Türkçe, Turkcheye dönüşmeye başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

karakartal

Üye
    Konu Sahibi
Türkçe, Turkcheye dönüşmeye başladı
‘Türkçe, ‘Turkche’ye dönüşmeye başladı’

“Whisne” (Vişne), “Taxim” (Taksim), “Balcon” (Balkon), “Roumelie” (Rumeli), “Mat Rock” (Matrak), “DoRock” (Durak) “Pasha” (Paşa), “Efendy” (Efendi), “Berdush” (Berduş) ya da “Eylül’s”, “Hammam”, “Cahide’s” gibi bar, lokanta, pastane, hatta dergi ve sanatçı adlarının yabancı dil kurallarına göre yazılarak kullanılması, Türkçedeki bozulmaya yeni bir boyut kazandırdı.

Geçen aylarda “Ticarette de Türkçe” sloganıyla kampanya başlatan Türkçemizi Canlandırma Derneği’nin (TÜRKCAN) Başkanı Deniz Yiğit, son dönemde Türkçe kelimelerin yazılışlarının yabancı dil imla kurallarına göre yapılması şeklinde de bir eğilim ortaya çıktığına dikkat çekti. Yiğit, “‘AB’ye uyum için böyle isimler kullanıyoruz’ diyorlar. AB’ye bir ulus kendi duruşuyla girer. ‘Kuaför’ kelimesi eskiden her yerde ‘kuaför’ diye yazılırdı. Şimdi ‘Coufeurre’ yazan, ‘coffeur’ yazan da var. Hepsi yanlış.” dedi.
İstanbul, aa

Türkçemize sahip çıkalım

sambadisakkarit

Üye
Deveye sormuşlar: Boynun neden eğri? "Nerem doğru ki?" demiş.

:bang:

metintekin

Üye
dün akşam ntv de okan bayülgenin programı wardı.gece 3 te falan dj lerle sohbet ediyodu.Adamlar resmen türkçeyi katletmiş.Hiçbişey anlamadı kimse :)

sambadisakkarit

Üye
O dejeler dejenere olmuşlar... :huhu:

denizhanxx

denizhanxx

Üye
hal ve gidişat: kötü :( :'( :vur: :off:

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
Originally posted by denizhanxx@Nov 6 2005, 12:10 PM
hal ve gidişat: kötü :( :'( :vur: :off:
[post=205214]Quoted post[/post]​

yakında tamamen ing konuşacaklar diye korkuyorum :(

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Doğru Bizim Edebiyatçıda Bu konuyu anLattı şöyle bir yorum kazandırdı

Edebiyatçı :
- " Arkadaşlar Türkçemiz Elden gidiyor geçenlerde vatan computer'e gittim bakın Vatan yanına computer geLmiş yazık.Ben bi tane Hariciye disk alcam dedim adamlar anlamadı flash disk dedim anladılar.Evet bize giren flash disk idi.Buna çok üzgünüm arkadaşlar Allahtan Bize Computer girmedi. " dedi ve bitirdi.

:kop:

..::Riddick::..

..::Riddick::..

Üye
Evet haklısınız .. Başta insanın gözüne, kulağına hoş geliyo belki ama içten içe Türkçe katlediliyor malesef...

slayer

Üye
doğru.... ama BU NE_????? ""Türkçemizi Canlandırma Derneği’nin (TÜRKCAN) "" ben bu derneği dinlemem... :nea:

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Originally posted by slayer@Nov 6 2005, 07:45 PM
doğru.... ama BU NE_????? ""Türkçemizi Canlandırma Derneği’nin (TÜRKCAN) "" ben bu derneği dinlemem... :nea:
[post=205569]Quoted post[/post]​
Neden Ne güzel ismi Var TÜRKCAN

swedeniz

swedeniz

Üye
evet haklısınız her foruma girdiğimde herkes öyle konuşuyor +100000

msw

msw

Üye
daha yeni reklamlarda gördüm..güvenli yazacaklarına guvenly yazmışlar ..

cllgr

cllgr

Üye
malesef öyle,türkçe gitgide bozuluyor vede anlaşılmaz bir hal alıyor.zaman gelecek ingilizce öğrenir gibi türkçe öğrenme kursları açılacak.bazı kelimelerin yazılışını bile unutuyoruz aslını kullanmıya,kullanmıya.cümleleri bile doğru kuramıyoruz,imla kurallarını bile unuttuk.umarım fazla geç olmadan bir çare bulunur.

abuvice

abuvice

Üye
Dilimiz git gide ingilizceleşiyor.. :D :kop: ne cümle ama

Caine

Caine

Üye
ayyy oha felan olmayındaaa :DD valla türkçe gitti gidiyor değil bence çokdan gitti bile :(

midnight

midnight

Üye
Ülkemizde Ahmet Altan ve Orhan pamuk gibi edebiyattan anlamayan yazarlar varken tabi ki Türkçe de gider edebiyat da..
--bir de TDK(Türk Dil Kurumu) denen beceriksiz bir kurum var...

Caine

Caine

Üye
alem adamsın beee midnight :DD vallaha hiç güleceğim yokdu :ehe:

__Midas__

__Midas__

Üye
Ülkemizde Ahmet Altan ve Orhan pamuk gibi edebiyattan anlamayan yazarlar varken tabi ki Türkçe de gider edebiyat da..
--bir de TDK(Türk Dil Kurumu) denen beceriksiz bir kurum var...
katılıyorum...

kurt bey

kurt bey

Üye
evet arkadaşlar maalesef türkçemiz gün geçtikçe daha çok katliama uğruyo bunun sebebide entel dantel adamlar bence. değişik kelimeler kullanark türkçe kelimeleri ingilizce yazım kurallarını kullanarak güzel bişiyaptığını sananlar varya işte onlar biyerlerine kına yaksınlar maalesef başarılı olmaya başladılar. :(

ama beni ve beim gibi düşünenleri kendi saflarına çekemeyecekler :artı:

karakartal

Üye
    Konu Sahibi
Bütün suç başkalarındamı bizlerde hiç suç yokmu mesela forumlarda türkçemize ne kadar dikkat ediyoruz bildiğiniz gibi türkçede "w" "q" "x" harfleri yok ama bazı kelimelere inatla bu harfleri yakıştırmıyormuyuz belki sempatik geliyor ama bununda eleştirdiğimiz olaylardan farkı yokki oradada insanlar müşteri çekmek için yapıyorlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...