3 büyükleri tutmak

 • 18 Ağustos 2014
 • 1820 Okunma
 • 70 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Türk futbolunun gelişmemesinin baş sebebidir.

  Acizliktir. Geniş bir kitleye aidiyet duyma istemidir.

  İnsanımızın güce tapmasıyla ilgili bir durumdur.

  Peki bunun sebebi nedir ?

  Ülke olarak tek şehre endeksli durumdayız. Karabük'te en çok izlenen kanal İstanbul kanalı veya Mersin'de en çok okunan gazete İstanbul gazetesi. Ana haber bültenleri ve gazetelerin ilk sayfalarını her zaman İstanbul işgal etmekte. Ve hepimiz bu şekilde daha küçük bir çocukken şehrimizin takımı yerine televizyonlarda gördüğümüz gösterişli takımları tutmaya baskılanıyoruz.

  Peki yurtdışında nasıl baskı olmuyor ?

  Yerel gazete ve kanallara olan rağbetle alakalı bu durum. Mesela Blackburn Rovers taraftarı 2.ligde olsa bile nasıl her maç stadyumu dolduruyor ? Hem de Arsenal, Manchester United ve Liverpool'a rağmen. Veya o taraftar neden aynı zamanda Chelsea'yi de tutmuyor ? Çünkü oralarda bizimki gibi İstanbul odaklı medyacılık yok.

  Yani Dünya'nın hiç bir yerinde böyle bir durum yok. Bir Frankfurt'lu kendi şehrinin takımı 2.ligde diye Bayern Münih'i tutmaz asla. Ama ülkemizde durum tam tersidir. İnsanlar genellikle doğup büyüdükleri şehrin takımını tutmaktan ziyade hiç ama hiç alakası olmadığı halde gs, fb, bjk'yi destekler.

  Takım tutmak böyle bir şey değildir ki. Memleketinle özdeşleşmiş bir şeydir. Sen İzmirliysen Mecidiyeköy'deki veya Kadıköy'deki bir takımla hiç bir bağın olamaz. Stadında hiç izleyemediğin bir takımı nasıl desteklersin ? Avrupa'da şamar oğlanı ederler. Senin hangi yerel unsurunu taşıyor da sen Galatasaray için kavga ediyorsun mesela ?

  Ayrıca bu acizliğe düşenlerin bazıları 'sevinmek için sevmedik' şeklinde sloganlar uyduruyorlar. Sevinmek için sevmediysen git alt liglerde kalkınmaya çalışan şehrinin takımını tut.

  Sonuç
  Eğer futbolumuzun gelişmesini istiyorsak ve futbolu seviyorsak, şehrimizin takımını tutalım ve cefasını çekelim.

  İyi forumlar...
   


  Yazan: Pikkaccu
  iPhone ile gönderdi
 2. ŞEREFli bir takım tutmak istedik onun için BEŞİKTAŞ ı tutduk şehrin takımını tutmak sana kalmış. Futbol u seversiniz bir takıma sempati duyarsınız ya da fanatik olursunuz zorla şehrin takımını tutmak diye bir şey yok sen insanları fazla zorlamaya çalışıyorsun Mesela siyaset in merkezi Ankara o zaman siyaset ile uğtaşanlar Ankaragücü nü Ankaraspor ya da Gençlerbirliği ni tutsun
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  Fatic, The Shadow ve Mad EagLe bunu beğendi.
 3. Şerefli bir takımı tutmak istediğine inandırıyorsun kendini aslında sadece başarı odaklı bir sevgin var. Ayrıca Ankara'da yaşayan Trabzonlu niye Ankaragücü'nü tutsun? Yaşadığın yer önemsiz.
   
  iPhone ile gönderdi
  UpOneTR bunu beğendi.
 4. Alakası bile yok ben BEŞİKTAŞ 8-0 yenildiğinde de BEŞİKTAŞlıydım avrupa nın dev takımlarını yendiğinde de BEŞİKTAŞlıyım
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 5. İflasın eşiğindeki şehrinin takımına neden aynı sevgiyi duyamadın ? Onun 8-0 yenildiği takım Liverpool değil de Nazilli Belediye olduğu için mi ?
   
  iPhone ile gönderdi
 6. adam haklı beyler.
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 7. adam kendini zorla inandırsa Beşiktaşı mı tutar ? Kaç senedir şampiyon olmuyor. Kupa kaldırmıyor. Avrupada arada birşeyler yapıyor. İstatistiklerde derbi maçlarda rakiplerine nazaran geride. Ama rahmetli başkan Seba'nında dediği gibi şerefli ikincilikler şerefsiz şampiyonluklardan iyidir.
   
 8. İşte o durumda da aile faktörü var.[DOUBLEPOST=1409003405,1409003360][/DOUBLEPOST]Ayrıca ikincilik kötü bir şey mi ? Hangi anadolu takımı en son ikinci bitirdi ligi ?
   
  iPhone ile gönderdi
 9. en son 10-11 sezonunda trabzon ikinci oldu o da averaj farkıyla yani şampiyonluğu an meselesi idi. Ondan önceki sezon bursa şampiyon oldu
   
 10. Dediklerini ben de biliyorum zaten. Ama asıl sorun neden bizden Montpeiller gibi, Stuttgart gibi, Atletico Madrid gibi hikayeler çıkmıyor. 81 il sadece 1 ili desteklerse futbolumuz yerinde saymaya devam eder.
   
  iPhone ile gönderdi
 11. mantikli valla hep dsunrum bunu bi il sehir takimina neden yatirim yapmaz die oysa ben istanbulda buyudm aklim erdi burdayim ama hep istemsimdr kucuk bi ilde otrsam oranin takimini ttar maclarina giderdim die
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  Pikkaccu bunu beğendi.
 12. Duyup duymadığım seni ilgilendirmez fakat sana kalsa istanbulb takımları olmasın amatör lig oynuyalım
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 13. Demirören bozdu o beşiktaşı
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 14. Yargı uefa cas ve tff hariç her kuruma göre şampiyon Trabzonspordur o sezon için :)
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 15. O kurumlar yetmez mi zaten ? :D
   
  -Börteçine- bunu beğendi.
 16. Bence yeterli ama bazılarına yetmior :)
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  The Shadow bunu beğendi.
 17. Bozmaktan kastın :D
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  -Börteçine- bunu beğendi.
 18. Haklı soze ne hacet kardeşim haklısın tabikide burdan mardin spora sevgiler

  MaxiCep Windows Phone uygulamasıyla gönderildi.
   
  Pikkaccu ve -Börteçine- bunu beğendi.
 19. İstanbul takımları olmasın mı dedim ? Herkes memleketinin takımını tutsa lige zevk gelir, heyecan artar. Her sene şu sözde büyük takımların kavgalarıyla uğraşmayız. Dün gördük Galatasaray taraftarını. Sadece güce odaklı bir sevgileri var. Maçtan sonra İmparator diye tezahürat yaptılar. Fenerbahçe yenilseydi onlar da Ersun Yanal diye tezahürat yapardı.[DOUBLEPOST=1409038630,1409038530][/DOUBLEPOST]
  Kardeş kusura bakma ama bence o sezon sonunda yapılanlar Fenerbahçeyi yıpratmak adınaydı. Ben inanmıyorum şikeye.
   
  iPhone ile gönderdi
  -Börteçine- bunu beğendi.
 20. Önemli olan senin inanman benim inanmamam değil. Toplanan tapelere konuşma kayıtlarına bak. Aziz dahil hepsi bunların altına imza attı kendilerine ait olduğu için. O tapelere kayıtlara görede uefa cas ve acmde yargılandı ve suçlu bulundu. Desen sadecede Türkiyede suçlu bulundu ben güvenmiyorum Türk yargısına bende haklısın derim. Ama tff hariç heryerde suçlu bulundu ki tffnin başındakilerde şikeye bulaşmış kişiler. Araştırmanı yap inanmıyorsan
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/12/2018 - 07:37