Telefon soğutmak için dondurulmuş et kullanmak zararlı mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
Telefon soğutmak için dondurulmuş et kullanmak zararlı mı?
Telefon fazla ısındığında dondurulmuş et ile 2 3 dk temas halinde bekletiyorum. Telefonun harareti hemen geçiyor. Peki -18 derece dondurucuda bekleyen bir eti 80 derece (en azından sensörler böyle gösteriyor) telefona temas ettirmenin bir sakıncası olur mu?
Mesaj birleştirildi:

Görüyorumki forumun eski aktifliğinden eser kalmamış. Güzel zamanlardı...

Son düzenleme:
  • Şaşırdım
Tepkiler: gonyalı, MAERKEK ve fatihmenteş

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Telefon fazla ısındığında dondurulmuş et ile 2 3 dk temas halinde bekletiyorum. Telefonun harareti hemen geçiyor. Peki -18 derece dondurucuda bekleyen bir eti 80 derece (en azından sensörler böyle gösteriyor) telefona temas ettirmenin bir sakıncası olur mu?
Bak bu zoom canlı yayın olayında telefonum çok aşırı şarj tüketimi oluyordu mecburen şarja takmam gerekiyordu. Dolaptan ( -10 veya -20 C° ha) buzu alıyordum bir bezle telefonun arkasına tutuyordum . Sensörlerden de sıcaklığı kontrol ederek sıcaklık durumuna göre buzu çek veya koy yapıyordum .

Bence sende böyle yap direkt -80C° ısınma soğunma telefon çatlatmaya kadar gidr

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve Yavuz Selim Baltacı
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
Bak bu zoom canlı yayın olayında telefonum çok aşırı şarj tüketimi oluyordu mecburen şarja takmam gerekiyordu. Dolaptan ( -10 veya -20 C° ha) buzu alıyordum bir bezle telefonun arkasına tutuyordum . Sensörlerden de sıcaklığı kontrol ederek sıcaklık durumuna göre buzu çek veya koy yapıyordum .

Bence sende böyle yap direkt -80C° ısınma soğunma telefon çatlatmaya kadar gidr
Reis açar mısın? Benim yaptığım ile senin yaptığın arasında mantık olarak fark yok gibi geldi.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Et biraz fazla soğuk. Kasayı çatlatırsın. Ancak mermere veya fayansa koyarsan da iş görür.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı, MAERKEK ve Yavuz Selim Baltacı
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: ömer talat katı
fatihmenteş

fatihmenteş

Üye
Android telefonların 60 dereceye kadar ısınması gayet normal. 60 dereceyi geçince zaten telefon otomatikman kendini kapatır, müdahale etmeye çalışma. Havaların ısınmasıyla telefonlar ısınır ona yapacak birşey yok.
Isınmasını engellemek için birinci ve en önemli şey orjinal adaptör ve kısa şarj kablosu olacak. Ve telefon şarj da iken oynama. Çünkü sen oynadıkça telefonun beynini zorluyorsun bu da geç ve sağlıksız dolmasına neden oluyor. Ben bu yöntemi uyguluyorum 4 senedir sorunsuz kullanıyorum telefonu.
Ayrıca tam bitmeden şarja takma tam dolmadan da şarjdan da çıkarma.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Yavuz Selim Baltacı
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
Android telefonların 60 dereceye kadar ısınması gayet normal. 60 dereceyi geçince zaten telefon otomatikman kendini kapatır, müdahale etmeye çalışma. Havaların ısınmasıyla telefonlar ısınır ona yapacak birşey yok.
Isınmasını engellemek için birinci ve en önemli şey orjinal adaptör ve kısa şarj kablosu olacak. Ve telefon şarj da iken oynama. Çünkü sen oynadıkça telefonun beynini zorluyorsun bu da geç ve sağlıksız dolmasına neden oluyor. Ben bu yöntemi uyguluyorum 4 senedir sorunsuz kullanıyorum telefonu.
Ayrıca tam bitmeden şarja takma tam dolmadan da şarjdan da çıkarma.
Sağol. Benim sensörler doğru mu gösteriyor bilmiyorum ancak yüklediğim uygulamada Termal kısmında sensörlerin 70 80 derece sıcaklık ölçtüğü yazıyor. Telefon S5

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve fatihmenteş
fatihmenteş

fatihmenteş

Üye
Sağol. Benim sensörler doğru mu gösteriyor bilmiyorum ancak yüklediğim uygulamada Termal kısmında sensörlerin 70 80 derece sıcaklık ölçtüğü yazıyor. Telefon S5
O tür uygulamalar tahmini gösterir fazla güvenme. Dediklerimi harfiyen uygularsan telefonu uzun süre kullanırsın

• Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: MAERKEK ve Yavuz Selim Baltacı
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
  • Sevdim
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve fatihmenteş
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Direk Değilde ARkadaşında Dediği Gibi Havlu vb Birşey İle Soğutmaya Çalış.Diğer Türlü Ani Soğuk Sorun Olabilir.Hatta Laptop Soğucutu Filan Varsa Olmadı Koy Üstüne Öyle Kullan Metal Kasa Olanlar Genelde İyi Soğuyor Ama Eğer Çok Yoğun Kullanıyorsan Telefonu Elden Çıkart Başka Bir Cihaz Al Bence. Batarya İçin Ciddi Derecede Tehlikeli Bu Sıcaklık. Önümüz Yaz Malum

• Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: gonyalı, fatihmenteş, MAERKEK ve 1 kişi daha
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
Direk Değilde ARkadaşında Dediği Gibi Havlu vb Birşey İle Soğutmaya Çalış.Diğer Türlü Ani Soğuk Sorun Olabilir.Hatta Laptop Soğucutu Filan Varsa Olmadı Koy Üstüne Öyle Kullan Metal Kasa Olanlar Genelde İyi Soğuyor Ama Eğer Çok Yoğun Kullanıyorsan Telefonu Elden Çıkart Başka Bir Cihaz Al Bence. Batarya İçin Ciddi Derecede Tehlikeli Bu Sıcaklık. Önümüz Yaz Malum
Üstteki abininde dediği gibi uygulamanın yanlış gösterdiğini düşünmeye başladım bende. 70 80 dereceye dayanacağını bende sanmam. Öteki yandan telefonu elime aldığımda ciddi bir sıcaklık hissetmiyorum. Oyun oynarken zorlanan her telefonda olan bir sıcaklık. Mesela ben Z20de de aynı oyunu uzun süre oynadım o bundan çok daha fazla ısınıyordu birşey olmuyordu başka telefonda aynı şekilde.
Hem bu kadar ısınan bir cihazı elimde tutabileceğimide sanmam :d

Et kısmına gelince, tamamdır bir daha yapmam kumaşı araya sıkıştırıp yapmak daha sağlıklı olur gibi.

• Beğen
Tepkiler: fatihmenteş ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Üstteki abininde dediği gibi uygulamanın yanlış gösterdiğini düşünmeye başladım bende. 70 80 dereceye dayanacağını bende sanmam. Öteki yandan telefonu elime aldığımda ciddi bir sıcaklık hissetmiyorum. Oyun oynarken zorlanan her telefonda olan bir sıcaklık. Mesela ben Z20de de aynı oyunu uzun süre oynadım o bundan çok daha fazla ısınıyordu birşey olmuyordu başka telefonda aynı şekilde.
Hem bu kadar ısınan bir cihazı elimde tutabileceğimide sanmam :d

Et kısmına gelince, tamamdır bir daha yapmam kumaşı araya sıkıştırıp yapmak daha sağlıklı olur gibi.
Senin yaptığından farklı olarak
- 80°C buz et koymuyorum . Buz kullanıyorum .
- Araya kumaş veya bez koyuyorum .

Sürekli olarak buzla temas etmiyorum

• Şaşırdım
  • Beğen
Tepkiler: fatihmenteş ve Yavuz Selim Baltacı
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yani 80 Derece Olayı Söyle.Sonuçta Siz Direk İşlemciye veya Çok Akım Çekilipte Isınan Bataryaya Temas Halınde Olmadığınız İçin Onlarda Etrafındakı MEtal Plastik Ne Varsa Isısını Onlara Yayıp Soğumaya Çalışır.Bu Tarz Şeylerde Üretim Hatası vs Varsa Cihaz Fazla Isınır veya Batarya Gibi Şeylerin Yoğun Deşarjından Dolayı Ömrü Dolmaya Patlamaya Kadar Gider.

Eğer Sıcaklıkğı Kontrol Edebileceğin Bir Ölçüm Cihazi Yoksa (Telefonun Etrafında) Yinede Bir Sorun Olmaz Ama Batarya ve Telefon Ömrü İçin Pek İyi Bir Durum Değil Maalesef.

• Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: fatihmenteş, MAERKEK ve Yavuz Selim Baltacı
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
Senin yaptığından farklı olarak
- 80°C buz et koymuyorum . Buz kullanıyorum .
- Araya kumaş veya bez koyuyorum .

Sürekli olarak buzla temas etmiyorum
80 derece buz mu? xd yok aga telefon 80 derece oluyor (uygulama öyle gösteriyor en azından) benim temas ettirdiğim et -18 C°
Mesaj birleştirildi:

Yani 80 Derece Olayı Söyle.Sonuçta Siz Direk İşlemciye veya Çok Akım Çekilipte Isınan Bataryaya Temas Halınde Olmadığınız İçin Onlarda Etrafındakı MEtal Plastik Ne Varsa Isısını Onlara Yayıp Soğumaya Çalışır.Bu Tarz Şeylerde Üretim Hatası vs Varsa Cihaz Fazla Isınır veya Batarya Gibi Şeylerin Yoğun Deşarjından Dolayı Ömrü Dolmaya Patlamaya Kadar Gider.

Eğer Sıcaklıkğı Kontrol Edebileceğin Bir Ölçüm Cihazi Yoksa (Telefonun Etrafında) Yinede Bir Sorun Olmaz Ama Batarya ve Telefon Ömrü İçin Pek İyi Bir Durum Değil Maalesef.
Anladım.
Mesaj birleştirildi:

Benim oyun oynadığım Z20 bundan daha fazla ısınıyordu. Camına parmağını bastırdığında elin yanıyordu desem o derece. S5de öyle değil ama.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve DarkredBlue61
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
80 derece buz mu? xd yok aga telefon 80 derece oluyor (uygulama öyle gösteriyor en azından) benim temas ettirdiğim et -18 C°
Mesaj birleştirildi:

Anladım.
Mesaj birleştirildi:

Benim oyun oynadığım Z20 bundan daha fazla ısınıyordu. Camına parmağını bastırdığında elin yanıyordu desem o derece. S5de öyle değil ama.
Eti -80 °C sanıyorum en başından beri . Eti boş yere çözdürme sonra annen kızmasın . Buz koy , buzun boyutu abartılı olmasına hiç gerek yok . Kalıplardan çıkan küçük buz bile yeterli

• Kahkaha
Tepkiler: fatihmenteş ve Yavuz Selim Baltacı
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
Eti -80 °C sanıyorum en başından beri . Eti boş yere çözdürme sonra annen kızmasın . Buz koy , buzun boyutu abartılı olmasına hiç gerek yok . Kalıplardan çıkan küçük buz bile yeterli
Yok yaw annem kızmasın falan orası ayrı konu dondurucu etle dolu zaten eti telefona temas ettiricine gram çözünme olmuyor telefon soğusa bile. 1 2 dakikalık işti zaten :heyo:
Mesaj birleştirildi:

Şuan paketli eti havluya sardım havlu normal bir seviyede soğudu. Telefonda üstünde yavaş yavaş soğuyor. Bu yöntem daha sağlıklı oldu gibi

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Yavuz Selim Baltacı

Yavuz Selim Baltacı

Üye
    Konu Sahibi
-80 çok fazla

telefonu düzenli şarj edersen batarya süresi bayağı uzar. samsung tab 4 smt230 var bende 7 senedir kusursuz çalışıyor hala 1.5 gün batarya süresi var.
Sahiden bu işe yarıyorsa benim için çok iyi olur

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
z.turk30

z.turk30

Üye
Telefonum ısındığında hep dondurucudaki kamp soğutucu akülerimi kullanırım,telefonda kılıf varsa altına bez yada havlu koymaya gerek yok

• Beğen
Tepkiler: Yavuz Selim Baltacı ve MAERKEK

Üst Alt