Anket Windows Phone Gidişatı

Sponsorlu Bağlantılar

windows phoneun durumu önümüzdeki yıllarda ne olur

• evrensel uygulama ile şansı var

Kullanılan: 43 41.3%
  • değişmez %3ün başını bekler

Kullanılan: 22 21.2%
  • wp treni kaçırdı artık olacağı varsa da olmaz yavaş yavaş biter

Kullanılan: 44 42.3%

• Kullanılan toplam oy
    104
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi
Windows Phone Gidişatı
evet beyler yaklaşık 2 yıldır wp kullanıcısıyım ve kullandığım cihazdan memnunum ama gelin görün ki sistemin yavaşlığı sinirimi bozuyor bazılarımız yönünü diğer platformlara çevirdi bile ben de bulunduğumuz durumu şöyle bir ele alalım diyorum neydik ne oluyoruz
öncelikle 2 yıldır kullanmama rağmen 2013 başlarından beri wp platformunu dikkatle izliyordum öncesine pek dikkat edememiştim
nokianın özverili çalışmaları sayesinde 2013 yazı ve sonraki birkaç ay boyunca wp oldukça göz önündeydi kameradaki eşsiz başarısı akıcılığı ve güvenliği ile androidden sıkılan ve apple ürünlerini almak istemeyenlerin ilk tercihiydi tabi benimde içinde olduğum belli bir kitle de nokia sayesinde geçti uzun lafın kısası reklamı fazla yapılmasa da wp oldukça tanınmıştı bunu o dönemdeki tanıtılan oyunların trailerlerini izlerseniz farkedersiniz -availeble on wp ios android :) -
uygulama sıkıntısı çeksek te henüz yeni bir platform olması nedeniyle hoşgördük zamanla oturur dedik bildirim ekranının gelmesi ne büyük olaydı:thumbup:o dönemlerde pek dikkat edilmese de otg desteğini çoğumuz bekliyordu symbianda bile varolan özelliğin hala bizde olmamasını hala anlamış değilim ama dert değil zira unutuldu bu özellik (millet kullandı, bıktı, bıraktı bizde hala yok )
eksiklerimiz eksikte olsa büyük ölçüde giderildi ama 3 yıldır adam edemediğimiz mağazamız hala en büyük sıkıntımız (yeni çıkan oyunlar bize en az 2-3 ay ara ile geliyor yada hiç gelmiyor-plantsvszombies 2mesela millet oynadı unuttu biz göremedik bile )
mağaza sıkıntısı denince hep bir ağızdan aynı şeyleri söylüyoruz 'zamanla oturur'
açıkçası 3 yıldır gelişmiş olsak ta hala tonla eksiği olan ve işin kötü tarafı artk 2-3 yıl önceki umudu veremeyen bir platformu kullanıyoruz (benim düşüncem bu ) aylardır win 10 güncellemesini bekliyoruz işin içler acısı olan yanı adamlar güncelleme ile uğraşırken diğer yandan başka platformlarla ilgileniyor gidip iosa klavye yapıyor (hayret yeni bişey yapmışlar ) bize ? yoook ne iştir anlamadım :birak: biz kös kös bekliyoruz adamlar başkasına çalışıyor adeta güya diğer platformlardan uygulama akacaktı bize o da hikaye oldu
şimdi ise evrensel uygulama ile avunuyoruz (potansiyeli var aslında ama tanınmayan bir sistem ile zor cidden)

uzun lafın kısası eskisi kadar tanınmayan potansiyelini kullanamamış hala bocalayan bir sistemin kullanıcıları olarak windows mobile platformundan beklentiniz ne-neydi-ve ilerde nasıl olacak ?

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR

alasulumurat

alasulumurat

Üye
Bence uzun vadede güzel bir konuma gelecek ama uzun vade dediğim en az bi 5 yıl.

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Ben şunu anladım ki wp.hiçte acele edenlere hitap eden bir sistem değil şuan, wp gerçekten çok iyi bir sistem(olacak)ama bunu sabırla bekleyip görmek lazım

Aybin.Kilic

Aybin.Kilic

Üye
Microsoft'un cihazlar bölümüne gerçekten çok ama çok iyi bir ayar çekmeleri lazım.
Yeni çıkan cihazlar resmen skandal. 1gb ram , 8 gb depolama alanı resmi standart donanım mı bu sistemde ?!!! Tasarımların berbatlığını konuşmayalım bile.
Acı ama gerçek wp 3 sene de yerinde bile saymadı. Sürekli geriye gitti. Android 6.0.x sürümlerinde , ios 9.0.x yayınladı. Biz 1 senedir wp 10 alamadık! Boyu posu devrilsin bide yazılım firması olacak.

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR, wpfurkan, turancen ve 4 diğerleri
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
Mağaza gelişirse WP daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşacaktır. Her ne kadar Android ve Ios popüler olsalar da artık bir kısır döngüye girdiler ve kullanıcı kitleleri de bunun farkındalar. Kullanıcıların önemli bir bölümü önümüzdeki yıllarda bir arayış içine girebilirler. Böyle bir durumda WP öne çıkan alternatiflerden biri olacaktır.

Invoke

Invoke

Üye
evrensel diye oy verdim ama sanırım bahsettiğiniz uygulama bolluğu değil de ms'nin platformlarını bir çatıya toplama olayı. Neyse... Artık klişe oldu ama ihtiyaçları açıkça mağazaya uygulama, bir sürü uygulamaya ihtiyaçları var. Sana bana göre belki gereksiz olan uygulamalara da ihtiyaçları var. Talep meselesi tamamen.

• Beğen
suyunsesi

suyunsesi

Üye
Burada yorum yazan tüm arkadaşlara az yada çok katılıyorum. Bir ilerleme var ama beklentilerimizden daha yavaş olduğundan gerileme varmış gibi algılıyoruz. E böyle düşünmemiz de normal. Çünkü verdiğimiz parayı karşılamayan bir telefon satın aldık, karşılanacak diye de beklerken telefon eskidi çok fazla bekletildik. Bunların üzerine MS nin önceliklerini seçerken yaptığı yanlışlarda binince kullanıcıların isyan bayrağını çekmeleri ve çözülmeleri arttı. BENCE, önceliğini kendi platformu yerine diğer platformlara vermesi hakikaten görülmüş en büyük strateji yanlışıdır.
Bu sistem gelişir, gelişir de çok bekletir. Arkadaşların dediği gibi diğer sistemlerin kullanıcıları kendi sistemlerinden sıkılmaya başlar ve o sistemlerde yenilik sunmazsa alternatif ve farklılık arayışına girerler. Dolayısı ile 2 - 5 yıl içinde Microsoft hala mobilden vazgeçmediyse kullanıcı sayısını arttıracaktır.

• Beğen
drangela61

drangela61

Üye
Koyu bir Nokia fanı olduğum için Nokianın akıllı telefon pazarında yer edinemediği zamanlarda çin malı tvli telefondan tutun da bir sürü telefon kullandım ve millet samsung iphone alırken ben N900 ile ölü doğmuş bir sistemi satın aldım hep bekledim ve bundan tam 3 yıl önce L920 çıktığında işte budur dedim ve satın aldım.. Beni L920 aldıran Nokia idi işletim sistemi falan değil ama bu sayede wp ile de tanışmış olduk.. Ve bekledik bekledik bu süre zarfında birçok insana da lumia aldırdım hepsi oyundan buyundan şikayet ediyordu bekleyin dedim o gelecek bu gelecek güncelleme gelecek fakat geçen zamanda maalesef adım atılsa da beklenenler olmadı olamadı ve nihayetinde benim gibi bir fanı bile pes ettirdi ve bugün gittim hTc m9 aldım.. Bence biz kullanıcılar olarak olağandan fazla sabır gösterdik hep iyi niyetle olacak olacak dedik gördük ki daha çok bekleyeceğiz.. Şimdilik istemeyerek de olsa bu maceraya son verdim ileride dönmek ister miyim? Kesinlikle.. Kimse beni yanlış anlamasın bunları yazmamın sebebi Microsoftu kötülemek veya şu bu değil sadece zamanında en sert şekilde bu platformu savunmuş olan benim bile artık pes demem.. İnşaAllah Microsoft bizi şaşırtır da şimdi değilse bile bir iki yıla kral bir işletim sistemiyle karşımıza çıkar da biz de tekrardan geri döneriz.. Forumun en sıcak en samimi platformu burası Microsoft bunun için bile bir şeyler yapmalı.. Bilgi aldığım bilgi verdiğim herkes hakkını helal etsin tez zamanda bir şeylerin gerçekleşmesi dileğiyle hayırlı geceler

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve ceza87
Esendağlı

Esendağlı

Üye
Koyu bir Nokia fanı olduğum için Nokianın akıllı telefon pazarında yer edinemediği zamanlarda çin malı tvli telefondan tutun da bir sürü telefon kullandım ve millet samsung iphone alırken ben N900 ile ölü doğmuş bir sistemi satın aldım hep bekledim ve bundan tam 3 yıl önce L920 çıktığında işte budur dedim ve satın aldım.. Beni L920 aldıran Nokia idi işletim sistemi falan değil ama bu sayede wp ile de tanışmış olduk.. Ve bekledik bekledik bu süre zarfında birçok insana da lumia aldırdım hepsi oyundan buyundan şikayet ediyordu bekleyin dedim o gelecek bu gelecek güncelleme gelecek fakat geçen zamanda maalesef adım atılsa da beklenenler olmadı olamadı ve nihayetinde benim gibi bir fanı bile pes ettirdi ve bugün gittim hTc m9 aldım.. Bence biz kullanıcılar olarak olağandan fazla sabır gösterdik hep iyi niyetle olacak olacak dedik gördük ki daha çok bekleyeceğiz.. Şimdilik istemeyerek de olsa bu maceraya son verdim ileride dönmek ister miyim? Kesinlikle.. Kimse beni yanlış anlamasın bunları yazmamın sebebi Microsoftu kötülemek veya şu bu değil sadece zamanında en sert şekilde bu platformu savunmuş olan benim bile artık pes demem.. İnşaAllah Microsoft bizi şaşırtır da şimdi değilse bile bir iki yıla kral bir işletim sistemiyle karşımıza çıkar da biz de tekrardan geri döneriz.. Forumun en sıcak en samimi platformu burası Microsoft bunun için bile bir şeyler yapmalı.. Bilgi aldığım bilgi verdiğim herkes hakkını helal etsin tez zamanda bir şeylerin gerçekleşmesi dileğiyle hayırlı geceler
Arkadaşım bu güzel ve objektif görüşlerin için teşekkürler ayrıca yeni telefonunda hayırlı olsun inşallah.ben iki sefer android telefon denedim(s3 ve note 2)alışamadım,iphoneye de o kadar para vermem ve veremem birde benim için wp.şu anki hali ile bile yeterli sayılır sistemi seviyorum vede alıştım da.hayırlı geceler.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve drangela61
W.Heisenberg

W.Heisenberg

Üye
merhaba hepinize iyi akşamlar dilerim, forumu çok sık ziyaret ederim her boş kaldığımda ama şimdiye kadar hiç yazmamıştım bu konuyu görüncesizlere fikrimi paylaşmak istedim. telefon işletim sistemlerinden hemen hemen hepsini kullandım antenli telefonlara dayanan bir mazim var :D neyse ben ios'u 3g , 3gs ve i4 ile tecrübe ettim androidi ise xperia x10, htc one, smasung duos,lg g2 şeklinde tecrübe ettim şuan sybian mazim daha eski 6600 az oyun oynamamıştım bu telefonla temalar vs şunu demek istiyorum wp sadece 1 hafta kullandım açıkca söyleyebilirim ki lumia 850 snapdragoon 617 ve 2 gb ramile çıkar ekranı 5,0 ile 5,7 inch arası olursa Allahdan bi mani gelmezse kesin alacagım ! ios favorim ama cihazları o kadar pahalı olmaya başladı ki hatırlıyorum 3gs i 850 tl ye almıştım o zaman 4 bile yoktu ama bi i6 ya bakınca çok acayip paralar dönüyor benim durumum buna müsayit degil. android de ise uygulama çok ama sıkıntı da çok ben kesnlikle ücretsiz apk indirme vs taraftarı degilim telefonda bankacılık işlemleri de yaptıgım için. Android de şunu söyleyim telefonunuz 6 gb ram de olsa sistem6 aydabi format istiyor çok şişiyor ha ben kullanmayı bilmiyorsam birşey diyemem ama arkada gereksiz uygulamaları kapasam da kaldırsam da kasma olayı oluyor birde kötü durumlardan biri cihazlar acayipdeğer kaybediyor 1500 tl olan g2 g3 çıkmadan daha 1300 lere düşüyor g3 çıkıyor 1000tl lere düşüyor. lumia 950 ve 950xl fiyat olarak çok abartı geldi ama wp gönlğmğ fetheden wp10 un bütün cihazlara verilecek olması bilgisayarlara ücretsiz verilen wp 10 lar xbox güncellemesi bilemiyorum belki yanılıyorum ama wp kendi ekosistemini oluşturmaya başladı mağazaya baktığımda normal bir kullanıcı olarak telefonumda kurulu olan tüm uygulamaları tek tek arattırdım ve hepsi de var birtek malum köy oyunu oda zaten sıktı iyice bence wpye dönüşler olacak.

not:bir gaf ettiysem affedin, ne androidi ne iosu kesinlikle kötüleyemem sonuçda hepsinin başarısı belli ama hiçbiri ak kaşık değil tüm sistemlerde eksik ve sıkıntılar oluyor.

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR, maydinmaydin ve Esendağlı
BaySerkan

BaySerkan

Üye
Tom Warren az önce twit atmış WindowsPhone öldü diye The Verge'dede haberini yapmış buyrun burdan yakın..

Sensation

Sensation

Emekli Yönetici
Tom Warren az önce twit atmış WindowsPhone öldü diye The Verge'dede haberini yapmış buyrun burdan yakın..
Son çeyrekte 4,5 milyon Lumia satışı oldu. Bir önceki sene ise bu sayı 10,5 milyondu.
Toplam 110 milyon Lumia satılırken, aynı dönemde 4,5 milyar iOS ve Android cihazı satılmış.

ekincihuseyin13

ekincihuseyin13

Üye
ölsün bence ya symbian ölmüşse wp ye gerek yok

W.Heisenberg

W.Heisenberg

Üye
Dostum kusura bakma ama sybian ile android o kadar birbirine benziyor ki neyse fan boyluk olur satış orani düşmesi bence iyi olmus artik iyi ve kaliteli cihazlar gelir umarım

Esendağlı

Esendağlı

Üye
ölsün bence ya symbian ölmüşse wp ye gerek yok
Bence ölmesi hiçte biz kullanıcıların yararına olmaz,rekabet herzaman iyidir.
Eğer wp başarısız olursa inanıyorum ki iphonelerin fiyatı dahada artar, ayrıca wp nin ölmesinin bizlere ne gibi bir faydası olabilir anlamış değilim, beğenmiyorsan kullanmazsın olur biter.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye

Sizleri için makaleyi çevireyim:

Windows Phone Öldü

Windows Phone, 5 yıl önce hayatına Android ve iOS'a karşı gelecek vaat eden bir alternatif olarak başladı. Microsoft, WP7 telefonlarını üçüncü mobil ekosistem olarak konumlandırmıştı, ancak bunun başarısız olduğunu itiraf etmenin zamanı geldi. Cihaz üreticilerinden cihaz gelmemesi, hatta Microsoft'un kendisinin bile yetersiz kalması sonucu bugün tabuta son çivi de çakıldı.

Microsoft geçen yıl aynı zamanlardaki 10.5 milyonluk satışına göre bu yıl son çeyrekte yalnızca 4,5 milyon Lumia cihazı sattı. Bu, %57'lik devasa bir düşüş. Hatta %57 artış olsaydı bile şuan Windows Phone'u kurtarmaya yetmezdi.

Microsoft ve Nokia, iOS ve Android'in sattığı 4,5 milyar cihaza karşılık aynı zaman diliminde bugüne kadar toplamda 110 milyon Windows Phone cihaz sattı.

IDC'nin açıkladığı verilere göre son çeyrekte toplam 400 milyon telefon satıldı. Bu da bu miktarın yalnızca %1,1'lik kısmının Lumia Windows Phone cihazları olduğunu gösteriyor. Microsoft'un ilgi uyandıracak bir Lumia cihazı yok ve Lumia 950 ile Lumia 950XL'nin her ikisi de bitmemiş W10M yazılımlarıyla hayal kırıklığı yaratan amiral gemiler.

Lumia satışlarının düşüşü ve Microsoft'un fazla cihaz üretmeme planıyla, Windows Phone'un sonuna tanık olduğumuz ortada. Söylentiler Microsoft'un Surface Phone adlı bir cihaz geliştirdiği yönünde, ancak öncelikle cihazı piyasaya çıkarması gerekiyor. Windows Phone uzun süredir düşüşte ve uygulama (mağaza) durumu da giderek kötüleşiyor. Donanım (cihaz) eksikliği, satış eksikliği ve %2'den az pazar payı nedeniyle artık "Windows Phone öldü" demenin zamanı geldi.

Telefonlarda gerçek Windows, Continuum ile yavaş yavaş bir şeye dönüşebilir belki, ancak bildiğimiz Windows Phone sona erdi. Bu durum Microsoft'u sırf laf olsun diye her yıl birkaç cihaz üretmekten alıkoyamayacak elbette. Lakin diğer herkes için: yolun sonu. Elveda, Windows Phone.

Tom Warren

@papakudioflu @Sensation

Benim notum:

Toparlayacak olursak, Windows Phone öldü.
Windows 10 ile birlikte yeni bir mobil dönemi başlıyor.
Bir nevi her şeye sıfırdan başlanıyor.
Ortak/tek çekirdekli platform anlayışı ve Continuum ile bir şeyler başarılmaya çalışılacak.
Ancak bu süreçte olan yine "Windows Phone" ile yola çıkıp 3-4 yıldır gelişmesini bekleyenlere" oldu.
Belki en az 1-2 yıl daha beklemek zorunda kalacaklar.

İşte olayın üzücü yanı.
WP7 ile yola çıkılması, milyonlarca cihaz satıldıktan sonra o kullanıcıların yarı yolda bırakılarak WP8'le yeni bir deneme sürecine girilmesi.
Sonra WP8'in de sonlandırılarak Windows Mobile anlayışına geçilmesi.
Bu süreçte Microsoft'un kararsızlığının bedelini kullanıcıların ödemesi.
Kullanıcıların bir nevi deneme tahtası olarak kullanılması.
Bu kararsızlık ve deneme süreçlerinde onların ellerinde alternatif olarak iPhoneları var, peki ya tüm parasını Windows Phone'lu cihaza verip günlük hayatlarında kullanmaya çalışan ve elinde yedek iOS yada Android cihazı olmayan kullanıcıların?

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR, n000k, 0343434 ve 6 diğerleri
dakamon

dakamon

Üye
Tom Waren de gittiyse bu durum çok ciddi dir. Yani bu adam artık WP telefon kullanmayacak ilgilenmeyecek anlaşılan. @bulutsuzgece

versino2

versino2

Üye
Çok güzel makaleydi zevkle okudum 5 sayfa olsa gene okurdum

• Beğen