zengin herkes gidiyor. çocukla yetişkini bir tutma. yetişkin yok dediğinde bir nebze anlar ama çocuk laf dinlemez ve daha hassastır. ayrıca; öğrenci, doktor vs tek tip kıyafet o konumu simgeleyen en önemli unsurdur.

• Beğen
Tepkiler: Revengeful
Türe

Türe

Üye

ilkokul ortaokul ve lise deki öğrencilerle ünideki öğrencileri aynı tutamazsın.

O zaman ünv.de de forma zorunluluğu olsun. Nasıl bir tutamayız asıl bunu anlamakta sıkıntı yaşıyorum. Millet ünv.de hava atmayı sever lise ve ilkokulda değil. (genel olarak)

Üst Alt