Peki Lumia'Larda Tutmazsa Nokia Batar Mi .?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
papakudioflu

papakudioflu

Admin
Nokia yıllarca piyasayı tek elinde tutmuş bir bence parası az bile kalmış :D

Nokia zaten kolay kolay batmaz ama çok zamanı yok eğer wp pazarda tutunamaz ve satış hedeflerinin altında kalırsa risk başlar

nokia pazarin %78 ine hakim donemler yaşadi. Fakat o donemler akilli telefon donemleri degildi. Yani bugun 10milyon akilli telefondan kazandigin parayi o zamanlar 50 milyon telefon satarak kazanabilirdi ki nokia son dort yikdir para kazanmiyor. Nokianin 10dan fazla fabrikada 60bin calişani vardi. Gecen donemde 10bin işci cikardi. Kisa donemde de uc fabrikasi kapatildi. Wpnin tutmasi diye bir sıkıntı yok. Zaten tuttu cunku. Wp7nin kisitli dil secenegi ve satiş lokasyonlarina ragmen nokia ilk uc ceyrekte 10milyon civarinda lumia satti. Belki bu yil son ceyrek haric nokia icin cok parlak gecmedi ama onumuzdeki yil bu yildan cok farkli olucagi kesin.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
sana yürekten katılıyorum Ali abi

papakudioflu

papakudioflu

Admin
:bigstar: katilimcilarimiza teşekkurler :bigstar:

haltie

haltie

Üye

nokia pazarin %78 ine hakim donemler yaşadi. Fakat o donemler akilli telefon donemleri degildi. Yani bugun 10milyon akilli telefondan kazandigin parayi o zamanlar 50 milyon telefon satarak kazanabilirdi ki nokia son dort yikdir para kazanmiyor. Nokianin 10dan fazla fabrikada 60bin calişani vardi. Gecen donemde 10bin işci cikardi. Kisa donemde de uc fabrikasi kapatildi. Wpnin tutmasi diye bir sıkıntı yok. Zaten tuttu cunku. Wp7nin kisitli dil secenegi ve satiş lokasyonlarina ragmen nokia ilk uc ceyrekte 10milyon civarinda lumia satti. Belki bu yil son ceyrek haric nokia icin cok parlak gecmedi ama onumuzdeki yil bu yildan cok farkli olucagi kesin.

Bence tam tersi nedeni;
önceden teknoloji yatırımı bu kadar çok yoktu telefon için şuan cihazın çok iyi kamerasının olması lazım çok kaliteli sağlam dış malzemeye malzemeye sahip olması lazım (kasa ekran dokunmatik) ses çıkışı yanında verdiğin kulaklık şarj aleti gibi ek donanimsal parcalarin çok kaliteli tatmin edici olması lazım, pilinin çok iyi olması lazım bütün donanımsal özelliklerinin çok iyi olması lazım,işletim sistemini dışarıdan alıyorsan android gibi wp gibi lisans ücreti ödüyorsun bunun yanında arge biriminin çok iyi olması lazım tanıtımın çok iyi olması lazım,önceden bir iki marka varken şuan inanılmaz güçlü ve iyi rakipler var,rekabet çok fazla olduğu için kar oranlarının daha kısıtlı tutulması gerek

Bunların hepsi muazzam maliyet demek önceden bunların kaçta kaçı vardı çoğu yoktu o yüzden maliyet kar oranına bakarsak eskisi kadar karlı değil artık zor yani işler.

Birde wp tuttu dedin tuttu demek için pazar payını bilmemiz lazım %4 bile değil.seneye büyük patlama yapsın % 7 8 olsun.android %60 ios %30 o yüzden tuttu diyemeyiz :)

haltie

haltie

Üye
Katılmakla olsa keşke tablo ortada rakamlar çok açık :)

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Sizin fikirlerinize de saygi duyuyorum. Ama su bir gercek wp'nin %3.8 pazar payi var ve bunu %3.5 u nokia'ya ait. Satisa cikarilan ulke sayisi 9. Amerika gibi bir ulkede ios ve android cilginligi yasanirken yepyeni bir deneyim olmasina ragmen 1.1milyon satti. Ben hala ayni fikirdeyim wp tutmustur ve onumuzdeki yillarda iki rakibiyle pazar paylari konusunda dengelenir. Onumuzdeki yillar derken yanlis anlasilmasin iki en cok uc yil icinde. Reuters'in 30 kisilik ekonomi analistine yaptirdigi bir arastirma var bulabilirsem paylasirim. Raporda nokianin 2012 4. Ceyreginde 10.5 milyon lumia satacagi ongoruluyor. Tabi bu rakamlar nokiayi kurtarmaz ama 2012 yili genelini dusununce 20milyondan fazla lumia toplamda 26milyon akilli telefon satisi demek. Nokia gecen yil 11milyon akilli telefon satmisti. Yani sonuc olarak nokia dogru yolda ve yukari trendli bir pazar payi olusturmus durumda. Wp8 cihazlar ciksin satis ve siparis rakamlari gelsin o zaman bazi seyler daha net ortaya cikicak.

SkyLaBTR

SkyLaBTR

Üye
Aslında s^3 ü de açık kaynaklı yapsaydı bu kadar kötü durumda olmazdı... En azından androide özgürlük diyen kişilere karşı bi koz olurdu

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Aslında s^3 ü de açık kaynaklı yapsaydı bu kadar kötü durumda olmazdı... En azından androide özgürlük diyen kişilere karşı bi koz olurdu

Onu da yapmislardi bir ara ama daha sonra kaynak kodlari kapatilmisti. Aslinda bunu daha once de soylemistim madem symbiana destegi kesiceksin kaynak kodlarini yayinla bu gecis doneminde musterilerini rakiplerine kaptirma. Belki de yapar nokia binu bu konuda da bazi dedikodular var ama resmi kaynaklar tarafindan ne yalanlandi ne de dogrulandi.

haltie

haltie

Üye
Sizin fikirlerinize de saygi duyuyorum. Ama su bir gercek wp'nin %3.8 pazar payi var ve bunu %3.5 u nokia'ya ait. Satisa cikarilan ulke sayisi 9. Amerika gibi bir ulkede ios ve android cilginligi yasanirken yepyeni bir deneyim olmasina ragmen 1.1milyon satti. Ben hala ayni fikirdeyim wp tutmustur ve onumuzdeki yillarda iki rakibiyle pazar paylari konusunda dengelenir. Onumuzdeki yillar derken yanlis anlasilmasin iki en cok uc yil icinde. Reuters'in 30 kisilik ekonomi analistine yaptirdigi bir arastirma var bulabilirsem paylasirim. Raporda nokianin 2012 4. Ceyreginde 10.5 milyon lumia satacagi ongoruluyor. Tabi bu rakamlar nokiayi kurtarmaz ama 2012 yili genelini dusununce 20milyondan fazla lumia toplamda 26milyon akilli telefon satisi demek. Nokia gecen yil 11milyon akilli telefon satmisti. Yani sonuc olarak nokia dogru yolda ve yukari trendli bir pazar payi olusturmus durumda. Wp8 cihazlar ciksin satis ve siparis rakamlari gelsin o zaman bazi seyler daha net ortaya cikicak.

Bende sizin görüşlerinize saygılıyım zaten konu başında nokia batmaz dedim verdiğin oranlar rakamlar doğru ve pek iç açıcı değil.Tabi zamanla artış gösterecek diye bakıyoruz olaya.Ama pazarda söz sahibi olabilmesi için çok savaşması lazım ve buna dayanacak gücü var.

Aslında aynı şeyleri diyoruz sadece siz yapacak diyorsunuz ben yapması gerek diyorum.Dediğin gibi android ve ios çılgınlığı var insanlari o yöne kaydırmak biraz zor.Bu arada window amerikan patentli diğerleri gibi az bile satmış sonuçta microsoft var olayın içinde:)

papakudioflu

papakudioflu

Admin

Bende sizin görüşlerinize saygılıyım zaten konu başında nokia batmaz dedim verdiğin oranlar rakamlar doğru ve pek iç açıcı değil.Tabi zamanla artış gösterecek diye bakıyoruz olaya.Ama pazarda söz sahibi olabilmesi için çok savaşması lazım ve buna dayanacak gücü var.

Aslında aynı şeyleri diyoruz sadece siz yapacak diyorsunuz ben yapması gerek diyorum.Dediğin gibi android ve ios çılgınlığı var insanlari o yöne kaydırmak biraz zor.Bu arada window amerikan patentli diğerleri gibi az bile satmış sonuçta microsoft var olayın içinde:)

aynen ben yapacak diyorum cunku bir bildigim var ama bazi şeyleri soyleyemiyorum malesef. Cunku burada bişey soyledin mi altini boş birakmamam lazim. Şu kadarini soyleyebilirim 1-1.5 yil sonraki nokia lumialari gorunce şu anda kullandigimiz cihazlara bakip bunlar telefonmuydu diyecegiz. Nokianin elinde şu anda 3-4 tane cep telefonlarinda hic kullanilmayan teknoloji var. Fakat bu teknolojilerin kullanilmasi onumuzdeki birkac yilda oluşucak konjonkture bagli. Ama gercekten nokianin elinde cok saglam kozlari var hala.

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan
haltie

haltie

Üye
Işte varsayim geliyor bana bunlar somut veri olması lazım ben garanticiyim,mesela olsun çok başarili olsun yaygın kullanılsın gider direkt alırım çünkü benim ne android ne ios ne maego ne wp fanatikligim var benim için önemli olan beni ihtiyaçlarıma verdiği cevap

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Işte varsayim geliyor bana bunlar somut veri olması lazım ben garanticiyim,mesela olsun çok başarili olsun yaygın kullanılsın gider direkt alırım çünkü benim ne android ne ios ne maego ne wp fanatikligim var benim için önemli olan beni ihtiyaçlarıma verdiği cevap
Bu çok güzel ama somut veri de zamanla güzel abicim.

haltie

haltie

Üye
Ben olmaz demiyorum garantisi yok onun olsun ondan sonra nokia babamızın şirketi değil hazır olmuşları var çünkü nokia çalışsın biraz çok yattı

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Ben olmaz demiyorum garantisi yok onun olsun ondan sonra nokia babamızın şirketi değil hazır olmuşları var çünkü nokia çalışsın biraz çok yattı

bence bir lumia920'yi test et senin wp ve nokia konusundaki fikirlerini degiştiricektir. :D

haltie

haltie

Üye

bence bir lumia920'yi test et senin wp ve nokia konusundaki fikirlerini degiştiricektir. :D

Ben wp kötü demedim kesinlikle zaten kötü olma şansı yok güvendiğim nokia değil wp :) ama yol alsın biraz sende dedin daha zaman var çok :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt