Nokia Lumialara Dead Flaş Nasıl Atılır?

Sponsorlu Bağlantılar

skynet

Üye
Bunu öğrendiğim iyi oldu :tşk:

papakudioflu

papakudioflu

Admin
yalniz rom yuklerken elektrikler gitmesi biraz tehlikeli iştir. Telefonunuzun romu zarar gorebilir. Gerci nokia cihazlarda pek rastlanmayan bir olay ama yine de uyarayim.

cmptrengineer

Üye
Anlatacaklarım yabancı siteden alınarak açıklama kısımları tarafımdan Türkçeye çevrilmiştir. (bulutsuzgece)

NOT:
AŞAĞIDAKİ ANLATIM LUMİA 800 ÜZERİNDEN YAPILMIŞTIR. KENDİ LUMİANIZIN RM KODU HANGİSİ İSE SİZ ONA GÖRE UYARLAYARAK UYGULAYIN.

(LUMİA 920 İÇİN "RM-821")
(LUMİA 820 İÇİN "RM-825")
(LUMİA 620 İÇİN "RM-846")

WİNDOWS XP SİSTEMİNDE UYGULANMASI TAVSİYE OLUNUR.

NEDEN XP? ÇÜNKÜ DİĞER SİSTEMLERDE ÇOĞU ZAMAN AŞAĞIDA RESİMLİ ANLATIMDA OKUYACAĞINIZ "PROGRAMMING" SEÇENEĞİ AKTİF OLMUYOR!

EĞER DİĞER SİSTEMLERİ (VİSTA, 7, 8) KULLANIYORSANIZ, NOKIA CARE SUITE'I KURMADAN ÖNCE BİLGİSAYARINIZIN BÖLGE AYARINI AMERİKA, DİL AYARINI İSE İNGİLİZCE YAPTIKTAN SONRA DENEYİN.
(Saat, Bölge ve Dil Ayarlarından herşeyi ABD/İngilizce yapın)
MUHTEMELEN "PROGRAMMING" BU ŞEKİLDE AKTİF OLACAKTIR.

Yüklenecek roma ilişkin dosyaların;

*
Windows XP'de "C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Nokia\Packages\Products\rm-xxx" dizininde konumlandırılması,
(Application Data klasörünü görebilmeniz için bilgisayarınızda "Gizli Dosyaları Göster" seçeneği aktif olmalıdır)

*Windows 7 ve 8'de "C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-xxx" dizininde konumlandırılması gerekmektedir. (ProgramData klasörünü görebilmeniz için bilgisayarınızda "Gizli Dosyaları Göster" seçeneği aktif olmalıdır)

NOT: rm-xxx yazan klasörün adı, kendi telefonunuzun rom kodu ne ise o olmalıdır. (Örneğin: Lumia 920 için rm-821 olmalı)

BU ARADA LUMİA 920 İÇİN DENEMEK İSTEYEN OLURSA RM-821 ROM DOSYASINI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ. İNDİRDİKTEN SONRA HEMEN ÜSTTE BELİRTTİĞİMİZ SİSTEMİNİZE UYAN DİZİNE ATIN.

NOKIA LUMIA 920 - TURKEY/ BEYAZ (GLOBAL ROM) - AMBER & GDR2

Siteye erişimde sorun yaşıyorsanız bilgisayar DNS'nizi (IPv4) şu şekilde ayarlayın.

193.140.100.210
193.140.100.215

FLAŞLAMA İŞLEMİNİ YAPMAK İÇİN "NOKİA CARE SUİTE" UYGULAMASINA İHTİYACINIZ VAR. AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Nokia Care Suite -->

Çöken Lumia 800 (RM-817)'e Dead Flaş Atma

Şimdi başlayalım.

Telefonunuz kapalı durumda olsun.
Henüz USB ile bilgisayara bağlamayın!

Eğer rm-817 diye bir klasör yoksa kullanıdığınız Windows işletim sistemine uygun olan dizinde yani ....\Products dizininin içinde RM-817 klasörü oluşturun.
(Tekrar söylüyorum telefonunuzun rm kodu hangisi ise siz onu oluşturmalısınız. Örneğin Lumia 920 için klasörün adı rm-821 olmalı. Bu klasör muhtemelen sizde vardır, o yüzden bu adımı pas geçebilirsiniz)

Ardından RM-801 yazılımına ait dosyaları (yani ROM dosyalarını) bu klasörün (yani RM-817'nin) içine kopyalayın.
(Lumia 920 için elinizde mevcut rom dosyalarını rm-821 klasörüne atın. Daha önceden indirip atmışsanız bu adımı yine pas geçebilirsiniz.)

Şimdi de Nokia Care Suite'i açın ve File menüsünden Open Product diyerek gelen listede RM-817'yi seçin.
(Lumia 920 için RM-821)
(Bunun öncesinde bağlantı menüsünde "No Connection" seçili olmalıdır.)

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Programming'den "Recovery" seçeneğini seçin.

Flaşlanacak doğru ve güncel yazılım dosyasını seçtiğinizden emin olun.

Şimdi telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın.
Ardından Start (Başla) butonuna basın.
Rom dosyalarının doğruluğunu kontrol edecek ve ardından sizden şu adımları yapmanızı isteyecektir.

1) Ses kısma ve güç tuşlarına birlikte basılı tutun.
2) Titreşim gelene kadar basılı tutmaya devam edin (5-10 sn sürebilir)
3) Titreşim geldiğinde bilgisayarda görülen Retry (Tekrar Dene) butonuna basın.

Ve birkaç dakika sonra işlem tamam.
Geçmiş olsun. :oke:

VE SON OLARAK:
Flaşlama işleminden sonra gerekli sistem güncellemelerini yapmayı unutmayın.

- Nokia Hesabı
- Aksesuarlar
- Erişim Noktası
- Ekran ve Dokunma
- Ekstralar ve Bilgi
- Verilerimi Aktar
- HERE Drive+
- HERE Maps
- Ayrıca HERE City Lens'i kendiniz tekrar sıfırdan kurmalısınız. ROM'la birlikte gelmiyor.
- Bir de HERE Maps'e girince Haritaları İndir diyerek çevrimdışı Türkiye haritasını tekrar kurmanız gerekiyor. 222 MB civarı.
ses kısma ve güç tuslarına basarken usb çıkarmısmı olmamız gerekiyor 2.olarakta elinizdeki dosyaları rm-821e atın demişsiniz hangi dosyaları pek anlayamadım

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi

ses kısma ve güç tuslarına basarken usb çıkarmısmı olmamız gerekiyor 2.olarakta elinizdeki dosyaları rm-821e atın demişsiniz hangi dosyaları pek anlayamadım

Hayır çıkarmayacaksınız, USB takılı durumda olacak.
Eğer daha önceden NSU ile dosyaları indirmişseniz zaten doğru dizine ve olması gereken klasörün içine indirmiştir.
Sizin orada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Eğer RM-821'de olması gereken Rom dosyalarını daha önceden indirmemişseniz konudaki linkten indirebilirsiniz.
İndirdikten sonra RM-821 klasörünü aşağıdaki gibi Products klasörünün içine atacaksınız.

C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-821

• Beğen
Tepkiler: cmptrengineer
ÖEY

ÖEY

Üye

Böyle bir alıntı yapmak var mıdır yahu :D:D:kop:İnsaflı olun biraz, foruma mobilden girenlere tam bir ölüm oluyor böyle uzun alıntılar yapmak.:nono:

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Böyle bir alıntı yapmak var mıdır yahu :D:D:kop:İnsaflı olun biraz, foruma mobilden girenlere tam bir ölüm oluyor böyle uzun alıntılar yapmak.:nono:
Aynen katılıyorum. (Yazmayayım dedim, çok direndim ama dayanamadım):)

cmptrengineer

Üye
:D:D:D çok biliyonuz siz site cok faydalı ama arayüzünden nefret ediyorum sor ki kısa alıntı yapmasını bılıyormusun hyr :D aslında mantıken kodun ıcındekı alandan gereksız yerler sılınebılırdı ama olsn :D

- - - Eklendi - - -

Hayır çıkarmayacaksınız, USB takılı durumda olacak.
Eğer daha önceden NSU ile dosyaları indirmişseniz zaten doğru dizine ve olması gereken klasörün içine indirmiştir.
Sizin orada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Eğer RM-821'de olması gereken Rom dosyalarını daha önceden indirmemişseniz konudaki linkten indirebilirsiniz.
İndirdikten sonra RM-821 klasörünü aşağıdaki gibi Products klasörünün içine atacaksınız.

C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-821

çoooook tesekkur ederım senın sayende yaptım su laneti aylardır herkesin dilinde bir nsu ncs yok ota tekrar tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece

respection123

Üye
Ya Nokia Lumia Cihazlarına Başka ülkenin Romu Atılmıyormu? Mesela Benim Telefon Iraq. Türkiyenin Romu atamıyorum? Startda beklyiro sonra hata veriyor?

Edit: Atılıyormuş :)

Son düzenleme:
saynesim

saynesim

Üye
her şey tamam 1020 Flash dosyalarını görmüyor

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
İşletim sistemin 32/64bit?

sekajmer

sekajmer

Üye
desteklenmeyen rm diyor kafayı yicem ya l 820

skynet

Üye
Peki NSU ile oluyor mu ?

ko4fun

ko4fun

Üye
lumia 920 siyah gdr 3 rom nerden bulabiliriz acaba

mustafaulama

Üye
arkadaslar hersey tamam ama lumia 1020 icin turkcell romdan eu-tr variant romuna gecmaya calisiyorum, ama programming sadece telefondaki romu goruyor, ayni klasordeki variant rom gorunmuyor, ayrica cihaz takili degilken romu hic gormuyor

Canavarlar

Üye
degerli arkadaslar bu uygulamadane dil destegide gelirmi

06wigi06

06wigi06

Üye
Bende lumia 820 var telefon hiçbir tepki vermiyor ses ve görüntü duğmesiyle açılmıyor şarja takıyorum hiçbir yazı çıkmıyor. Bu işlemi telefonuma yapabilir miyim yoksa açılması mı gerek ilk başta telefonun

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Bende lumia 820 var telefon hiçbir tepki vermiyor ses ve görüntü duğmesiyle açılmıyor şarja takıyorum hiçbir yazı çıkmıyor. Bu işlemi telefonuma yapabilir miyim yoksa açılması mı gerek ilk başta telefonun

Açılmasına gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: 06wigi06