Nokia Sunucuları Üzerinden ROM İndirme

Sponsorlu Bağlantılar

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
Nokia Sunucuları Üzerinden ROM İndirme
Nokia Resmi ROM İndirme Resimli Anlatım

Bildiğiniz gibi Navifirm sunucuları uzun zamandır kapalı.Navifirm ile cihazımıza uygun Nokia ROM'larını indiriyor ve kendimiz tekrardan yükleme,güncelleme gibi işlemleri yapabiliyorduk.

Navifirm kapandığından beri ROM bulmak sıkıntı haline geldi.Piyasadaki her ROM'a güvenemiyoruz ve bizim cihazımızla uyumlu olup olmadığı ile ilgili şüphelerimiz oluyor.

Birazdan anlatacağım yöntemle Nokia sunucuları üzerinden direkt olarak cihazımıza uygun resmi ROM'u indirip yükleme işlemini de otomatik olarak gerçekleştiriyor olacağız.Ben konuda Türkiye Nokia Lumia 920 Siyah GLOBAL ROM'u üzerinden anlatım yaptım.

Bu yöntemle indirilen ROM'ların tüm sorumluluğu size aittir.Herhangi bir sorunda yada hatada ben veya Maxicep ailesi sorumlu tutulamaz.

Öncelikle bize gerekli olan yazılımları indirelim

Telefonumuzu bağlamamıza gerek yok.Bilgisayarın bölgesi "United States(ABD)" ve görüntüleme dili "İngilizce(Amerikan)" olarak ayarlamalıyız.Aksi halde Recovery butonu çalışmayacaktır.(Windows Vista,7,8 sistemleri için)

Bu uygulamanın içerisine yer alan Product Support Tool for Store aracını açalım.

"File" menüsünden "Open Product" tıklayalım

821 yazarak türkiye için RM-821 ürününü seçelim.Bu kod ülkelere ve modellere göre değişmektedir.Bu kod sadece Nokia Lumia 920 türkiye için geçerlidir.

Daha sonra Programming yazan yerden Recovery'yi tıklayalım.

Açılan pencerede eğer ROM dosyalarını daha önceden edinmişseniz otomatik olarak gözükecektir.Yukarıdaki menüden "Tools" seçiyoruz ve "Firmware Download" diyoruz.

Burada da "Product Code" alanına kendi ürün kodumuzu yazıyoruz.Siyah Nokia Lumia 920 için "059Q9G2" olarak giriyoruz."Check Online" butonuna tıkladığımızda sunucularda yer alan en güncel sürümü gösteriyor.

ROM Listesi TURKCELL:

• 059Q9G9 RM-821 VAR EU TR TURKCELL BLACK
  • 059Q9G8 RM-821 VAR EU TR TURKCELL WHITE
  • 059Q9H0 RM-821 VAR EU TR TURKCELL RED
  • 059Q9G7 RM-821 VAR EU TR TURKCELL YELLOW

ROM Listesi GLOBAL:

• 059Q9G2 RM-821 VAR EU TR CV BLACK
  • 059Q9M2 RM-821 VAR EU TR CV RED
  • 059Q9G5 RM-821 VAR EU TR CV YELLOW
  • 059Q9G3 RM-821 VAR EU TR CV WHITE

Tüm Kodlar:

920:
059Q9G2 RM-821 VAR EU TR CV BLACK
059Q9M2 RM-821 VAR EU TR CV RED
059Q9G5 RM-821 VAR EU TR CV YELLOW
059Q9G3 RM-821 VAR EU TR CV WHITE

059Q9G7 RM-821_Turkcell_Turkey_VAR243931_V8_Yellow
059Q9G8 RM-821_Turkcell_Turkey_VAR243931_V8_White
059Q9G9 RM-821_Turkcell_Turkey_VAR243931_V8_Black
059Q9H0 RM-821_Turkcell_Turkey_VAR243931_V8_Red

820:
059Q9P9 RM-825 VAR EU TR CV

720:
059S4L1 RM-885 VAR TR CV BLACK
059S503 RM-885 VAR TR CV CYAN
059S504 RM-885 VAR TR CV YELLOW
059S505 RM-885 VAR TR CV RED
059S506 RM-885 VAR TR CV WHITE

620:
059R7J1 RM-846 VAR EU-TURKEY TR TURKCELL
059R4N9 RM-846 VAR EU TURKEY TR CV

520:
059S5C2 RM-914 VAR TR CV

Download diyoruz ve orijinal(resmi ve son sürüm-sunucuda bulunan-) ROM'umuz inmeye başlıyor.İndirme işlemi tamamlandıktan sonra alt taraftaki çubuğu sağ tuş ile tıklayıp "Open Download Location" seçiyoruz.

İşlem Tamam! ROM'umuz indi ve flaşlanmaya hazır.

Şimdi Tekrar Recovery bölümüne geliyoruz ve indirdiğimiz ROM gözüküyor.

Start butonuna basıyoruz ve işlem başlıyor.

CİHAZINIZI KAPATINIZ! Açık iken bunu yapamazsınız.Sizden yapmanız gerekenler ekranda sırasıyla yazıyor.Yazılanları yaptığınızda flaşlama işlemi otomatik olarak başlıyor.Bu esnada cihazınızı kesinlikle kullanmayınız.

Buradan sonra flaşlama işlemi başlıyor ve 15-20 dakika içerisinde tamamlanıyor.

Anlatım ve ekran görüntüleri tamamen bana aittir.

• Beğen
Tepkiler: DenizhaNq, hazebe, OozyStaw ve 10 diğerleri

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Ellerine sağlık Arda.
Çok faydalı bir çalışma olmuş.
Kullanıcılarımız şöyle bir göz atsınlar, yazılım destek kısmına alacağım. :oke:

• Beğen
Tepkiler: ardacumhur

Plesk234

Üye
Güzel ve yararlı konu.Tşkler

Bu Mesaj Mobil Sürümden Gönderildi

flutewoddy

flutewoddy

Üye
:tşk:

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Bu arada bu yöntemle Rom indirecek arkadaşlar, indirmeden önce sürüm numarasını kontrol etsinler.
Yanlışlıkla zaten telefonunuzda mevcut olan sürümü indirmeyin.

yasirtaha

yasirtaha

Üye
Eline sağlık arda faydalı bir konu olmuş özgür konu sabit olabilir kaybolmasın diye

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
Ellerine sağlık Arda.
Çok faydalı bir çalışma olmuş.
Kullanıcılarımız şöyle bir göz atsınlar, yazılım destek kısmına alacağım. :oke:

Ben de öyle düşünmüştüm, Teşekkürler :)

Güzel ve yararlı konu.Tşkler

Bu Mesaj Mobil Sürümden Gönderildi

Rica Ederim

:rica:

Bu arada bu yöntemle Rom indirecek arkadaşlar, indirmeden önce sürüm numarasını kontrol etsinler.
Yanlışlıkla zaten telefonunuzda mevcut olan sürümü indirmeyin.

Kesinlikle, kendi cihazlarındaki sürümü "Ayarlar>Sistem>Hakkında>Daha Fazla Bilgi> 'Ürün Yazılımı Düzeltme Numarası'" yoluyla öğrenebilir,kontrol edebilirler

Eline sağlık arda faydalı bir konu olmuş özgür konu sabit olabilir kaybolmasın diye

Teşekkür ederim.

Bu arada konuya Flaşlama işlemini de dahil ettim :)

dedereis123

dedereis123

Üye
Ya benim rom sonu 0002 sanırım Turkcell ya ben global rom kursam sorun yaratır mı acaba

flutewoddy

flutewoddy

Üye
NCS'yi bir türlü yükleyemedim :angry:

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
Ya benim rom sonu 0002 sanırım Turkcell ya ben global rom kursam sorun yaratır mı acaba

Global rom indir,kontrol aşamasından( start butonuna bastıktan sonraki küçük pencerede verifiy yazan yer yeşil olur ve devam ederse) geçerse muhtemelen sorun yaşamazsınız

bildiğim kadarıyla rom değiştiren arkadaşlar da bu yöntemi kullandılar

- - - Eklendi - - -

NCS'yi bir türlü yükleyemedim :angry:

yönetici olarak çalıştırmayı deneyin ;)

ayrıca gerekli bir paket var önce onu yüklemenizi istiyor.

şu an mobilim sabah o paketi de eklerim :good:

dedereis123

dedereis123

Üye
Riskimiz nedir tam olarak mesela 3 kez fabrika ayarlarını dondugumde hiç hata vermemişti 4 sıfırlamadan sonra 2 gun çarklar donmeye devam etti (3 kez sarj bitti ) . Acaba bunla ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım ... Tek korkum o ama sorun yaşayan arkadaşlar varmı acaba

- - - Eklendi - - -

He birde sarj önemlimi hani %100 olsun fln gibisinden . Sonuçda pcye baglı olucak ama

- - - Eklendi - - -

Kuramadim ya sanki onceden kurmusumda hata veriyormus gibi kapaniyor , Ancak pc daha yeni formatli anlamadim

skynet

Üye
:tşk:

papakudioflu

papakudioflu

Admin
eline saglık kardeşim güzel bir konu ve anlatım olmuş.

• Beğen
OozyStaw

OozyStaw

Üye
Ellerine sağlık arda anlatım çok iyi olmuş :oke: diğer cihazların kodlarını konunun altına yazabilirsen çok daha iyi olur. (lumia 920 beyaz mesela)

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi

Konuyu inceledim, sizin açmış olduğunuz konuda da ROM indirmeye yarayan bir araç var.O araçla da rom indirilebilir.Elinize sağlık :good:

Ancak burada anlatılan yöntemde ROM indirilince FLASH atılabiliyor,paket taşıması yapmaya yada ek bir konsol yüklemeye ihtiyaç kalmıyor.

İkisi de kullanılabilir yöntemler :good:

- - - Eklendi - - -

Ellerine sağlık arda anlatım çok iyi olmuş :oke: diğer cihazların kodlarını konunun altına yazabilirsen çok daha iyi olur. (lumia 920 beyaz mesela)

ROM'ları konuya ekledim :good:

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Teşekkürler kardeşim, eline sağlık.

• Beğen
ÖEY

ÖEY

Üye
Ellerine sağlık Cumhur güzel anlatım olmuş:oke::alkis Bu tarz konuları gördükçe içimden bir ses bekleme OTA'yı kur gitsin diyor ama şimdilik kendime hakim oluyorum. Bakalım nereye kadar :D

ardacumhur

ardacumhur

Üye
    Konu Sahibi
Ellerine sağlık Cumhur güzel anlatım olmuş:oke::alkis Bu tarz konuları gördükçe içimden bir ses bekleme OTA'yı kur gitsin diyor ama şimdilik kendime hakim oluyorum. Bakalım nereye kadar :D

Ayın 14'üne kadar durabileceğiz bence :kıskıs: 15'inde flaşlamış oluruz OTA gelmezse ;)

• Beğen
Tepkiler: ÖEY

Üst Alt