Duyuru Evrensel Windows Platformu (UWP APP) ve Yeni Uygulamalar

Sponsorlu Bağlantılar

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Evrensel Windows Platformu (UWP APP) ve Yeni Uygulamalar
Microsoft’un Windows 10 güncellemesi ile attığı belki de en önemli adım Evrensel Windows Platformu oldu. Geliştiriciler için önce önümüzdeki iki yıllık süreçte bir milyar kullanıcıdan oluşan bir hedef kitle oluşturmayı amaçlayan Evrensel Windows Platformuna gelin biraz daha yakından bakalım.

Microsoft, Windows ekosisteminin mobil ayağında uygulama sorununu çözmek için Windows 10 güncellemesi ile birlikte Evrensel Windows Platformu projesini de devreye soktu. Evrensel Windows Platformu kısaca tek bir proje ile bir servis gibi tablet, masaüstü. IoT, akıllı telefon ve konsollarda hizmet verecek olan Windows 10 platformu için uygulama geliştirmeyi mümkün kılıyor. Bu sayede Windows 10 masaüstü için uygulama geliştirecek olanlar çok kolay bir şekilde diğer platformlardaki milyonlarca tüketiciye de ulaşabiliyor.

Microsoft Store Uygulama Mağazasında Evrensel Uygulamalar Hızla Çoğalıyor

Windows 10 güncellemesi Temmuz ayında yayınlanmıştı fakat akıllı telefonlar için Windows 10 Mobile güncellemesi henüz genel dağıtımına başlanmadı. Fakat Microsoft’un yayınladığı Windows 10 Mobile Preview SDK ile geliştiriciler Evrensel Windows uygulamalarını hem mobil hem de masaüstü için Microsoft Store Uygulama Mağazasında yayınlamaya başladı.

Neredeyse hergün bir çok uygulama Evrensel Uygulama Platformu altında mağazada yerini alıyor. Bunları haber yapsam emin olun sürekli uygulama haberi görmekten mideniz bulanır. Ayrıca dikkat ettiğim bir nokta da Evrensel Windows Platformu destekli olarak güncellenen ya da yeni yayınlanan uygulamaların bir çoğu Continuum destekli oluyor. Bu çok önemli bir adım. Zira Continuum desteği tek başına kurumsal müşteriler için sunulmuş gibi bir algı var veya bazı kişiler tarafından böyle gösterilmek isteniyor. Şimdi size bir uygulamadan bahsedeceğim.
NETFLİX

Netflix’in Evrensel uygulamasından ilk ekran görüntüsünü paylaşarak başlayalım:

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Netflix Türkiye’de pek bilinmese de dünyada özellikle de Amerika’da dijital yayıncılık alanında çığır açtı. Ayrıca uyguladığı fiyat politikası ile de korsan yayınlara nefes aldırmıyor desek yeridir. Uygulama kısaca film, dizi veya sinema gibi dijital yayınların izlenebildiği, güncel sinema filmlerinin satın alındığı ya da kiralanabilidiği bir platform. Fiyatların uygun olması sayesinde de gerçek dvd kalitesinde film seyretmeyi seçenler korsan yayın peşinde koşmuyor. Tabi yurt dışında insanların emeğe saygı noktasındaki bilinçleri de müslüman ülkelerde olması gerekenden çok ileride olduğu için NETFLİX gibi kalite odaklı ürünler talep görüyor.

Şimdi Netflix, Evrensel Windows uygulaması üzerinde çalışıyor. Muhtemelen bir kaç hafta içinde yayınlanır. Ayrıca uygulamanın Continuum desteği de olacak. Yani gittiğiniz herhangi bir yerde, misafirlik olur veya başka bir durum, telefonu dev ekran bir tv’ye bağlayıp sinema keyfi yaşayabilirsiniz.
Peki Netflix Türkiye’de kullanılabiliyor mu?

Aslında bu soruya evet cevabı vermeyi çok isterdim. Fakat ülkemizde resmi olarak faaliyet göstermiyor. Web üzerinden abone olarak servisten yararlanmanın yolları mevcut tabiki. Geçtiğimiz günlerde alınan bir son dakika kararı ile Netflix, Türkiye’de faaliyet göstermeyi ileri bir tarihe erteledi. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor fakat gelen bilgiler bu ertelemenin mevzuattan kaynaklandığı yönünde.

VLC Media Player:

Evrensel Windows Platformu çalışmaları devam eden bir diğer uygulama da Videolan tarafından sunulan VLC Media Player uygulaması. Son dönemde Windows Phone 8.1 uygulaması için güncelleme yayınlanmayan VLC Player uygulaması, Windows 10 Mobile Evrensel Uygulama çalışmaları nedeniyle bu aralar biraz sessiz. VLC’nin Windows uygulamasını geliştiren ekibin lideri Thomas Nigro, Evrensel Uygulama çalışmalarına başlandığını ve Windows Phone 8.1 uygulamasını geliştirmeyi durduklarını Kasım ayında açıklamıştı.

Windows 10 ve Windows 10 Mobile Evrensel Uygulama Platformu cephesindeki çalışmalar tabi ki sadece bu iki uygulama ile sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde tüm dünyada dikkat çeken haber sitelerinden bir olan CBS NEWS, AmericanExpress, Accuweather ve daha bir çok uygulama da Evrensel Windows Platformu çerçevesinde güncellendi ya da uygulamalarını tamamen yeniledi. Önümüzdeki aydan itibaren Windows 10 Mobile güncellemesinin yayınlanmaya başlaması ile birlikte Evrensel Windows Uygulama sayısında hızlı bir artış olacağını düşünüyorum. Evrensel Windows uygulamaları konusunda beni asıl heyecanlandıran ise Continuum desteğinin de dahil edildiği üçüncü parti uygulamalarda geliştiricilerin kullanıcılara sunacağı yepyeni deneyimler olacak

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: oktayceylan26, BLasTeaR, flutewoddy ve 11 diğerleri

braayn

braayn

Üye
yeni lumia cihazları alacaklar için güzel haber şahsen ben artık bu platform için çok temkinli davranacağım ve yeni cihaz almamaya karar verdim

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
yeni lumia cihazları alacaklar için güzel haber şahsen ben artık bu platform için çok temkinli davranacağım ve yeni cihaz almamaya karar verdim
Bu uygulamalar eski cihazlarda da çalışıyor.

braayn

braayn

Üye
Bu uygulamalar eski cihazlarda da çalışıyor.
Eski cihazlar tabiki kullanacak o konuda sıkıntı yok ama bana yeni cihaz aldıracak bir haber değeri yok uygulama sorununu çözmek için attığı bu adım doğru olabilir ama birde 3.5 yıllık bu sistemi kullanan biri olarak bu haberin benim için pek fazla değeri kalmadı yeni cihaz alacaklarda biraz daha bekleyecek .Bu adımla MS ne android nede IOS'un mağazadaki uygulama sayısını yakalar nede çeşitliliğini .Çok kısa bir şey söylemek istiyorum.4 gün önce mağazadan dizi programı indireyimde dizi izlerim dedim.Bütün dizi programlarını indirdim ve en iyi hangisi ise onu kullanırım dedim en az 7 uygulama kurdum ve içlerinden en iyisi dizi makinesi adlı uygulama oda çok çok iyi değil.Diğer platformlarda benim bu isteğimi karşılayacak bir çok uygulama var şimdi ne yapayım 6" lik 1520'i . Kabataş'a giderken otobüsete müzik dinliyim dedim kaç defa dondu kaldı anlatamam 15.yapı olmuş müzik dinlerken sapıtıyor artık gerisini siz düşünün.

blackss

Üye
Eski cihazlar tabiki kullanacak o konuda sıkıntı yok ama bana yeni cihaz aldıracak bir haber değeri yok uygulama sorununu çözmek için attığı bu adım doğru olabilir ama birde 3.5 yıllık bu sistemi kullanan biri olarak bu haberin benim için pek fazla değeri kalmadı yeni cihaz alacaklarda biraz daha bekleyecek .Bu adımla MS ne android nede IOS'un mağazadaki uygulama sayısını yakalar nede çeşitliliğini .Çok kısa bir şey söylemek istiyorum.4 gün önce mağazadan dizi programı indireyimde dizi izlerim dedim.Bütün dizi programlarını indirdim ve en iyi hangisi ise onu kullanırım dedim en az 7 uygulama kurdum ve içlerinden en iyisi dizi makinesi adlı uygulama oda çok çok iyi değil.Diğer platformlarda benim bu isteğimi karşılayacak bir çok uygulama var şimdi ne yapayım 6" lik 1520'i . Kabataş'a giderken otobüsete müzik dinliyim dedim kaç defa dondu kaldı anlatamam 15.yapı olmuş müzik dinlerken sapıtıyor artık gerisini siz düşünün.
androidde bana 1 tane dizi izleyebileceğin uygulama soylermisin? Geçen gün hepsini indirdim bir tanesi calışmadı çoğu virüslüydü.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Bunları defalarca söyledik burada. Eğer günlük kullanımda ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa Windows Insider kurmayın. Mesela senin Kabataş'a giderken müzik dinlemen gerekiyorsa ve bu işlem sorunluysa Windows Phone 8.1'e geri dön. Çünkü Windows Phone 8.1 bu konuda sorunsuz.

Ben burada yeni bir uygulama deneyiminden bahsediyorum. Belki de Windows 10 Mobile kararlı sürümünden sonra Lumia 1520 ve Lumia 930 da Continuum destekleyecek. Bu konuda bazı haberler vardı. Mesela arkadaşlarla toplandınız, bağla cihazını televizyona aç bir oyunu hep beraber oynayın gibi yani. Sen alırsın diğeri almaz bu böyle gider. Ama konumuz yeni cihaz alıp almamak değil. Ortada farklı bir şey var ve ne yazıkki kimse şu anda bunu tartışmıyor. Zaten Türk insanı neyi zamanında oturup tartışmış ki!

• Beğen
Tepkiler: n000k, BLasTeaR, bozkirdangelen ve 1 kişi daha
serinaga

serinaga

Üye
Evrensel uygulama desteği ve cotinuum gibi özellikler elbette ileride kullanılabilirliği olan özellikler, lakin mevcut kullanıcıların sabrı kalmamış galiba, tükenmişlik sendromu var şuanda. Elbette bu özellikler çok güzel olacak, lakin ms koklatıp vermiyor, eziyet ediyor mevcut kullanıcılara :(

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR, byburkay, braayn ve 1 kişi daha
papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Evrensel uygulama desteği ve cotinuum gibi özellikler elbette ileride kullanılabilirliği olan özellikler, lakin mevcut kullanıcıların sabrı kalmamış galiba, tükenmişlik sendromu var şuanda. Elbette bu özellikler çok güzel olacak, lakin ms koklatıp vermiyor, eziyet ediyor mevcut kullanıcılara :(
İyi de bu tükenmişlik sendromu, olan güzel şeyler hakkında insanların bilgilenmesine engel olmamalı. En azından bu kadar olgunluğa sahip olmalıyız hepimiz. Yoksa hiç bir alanda ileriye bakmadan halimize hayıflanıp dururuz.

• Beğen
Tepkiler: Murdoc Massaka, sazobalı, Esendağlı ve 1 kişi daha
braayn

braayn

Üye
androidde bana 1 tane dizi izleyebileceğin uygulama soylermisin? Geçen gün hepsini indirdim bir tanesi calışmadı çoğu virüslüydü.
Dizitab senin işini görür dostum ve virüs felanda yok .

suyunsesi

suyunsesi

Üye
Güzel bir haber. Gelişmeler sevindirici. Bu tarz gelişmelerin ve haberlerin sevindirici olması sebebiyle 2 veya 3 kat daha hızlanmasını da ayrıca diliyorum. :) Aslında harcayabileceğim ek fazladan param olsa 950 xl alabilirim. Hatta 2016 sonunda bir surface e dahi geçebilirdim.
Kendi açımdan baktığımda windows 10 daki gelişmeler abartıldığı kadar kötü de değil bence. Benim için sıkıntılı ve dert edilecek seviyelerde kötü gelişmeler yok, az da olsa yeterli ve güzel gelişmeler var.
Kolay kolay memnun olmayan bir topluluğa sahip olmamızın sebebi nedir, bu konu nerede tartışılır bilemiyorum, burası da yeri değil ama insanlarımız mutluluğun göreceli bir kavram olduğunu algılayabilseler bir çok sorun kendiliğinden çözülür.
İnsanlarımızın bıkkınlık seviyesine ulaşmış memnuniyetsiz psikolojileri haklı sebeplerden de olabilir. Bu yüzdendir ki, şurada güzel güzel sevindirici yeni haberler dahi paylaşılsa altına hemen "ama" ile başlayan bir sürü bahaneli negatif içerik dolu fikirler yazılıveriyor. Bence de haklı olabilirler, fakat yine de güzel bir haberin altına sadece o haber hakkında yorum, eleştiri yada paylaşım yapmak daha doğru değil mi arkadaşlar.
Yönetici arkadaşlar, bu paylaşımım gereksizse sadeleştirilebilir hatta silinebilir :)

• Beğen
Tepkiler: n000k, BLasTeaR ve Esendağlı

blackss

Üye
Dizitab senin işini görür dostum ve virüs felanda yok .
Dostum uygulama var ama açılmıyor evet eskiden android özgürlüktü istediğim uygulamadan film,dizi,şarkı indiriyordum Mx player lada canavar gibi izliyordum hepsini kaldırdılar android kullanırken film izlemek için normal sitelere girip izleyebiliyorum ki bunu Windows ta da yapabiliyoruz. Ben her hafta android telefon değiştirmekten bıktım. Samsung s6 bile aldım resmen bunalıma giriyorum acaba seneye de güncelleme vereceklermi telefonuma diye al note 3, telefonda 3 gb ram var güncellemeyi kestiler. bence sizde söyle bir sıkıntı var uzun zaman elinizdeki telefonu kullanınca aynı sıkıldınız bende de 1520 var ne şarkılarım kesiliyor nede başka bir problemim var ve biliyorum ki bu telefon en az 2 yıl daha güncelleme alacak.

• Beğen
Tepkiler: Esendağlı
braayn

braayn

Üye
Dostum uygulama var ama açılmıyor evet eskiden android özgürlüktü istediğim uygulamadan film,dizi,şarkı indiriyordum Mx player lada canavar gibi izliyordum hepsini kaldırdılar android kullanırken film izlemek için normal sitelere girip izleyebiliyorum ki bunu Windows ta da yapabiliyoruz. Ben her hafta android telefon değiştirmekten bıktım. Samsung s6 bile aldım resmen bunalıma giriyorum acaba seneye de güncelleme vereceklermi telefonuma diye al note 3, telefonda 3 gb ram var güncellemeyi kestiler. bence sizde söyle bir sıkıntı var uzun zaman elinizdeki telefonu kullanınca aynı sıkıldınız bende de 1520 var ne şarkılarım kesiliyor nede başka bir problemim var ve biliyorum ki bu telefon en az 2 yıl daha güncelleme alacak.

note 3 veya note serisi bana 3 yıl güncelleme vermeseler razıyım neden dersen eksik bir şey yok sistemde uygulama kullanacaksın mağazanda yok. İsterse 10 yıl guncelleme versin ne oldu 10 aydır aldığımız Tp sürümlerini güncellemeden mi sayıyorsunuz anlamadım ki ? Bu şekilde güncelleme verse ne olur vermese ne olur halen kamera güncellemesi alıyoruz neymiş performans iyileştirmesiymiş peh peh peh neyse konu yolundan sapıtıyor buraya yazdığım içinde özür dilerim yeri ve zamanı değil ama bunaldık ...

volumezoom

volumezoom

Üye
Evrensel uygulamalar gerçekten daha kaliteli ve daha hızlı açılıyor. Gelecek dönemde windows 10 tabanlı uygulamalar arttıkça herşey daha iyi olacak diye düşünüyorum.

mTalk'tan gönderildi

• Beğen
Tepkiler: oktayceylan26 ve Esendağlı

blackss

Üye

note 3 veya note serisi bana 3 yıl güncelleme vermeseler razıyım neden dersen eksik bir şey yok sistemde uygulama kullanacaksın mağazanda yok. İsterse 10 yıl guncelleme versin ne oldu 10 aydır aldığımız Tp sürümlerini güncellemeden mi sayıyorsunuz anlamadım ki ? Bu şekilde güncelleme verse ne olur vermese ne olur halen kamera güncellemesi alıyoruz neymiş performans iyileştirmesiymiş peh peh peh neyse konu yolundan sapıtıyor buraya yazdığım içinde özür dilerim yeri ve zamanı değil ama bunaldık ...
Sendeki kameranın yarısı note 3 te varmı :) Neyse dostum ben yeni androidden geldim Sizi de anlıyorum ve hak veriyorum ama 3.5 yıl sabırla beklemişsin bence 2 ay daha bekle final surumu yayınlansın bakalım..

KırmızıBeyaz60

KırmızıBeyaz60

Üye
Geçen hafta Windows 10 Mobile hakkında hiçbir haber çıkmıyordu, bugün Ali Kemal abinin paylaştığı ufak bir kod bile biraz olsun hareketlendirdi iyice çürüyen umutlarımı, inşallah MS de yeni yıldan itibaren elini birazcık daha çabuk tutup kaçmak üzere olan son kullanıcısını da elinde tutmayı başarır.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Bu yazımda Netflix'in Türkiye’de kullanımda olmadığını söylemiştim. Hata etmişim. :ehe

Netflix bugün itibariyle Türkiye’de de kullanıma sunuldu.

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper, KırmızıBeyaz60 ve ceza87

byburkay

Üye
Hiçbir Dizi Uygulaması Güncel Değil Altyazılı Dizi İstiyorsan Mobil sitelerde Takılmalısın oldukça iyi bazen günde 1 sezon bitirdiğim oluyor ,

yada film için;

ben bunları kullanıyorum işimi görüyor , windows 10 yapısını kullanıyorsanda edge gayet iş görüyor.

KırmızıBeyaz60

KırmızıBeyaz60

Üye
Bu yazımda Netflix'in Türkiye’de kullanımda olmadığını söylemiştim. Hata etmişim. :ehe

Netflix bugün itibariyle Türkiye’de de kullanıma sunuldu.
Abi bütün olay troll'müş ya haber sitelerine bile konu olmuştu bugün herkes gerçek sanmış. Az önce kendini ifşa etti Twitter hesabından :bangin::ehe

Bay H

Bay H

Üye
Abi bütün olay troll'müş ya haber sitelerine bile konu olmuştu bugün herkes gerçek sanmış. Az önce kendini ifşa etti Twitter hesabından :bangin::ehe

Netflix kullanıma açıldı bunda bir sıkıntı yok, sadece orada paylaşılan bilgiler gerçek dışı idi.

KırmızıBeyaz60

KırmızıBeyaz60

Üye

Üst Alt