Android Hakkında Faydalı Bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

mustafakocatas

mustafakocatas

Üye
    Konu Sahibi
Android Hakkında Faydalı Bilgiler
FİRMWARE: Telefon içerisindeki komple yazılım sistemidir. Yani Android. Marka ve modele göre farklı kodlamalar isimler alabilir. Bütün yazılımsal yapı firmware üzerine kurulur. Güncellemeler ve düzeltmeler asıl olarak firmware üzerine çıkar. Firmware için asıl kök yapı diyebiliriz.

ROM: Kimileri firmware ile aynı kefeye koysa da aslında tam olarak onunla aynı değildir. Matematiksel olarak ifade etmek gerekirse Firmware > Rom'dur. Firmware için kök yapı demiştik, Rom için de bu kök yapıyı kullanıcılara göre özelleştiren ve onlara yönelik ek yazılım ve ayarlar içeren yazılım diyebiliriz. Google Android firmware i geliştirip samsung'a verdikten sonra, samsung da stock rom üretip bunu cihaza yükleyip piyasaya sunar.

STOCK ROM: yazılım üreticisi Google ın ürettiği firmware'in cihaz üreticileri tarafından kendi cihazlarına göre özelleştirilmiş hali.

CUSTOM ROM: üretici firmaların piyasaya sürdüğü stock romların, geliştirici kullanıcılar tarafından üzerinde performans ve görselliğe yönelik değişiklikler içeren modifiye edilmiş hali.

ROOT: sistem yazılımı üzerinde tam yetkiye sahip olma durumu.

KERNEL: donanımlar ile işletim sistemi arasındaki çalışmayı sağlayan ve kontrol eden yapı.

WİPE: kabaca silmek demektir. bu terimi gördüğünüz yerlerdeki işlemler sistemdeki ayar ve kullanıcı verilerini siler.

WİPE DATA/FACTORY RESET: recovery seçeneklerinden birisidir. uygulandığında SD card bölümü hariç herşey sıfırlanır.

WİPE CACHE PARTİTİON: uygulandığında, kurulumlar esnasında oluşturulan geçici dosyaların temizlenmesini sağlar. kullanıcı verileri(rehber vs.) silinmez. bilgisayarınızda bulunan temp dosyasının temizlenmesi gibidir.

NON-WİPE: sistem ayarları ve kullanıcı verileri üzerinde değişiklik yapmayan yazılımlardır.

RECOVERY: kabaca kurtarma anlamına gelir.

DOWNLOAD MOD: cihaza firmware yapısı içerisindeki dosyaları yüklemede kullanılan çalışma modudur.

RECOVERY MOD: cihazı zor durumlarda kurtarmaya yarayan çalışma modudur. içerisinde birkaç sıfırlama seçeneği olduğu için bu isim verilmiştir.

CUSTOM BİNARY COUNTER (ROM COUNTER) : orjinal olmayan firmware, custom rom ve kernel yüklemelerinin her birinde 1 artan sayaçtır. download moduna girildiğinde görebilirsiniz.

JİG: download moduna tuş kombinasyonu ile girmeyen ve rom yükleme sayacını sıfırlamak için kullanılan minik usb aparatı.

MARKET: resmi ve gayri resmi olarak bulunan uygulama ve oyunların edinildiği kaynaktır.

BLN: Açılımı BACK LİGHT NOTİFİCATİON'dır. Normalde android cihazlarda bulunmayan bir özellik olan çağrı yada mesaj geldikten sonra uyarı görüntülenmemesi özelliğini ekleyen fonksiyondur.

WİPE DALVİK CACHE: Sistem içerisinde bulunan uygulama artıklarını temizlemek için kullanılır. Rom yüklemelerinden sonra oluşacak açılış sorunlarında tavsiye edilir. CWM Recovery menüsünde bulunur.

BOOTLOADER:Telefonunuzu açtıktan sonra kernel i uyandıran ve ona işletim sistemini başlatması emrini veren ufak programcık. Boot bölümünde yüklüdür. Boot kısmı zarar görürse bu program başlatılamayacak ve telefon hiçbir tepki veremeyecektir. Jtag uygulaması ve donanımları ile boot yüklemesi yapılması gerekir.

ANABANT(BASEBAND): Telefonda şebeke bağlantılarını kontrol eden ve düzenleyen işlemci ile bağlantılı olarak çalışan kendine ait bir çipi bulunan donanım parçası.

INTERNAL SD(SDCARD): Telefonun içerisindeki bellek çipinde bulunan depolama alanı. Dosya yöneticisine girildiğinde sdcard olarak adlandırılır.

EXTERNAL SD:Harici takılan hafıza kartınızın telefonda dosya yöneticisinden görünen ismidir.

J-TAG / JTAG: Açılımı: Joint Test Action Group / Ortak Test Eylem Grubu'dur. Mobil cihazlar, modemler vb. mikro cihazların anakartları üzerinde yer alan JTAG pinlerine bağlantı yapılarak, flash bellek, EPROM, ROM veya işlemcisi sökülmeden, içerisindeki bilgilerin silinerek yeniden yüklenmesini, dolayısıyla da yeniden programlanmasını sağlayan cihazdır. IEEE 11491 Standart Test Erişim Noktası ve Sınır-Arama bu terimin ortak adıdır. Başlangıçta sınır tarama ve baskı devre testi için icat edildiyse de hala yaygın olarak bu uygulama için kullanılmaktadır.

ADB : Android Debug Bridge demek. Android için uygulama geliştirenlerin kullandıkları Android SDK içerisinde yer alan bir komut istemi platformu. Aynı windows'daki CMD gibi. Android SDK'nın bu komut istemi aracı ile PC'ye bağlı Android tabanlı tablet ve/veya telefonunda işlemler yapmak (dosya/dizin kopyalamak, dosya/dizin yüklemek, aplikasyon yüklemek, silmek vb.) mümkün. Bunu sadece Android Developer'lar kullanır, zira geliştirdikleri uygulamayı yükledikleri zaman oluşacak/oluşan hataları görmek ve ayıklamak (Debugging) isterler.

Push (itmek) komutu: emülatöre veya bağlı cihaza bir dosya ve dizin kopyalamak için kullanılan komuttur.

Pull (çekmek) komutu: emülatör veya bağlı cihazdan bir dosya veya dizin kopyalanmak için kullanılan komuttur.push komutunun tam tersi

BRİCK YADA HALF-BRİCK

Brick olan telefon ya hiç açılmıyordur ya da Galaxy S logosunun olduğu ekranda takılı kalıp kısa periyotlarla titriyordur. Half-brick ise telefonun ekranında ( PC -- ! -- Telefon ) şeklinde karşılıklı birbirine bakan ikonların görüldüğü ekrandır. Her iki durumda da eğer 3 tuşunuz çalışıyorsa telefonu recovery moda sokarak temizleme yolunu deneyebilir veya download moda girip ODIN üzerinden yeniden yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.

OFFİCİAL FİRMWARE...Resmi Firmware

UNOFFİCİAL FİRMWARE...Resmi olmayan Firmware

AOSP:Açılımı Android Open Source Project olan ve Android Açık Kaynak Projesi olarak çevrilebilen androidin tabanını oluşturan kısaltılmış terimdir. Esas olarak hiçbir android sürümünü baz almayan ve dağıtılan kaynak kodlardan üretilmiş romları tanımlamak için kullanılır. örnek olarak miui ve cyanogen gösterilebilirler.

ODEXED:Bu çalışma şeklinde apk dosyaları odex dosyaları ile birlikte çalışırlar. Bu odex dosyaları telefonun açılışı esnasında belleğe yüklenir ve uygulamalar çalıştırılmaya başlandığında hemen devreye girerek yüklenme kısmını çabuk geçmeyi sağlar. Bu sistemlerde yapılacak değişiklikler her iki dosyada birden yapılmak zorundadır. Bu yüzden kişiselleştirilmeleri ve düzenlenmeleri daha zahmetlidir. Telefonların içerisinde gelen ve resmi olarak çıkartılan tüm firmware ler odexed olarak bulunurlar.

Odexed
- Cihazın açılışı daha yavaştır
- Uygulamaların açılışı nispeten daha hızlıdır
- Bellek kullanımı fazladır
- Daha fazla yer kaplar
- Düzenlenmesi ve kişiselleştirilmesi zahmetlidir.


DEODEXED:Bu sistemlerde ise odex dosyaları kaldırılarak bunların işlevleri apk dosyalarının içerisine aktarılmıştır. Açılışta diğerine oranla yavaştırlar ancak kişiselleştirilebilmeleri ve düzenlenmeleri daha basittir.

Deodexed
- Cihazın açılışı nispeten daha hızlıdır
- Uygulamaların açılışı daha yavaştır
- Bellek kullanımı azdır
- Daha az yer kaplar
- Düzenlenmesi ve kişiselleştirilmesi kolaydır


BETA SÜRÜM NEDİR

Beta sürümü bir programın son sürümünden önce piyasaya sürülen sürümlerine denir. Bunlar genelde hataları bulmak ve azaltmak için yapılan sürümlerdir. Eğer Beta 1, Beta 2 gibi sürüm isimleri görüyorsanız, unutmayın bunlar çoğunlukla hata içeren sürümlerdir.Profesyonel ve çok geniş kapsamlı yazılımlardada Beta seviyesinden sonra RC'ler başlar..yani Release Candidate.Bu da Türkçe'ye tam doğru çevrilmemekle beraber Aday Sürüm diyebiliriz.Yani Ürünün RTM olmasından önceki aday final sürümleri.RTM ise artık ürünün nihai halidir Release To Manufacturer demektir,yani artık ürün bitmiş ve üretime gitmiştir.

J-TAG / JTAG: Açınımı: Joint Test Action Group / Ortak Test Eylem Grubu'dur. Mobil cihazlar, modemler vb. mikro cihazların anakartları üzerinde yer alan JTAG pinlerine bağlantı yapılarak, flash bellek, EPROM, ROM veya işlemcisi sökülmeden, içerisindeki bilgilerin silinerek yeniden yüklenmesini, dolayısıyla da yeniden programlanmasını sağlayan cihazdır. IEEE 11491 Standart Test Erişim Noktası ve Sınır-Arama bu terimin ortak adıdır. Başlangıçta sınır tarama ve baskı devre testi için icat edildiyse de hala yaygın olarak bu uygulama için kullanılmaktadır.

Pil Ömrunu Arttirma
Bir cok kisi pil ömrunun az gittigini ve bundan rahatsiz oldugunu söyleyip duruyor. Asagida pil ömrunu etkileyebilecek ve telefonun pil ömrunu mumkun oldugunca artirmaya yönelik uygulamalari ve secenekleri ögrenicez.

1. Gereksiz programlar
Ayarlar/ Uygulamalar/Uygulamari yönet kismindan kullanmadiginiz programlari kaldirin.

2.Ekran parlakligi
Ayarlar/Ekran/Parlaklik sekmesinden ihtiyac duydugunuz kadar ekran parlakligi kullanin.

3.Animasyon
Ayarlar/Ekran/Animasyon/ Canlandirma yok secenegini secin. Bu secenek menu arasindaki gecislerde animasyonu kaldirip normal ve hizli bir gecis saglar.

4. Ekran Zaman Asimi
Ayarlar/Ekran/ Ekran zaman asimi bu secenek kisinin ihtiyacina baglidir ama sahsen 30 saniyeyi yeterli buluyorum. Ama isterseniz ki pil kullanimi minimum olsun 15 saniyeye indirebilirsiniz

5.Tus kilidi Isigi Suresi
Ayarlar/Ekran/ Tus kilidi isigi suresi her zaman kapali. Bu secenegi kapali tutuyorum zaten tuslarin nerde oldugunu biliyoruz ama sadece karanlikta secenegide uygundur diye dusunuyorum.

6.Sesli Dokunmatik Tonlar
Ayarlar/Ses/ Sesli Dokunmatik Tonlar bu secenegin bir faydasini sahsen göremedim. Hatta mesaj yazarken her tusa bastigimda ses cikmasi rahatsiz bile ediyor. Ama tercih meselesidir pil ömru icin kapatmanizi öneririm...

7.Guc Tasarrufu
Ayarlar/Guc Tasarrufu secenegini isaretleyin. Bu secenek pil ömrunuzu uzatmada yarar saglar. Bu secegin altindaki diger alvernativ seceneklerden belli bir sarj duzeyine indiginde otomatik olarak devreye girmesini saglayabilirmisiniz. Ama surekli kullanimda sarj suresi en cok artar.

8.Duvar kagitlari
Hareketli duvar kagitlari pil ömrunu kisaltmak icin birebirdir o yuzden mumkun oldugunda hareketsiz olanlari tercih edin ve eger duvar kagidinizda siyah renkler yogun ise daha cok yardimci olur. Tabi tercih meselesi buda.

9.Ekran uzerindeki widget´lar
Ekrandaki uzerindeki widget´lar sarj suresini etkiler mumkun oldugunca hic widget bulundurmamaya calisin egerki bulundurmaniz gerekiyorsa sadece gerekli olanlari bulundurun.

10. Görev Yöneticisi
Ekrana parmaginizi basili tutup Kisayollar/Uygulamalar/ Görev Yöneticisini secin ve bunu ekranin bi kenarina birakin.
Telefonlar her isiniz bittiginde cebinize koymadan önce RAM kismina gelerek hafizayi sil butonuna basin. Etkin uygulamalar kismindanda hangi programlarin acik oldugunu görebilirsiniz.

11. JuiceDefernder Ultimate
Sahsen kullandigim ve cok yardimi olan bir programdir. Telefonunum wifi si surekli aciktir fakat bu program telefon ekrani kapandigi zaman butun aktif uygulamalari kapatiyor ve pil ömrunu arttiriyor. Marketten satin alarak veya bulabiliyorsaniz bi yerden indirin. Custom secenegini kullaniyorum bu arada özel ayrintili ayar isterseniz onuda yazabilirim.

12.Android OS
Pil kullanim suresine baktigimizda Android OS yuksek degerlerdeydi. Kendimden biliyorum bazen %70 oldugunu görmustum ve sarjim 5 saat icinde bitmisti.
Siyah Kernel ( Forumda nasil yuklenecegi konusunda anlatim mevcut) Bu kernel ile Android OS kullanimi minimuma dusurulmus buda pil ömru icin cok iyi bisey.

Siyah kernel ile gelen daha bircok CPU ayarlariyla belkide dahada verimli pil suresi alinabilir ama CPU ayarlariyla hic oynamadim oyuzden bu konuda pek bi bilgim yok.


ANDROID CİHAZLARDA BATARYA KULLANIMI(ipuçları)-BATARYA KALİBRASYON

Ayarlar>kablosuz>mobil şebekeler>gsm modu altındaki seçeneği yanlızca gsm olarak seçin,wcdma bağlantı ekstradan batarya tüketimi yapacaktır(bazı cihazlarda fazladan %30-%40'a kadar varabiliyor),

Setcpu programını kullanın,profiller kısmından en az iki profil oluşturun ekran kapalıyken cpu ayrı hızda şarjda iken ayrı bi hızda çalışsın,bir battery profili oluşturmayı unutmayın,bu işlem belirli bir pil seviyesinden sonra cihazın otomatik olarak güç tasarrufu moduna girmesini sağlayacaktır,

Ekran parlaklığını %40 seviyelerinde tutun,otomatik ekran parlaklığı sürekli olarak ışık sensörünü kullanacağından ekstra batarya harcar

Mutlaka bir taskkiller kullanın,arkaplanda multitask çalışan programlar bir program tarafından kapanmaya zorlanmadıkça çalışır,buda extra ram ve cpu kullanımı anlamına gelir

Ana ekranda çalışan extra donanımı kontrol edebileceğiniz bir widget bulundurun;wifi,gps ve bluetooth gibi donanımları kullanmadığınız sürece açık tutmayın

Hesaplar ve eşitleme şeçenekleri altında güncelleme sıklığını maximum iki saatte bire ayarlayın,kısa aralıklarla hesap güncellemeleri extra batarya ve cpu kullanımına sebep olacaktır

Özellikle gps ve sensör kullanan uygulamalara ve widgetlara dikkat edin,mümkün oldukça bu türden gereksiz uygulamaları bilhassa widgetları kullanmayın,örneğin footprint cinsinden bir widget hem aşırı cpu kullanır hemde arayüzün takılarak çalışmasına sebebiyet verir

Batarya kullanım istatistiklerinde canlı duvar kağıtlarının çok az sarfiyatta bulunduğu gösterilsede sensör kullanan ,dokunmaya duyarlı ,aşırı FPS'ye ihtiyaç duyan(ki bazıları otuz FPS'ye kadar arabirimi zorluyor) canlı duvar kağıtları bataryayı büyük oranda harcar

Cihazınızı günde bir kez resetleyi unutmayın,bu işlem taskiller tarafından öldürülemeyen işlemlerin sıfırlanmasını sağlar,ayrıca birden fazla aynı işlevi gören görevler birbiriyle çakışacağından sistemide yorar,Bazen pil kalibrasyonu yapmanız gerekebilir,kalibrasyon için:

Bataryayı şarj bitene kadar kullanın veya %4 -%5 kalsın.
Sim kartı,bataryayı ve hafıza kartını çıkarıp 30 saniye ile 2 dakika arası bekletin.
Sim kartı,bataryayı ve hafıza kartını tekrar takın.
Cihazı çalıştırın.
Adaptörüyle! şarja takın.
Tüm gece şarj olsun %100 olunca en az 2 ortalama 8 saat en iyiside 12 saat şarjda daha kalsın.
Şarjı çıkarın.
Telefonu kapatın.
Belirli bir süre bekleyin (15-20 saniye)
Tekrar şarj aletini takın.
Eğer şarj olmaya devam ederse yeşil ışık yanana kadar şarj edin ve üzerine 2 dakika daha şarj edin. Eğer şarjı dolu gözükürse taktığınızda yeşil yanarsa 2-3 saat daha şarj et.
Recoverye girin ve battery stats wipe yapın.
Cihazınızı yeniden başlatın.
Eğer şarj durumu yeşil yanarsa bataryayı çıkarın 30 saniye ile 2 dakika arası bekletin.Sonra tekrar battery stats wipe yapın.Sonra tekrar açtığınızda %100 dolana kadar şarj edin.Sonra cihaz kapalıykende %100 dolana kadar şarj et(yeşil ışık yanana kadar).Cihazı yeniden başlatın.
Şimdi kalibrasyonu kontrol etmek için Battery Doctor/overcharged gibi bir program indirin.Eğer voltaj değeri 4150-4197 arası çıkarsa işlem başarılı olmuş demektir.Eğer değer 4197 ise bu en iyi şekilde kalibre olmuş demektir.Eğer 4150 nin altındaysa işlem başarısız demektir.......


PİL KALİPRASYONU NEDİR?

Pil kalibrasyonu android cihazlarda................... data/system/batterystata.bin...................adlı sistem dosyasını silmekten ibarettir. peki bu sistem dosyası ne işe yarar ve neden siliyoruz?
bu dosya, telefona rom yükledikten sonra ilk açıldığı anda oluşur ve telefonun o andaki pil ile ilgili bilgilerini kaydeder. rom yüklendiğindeki şarj durumuna göre bu dosyanın içindeki bilgiler şekillenir. şöyle ki; rom yüklerken yani o dosya oluşturulurken o andaki pil seviyesi ne ise telefonun %100 şarj seviyesi olarak bu seviyeyi kabul eder. örneğin pil seviyesi %5 lerde iken eğer rom yüklerseniz şarjınızın 1 saat bile gitmediğini görürsünüz. ayrıca pili şarj etmek istediğimizde de şarj durumu %100 olduğunda aslında %5 i dolmuştur. bunun göstergesi ise gerilim (mV) değeridir. işte bu sebeple bu dosya oluşturulurken şarj durumumuzun %100 olması gerekir ki en geniş %0-100 aralığını elde etmiş olalım. dolayısıyla da en uzun pil ömrüne sahip olalım.

KALİBRASYON İŞLEMİNİ EN SAĞLIKLI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORSANIZ YAPMANIZ GEREKEN İŞLEM SIRASIYLA ŞUDUR..


1-Telefonunuzun şarjı tamamen bitsin ve kapansın..Şarjın tamamen boşaldığından emin olmak için Açma tuşuna basılı tutarak zorlayınız..Açılmıyorsa pil tamamen bitmiş demektir..

2-Pili söküp yeniden takın..

3-Telefonu kapalı konumda şarj edin ve tamamen şarj olsun..

4-Şarj kablosunu çıkarmadan telefonunuzu Recovery Modunda başlatın ve Wipe Battery Stats seçeneğini seçerek bataryanızı kalibre edin..

5-Batarya istatistiklerini aynı zamanda ClockworkMOD gibi bir Custom Recovery Mod’dan da temizleyebilirsiniz.... Clockworkmod recovery menüsünden ..............sırası ile................. Advanced > Wipe battery stats ...................seçeneği ile batarya istatistiklerini silebilirsiniz.


Not: pil kalibrasyonu rom yüklendikten sonra bir kereye mahsus yapılır. her şarjdan sonra yapılmasına gerek yoktur. fakat eğer rom değişimi olursa tekrar yapılması gerekir.

1) ÜST BAR KULLANIMI:
Birçok yeni kullanan arkadaş bilemediği için hatırlatmakta fayda gördüm Android lerin özelliği parmağınızı üst bardan aşağı doğru çekerseniz menü açılır buradan Wifi , Bluetooth , ışık vs. uygulama aç kapalarına ulaşabilirsiniz.

2)PİL :
Telefonu alan herkes pilin az gitmesinden şikayetçi bunun giderilmesi için yapacaklarınız:
• Yeni ROM yüklemek… pil sorununu çözmek için devamlı yeni ROM larda iyileştirilmeler yapılıyor bu yüzden yeni ROM güncellemek faydalıdır.
• Pil kullanımını uzatmak için yapılacaklar (ROMsuz)
- Ekran ışığını mümkün olduğunca kısmak
- Wireless bağlantıyı sadece kullanırken açıp diğer zamanda hemen kapatmak (wifi tam bir pil hortumcusu)
- 3G veri bağlantısını gerekmediği sürece kapatmak
- Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatmak
- Ve tabiki sürekli oyun vs. şeylerle hem ekranı açık tutup hemde işlemciyi zorlamamak ..
Pil deneylerim şöyle 8 saatte uçak modun da herşey kapalı %4 azalma yani %96'ya düşüyor, telefon açık her saat %2 azalıyor, eğer wifi yi açarsanız hiç söylemeyim resmen hortum oluyor 6 saatte % 0 olursunuz, buna göre hareket edin derim bunlar orjinal KE2 rom'u deneyindendir.
- PİLİ ilk aldığımda ne kadar şarj etmeliyim: Arkadaşlar şarja takın ve bitince çıkartabilirsiniz çünkü şarjı keser yani daha 100 saatte tutsanız birşey değişmeyecektir. Pili istediğiniz an tam bitmesini beklemeden şarj edebilirsiniz herhangi bir zararı olmaz çünkü lityum teknolojisinde bunun sakıncası yoktur. Sadece pili sonuna kadar kullanmaktan kaçının ve ısıya maruz bırakmayın bunlar ömrünü yer! Her yıl iyi kullanımda %10-20 kayıp olabilir bunu sorun etmeyin zaten telefona bu parayı verdiyseniz yeni pile 25 TL de verebilirsiniz

3) TELEFON ISINIYOR:
Telefonun ısınması gayet normal işlem yapan her cihazın ısındığı gibi öncelikle bunu söylemeliyim fakat birçok kişi ne kadar ısınmanın normal olduğu konusunda endişe duyuyor bunu şöyle açıklayayım el değmez konuma gelmesine kadar yolu var yani korkmayın! Telefonun ısıya karşı koruması var çok ısındığında takılmalar yapabildiği söyleniyor ve ayrıca zorunlu olarak ekran ışığını kendi kısabiliyor endişe etmeyin biraz bırakın soğusun bu durumda. ÖNLEM OLARAK: çok kullanacağınız zaman kabı varsa kabından çıkartın, güneş altında işlemciyi zorlamayın ,arabada klima varsa soğutulan noktaya doğru koyun, elinizle sıkı kavrayıp havalanmasını önlemeyin vs. gerisi korkacak bir şey yok merak etmeyin!

4) IŞIK AÇIP KISMA YOLU:
Birçok kişi farkında olmayabilir telefon özelliklerinden biri: telefonun üst barına parmağınızı 1 saniyeden fazla basılı tutup sağdan sola doğru çekin , çektikçe kısıldığını göreceksiniz ek widget’a gerek yok…

5)TELEFONUM 3G BAĞLANMIYOR:
• Rom değişimnden yada yurtdışı telefonlarda olabilecek bu problem için öncelikle , Ayarlar /Kablosuz ve Ağ /Mobil Ağlar / Paket veri kullanımını tıkını koyun ve veri dolaşımı tıkını koyun sonra burada alta doğru Şebeke modu var bunu otomatik yapın olması lazım.
• APN ayarı, eğer bunlarlada bağlanmıyorsa otomatik APN ayarı var servislerin ayarlarını tek tuşla otomatik yüklüyor bunu kullanın:


6)WİFİ İYİ ÇEKMİYOR:
Wifi çubuklarında iyi çekmiyor gibi görünse de veri sağlamada pekte sorun olmadığını göreceksiniz fakat yeni ROM larda bu şikayet artık dile getirilmiyor ROM değişmenizi tavsiye ederim.

7)PROĞRAM NASIL YÜKLERİM:
• Yöntem 1 : Birçok arkadaşımız bu konuda başka telefonlardan tecrübesi var ama kısaca anlatayım Android ile uyumlu olan programlar uzantıları “.apk” olanlardır. Herhangi biryerden indirdiğiniz .apk dosyayıSD kart yada ana hafızaya atarak daha sonra programı bulup üzerine tıklayarak yükleyebilir ve hemen kullılır hale getirebilirsiniz.
• Yöntem 2 : Android market , bu marketten herkes faydalanabiliyor tek yapmanız gereken telefonda kullandığınız gmail adresini marketin ana sayfasından markete üye olup girmeniz o kadar… daha sonra marketten seçtiğiniz program direk telefona gelerek yüklenecektir ( bu sırada wifi yi açık tutmanızı öneririm yoksa konturlarınız 3G den gider)

8 )PROĞRAMLARI NASIL KALDIRIRIM:
Öncelikle şunu söylemeliyim Telefonun kendisi ile beraber gelen (ROMdan) programları telefonu ROOT (kullanıcı yetkisi) yapmadan kaldıramazsınız. Sonradan yüklediğiniz programları ise Ayarlar / Uygulamalar / Uygulamaları Yönet kısmından seçerek kaldırabilirsiniz.

9)RAM NASIL TEMİZLERİM:
Telefon ana ekran widget ından Etkin Uygulamalar tıklarsanız burada uygulamalar kısmında şuanda çalışan programları görebili ve kapatabilirsiniz ayrıca üstten RAM ‘ı seçerseniz alttan Hafızayı sil derseniz RAM temizlenir ve makine hızlanır. ( Bu işlemden korkmayın çünkü silinen bir şey olmaz sadece Ram da kapanan programlardan kalan artıklar silinir ,yani korkmadan işaretleyin ve bunu sık sık yapın)

10)İSTENİLEN KİŞİYE ZİL SESİ ATAMAK:
Rehberinizden istediğiniz kişi bulun ve açın alttan ayarlar kısmından düzenle ‘yi seçin burada aşağı doğru kayarsanız Zil sesi kısmını göreceksiniz buradan atayabilirsiniz.

11)KİŞİYİ KARA LİSTEYE ALMAK:
Rehberden Kişi’ yi seçin ve açın alttan ayarları seçin ve diğer ‘i seçin orada : Kara listeye ekle çıkacak, buradan ekleyebilirsiniz.

12)DOSYA SİSTEMİ:
Karta attığınız bilgilerinize ve telefona attığınız bilgilerinize ulaşmak için Dosyalarımı seçerseniz Direk telefon hafızasına erişirsiniz ( Ana hafıza’ya ancak ROOT yaparak erişebilirsiniz) buradan external_sd ‘yi seçersenizde komple kartınızın içini görürsünüz. Bu sistemin kendi dosyalama programıdır ben size marketten indirebileceğiniz File Manager programını öneririm :
Birde ASTRO File Manager kullanabilirsiniz :

Size ayrıca bir tavsiyem var karttaki hafıza altına 1) filimlerim 2) müziklerim 3) programlarım 4) özel dosyam gibi dosyalar açıp herşeyi içine atarsanız bulmanız kolay olur yoksa herşey çok karışıyor hafıza büyük malumunuz

13)ANA EKRANDA VE KULLANIMDA DEĞİŞİKLİK YAPMA:
• Birçok kişi ben dahil ana ekran ve geçişleri yeterli bulmadığımız için başka uygulama kullanmaktayız bu uygulama ile gerçekten çok seçeneğe kavuşuyorsunuz ,alt bar hareketli ve çok seçeneğe çıkıyor, istediğiniz kadar sayfa açabiliyorsunuz , bir ekrandaki uygulama sayısını arttırıp azaltabiliyorsunuz vs. çok seçenek var mutlaka deneyin derim. Program ismi GO Launcher bunu marketten veya sitemizden aratarak bulabilirsiniz birçok teması da var ayrıca yükleyerek çok farklı görünümler mümkün

Bu programı seçerek başlat derseniz bir daha eski ekrana dönmek için en kolay yol şu programı yüklemek böylece hangisini isterseniz kullanabilirsiniz:
Programın adı: Home Switcher

• Ayrıca Kaldırma yöntemi (programsız) uygulamalardan /Uygulamaları yönetten / GO launcher Ex seçerek alttan Varsayılan olarak başlat tıkını kaldırabilirsiniz.

14)TELEFON HAFIZASI:
Telefonun kendi hafızası 16gb olmasına rağmen ( 32gb henüz çıkmadı) her kullanıcı neden kullanılabilir olarak 11.5gb olduğunu soruyor bu arıza değildir sistem ROM ve programlar için kendine bir yer ayırmaktadır zaten ROM kısmı sadece 2gb olan bu telefon bu kayıp kısmıda hizmetinize sunuyor merak etmeye gerek yok ayrıca hafıza kartı olarak 32gb ‘a kadar destekliyor bilginiz olsun.

15)SD KART NE KULLANMALIYIM:
32gb’ta kadar desteklediğini söylemeliyim ama önemli bir nokta var oda kartın class dediğimiz okuma yazma hızı bu telefon için oldukça önemli çünkü HD yapılan kayıtlarda CLASS 6 üzeri kartta fayda var altına problem çıkarttığı belirtilmekte.Fakat alırken sahte kart olmamasına dikkat edin testlerde üzerinde yazan class’ı tutturamayan çok kart var kandırılmayın az para değil. Mümkünse PC de kart testi yapabilirsiniz.

16) ROM VE ROOT NEDİR NASIL YAPILIR:
Bu konuda yabancı sitelerde çalışmalar yapılmakta yeni telefon olduğu için yeni gelişmeleri buradan bildireceğiz. ROOT demek telefonun işletim sisteminin yetkilerini ele alabilmektir ,yani izin verilmeyen yerlere girebilmek ve istenmeyen dosyaları kaldırmak gibi… Acemilerin bunları yapmasını tavsiye etmem ustalık döneminde ise kesinlikle tavsiye ederim.
Kendi ROM numaranızı öğrenmek için : Ayarlar/Telefon Hakkında / altta Karnel Sürümünden bulabilirsiniz : Örneğin: XWKE2 , XWKE 7 , XWKE8 …vS
NOT: Android de ROM kurmak windows’ tan daha rahat çünkü telefonu bozma ihtimaliniz pek yok ama çözene kadar telefonsuz kalabileceğiniz için iyice okumadan uygulama yapmayın aman DİKKAT! Çok problemler olabiliyor.

17) KİES(PC ile Telefonunuzu senkronize etme ,güncelleme)KULLANMA(windows 64bit lerde problem olduğu söyleniyor):
Telefonu bağlamadan kies’i çalıştırın daha sonra üstten araçlardan sürücüyü yükleyi seçerek sürücüleri yükletin hazır olsun hepsi bittikten sonra KIES’i tekrar kapatın ve bu sefer mause sağ tuşa basıp yönetici olarak çalıştır diyerek açın ( bazı PC lerde özellikle vistada gerekiyor) tamamen açıldıktan sonra telefonu bağlayın tanımasını bekleyin. Bu programla Outlook dahil herşeyi telefona nakledebilirsiniz, tavsiye ederim. Ayrıca telefonun orijinal güncellemelerini de tespit ederse kendi yapıyor. Kies’e Bluetooth ile de bağlanabilirsiniz ayarlarda göreceksiniz....

18)REHBER YEDEKLEME:
Rehberiniz telefon kartına yedekleyin ,bence mutlaka yapın sonra çok kolay geri alabilirsiniz ( bazen yanlış silme vs. durumunda) Rehber’i açın alt soldan ayarlara tıklayın içe dışa aktar /sd karta çıkart ‘ı seçin , bununla karta aktarıp alabilirsiniz çok kolay. Ayrıca senkronizasyon’u açarsanız ( ayarlardan) gmail daima merkeze yedek oluşturuyor bunu yaparken wifi’ye bağlı olun ki ilk veriler yoğun olabilir mb. larınız 3G den gitmesin

19)TELEFON BACK UP:
Telefonu gerçek backup yapabilmeniz için öncelikle ROOT lu olması lazım yoksa olmuyor , ROOT işleminden sonra en çok kullanılan backup programı MyBackup Pro bu program markette ücretli

20)TELEFONU USB GİBİ KULLANMA (kolay müzik film program atma) :
Kies kapalı olmalı öncelikle daha sonra telefonu PC ye bağlayın.PC nin telefonu USB gibi görmesi için Kablosuz ağ / USB yardımcı Uygulamaları ‘nı seçin çıkan ekrandan Belleği PC ye bağla çıkar tıklarsanız bağlanacak.

21)GPS BAĞLANMA VE PROĞRAMLAR:
GPS ‘in ilk açyığınızda çabuk bağlanması için veri alış-verişi yapabilmesi lazım daha sonra buna ihtiyaç duymayacak veri alışverişi dosya boyutu çok ufaktır nerak etmeyin ama çok titizlenirseniz wifi açıkken yapın yalnız Dikkat şunu unutmayın uyduları görebilmesi için açık alanda üzerinizin açık olması gerekli… bu hatayı yeni kullanıcılar yapıyor GPS uydu kullandığı için herhangi bir veri alışverişi yapmaz sadece ilk seferinde çabuk tutması için yapıyor. Bunuda yaptırmazsanız yine çalışır ama uydu bulma işi uzuyor bilginiz olsun.
Google harita, earth gibi uygulamalar haritaları internetten indirdiği için veri kullanımı yapar buda size maliyet çıkartır unutmayın!
Veri kullanmamak için içinde haritası olan uygulamaları kullanmanız gerekli bu uygulamalar sitemizde mevcut yasal sınırlar içinde kullanabilirsiniz.
Telefonda çalışan haritalı uygulamalar şunlar:
İ G O … 3 boyut binalarıda göstermek suretiyle güzel bir uygulama
SYGIC … 3 boyut uygulamaları sadece büyük şehirlerin bazı bölgeleri olmak üzere arayüzü muhteşem güzel sevimli ve detaylı bir program
CoPilot… Diğerlerine nazaran fena olmayan deneyin derim diyeceğim bir program
Ndrive… Bu programda çalışıyor deneyebilirsiniz
Garmin , Route66 daha çıkmadı çalışılıyor heyecanla bekliyoruz.

22)USB BELLEĞİN İÇİNİ GÖRMEK:
Bu telefona özel şeylerden biri. Bunu yapabilmek içinbir parçaya ihtiyacınız var ve bu parçayı edindikten sonra rahatlıkla USB belleği telefona bağlayarak içini PC de olduğu gibi görebileceksiniz.
Parçaya ulaşmak için: (henüz Türkiye satışı yok)
Adı............
USB Host OTG Adapter Cable

23)HDMI SEYRETME VE ŞARJ ETME:
Bunun için bir parça ihtiyacınız var MHL kablo deniyor ve bu yeni sistemle yeni televizyonlarda tv ‘yi de kumanda edeceksiniz fakat daha çok yeni bir sistem. Ayrıca telefon için tek HDMI çıkışta var ama ucuz olan bu kablo telefon pilinden enerji alıyor MHL ise aynı anda şarj mümkün.


24)DLNA TEKNOLOJİ KULLANMAK( kablosuz görüntü aktarımı) :
Bu da yeni teknoloji ama telefonda mevcut. Yeni televizyonlarda artık var DLNA yazar eğer tv niz bu özelliği taşıyorsa HDMI kablo olmadan tv ye bağlanarak filim seyretme vs yapabilirsiniz.

25)İNTERNET BROWSER:
Kendi internet tarayıcısı oldukça iyi herşeyi açıyor ,oynatıyor Flash 10.3 sürümü de yayınlandı onuda yükleyebilirsiniz daha açamadığı bir şeye rastlamadım gerçekten PC yerine kullanabilirsiniz fakat size önerim Dolphin HD browser yüklemeniz bu programın ekleri de mevcut kırık halde bulabilirsiniz hep güncellemesi yapılıyor o yüzden link vermiyorum fakat şunu bilin ki google tercüme özelliğini açtığınız sayfanın üzerinde bile yapabiliyorsunuz aynı Firefox Pc ve Chrome Pc de olduğu gibi ... mutlaka kurun derim! Operada gayet güzel çalışıyor ama 2. plana düştü artık. Birde Google Chrome to Phone Extension programı var internetten bulup yüklerseniz Chrome tarayıcıdan telefona beğendiğiniz linki hemen yolluyor ve cepten açıp kaydedebiliyorsunuz bu bile başlı başına bir güzellik....

26)64 BİT OLAN WİNDOWS' LARDA USB BAĞLANMA SORUNU:

driver yükleyerek bu işi çözebilirsiniz:

27)OYUN İLE İLGİLİ:
Arkadaşlardan çok oyun severler var kısaca şu an her program çift çekirdek uyumlu olmadığı için telefonda problem olabiliyor ama yeni oyunlar hep uyumlu şu anki uyum oranı %80 üzeri ve gittikçe artıyor indirirken uyumlu olmasına dikkat edin boşuna indirmeyin ( uyumluluk yazar) ayrıca oyunlar ilk apk sı düşük boyutta olsa da sonradan kendi internetten 500mb lara varabilen indirme yapıyor bunun için dikkatli olun wifi ye bağlı olun ve ayrıca kırık oyunları yüklerken önce veri bağlantısını kesip sonra tekrar açma gibi uygulamalar var iyice okuyarak deneyin yoksa açamazsınız ( para ile almadıysanız tabiki)

28)SCREEN CAPTURE ALMAK: (ekran görüntüsü almak)
Ek bir programa ihtiyacınız yok arkadaşlar altta ortadaki güç düğmesine ,power düğmesi ile beraber basın deklanşör sesi gelecek ve resim hazır. Resmi dosyalar içindeki (telefon kısmı) ScreenCapture dosyası içine atıyor oradan bulabilirsiniz.

29)ALT ORTA TUS GÖREVİ:
Ekran açıkken bir kere bastığınızda ana ekrana döner , iki kere üst üste bastığınızda ise driving moda geçip sesle yapmanız gereken işlevi sorar.

30)TELEFONU AYNA OLARAK KULLANMA VE RESİM ÇEKEBİLME:
Bildiğiniz gibi ön görüntülü görüşme kamerası 2mp yani oldukça iyi buradan resim çekmek veya kendinize bakmak yada ajan vari işler için istiyorsanız kameranızı açın ve sol üstteki amblemi (çevirme tuşu) işaretleyin göreceksiniz ki gayet basit....

31) GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME( WİFİ KULLANARAK) :
Arkadaşlar şebeke parası vermeden üstelik uluslararası görüntülü görüşme mümkün bunun için aşağıdaki seçenekler mevcut

* TANGO... bu programla androidler arası ve ayrıca android ten iphona görüşebilirsiniz ücretsizdir ( t10 telefonda bile çalışıyor denendi)


32)TELEFONU OVERCLOCK YAPMAK( 1.2ghz =>1.5ghz hıza çıkartmak) :
Bu çokta tavsiye etmeyeceğim bir uygulama anlamı telefonun 1.2ghz olan hızını 1.5ghz gibi bir hıza çıkartmak ( dahada arttırdılar ama şimdilik en güvenlisi bu) yani bir işlemciyi modifiye edip daha hızlı çalışmasını sağlıyorsunuz tabiki anlaşılacağı gibi rizikoları hayli çok ,ayrıca daha çabuk biten bir pil sahibi oluyorsunuz hemde daha çok ısınarak !

33)SES YÜKSELTME DAHA GÜZEL EFEKT ALMAK İÇİN:
Çok program denedim ama en stabil güzel sesi Equalizer programından aldım şimdilik bu program ufak ve kullanışlı... müzik çalar için tavsiyem PowerAMP Music Player (paralı) ve Player Pro (paralı) çok bant ekolayzer ile çok iyi ayar yapılabiliyor ses arttırımı (booster) da mevcut.

34)MAİL ADRESİMİ SİLİP DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM:
Mail adresini silmenin 2 yolu var 1.si hard reset dediğimiz format atıp fabrika ayarlarına döndürmek (bu işlem tüm bilgi rehber programları siler) 2. yolu: bir başka mail adresi daha ilave edip diğer istemediğinizi kaldırabilirsiniz ama bir tane kesinlikle kalması gerekiyor.

35)DNS AYARLARINI NASIL DEĞİŞTİRİRİM( Ulaşılamayan siteler için 4share gibi)

Aşağıdakileri uygulamanız gerekli sonra heryere girebiliyorsunuz...

Ayarlar / Kablosuz ve ağ / Wi-Fi Ayarları En alt soldaki düğme den gelişmiş seç

Statik IP kullan kısmını tıkla ve aşağıdakileri doldur sonra wifiyi kapat ve tekrar wifi yi aç
Ip adresi: 192.168.2.4
Ağ geçidi: 192.168.2.1
Ağ maskesi: 255.255.255.0
DNS1: 208.67.222.220
DNS2: 208.67.222.222
Google'ın DNS numaraları
8.8.8.8
8.8.4.4

3 tuş nedir

Download / Recovery moduna almak için kullanılan kombinasyondur.Sırasıyla basıcaksınız..

DOWLOAD MODE TUŞLARI HANGİLERİ?

1-Volume Down (ses kısma)
2-Home (ekranda ortadaki dörtgen)
3-Power (sağ taraftaki açma kapama tuşu)

RECOVERY MODE TUŞLARI HANGİLERİ?

1-Volume up (ses Yükseltme)
2-Home (ekranda ortadaki dörtgen)
3-Power (sağ taraftaki açma kapama tuşu)


DOWNLOAD MODU = Ses kısma+ Home + Güç(açma/kapama tuşu)
RECOVERY MODU = Ses Yükseltme + Home + Güç(açma/kapama tuşu)


DOWLOAD MODE

TELEFON BU MODDA İKEN

firmware yüklemesi (odin ile, tar veya md5 uzantılı)
kernel yüklemesi (odin ile, tar uzantılı)
bazı custom rom yüklemeleri (odin ile, tar uzantılı) yapabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsinde Odin programını kullanmanız gerekir.

Download modunda yukarıdaki flaşlamaları yapabilmeniz için telefonu bu moda almadan önce açık konumda iken Ayarlar/Uygulamalar/Gelişim/USB Debugging kısmını aktif hale getirmeniz gereklidir. Daha sonra cihazı kapatıp Download Moduna alabilirsiniz.


RECOVERY MODE

TELEFON BU MODDA İKEN

Telefonun sdcard bölümünün ana dizininden update.zip isimli modifikasyon dosyası yüklenebilir (install sdcard:update.zip)
Kullanıcı verileri silinip fabrika ayarlarına dönülebilir (wipe data/factory reset)
Kurulumlarda geçici olarak depolanan sistem verileri temizlenebilir (wipe cache partition)

ALINTIDIR !


----------Eklendi @ 23:11:08 ---------- Yazıldı @ 23:10:15 ----------

Sabit konu olmalı yeni başlayanlar için çok faydalı bilgiler bulunmaktadır.
 
  • Beğen
Tepkiler: kazakcı ve JOURNALIST


Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
:tşk: :)

----------Eklendi @ 23:19:46 ---------- Yazıldı @ 23:18:24 ----------

sabit konu işine karışamayız. Moderatorler bakar :)
 
FeC!

FeC!

Üye
Teşekkürler... :)
 
mustafakocatas

mustafakocatas

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim
 

Lenneth

Üye
Tesekkurler, guzel bilgiler.
 
TheCower

TheCower

Üye
Güzel bilgiler teşekkürler.
 
mustafakocatas

mustafakocatas

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim.
 
estorak

estorak

Üye
Teşekkürler.
 


Üst Alt