Symbian Genel Durum

Sponsorlu Bağlantılar

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
Symbian Genel Durum
Nokia'nın en genel kişileri tarafından verilen açıklamada Nokia'nın kendi ürettiği.Symbian işletim sisteminin(herkesin eleştirdiği) 2016 da kesinlikle desteğinin biteceği açıklandı.Hem destek bitecek hem de yeni telefon üretilmeyecek 2016'dan sonra.Symbian'ın ömrü 4 yıl.Nokia, herkesin bildiği gibi Windows Phone'a geçiş yaptı.Sonra Meego lu telefon çıkarttı Meego dan desteğini çekti filan,bunlara girip tartışmaya sebep olmak istemiyorum.Çoğu kişi Symbian'ı eleltirdi.Hantal dedi yavaş dedi vs.(Bunu bilin isterim ki Symbian^3 Belle Android den daha hızlı..)Şimdi s60 v3 ten sonraki Symbian sürümlerini hatırlayalım:

Symbian^1 s60 v3.0 9.1/9.2/9.3
Symbian^1 s60 v4.0 9.2(s60 b5 beta deneme)
Symbian^1 s60 v4.2 9.3(s60v5 dokunmatik destekli beta deneme)
Symbian^1 s60 v5.0 9.4
Symbian^3 s60 v5.1 9.5
Symbian^3 s60 v5.2(Anna) 9.5
Symbian^3 s60 v5.3(Belle) 9.5

Bunlar şu anki sürümler.Tam kesin olmasa da bir sonraki Symbian sürümleri Carla ve Donna bunlar Symbian^3 mü ^4 mü kesin bir bilgi yok.Ama 2016 ya kadar çok büyük gelişmelerle Symbian sürümleri çıkacak.Yani 2016 ya kadar destek var.

Symbian bu sürümlerde daha önceki sahip olmadığı onlarca yeni özelliğe sahip olacak.

Symbianın son durumu böyle.Symbian işletim sistemi daha iyi telefonlarda kullansa idi çok daha iyi olurdu.Ama Symbian Carla ile 1GHZ ve üstü cihazlar Donna ile Çift çekirdekli cihazlar kullanılacak.

Burdan size iki soru:

1)Nokia Windows Phone a geçmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
2)Yeni Symbian sürümleri ve çift çekirdekli tellerle süper olacak.Sizce bu şeyler gerçekleşince fandroidlerin sayısı azalır mı?

Lütfen ağır tartışmalar yapmayın .
Alıntı değild.r.
Yorumlarınızı bekl.yoruz.

spartuas

spartuas

Üye
Böyle konular son zamanlarda iyice çoğaldı nedense :pro:

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Nokia 2016'ya kadar en iyi Symbian işletim sistemini çıkarmazsa bende birşey bilmiyorum. Benim işletim sistemli bildiğim ilk telefondur Symbianlı Nokialar. Aynen Windows gibi bir süreci var :)

• Beğen
Tepkiler: CanKartaL ve Cihanî Sultan

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
Böyle konular son zamanlarda iyice çoğaldı nedense :pro:

Çünkü Symbian 2016 da ölüyor.Nokia hem geliştirecek hem de bitirecek.Symbian Carla ve Donna mükemmel olacak ama Symbian a yazık olacak.

SuaT6027

SuaT6027

Üye
symbian nokianın temel taşıdır bence.. şuan microsoftla anlaşıldı zaten.. bence symbianın denklemi şu olabilir= symbian+microsoft uygulamaları.. bu şeklideki bir telefonda ios u dahi gerde bırakır gibime geliyor..

• Beğen
Tepkiler: CanKartaL

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
Zaten ben yazımda Carla ve Donna kullanacağını belirttim bu sürümlede neler var neler.Nokia Donna lı telefonların çift çekirdekli olacağını belirtti.Ben bu sürümler kesin değil derken symbian^3 mü4 mü olacağı kssin değil dedim.Mükemmel bu sürümçer için daha süre var

----------Eklendi @ 15:00:54 ---------- Yazıldı @ 14:55:22 ----------

symbian nokianın temel taşıdır bence.. şuan microsoftla anlaşıldı zaten.. bence symbianın denklemi şu olabilir= symbian+microsoft uygulamaları.. bu şeklideki bir telefonda ios u dahi gerde bırakır gibime geliyor..

Bence windows a gerek yok.

cyber

cyber

Üye
koskoca symbian ı bitirdi ya nokia helal olsun

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
nokiaya yuh.belle müthişken kendi eliyle öldürdü.ancak kendi kuyusunu kazmadı..wp var,gelişir yükselir....

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Yıl 2016: Tek konuşulan telefon Nokia :ehe

zenci2323

Üye
symbian gelişirken diğerlerinin elleri armut toplamıyo ya onlarda gelişicek nokia çift çekirdekli cihazları çıkarırken androidle ios 6 çekirdekli cihazları kullanmaya başlayacaktır.zaten 2012nin ikinci ceyreğinden sonra 4 çekirdekli cihazlar çıkacak. Nokia kendisini oyun-uygulama alanındada gelişitirmesi ve orjinal, işe yarar bi teknoloji kullanması lazım.

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
Yıl 2016: Tek konuşulan telefon Nokia :ehe

Elbette herkesin fikrine saygı duyarım ama bence Nokia kalkınmak yerine batmayı tercih etti.Carla ve Donna dan sonra 2 yeni Symbian sürümü planlanıyor biri de final sürümü.
Elbette wp de gelişir ama o zamana kadar noki kullanıcılarının önemli bi kısmını kaybeder

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Elbette herkesin fikrine saygı duyarım ama bence Nokia kalkınmak yerine batmayı tercih etti.Carla ve Donna dan sonra 2 yeni Symbian sürümü planlanıyor biri de final sürümü.
Elbette wp de gelişir ama o zamana kadar noki kullanıcılarının önemli bi kısmını kaybeder

onu bilemeyiz,nokia umutlu..

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
symbian gelişirken diğerlerinin elleri armut toplamıyo ya onlarda gelişicek nokia çift çekirdekli cihazları çıkarırken androidle ios 6 çekirdekli cihazları kullanmaya başlayacaktır.zaten 2012nin ikinci ceyreğinden sonra 4 çekirdekli cihazlar çıkacak. Nokia kendisini oyun-uygulama alanındada gelişitirmesi ve orjinal, işe yarar bi teknoloji kullanması lazım.

Nokia nın 4 çekirdeğe geçmiyeceğini nerden biliyosun?Ayrıca burda wp ve Symbianı karşılaştırırken android ve ios ne alaka herkes sndroide geçsin inadına symbian tabi symbian bitince ne yapcam onu bilmiyom.

mesut1979

Üye
android 4.0 ics cikardi bizim nokiada daha belleyi cikaracak ,neymis carla ve donna cift cekirdekli telefonlarla cikacakmis allahinizi severseniz bunlarin cikis tarihlerine bir baktiniz mi 2013-14 ozamana kadar rakipleri uzay gemisi cikarirlar,ha symbian3 ilk belle ile cikip sonra gelistirilseydi belki birsey demezdim ama bu saat den sonra ancak symbiana yavas yavas mezar görünüyor.

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
Bişey sorucam Nokia neden symbianı bitirme kararı aldı

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Nokia nın 4 çekirdeğe geçmiyeceğini nerden biliyosun?Ayrıca burda wp ve Symbianı karşılaştırırken android ve ios ne alaka herkes sndroide geçsin inadına symbian tabi symbian bitince ne yapcam onu bilmiyom.

wp8:ehe

----------Eklendi @ 15:41:08 ---------- Yazıldı @ 15:40:07 ----------

Bişey sorucam Nokia neden symbianı bitirme kararı aldı

galiba şirketlerden destek bulamadı ve diğerleri karşısında symbianla başaramayacağını düşündü.düşününsene lider bir firma için hergeçen gün satışlarının azalması ne demek??????

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
android 4.0 ics cikardi bizim nokiada daha belleyi cikaracak ,neymis carla ve donna cift cekirdekli telefonlarla cikacakmis allahinizi severseniz bunlarin cikis tarihlerine bir baktiniz mi 2013-14 ozamana kadar rakipleri uzay gemisi cikarirlar.

Zaten nokia wp + s40+ n9 için meego pr güncellemelerinde uğraşıyo adam zaten symbianı önemsemiyo bunlar olmasaydı 2012 haziranda Carla yı çıkarır yarışa girebilirdi.Ama haklısın sen nokia bu durumda yetişemez wp olmasa symbian iki kat daha hızlı gelişirdi

ErcanSenn

ErcanSenn

Üye
yarına çıkacağınız belli mi ki siz 2016 da Nokia'yı düşünüyorsunuz ? Kimse zaten şuan ki telefonunu 4 yıl sonra kullanmayacak. 4 yıl sonra herkesin elinde yeni telefonlar olacak. Kasmayın o yüzden symbian olmuş windows olmuş. Önümüzdeki yıllarda daha iyi işletim sistemleri kullanmaya başlıycaz zaten. - Benim görüşüm bu yönde..

• Beğen
Tepkiler: n000k, CanKartaL, iatis ve 1 kişi daha