Nokia Lumialara Dead Flaş Nasıl Atılır?

Sponsorlu Bağlantılar

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Nokia Lumialara Dead Flaş Nasıl Atılır?
Anlatacaklarım yabancı siteden alınarak açıklama kısımları tarafımdan Türkçeye çevrilmiştir. (bulutsuzgece)

NOT:
AŞAĞIDAKİ ANLATIM LUMİA 800 ÜZERİNDEN YAPILMIŞTIR. KENDİ LUMİANIZIN RM KODU HANGİSİ İSE SİZ ONA GÖRE UYARLAYARAK UYGULAYIN.

(LUMİA 920 İÇİN "RM-821")
(LUMİA 820 İÇİN "RM-825")
(LUMİA 620 İÇİN "RM-846")

WİNDOWS XP SİSTEMİNDE UYGULANMASI TAVSİYE OLUNUR.

NEDEN XP? ÇÜNKÜ DİĞER SİSTEMLERDE ÇOĞU ZAMAN AŞAĞIDA RESİMLİ ANLATIMDA OKUYACAĞINIZ "PROGRAMMING" SEÇENEĞİ AKTİF OLMUYOR!

EĞER DİĞER SİSTEMLERİ (VİSTA, 7, 8) KULLANIYORSANIZ, NOKIA CARE SUITE'I KURMADAN ÖNCE BİLGİSAYARINIZIN BÖLGE AYARINI AMERİKA, DİL AYARINI İSE İNGİLİZCE YAPTIKTAN SONRA DENEYİN.
(Saat, Bölge ve Dil Ayarlarından herşeyi ABD/İngilizce yapın)
MUHTEMELEN "PROGRAMMING" BU ŞEKİLDE AKTİF OLACAKTIR.

Yüklenecek roma ilişkin dosyaların;

*
Windows XP'de "C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Nokia\Packages\Products\rm-xxx" dizininde konumlandırılması,
(Application Data klasörünü görebilmeniz için bilgisayarınızda "Gizli Dosyaları Göster" seçeneği aktif olmalıdır)

*Windows 7 ve 8'de "C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-xxx" dizininde konumlandırılması gerekmektedir. (ProgramData klasörünü görebilmeniz için bilgisayarınızda "Gizli Dosyaları Göster" seçeneği aktif olmalıdır)

NOT: rm-xxx yazan klasörün adı, kendi telefonunuzun rom kodu ne ise o olmalıdır. (Örneğin: Lumia 920 için rm-821 olmalı)

BU ARADA LUMİA 920 İÇİN DENEMEK İSTEYEN OLURSA RM-821 ROM DOSYASINI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ. İNDİRDİKTEN SONRA HEMEN ÜSTTE BELİRTTİĞİMİZ SİSTEMİNİZE UYAN DİZİNE ATIN.

NOKIA LUMIA 920 - TURKEY/ BEYAZ (GLOBAL ROM) - AMBER & GDR2

Siteye erişimde sorun yaşıyorsanız bilgisayar DNS'nizi (IPv4) şu şekilde ayarlayın.

193.140.100.210
193.140.100.215

FLAŞLAMA İŞLEMİNİ YAPMAK İÇİN "NOKİA CARE SUİTE" UYGULAMASINA İHTİYACINIZ VAR. AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Nokia Care Suite -->

Çöken Lumia 800 (RM-817)'e Dead Flaş Atma

Şimdi başlayalım.

Telefonunuz kapalı durumda olsun.
Henüz USB ile bilgisayara bağlamayın!

Eğer rm-817 diye bir klasör yoksa kullanıdığınız Windows işletim sistemine uygun olan dizinde yani ....\Products dizininin içinde RM-817 klasörü oluşturun.
(Tekrar söylüyorum telefonunuzun rm kodu hangisi ise siz onu oluşturmalısınız. Örneğin Lumia 920 için klasörün adı rm-821 olmalı. Bu klasör muhtemelen sizde vardır, o yüzden bu adımı pas geçebilirsiniz)

Ardından RM-801 yazılımına ait dosyaları (yani ROM dosyalarını) bu klasörün (yani RM-817'nin) içine kopyalayın.
(Lumia 920 için elinizde mevcut rom dosyalarını rm-821 klasörüne atın. Daha önceden indirip atmışsanız bu adımı yine pas geçebilirsiniz.)

Şimdi de Nokia Care Suite'i açın ve File menüsünden Open Product diyerek gelen listede RM-817'yi seçin.
(Lumia 920 için RM-821)
(Bunun öncesinde bağlantı menüsünde "No Connection" seçili olmalıdır.)

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Programming'den "Recovery" seçeneğini seçin.

Flaşlanacak doğru ve güncel yazılım dosyasını seçtiğinizden emin olun.

Şimdi telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın.
Ardından Start (Başla) butonuna basın.
Rom dosyalarının doğruluğunu kontrol edecek ve ardından sizden şu adımları yapmanızı isteyecektir.

1) Ses kısma ve güç tuşlarına birlikte basılı tutun.
2) Titreşim gelene kadar basılı tutmaya devam edin (5-10 sn sürebilir)
3) Titreşim geldiğinde bilgisayarda görülen Retry (Tekrar Dene) butonuna basın.

Ve birkaç dakika sonra işlem tamam.
Geçmiş olsun. :oke:

VE SON OLARAK:
Flaşlama işleminden sonra gerekli sistem güncellemelerini yapmayı unutmayın.

- Nokia Hesabı
- Aksesuarlar
- Erişim Noktası
- Ekran ve Dokunma
- Ekstralar ve Bilgi
- Verilerimi Aktar
- HERE Drive+
- HERE Maps
- Ayrıca HERE City Lens'i kendiniz tekrar sıfırdan kurmalısınız. ROM'la birlikte gelmiyor.
- Bir de HERE Maps'e girince Haritaları İndir diyerek çevrimdışı Türkiye haritasını tekrar kurmanız gerekiyor. 222 MB civarı.

• Beğen
Tepkiler: murtcuk, OnurYurdakul, silivriserdar ve 7 diğerleri

kimbilir_01

kimbilir_01

Üye
emeğine sağlık abi ama bi sorun var ki ncs nin yeni halinde recovery mode falan yoj :bilmm

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
PosiXGuARD

PosiXGuARD

Üye
Not: Windows 8 kullananlar dil seceneklerini saat bicimine kadar en ufak ayrintisi ile Amerika ve veya Ingilizce(Amerika) yapsinlar.

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece
ÖEY

ÖEY

Üye
Bir şey soracağım şimdi bu denetim masasında bir bölge seçeneği var. Oraya girdikten sonra önümüze gelen her şeyi ABD ve İngilizce yapıyoruz. Sonra yine denetim masasından tarih ve saat kısmına girip az önce yaptığımız gibi ABD olayını yapıyoruz. Peki bu ikisinden sonra başka neresi kalıyor ki? Ben o kısmı anlamadım işte :D Bu arada anlatım, çeviri, linkler ve uyarılar için çok teşekkürler, ellerine sağlık Özgür:oke::alkis

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Bir şey soracağım şimdi bu denetim masasında bir bölge seçeneği var. Oraya girdikten sonra önümüze gelen her şeyi ABD ve İngilizce yapıyoruz. Sonra yine denetim masasından tarih ve saat kısmına girip az önce yaptığımız gibi ABD olayını yapıyoruz. Peki bu ikisinden sonra başka neresi kalıyor ki? Ben o kısmı anlamadım işte :D Bu arada anlatım, çeviri, linkler ve uyarılar için çok teşekkürler, ellerine sağlık Özgür:oke::alkis

Başka bir şey yok.
Saat, Bölge ve Dil seçeneklerinden Bölgeyi ABD, Dili İngilizce yaptıysan tamam.

• Beğen
ÖEY

ÖEY

Üye
Tamamdır o zaman şimdi ne yapıyoruz paşa paşa OTA'yı bekliyoruz :kıskıs: :D:D

IVI-Elia

Üye
pirenuri

pirenuri

Üye
bı sorunum var benım telefonu w7de goruyor dosya vs atıyorum ama programda gormuyor. Bunun için nasıl bir çözümünüz var ?

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Programda görüp görmemesi önemli değil.
Zaten adı üstünde "ölü" yani hiç açılmayan telefonları bile flaşlıyorsun.

No Connection seçeneğini seçiyorsun zaten.

• Beğen
pirenuri

pirenuri

Üye
tamam zaten tek carem bu kaldı telefonun sarjı blraz dolsun halledecegım

blackcemre

Üye
Programda görüp görmemesi önemli değil.
Zaten adı üstünde "ölü" yani hiç açılmayan telefonları bile flaşlıyorsun.

No Connection seçeneğini seçiyorsun zaten.

amberden önceki yazılıma dönebilir miyim

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR ve skynet
pirenuri

pirenuri

Üye
Telefonum kapanmıyor ki onu napacaz

- - - Eklendi - - -

Bi de benim care suite biraz eski de sıkıntı olur mu acaba . Linkteki de yüklenmiyor

ÖEY

ÖEY

Üye
Evet kardeşim halletim Lumia Amberi yükledim şimdi kalan bi kaç uygulamaları yüklüyordum hepinize teşekkürler

Telefonu kapatma olayını nasıl hallettin? Bir de sen de turkcell romdan global roma geçiş yaptın değil mi? Eğer öyleyse tekrar cihazı NCS ve NSU'ya takıp bir bakman mümkün müdür global olarak mı yoksa turkcell rom olarak mı görüyor programlar?? :)

pirenuri

pirenuri

Üye
Telefonu kapatma olayını nasıl hallettin? Bir de sen de turkcell romdan global roma geçiş yaptın değil mi? Eğer öyleyse tekrar cihazı NCS ve NSU'ya takıp bir bakman mümkün müdür global olarak mı yoksa turkcell rom olarak mı görüyor programlar?? :)

Kapama işini soft format atıp elimi güç düğmesinden çekerek hallettim. Diğer soruya gelirsek evet Türkcell romdan global roma geçtim. Son soruyu anlamadım

ÖEY

ÖEY

Üye
Şimdi başka bir arkadaş daha turkcell romdan global roma geçiş yapmış, dead flaş yaparak. Daha sonra nokia care suit'e cihazı bağlayarak açmış ve programda yine eski turkcell rom olduğu görünüyormuş ama normalde o anda cihazın içinde çalışır halde olan rom global rommuş. Ben de onu dedim sana yani sende bir NCS ile bağlayıp bak bakalım program cihazın içindeki romu ne olarak görüyor? Bir de aynı kontrol işlemini nokia software updater ile denemeni rica etmiştim :)