Pc Donma Sorunu (Klavye-Mouse Donuyor , Çızırtılı Ses Çıkıyor)

Sponsorlu Bağlantılar

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
Pc Donma Sorunu (Klavye-Mouse Donuyor , Çızırtılı Ses Çıkıyor)
Merhaba şimdi sorunumu burada paylaşıcağım çok şey denememe rağmen henüz kalıcı çözüm buladım.
Öncelikle bir kaç hafta önce başladı sorun bilgisayar açıkken belli aralıklarda bazen hemen bazen 3 saat bazen 10 saat sonra bilgisayar birden bire donuyor klavye ve mouse etkisiz kalıyor ve hoparlörden ses takılması tarzında bir ses çıkıyor(şarkı çalıyorsa).

• İlk başta sistem kaynaklı diyip format atmayı denedim bu arada tabi donmalar arttı.
  • Sonra format atarkende hata mesajları almaya başladım ve formatlar hep yarım kaldı.
  • Usb-CD ikisiylede denememe rağmen format atamadım CD rom bozuktur diye taşınabilir CD rom ile tekrar denedim ve yine atamadım.
  • Daha sonra HDD kaynaklıdır diyip yeni bir hdd aldım.Format işlemi başarılı oldu şuan sistemi kurdum.
Driverlerı kendi sitelerinde sorunsuz şekilde kurdum.Hata suanlık az denecek kadar.
Ama tekrar 10 saatte bir 15 saatte bir donma yaşıyorum her hangi bir hata mesajıda vermiyor.
sadece donuyor.
Ramleri test ettim sonuç bulamadım.
Ekran kartını zorladım aşırı yüklenmeden mi oluryor diye yine sonuc bulamadım.
İşlemciye aşırı yük bindirip denedim yine sorun buladım.
Acaba sorun neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İnternette detaylı araştırma yapmama rağmen hiçbir kaynaktan kesin çözüm alamadım.

Sistem Özellikleri
------------------------
Windows 10 Pro 64-bit

CPU - Intel Core i7 3770
Anakart - Asus P8Z68-V Pro/Gen3
RAM - Kingstone 8,00GB DDR3
Ekran Kartı - Asus R7 260x
HDD - 1TB Western Digital WDC WD10

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ekran Kartın Amd.Bence Bu Sorunun Bir Tık İlerisi Mavi Ekran. %99 Driverlardan Kaynaklı Bu Donmalar.Eğer Anakart vb Malzemelerin Pcb Sinde Çatlak Vs Yoksa Büyük İhtimalle Belirli Bir İşlem Sırasında Bilgisayarını Kitleyip Bırakıyor.Sistem Isılarına Baktın Mı?

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
Şuan onlar içinde bir program indirdim yeni hdd yi aldığımdan beri takip ediyorum.Sistem boştayken 30-45 arası değişiyor Ekran kartı ve işlemci sıcaklığı.

Bilgisayarı bilerek açık tutuyorum donma sıklığını hesaplamak için son donmayı yaklakşık 16 saat önce yaptı yükte falan da değildi.Sadece dizi izliyordum tarayıcıdan.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Şuan onlar içinde bir program indirdim yeni hdd yi aldığımdan beri takip ediyorum.Sistem boştayken 30-45 arası değişiyor Ekran kartı ve işlemci sıcaklığı.

Bilgisayarı bilerek açık tutuyorum donma sıklığını hesaplamak için son donmayı yaklakşık 16 saat önce yaptı yükte falan da değildi.Sadece dizi izliyordum tarayıcıdan.
O kadar Uzun Zamanlar Açık Tutmana Gerek Yok Yazık Günah Pcye.Yapıyorsa Zaten Saatle Değilde Yaptığın İşlemle Alakalı Bir Sorunu Vardır.
İlk Olarak
Ekran Kartı
Ram
HDD
den Başlamanı Öneririm. Bu 3 Ünde Sorun Vardır.Bunlardan Önce Ekran Kartının Driverini Güncelle.Eğer Yeni Yoksa Eski Sürümü Kurup Dene

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayar işim nedeniyle sürekli açık.
HDD yi yeni aldım. Elimde Ram ayrı bir ram yok denemem için
Ekran kartınıda On board da denedim aynı sorunu aldım.

PALA.

PALA.

Üye
Bilgisayar işim nedeniyle sürekli açık.
HDD yi yeni aldım. Elimde Ram ayrı bir ram yok denemem için
Ekran kartınıda On board da denedim aynı sorunu aldım.
Merhaba, windows 10 un hangi sürümünü kullanıyorsunuz 1709 mu ?
Bu gibi sorunların birçok sebebi oluyor. İşletim sistemi değiştirince mi olmuşdu ?

• Beğen
Tepkiler: Symbianist
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
HDD'yi Değiştirmişsiniz Geriye büyük bir ihtimalle, RAM Kalıyor. Ramlerin MHz'si ayni mi bir bakın?

Ayrıca, Kullandığınız İşletim Sistemi'nin MSDN ve Son sürüm olmasına dikkat edin.
Orjinal Son sürüm Windows 10'u edinebilirsiniz.

Son düzenleme:
Symbianist

Symbianist

Üye
Bizde de Asus un i7 işlemcili bir bilgisayarı var. İlk geldiğinde windows 10 ile sürekli donma sorunu yaşıyorduk. Windows 7 ye geçtik daha iyi oldu. Bu defa da oyunlarda bir takım sorunlar yaşadık. Gerçi pek oyun oynamayız ama counter strike 1.5 te bile sorun çıkınca Windows 10'un full sürümünü yükledik. Şu anda iyi durumda ama yine de çok sağlıklı denemez. Mesela bir süre sonra ses sorunu verebiliyor arada. Onun dışında iyi gibi.

Siz verilerinizi yedekleyip windows 7 kurup bir deneyebilir ve bahsettiğiniz gözlemleri yapabilirsiniz. O zaman işletim sisteminden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli olur.

İşlemci, HDD, Ram, Ekran kartı vs denemişsiniz zaten. Isınma da yok dediğiniz gibi ki i7 pek kolay ısınmıyor.
Sorun işletim sisteminden olabilir.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
ByEmre221

ByEmre221

Üye
Kısaca sürücülerini güncelle dostum :) Kısaca Driver booster yükle daha sonra program kendi halleder.

Symbianist

Symbianist

Üye
İşletim sisteminden önce her iki ekran driverını da kendi sitelerinden güncelleyip bir deneyebilirsiniz. Veyahut eski sürümlerini yükleyip deneyebilirsiniz. Yabancı bir sitede bundan kaynaklanabileceğini söylemişler.

• Beğen
Tepkiler: ByEmre221
PALA.

PALA.

Üye
Siz verilerinizi yedekleyip windows 7 kurup bir deneyebilir ve bahsettiğiniz gözlemleri yapabilirsiniz. O zaman işletim sisteminden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli olur.
Bende bu ilhtimal üzerinden fikir yürütüyorum, sistemi güzel ama illakin tanımlanamayan sorunlar oluyor.
Bu sorunların sebeplerini saymaya kalktığımızda burada sabahlarız malesef...
W10 kurup etkinleştirdikten sonra güncellemeleri kapatıp, gerekli sürücüleri elle yükleyip. Bu şekilde 1 hafta kullan derim.

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
Merhaba, windows 10 un hangi sürümünü kullanıyorsunuz 1709 mu ?
Bu gibi sorunların birçok sebebi oluyor. İşletim sistemi değiştirince mi olmuşdu ?
Windows 10 un son sürümü yüklü suanda.Windows güncelleştirmelerinide yaptım.

HDD'yi Değiştirmişsiniz Geriye büyük bir ihtimalle, RAM Kalıyor. Ramlerin MHz'si ayni mi bir bakın?
Ayrıca, Kullandığınız İşletim Sistemi'nin MSDN ve Son sürüm olmasına dikkat edin.
Orjinal Son sürüm Windows 10'u edinebilirsiniz.
Tek Modül takılı 8 GB Ram var suanda dediğim gibi işletim sistemi son sürüm.
Bizde de Asus un i7 işlemcili bir bilgisayarı var. İlk geldiğinde windows 10 ile sürekli donma sorunu yaşıyorduk. Windows 7 ye geçtik daha iyi oldu. Bu defa da oyunlarda bir takım sorunlar yaşadık. Gerçi pek oyun oynamayız ama counter strike 1.5 te bile sorun çıkınca Windows 10'un fu ll sürümünü yükledik. Şu anda iyi durumda ama yine de çok sağlıklı denemez. Mesela bir süre sonra ses sorunu verebiliyor arada. Onun dışında iyi gibi.

İşlemci, HDD, Ram, Ekran kartı vs denemişsiniz zaten. Isınma da yok dediğiniz gibi ki i7 pek kolay ısınmıyor.
Sorun işletim sisteminden olabilir.
Sorunu denemek için çok kez sistem kurulumu yaptım windows 7 yide denedim windows 10 un diğer sürümlerinide.Yani anlıyıcağınız bir çok yolu denedim :/
Kısaca sürücülerini güncelle dostum :) Kısaca Driver booster yükle daha sonra program kendi halleder.
Sürücüleri tek tek orjinal sitelerinden indirip kurdum.
İşletim sisteminden önce her iki ekran driverını da kendi sitelerinden güncelleyip bir deneyebilirsiniz. Veyahut eski sürümlerini yükleyip deneyebilirsiniz. Yabancı bir sitede bundan kaynaklanabileceğini söylemişler.
On board ekran kartını kurdum daha sonra harici ekran kartımın driver ını yükledim.

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
O zaman sistemi biraz daha deniyip tekrar güncelleştirme yapmadan bir kurulum yapıyım.Ben güncelleştirmeleri ekstra bir soruna karşı çözüm olarak çıkmıştır diye yüklemiştim.Birde öyle denemek lazım.
En azından bilgi alışverişi yapılmış oldu internette bir çok konu var fakat bu kadar bilgi akışı sağlanmamış.
Tek korkum bunu denedikten sonra sorunun devam etmesi.Sorun devam ederse o zaman yavaş yavaş parçaları yenilemem gerekicek gibi görünüyor.Dolar yükseldiğinden dolayı 3 sene önce aldığım parçaların fiyatları uçmuş durumda :/

PALA.

PALA.

Üye
O zaman sistemi biraz daha deniyip tekrar güncelleştirme yapmadan bir kurulum yapıyım.Ben güncelleştirmeleri ekstra bir soruna karşı çözüm olarak çıkmıştır diye yüklemiştim.Birde öyle denemek lazım.
En azından bilgi alışverişi yapılmış oldu internette bir çok konu var fakat bu kadar bilgi akışı sağlanmamış.
Tek korkum bunu denedikten sonra sorunun devam etmesi.Sorun devam ederse o zaman yavaş yavaş parçaları yenilemem gerekicek gibi görünüyor.Dolar yükseldiğinden dolayı 3 sene önce aldığım parçaların fiyatları uçmuş durumda :/
Biosdan ahcı mod açık mı ? onuda kontrol edin. Eğer biosda sıfırlama felan yapmışsanız kapanmış da olabilir.
Evet burası cep telefonu forumu olmasına rağmen chip online gibi çoğu forumdan daha aktiftir :) anlamışsındır...

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
Biosdan ahcı mod açık mı ? onuda kontrol edin. Eğer biosda sıfırlama felan yapmışsanız kapanmış da olabilir.
Evet burası cep telefonu forumu olmasına rağmen chip online gibi çoğu forumdan daha aktiftir :) anlamışsındır...
Onu anladım sayenizde bir kaç foruma konu açmama rağmen tek dönüş yapılan yer.
Achı modu dediğiniz tam olarak ne oluyor?
Bu arada bios umuda güncelledim sorunu çözebilir diye. O kadar çok yol denedimki artık aklıma geldikçe yazıyorum.

PALA.

PALA.

Üye
Achı modu dediğiniz tam olarak ne oluyor?
Biosda olan bir ayar tarif etmem biraz zor çünkü anakartan anakarta değişir. Biostaki menüleri inceleyin çözersiniz.
Tabi bu sadece öneri, belkide normal de ahcı mod açıktır bilemeyiz. Diskler ve ekran kartları için önemli bir unsurdur.
Ayrıca format atarken tüm diski tamamen silmenizi tavsiye ediyorum.

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
Biosda olan bir ayar tarif etmem biraz zor çünkü anakartan anakarta değişir. Biostaki menülere bir bakın...
Tabi bu sadece öneri, belkide normal ahcı mod açıktır bilemeyiz. Diskler ve ekran kartları için önemli bir unsurdur.
Ayrıca format atarken tüm diski tamamen silmenizi tavsiye ediyorum.
Bios ayarlarına bakayım bir.Diski daha yeni aldım bölümü kendim oluşturup kurdum.

Symbianist

Symbianist

Üye
Aklima geldikçe yazıyorum ama ram in yerini değiştirip bir deneyeyin bir de. Diger yuvaya takarak yani.
Ayrıca tanıdık vs varsa ram i değiştirip bir deneyebilirsiniz.

umutkiyak

umutkiyak

Üye
    Konu Sahibi
Aklima geldikçe yazıyorum ama ram in yerini değiştirip bir deneyeyin bir de. Diger yuvaya takarak yani.
Ayrıca tanıdık vs varsa ram i değiştirip bir deneyebilirsiniz.
Ram yuvalarınıda değiştirdim :) Ekstra birde başka yerden ram bulut denemeye çalışayım bakalım

Üst Alt