[PROJE] [İNDİRME LİNKİ İÇİNDE] S60 E Sürücüsünü RAM olarak kullanabilme

Sponsorlu Bağlantılar

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
[PROJE] [İNDİRME LİNKİ İÇİNDE] S60 E Sürücüsünü RAM olarak kullanabilme
Konudaki anlatım kaldırılmış, direkt olarak sonuç eklenmiştir.

Proje ile sağladığımız yeni RAM kullanım politikası sayesinde artık RAM kullanımı çok genişletildi. RAM sıkıştığında E'den yardım alabiliyor. Bu sayede artık sisteminizdeki her türlü uygulamayı da açsanız Hafıza Dolu uyarısını almıyorsunuz. Özellikle RAM, 15 MB'ın altına indiğinde harika bir performans sergiliyor. C5-03 altında başlangıç RAM'i 62 MB olarak kayıt edildi ve cihazda bulunan tüm uygulamaların açılmasından sonra (32 Uygulama) kalan boş RAM 27 MB'tır. Bu uygulamalar arasında çok RAM yiyen Haritalar, Mağaza, Kamera, Müzik Çalar, Web ve Shazam da bulunmaktadır. Bir fotoğraf:

Karşılaştığımız Sorunlar
Hafıza kartı çıkartıldığı zaman cihaz kendine reset atabiliyor, üstüne aynı sürümü Flash atmak gerekebiliyor.

Gelecek Adım
RAM Politikasının yanı sıra, anlatımdan yola çıkarak SD Kartı FAT16 biçiminde kullanmayı da deneyeceğiz.

Başarı Durumu
%70 başarılı olduk, amacımız E'nin tamamının RAM olarak kullanılabilmesiydi. Şimdilik E yalnızca ihtiyaç durumlarında RAM olarak kullanılabiliyor. Gelecek adımın doğru işleyip işlememesine bağlı olarak %100 başarılı olunabilir.

İndirme Linki
Şu an için yalnızca C5-03 altında Fertile Ceres FP2'de denenmiştir. Nokia X6 kullanıcıların denememesi önerilir. İndirmek için tıklayın.

• Beğen
Tepkiler: Uchiha Sasukee, xman34132, Oğuzhan ve 6 diğerleri

dready112

dready112

Üye
riskli bi işlem değilse bu işten de anlıyorsan bi deneyip sonucu paylaşsan daha iyi olur aslında. çünkü şu yazdıklarından bi çoğunu anlamadım, teknik bilgi istiyor, haliyle insan bi sonuç bekliyor yazının sonunda.

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
Anca hayal kur sen arkadasım . Yaptım de sonra konus hayaller uzerıne konu acma Bıze laf degıl ıcraat lazım . Anlıyo musun ?

Benimle nasıl konuştuğuna dikkat edersen mutlu olurum.

Eğer bu proje hakkında bir fikir daha sunabiliyorsanız onu tercih ederim.

- - - Eklendi - - -

riskli bi işlem değilse bu işten de anlıyorsan bi deneyip sonucu paylaşsan daha iyi olur aslında. çünkü şu yazdıklarından bi çoğunu anlamadım, teknik bilgi istiyor, haliyle insan bi sonuç bekliyor yazının sonunda.

Evet, şimdi deniyorum. :) Ancak riskli bir işlem olduğu kesin.

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
sonucu merakla bekliyorum

Hafıza kartını yedekle yedekle bitmedi, bitince ilk işim FAT16 olarak biçimlendirmek olacak.

- - - Eklendi - - -

Yedekleme bitti, biçimlendiriyorum.

- - - Eklendi - - -

8GB SD Kat yalnızca FAT32'ye biçimlendirilebiliyor, başka işlemler de mevcut. Ancak şimdilik FAT32 ile deneyeceğim.

- - - Eklendi - - -

Düzenlediğim dosya ile Flash attım. Telefon çalışıyor. İlk başlarda kapanıp açıldı, ancak sanırım bu işlemle işe yaramıyor, ya da FAT32 kabul etmiyor. RAM konusunda gördüğüm tek değişme, telefonda bulunan her uygulama açtığımda, Web, Shazam, Haritalar, Mağaza, Kamera, RealPlayer, ROMPatcher, AutoInstall ve diğer her uygulama hiçbir sorun çıkartmadı. Halâ 22 MB boş RAM'im var. Başka bir telefon ile fotoğrafını çekip gösteririm.

• Beğen
Tepkiler: dready112
fLuke!

fLuke!

Üye
Hafıza kartını yedekle yedekle bitmedi, bitince ilk işim FAT16 olarak biçimlendirmek olacak.

- - - Eklendi - - -

Yedekleme bitti, biçimlendiriyorum.

- - - Eklendi - - -

8GB SD Kat yalnızca FAT32'ye biçimlendirilebiliyor, başka işlemler de mevcut. Ancak şimdilik FAT32 ile deneyeceğim.

- - - Eklendi - - -

Düzenlediğim dosya ile Flash attım. Telefon çalışıyor. İlk başlarda kapanıp açıldı, ancak sanırım bu işlemle işe yaramıyor, ya da FAT32 kabul etmiyor. RAM konusunda gördüğüm tek değişme, telefonda bulunan her uygulama açtığımda, Web, Shazam, Haritalar, Mağaza, Kamera, RealPlayer, ROMPatcher, AutoInstall ve diğer her uygulama hiçbir sorun çıkartmadı. Halâ 22 MB boş RAM'im var. Başka bir telefon ile fotoğrafını çekip gösteririm.

1 dakika şimdi RAM'e ne oldu?:D

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
RAM olduğu yerde duruyor. Dosyada E'nin özelliklerini değiştirdim ancak FAT16'ya biçimlendirmedikten sonra değişmez sanırsam. Ama RAM kendini ferahlatmak için artık hafıza kartından yararlanıyor sanırsam.

dready112

dready112

Üye
RAM olduğu yerde duruyor. Dosyada E'nin özelliklerini değiştirdim ancak FAT16'ya biçimlendirmedikten sonra değişmez sanırsam. Ama RAM kendini ferahlatmak için artık hafıza kartından yararlanıyor sanırsam.
fat16 ile de biçimlendiremeyeceğine göre bu iş yine olmadı diyebiliriz galiba.

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
@symbian Türkiye: Mükemmel fikirler veriyorsunuz. Yazın boş vakitlerimde bol bol bu tür işlerle uğraşacağım. Ancak RAM'i E yapmak yerine, sanal RAM yapma yoluna gidip, normal RAM'in (D sürücüsü) yanına bir de sanal RAM (hafıza kartı) eklenmesi kısmına yönelirsen çok iyi olur.

Yani olursa her iki sürücü olsun, sadece hafıza kartını RAM yaparsan telefon acayip yavaşlar.

• Beğen
Tepkiler: Del Rey
Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
fat16 ile de biçimlendiremeyeceğine göre bu iş yine olmadı diyebiliriz galiba.

Aslında bunun birçok yolu var, uzun zaman gerektiriyor. Fat16'ya biçimlendirmek yarına kaldı. Şimdilik ancak RAM'in E sürücüsüyle ne yaptığını bulmak kaldı.

- - - Eklendi - - -

@symbian Türkiye: Mükemmel fikirler veriyorsunuz. Yazın boş vakitlerimde bol bol bu tür işlerle uğraşacağım. Ancak RAM'i E yapmak yerine, sanal RAM yapma yoluna gidip, normal RAM'in (D sürücüsü) yanına bir de sanal RAM (hafıza kartı) eklenmesi kısmına yönelirsen çok iyi olur.

Yani olursa her iki sürücü olsun, sadece hafıza kartını RAM yaparsan telefon acayip yavaşlar.

Aslında zaten yapmak istediğim bu, FAT16 şeklinde biçimlendirdikten sonra da olmuyorsa Sanal RAM kullanabilmesi için ne yapmak gerekiyor diye bir bakarım.

Sercan1Yaman

Sercan1Yaman

Üye
az önce biraz araştırdım yabancı bi sitede FAT ı seçip ayırma boyutunu da 16 kilobayt seçiyordu acaba FAT16 yla aynı olur mu ? :D

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
Bilmem o sayfaya bakmam lazım. Fotoğrafını yayınladım Facebook sayfasında bulabildiğim her uygulama açıkken 27 Mb boş RAM mevcut.

Sercan1Yaman

Sercan1Yaman

Üye
Bilmem o sayfaya bakmam lazım. Fotoğrafını yayınladım Facebook sayfasında bulabildiğim her uygulama açıkken 27 Mb boş RAM mevcut.

iyiymiş ama mesela bu ram e yazma hızıyla hafıza kartına yazma hızı aynı olmaz o bi sorun yaratıyor mu?

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
Evet SD çok yavaş olur. Bilmiyorum acaba Rambo'nun dediği yoldan mı gitsek yoksa RAM politikasını geliştirsek mi :/

Sercan1Yaman

Sercan1Yaman

Üye
Evet SD çok yavaş olur. Bilmiyorum acaba Rambo'nun dediği yoldan mı gitsek yoksa RAM politikasını geliştirsek mi :/

Rambo nun dediği yol daha uygun. Ram i yükselttik derken telefon yavaşlamasın zaten yavaş.

LeaD3R

LeaD3R

Üye
c5-03'e ilk çıkan cfw'lerden birinde işlemci 1ghz'de çalışıyordu :naughty:
işlemci hızını yükseltirsek RAM E'deyken o kadar da yavaş olmaz telefon :ehe

ama diğer telefonlar için bişey diyemicem:bilmm

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi
c5-03'e ilk çıkan cfw'lerden birinde işlemci 1ghz'de çalışıyordu :naughty:
işlemci hızını yükseltirsek RAM E'deyken o kadar da yavaş olmaz telefon :ehe

ama diğer telefonlar için bişey diyemicem:bilmm

Bugün RAM protokolünü yeni konu altında yayınlıyorum. 1 GHz'ye yükseltilemez ancak bildiğim kadarıyla, o yalnızca göstermelik 1 GHz oluyordu. Overclock ile en fazla 800 MHz olabilir bu telefonun işlemcisi. RAM E'deyken telefon kağnıya döner, Android'de denemiştim bunu. Rambo haklı.

RAM protokolünü yayınladıktan sonra Rambo'nun yolundan gidelim.

fLuke!

fLuke!

Üye
Proje güzel ve faydalı.Yalnız birşey soracağım.:D
CFW'den çıkarıp kendiniz modladınız sanırım?

joker.lg

joker.lg

Üye
Benimle nasıl konuştuğuna dikkat edersen mutlu olurum. Chayanne projesi kapsamında neler yaptığımızdan haberin yok sanırım, nasıl olsun ki dışarıya pek birşey sızdırmıyoruz. Çünkü senin gibi bu işin i'sinden bile anlamayıp 'zeki' rolü yapan insanların yorumlarından sakınabilmek için, neyse. Sanırsam bu mesajda üstüne alınman gereken birçok şey var (:

Neyse, size bu şekilde bir yorum yapın demiyorum. Aslında bunun yorum değil de kesinlikle iyice düşünülmemiş bir eleştiri olduğunu da söylemem gerek. Bu konu hakkında başka ekleyebileceğiniz olumlu fikirlerinizin olup olmadığını soruyorum. Alıntı yaptığım arkadaş gibi iyice düşünülmemiş, neredeyse tamamı uydurma ve yerini bulmayan komik nüktelerle dolu, başka bir yorum yapmazsanız sevirim.

Eğer bu proje hakkında bir fikir daha sunabiliyorsanız onu tercih ederim.

- - - Eklendi - - -

Evet, şimdi deniyorum. :) Ancak riskli bir işlem olduğu kesin.

haklısın ne yaptığınızı bilmiyor siz c503 te bunu uygulamissiniz fotoğraf ta koydunuz daha ne çalışmalarınızin devamıni dilerim

- - - Eklendi - - -

biz bu konuda şanslıyız n97 ve n97 minide e yı çıkarma şansımız yok çünkü telefona gömülü :) n97 de 32 n97 mini de 8 gb :)

Del Rey

Del Rey

Üye
    Konu Sahibi

haklısın ne yaptığınızı bilmiyor siz c503 te bunu uygulamissiniz fotoğraf ta koydunuz daha ne çalışmalarınızin devamıni dilerim

- - - Eklendi - - -
biz bu konuda şanslıyız n97 ve n97 minide e yı çıkarma şansımız yok çünkü telefona gömülü :) n97 de 32 n97 mini de 8 gb :)

N97'de Depo Hafızasının sürücüsü yine E:/ olarak mı geçiyor?

- - - Eklendi - - -

Proje güzel ve faydalı.Yalnız birşey soracağım.:D
CFW'den çıkarıp kendiniz modladınız sanırım?

ROFS2'yi incelerken bu dosyaların neye yaradığını çözmeye çalışayım dedim, çünkü bu dosyaların ismi Kaynak Kodda da geçiyor. Dosyaların içindeki IRAM gibi değerleri de Kaynak Kodda araştırdım, ve sonra onlara bakarak değerleri ve E'nin özelliğini değiştirdim.

Evet, kendimiz modladık.

Üst Alt