Türkiyede Dijital Yayın Devri Başlıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Türkiyede Dijital Yayın Devri Başlıyor
Tüm kanallar 2014’e kadar dijital yayına geçecek

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Türkiye’de TV yayıncılığında 2006’dan itibaren diijital altyapıya geçileceğini, Türkiye genelinde çalışmaların ise 2014 yılında tamamlanarak analog yayının tarihe karışacağını söyledi.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) faaliyetlerine ilişkin Etap Altınel’de basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Atalay, dijital yayına geçişle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin de gerek teknik gerekse hukuki altyapı bakımından çağı yakalayacağını belirten Atalay, ’’Aksi takdirde radyo ve TV yayıncılığı alanında rekabet zorlaşacaktır’’ diye konuştu.

Sayısal yayın ile daha iyi görüntü ve ses kalitesine ulaşılacağını, 2006 yılında başlanacak yeni sistemle kapsama alanı yetersizliği sorunlarının biteceğini, işletme giderlerinin de azalacağına işaret eden Atalay, özel yayıncıların da önce Ankara, İstanbul ve İzmir ile başlayarak 2014 yılına kadar tamamen sayısal yayına geçeceklerini kaydetti.

Atalay, analog yayıncılığın giderek terk edildiğini ve sayısal yayıncılığa geçildiğini belirterek, analog yayın vericilerinin görüntü kirliliğine neden olduğunu, dijital yayına geçilince bu sorunun ortadan kalkacağını söyledi.

Atalay, bu üç ilde başlanmasının nedeninin ise bu illerde karşı karşıya kalınan frekans sıkışıklığı olduğunu belirtti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Haberleşme Yüksek Kurulu’nda ülke çapında sayısal yayına geçmeye karar verdiklerini, bu kararın görsel yayınlar açısından tarihi bir karar olduğunu söyledi.


Kaynak: Basın
 
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Hala analog yayında olan tv sayısı zaten çook az...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

phasan
Cevap
48
Görüntüleme
5K
phasan
larten123
Cevap
9
Görüntüleme
716
DaNq3rB0y
y n s c n
Cevap
0
Görüntüleme
336
y n s c n


Üst Alt