Windows Phone 10 işletim sisteminin,Android cihazlara portlanması hakkında...

Sponsorlu Bağlantılar

saylhamiosun

Üye
    Konu Sahibi
Windows Phone 10 işletim sisteminin,Android cihazlara portlanması hakkında...
Merhabalar sevgili Dostlar;Konu başlığı itibariyle anlaşılacağı üzere,bugün Microsoft'un WP10 geliştirilmesi sürecinde gerçekleştirdiği enteresan bir hamleyi yorumlayacağız.

Netice itibariyle konuyu soru/cevap şeklinde konuşmaya başlarsak eğer;

Bu hamle;

1. Stratejik midir,yoksa Microsoft'un ''kendi ayağına sıktığı bir kurşun'' mudur? Windows Phone ve Android kullanıcıları açısından bakıldığında,süreç itibariyle ve nihayetinde negatif/pozitif etkileri,sonuçları neler olacaktır?
2. Kulislerde yükselen seslere kulak kabarttığımızda; Microsoft ve Cyanogenmod birlikteliğinden bahsedilmekte,bu birliktelik ihtimali itibariyle ile Google'a karşı sergileyecekleri tutum/tavır nasıl olacaktır?
3.Microsoft tarafından bakıldığında W10 itibariyle;PC/Tablet/Telefon bileşkesi tek çatı altında toplanacak ve yazılımsal altyapı bu doğrultuda kurgulanacak.Fakat W10'un portlanması hadisesi sözkonusu olduğunda ve herşey düşünüldüğü gibi gittiğinde,acaba uygulama anlamında bir harmanlama mı sözkonu olacak?

Evet sevgili dostlar;Şimdilik konu ile ilgili biraraya getirebildiğim sorular bu şekilde,sizlerde konuya yorumlarınız ile katkıda bulunurken,aklınıza takılan soruları da dile getirebilirsiniz.

Şimdiden;Konuya göstereceğiniz hassasiyet,ilgi ve katılımdan ötürü hepinize çok teşekkür ederim.

Yönetici tarafından düzenlendi:

erndrdyk

erndrdyk

Üye
Bence bu saçma birşey. Neden diye sorarsanız uygulama konusunda kendini geliştirebilir fakat cihaz satma işine gelince bu iş biraz değişecek. Microsoft markalı cihazlar yerine android bir cihaz alıp wp yi portladığımızda daha güzel bir manzara ortaya çıkacaktır. Millet wp için sadece nokia veya Microsoft gibi sadece wpyi destekleyen cihazlar yerine bütün telefonların satışına destek vermiş oluyor benim düşüncem

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
1) Kurşun falan değildir. Bilakis akıllıcadır. Android sistemli cihazların rom yükleme yoluyla Windows Phone'a çevrilebilmesi demek, WP sistemini ve mağazasını kullanan kişi sayısının artması ve daha da yaygınlaşması demektir.

2) Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili olarak yabancı basında yer alan yeni bilgilerde, Microsoft'un CyanogenMod'a herhangi bir yatırım yapmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

3) Harmanlamadan kastınız nedir tam anlamadım. Ancak durum şu; İlk başta sadece birkaç cihaz için WP10 Rom'u çıkacak ve o cihazlara WP10 yüklenebilecek. Yükleme gerçekleştiğinde o cihazlar artık Android yerine W10 sistemli olacak. Dolayısıyla bir WP telefon ne yapabiliyorsa, o cihazlar da aynen onu yapacak, yani Windows Phone mağazasını kullanarak WP uygulamalarını ve universal nitelikteki uygulamaları yükleyebilecekler.

hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Kulağa hoş geliyor bunlara gerek yoktu donanım kilidini ms ve firmalar açsaydı xda bunu yapardı ki htc HD2 ye bi biz yüklenmedik herşey yüklendi . Bence bu iş iyice sıkıcı oldu

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Xiaomi bu konuyla ilgili gerekli açıklamayı dün yaptı.

Açıklanan söz konusu ortak çalışmada, sadece seçili Xiaomi Mi 4 kullanıcıları için özel yüklenebilir bir rom yapılacak. Bu romu yükleyenlerden alınan geri bildirimler de Xiaomi'nin 2015 ortalarında piyasaya süreceği Windows akıllı telefonun alt yapısını oluşturacak. Bunun dışında diğer Android telefonlar ya da tüm Xiaomi Mi 4 kullanıcıları için Windows Phone rom yayınlanması söz konusu değil.

maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
Microsoft stratejik adımlar atmaya başladı. Önce lisanslı ya da korsan tüm kullanıcılara 2 yıl boyunca W7'den W10'a yükseltme imkanı vereceğini duyurdu. Peşinden de Android cihazlara WP yükleyecek çalışmayı başlattı. Akıllı oynuyor. Android kullanıcılarının WP denemesine imkan verecek tüm adımları atıyor. Ve ayrıca kimse "Nokia alınır mı, Nokia mı kaldı vs." gibi cümleler kullanmayacak. Bunu da Telefonlardan Nokia ismini kaldırarak halletmiş oldu. Bakalım nolacak zaman gösterecek.

hajkhanx33

hajkhanx33

Üye
arkdaşta androıd var wp 8 tema kullanıor bussuru oyle ınsan var ama almıor nedense : )

ersncak42

Üye
Bence bu işten en çok karlı çıkan biz olacağız çünkü wp yaygınlaşacak ve uygulama yapımcılarının çoğu wp ye de çıkarmaya başlayacak

saynesim

saynesim

Üye
Microsoft zaten android telefonlarda zaten kazanıyor bence daha çok Show peşindeler

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Geçenlerde bir haber sitesinde 5G ile telefonlarda ki ve bilgisayarlarda ki işletim sistemlerinin tarihe karışacağını ve tüm işlemleri bulut üzerinden yapabileceğimizi okumuştum,bu haber doğru ise eğer çok da uzak olmayan bir zamanda wp ile android yada ios un hiçbir farkı olmayacak demektir.

• Beğen
Tepkiler: saylhamiosun
Aybars1979

Aybars1979

Üye
Geçenlerde bir haber sitesinde 5G ile telefonlarda ki ve bilgisayarlarda ki işletim sistemlerinin tarihe karışacağını ve tüm işlemleri bulut üzerinden yapabileceğimizi okumuştum,bu haber doğru ise eğer çok da uzak olmayan bir zamanda wp ile android yada ios un hiçbir farkı olmayacak demektir.
buna benzer kullanımlar zaten halihazırda var, örnek olarak bankalarda kullanılan uygulamalar, mevcutta çalışan proğramların çoğu merkezi sistem sadece arada bir pc ve bağlantı var. ama işletim sisteminin tarihe karışacağına ben ihtimal vermiyorum, sonuçta makinenin çalışması için gereken motormuş imajı veriyor bana (yazılım işlerinden pek anlamam görüşümdür sadece). bulut uygulamaları bana bireysel kullanımdan ziyade kurumsal kullanımı hedef alıyormuş gibi geliyor, özellikle ms in office 365 uygulamasında sanırım bunu destekler özellikler var. ama bireysel bacağıda tabiki çok önemli. insanlar garip bir şekilde saklama alışkanlığı var, hani ıvır zıvırı atamayızda evde bir yerlere sıkıştırırız ya (tabi arayıncada bulamayız) ben yıllardır çocuğun resimlerini hep bulutta kaydediyorum ama daha bir kere açıpta bakmışlığım yok.
Xiaomi bu konuyla ilgili gerekli açıklamayı dün yaptı.

Açıklanan söz konusu ortak çalışmada, sadece seçili Xiaomi Mi 4 kullanıcıları için özel yüklenebilir bir rom yapılacak. Bu romu yükleyenlerden alınan geri bildirimler de Xiaomi'nin 2015 ortalarında piyasaya süreceği Windows akıllı telefonun alt yapısını oluşturacak. Bunun dışında diğer Android telefonlar ya da tüm Xiaomi Mi 4 kullanıcıları için Windows Phone rom yayınlanması söz konusu değil.
üstad bende andorid tablet var. aynı özelliklere sahip başka bir tablettede windows kurulu olduğu için acaba işletim sistemini değiştirebilirmiyim diye biraz araştırdım. nette change my software (google yazınca direk o geliyor) diye bir proğramın 15 dk gibi bir videosunu buldum, vatandaş proğram sayesinde tablete windows kurup çalıştırdı, varmıdır bir bilginiz?

alaca61

Üye
General mobile discovery2+plus almayı düşünüyorum onada wp10 yüklenirmi acaba

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Şimdi wp sistemini diğer telefonlara yükleyebilecekmiyiz

emz

emz

Üye
Şimdi wp sistemini diğer telefonlara yükleyebilecekmiyiz

Hayır abi. Millet rom gibi sandı ancak olay şu an o değil. Belli marka ve cihazlara belli şeyler karşılığında izin verilecek. Rom atmak gibi değilde pc de hard diski silip yeniden sürücü kurmak gibi. Kolay şey değil. Her isteyen de yapamaz ancak gelişmelerle yol gösterilecektir. Şimdilik mevcut bir kaç cihazda multiboot gibi olabilir görülüyor:)

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Bir zamanlar Windows Phone 7 zamanında 9$ karşılığında telefonları unlock ediyorlardı. Bunu da ödemeyi yaptıktan sonra online olarak bilgisayara bağlayarak yapıyorlardı.

Şimdi Microsoft ve Xiaomi bir ortaklık anlaşması ve Xiaomi'nin 2015 yılında çıkaracağı Windows Phone akıllı telefonun alt yapısını hazırlamak için seçilmiş bir grup Mi 4 kullanıcısının telefonlarına Windows işletim sistemi yüklenmesi sağlanacak.

Yani o dosyayı alıp herhangi bir Mi 4 kullanıcısı bile telefonuna yükleyemeyecek. Hal böyleyken farklı Android cihazlara bu yazılımın yüklenmesi neredeyse imkansız. Çünkü kapalı kaynak kodlu bir yazılım dosyasını açtığınız anda tekrar paketleyemezsiniz. Çünkü direk olarak "dosya bozuk" uyarısı verir. (denenmiştir) :ehe

braayn

braayn

Üye
Ms wp yi sadece çinli xiaomiye versede yazılımcılar verilen wpyi evire çevire bütün telefonlara kurulabilir bir kaçak köçek yöntemi bulurlar merak etmeyin..

papakudioflu

papakudioflu

Admin
üstad bende andorid tablet var. aynı özelliklere sahip başka bir tablettede windows kurulu olduğu için acaba işletim sistemini değiştirebilirmiyim diye biraz araştırdım. nette change my software (google yazınca direk o geliyor) diye bir proğramın 15 dk gibi bir videosunu buldum, vatandaş proğram sayesinde tablete windows kurup çalıştırdı, varmıdır bir bilginiz?
Bazı firmalar aynı tabletlerin Android ve Windows işletim sistemli iki versiyonunu aynı donanımlarla sunuyor. Reeder da bunlardan biri. Ben denemedim ama Windows için böyle bir şey mümkün olabilir. Sonuçta gömülü sistem değil. Ama mobilde aynısını yapmak biraz zor.

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Bazı firmalar aynı tabletlerin Android ve Windows işletim sistemli iki versiyonunu aynı donanımlarla sunuyor. Reeder da bunlardan biri. Ben denemedim ama Windows için böyle bir şey mümkün olabilir. Sonuçta gömülü sistem değil. Ama mobilde aynısını yapmak biraz zor.
peki rica etsem ilgili videoyu izleyip bir fikir sunabilirmisiniz, eğer gerçekten win8 ise tabletime yüklemeyi düşünüyorum ama malum birde pc versiyonlarını yükleyenleri görmüştüm o tarz birşey istemiyorum.

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Hayır abi. Millet rom gibi sandı ancak olay şu an o değil. Belli marka ve cihazlara belli şeyler karşılığında izin verilecek. Rom atmak gibi değilde pc de hard diski silip yeniden sürücü kurmak gibi. Kolay şey değil. Her isteyen de yapamaz ancak gelişmelerle yol gösterilecektir. Şimdilik mevcut bir kaç cihazda multiboot gibi olabilir görülüyor:)
öyle olsaydı güzel olurdu isteyen istediği telefona yükler devam ederdi

Üst Alt